Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Не е смешно ама е тажно шо и двата штаба и се посраа на државава!
Точно, но едното гомно е поголемо од другото[DOUBLEPOST=1541251799][/DOUBLEPOST]
Се си има генеза, значи постојат многу малку случајности и добар дел конзистентност во реализација на агендата, хронолошки,

Бали комбетар се активни фашистички колаборационисти, после капитулацијата на Италија, германците цело формациско вооружување од италијанците им го даваат нив со шо постигнуваат и на огнена моќ а и на бројност во своите формации, истите се најжестоки во пружањето на отстапници при повлекувањето на германците од Балканот иако знаеле дека цела приказна е завршена, сепак до 1947 активно во Западна МКД има полна офанизива за нивно разбивање а според некои податоци дури во 50тите има спорадични престрелки со балистички банди...и сето тоа е исклучиво со единици на НОБ на МКД, пак да речам лоша паралела.Значи македонците немале никакви вооружени или било какви формации/организации кои може да се окарактеризираат како колаборационистички за време на ВСВ, освен присилна мобилизација од страна на бугарските окупатори и мал дел доброволци, настрана пропагандата за Ванчо Михајлов и ВМРО Автономистичка која е безначајна тогаш, и сам знаеш дека во АСНОМ учество земаат и учесници во Илинденското востание.
Во меѓувреме се случува егзодусот во Егејска Македонија, иако некој се обидува да го прикаже како идеолошки, сепак во најголем дел тоа е на етничка основа. Директно Запад (САД и ВБ воглавно) се вклучува во тие операции за октроирање на монархофашистичка власт во Грција, да не одиме уште повеќе надвор од темата во егзодусот на еден народ кој некој од петни жили се обидува го задржи под тепихот на историјата.

Приказната со нацистичките структури после ВСВ е обемна, меѓутоа важно е да се спомне дека исклучиво Западот ги зема под своја закрила во спрега со католичката црква како средство за борба против болшевиците, на Исток се среќни ако завршат на гулаг и не им се суди по кратка постапка. Секаде без исклучок стои дека не се покажале баш во разузнвањето колку шо се истакнале во репресија, добар дел завршуваат во Француската Легија на Странци и колонијалните војни на Франција низ Северна Африка, Индокина итн.

Службите за државна безбедност секогаш без исклучок ќе бидат предмет на злоупотреба, зависи од колкав обем, невозможно е да таква моќ да биде раководена од човек а да се одолее, не ми беше тоа поентата, цела работа е во тоа шо макеоднците немале ни оддалеку она шо го имале тие шо ги наведе ти како пример-тоа се усташите и балистите а биле жестоко репресирани, минорна опасност биле македонските патриотски организации во и надвор од СФРЈ а биле репресирани надвор од пропорции.
Посебно и тогаш а и сега се третира македонското прашање, мислам сега е повеќе од јасно, ова шо се прави на Македонија е класичен инженеринг преку која не само шо се редефинира државата, се работи и бришење на еден народ. Само шо сега за разлика од периодот после ВСВ тоа се прави на еден поелегантен начин.
Еклер за детево
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Министерот за култура Асаф Адеми нема потрошено ниту денар службени пари - сам си плаќа бензин за на работа


Министерот за култура Асаф Адеми за време на својот мандат, од 01.06.2018 год., до 01.11.2018 година, има остварено само две патувања во странство, во Тирана и во Франкфурт и притоа има користено само еден авионски билет во вредност од 7. 286 денари. Во текот на својот мандат, министерот Адеми не користел аванс од денарската сметка на Министерството за култура, и нема направено трошоци на службената сметката. За репрезентација, во бифето на Министерство за култура, за периодот на својот мандат, министерот Адеми има направено трошоци од само 2. 565 денари, соопшти Министерство за култура.

Има 0 (нула) трошоци за: Виза службена картичка, службен телефон, хотелско сместување во РМ, гориво за службено возило. Односно, за сите овие работи плаќа од свој џеб.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Министерот за култура Асаф Адеми нема потрошено ниту денар службени пари - сам си плаќа бензин за на работа


Министерот за култура Асаф Адеми за време на својот мандат, од 01.06.2018 год., до 01.11.2018 година, има остварено само две патувања во странство, во Тирана и во Франкфурт и притоа има користено само еден авионски билет во вредност од 7. 286 денари. Во текот на својот мандат, министерот Адеми не користел аванс од денарската сметка на Министерството за култура, и нема направено трошоци на службената сметката. За репрезентација, во бифето на Министерство за култура, за периодот на својот мандат, министерот Адеми има направено трошоци од само 2. 565 денари, соопшти Министерство за култура.

Има 0 (нула) трошоци за: Виза службена картичка, службен телефон, хотелско сместување во РМ, гориво за службено возило. Односно, за сите овие работи плаќа од свој џеб.
Иден председник.…
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Точно, но едното гомно е поголемо од другото[DOUBLEPOST=1541251799][/DOUBLEPOST]
Еклер за детево
само штабски човек може да каже вакво нешто, сакајќи малку од малку да го оправда својот лидер
гомно си е гомно, ни на едно не сакаш да нагазеш или да го изедеш
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Точно, но едното гомно е поголемо од другото
Одамна престанав да се занимавам кој е поголемо зло/гомно, не е толку битно, еве во актуелнава ситуација едното гомно е извршител, другото гомно задкулисен лицемерен соучесник. Ич не мачи се да ги кое е поголемо, гомна се тоа, смрдат, одвратни.... Крвта им предавничка.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Да не биде после „еј, зошто бан, ништо лошо не напраив“.
Не бе златен, форумите, по мое мислење треба да се слободна зона за искажување мислења, ако јадам бан за мене ќе е одмор од форумот, а за тебе ќе биде хранење на егото. Нај искрено не ми е толку ни важно. Доколку некој ме пријавил негова работа, но да се цензурира мислење е пропуст на самите админи.
Затоа напишав твоја работа, совет, не исполнувај желби не си дедо мраз
П.с. никогаш нема да ти се пожалам, не можам да одговарам за твоите одлуки[DOUBLEPOST=1541258272][/DOUBLEPOST]
само штабски човек може да каже вакво нешто, сакајќи малку од малку да го оправда својот лидер
гомно си е гомно, ни на едно не сакаш да нагазеш или да го изедеш
За кој штаб сум?
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не бе златен, форумите, по мое мислење треба да се слободна зона за искажување мислења, ако јадам бан за мене ќе е одмор од форумот, а за тебе ќе биде хранење на егото. Нај искрено не ми е толку ни важно. Доколку некој ме пријавил негова работа, но да се цензурира мислење е пропуст на самите админи.
Затоа напишав твоја работа, совет, не исполнувај желби не си дедо мраз
П.с. никогаш нема да ти се пожалам, не можам да одговарам за твоите одлуки
Да де, сите сте вие цвеќе за мирисање, личности кои чмаете на форум а истиот ви е за „ладење“ а ние админите само си полниме его кога ќе ве казниме. 10 години сум скоро на форумов, да имав денар за секоја ваква реплика до сеа ќе соберев неколку илјади денари, сигурно.

Мое мислење ќе биде и ако ти опцујам мајка, пример (не дека го правам тоа), па дали тоа мислење не треба да биде санкционирано затоа што секако, форумов е место каде што секој како сака може да се искажува, златен?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.880
Поени од реакции
15.838
http://www.ekathimerini.com/234306/article/ekathimerini/news/greek-concern-over-fyrom-constitutional-proposals


but Greek President Prokopis Pavlopoulos has reportedly expressed reservations about an article that hints at a Macedonian people.

Pavlopoulos reportedly objected to Article 36 which retains references to a Macedonian “people and identity” and the need to protect the Macedonian “people” living outside the country.

Pavlopoulos has insisted that FYROM must make a written commitment that the name deal signed in June does not recognize a Macedonian nation but rather a citizenship.

убаво си кажа Бекир Пајак Мен, во Уставот да има само албанци и граѓани на Северна Македонија ...
.. а македонци има, ама во Пустец...[DOUBLEPOST=1541259675][/DOUBLEPOST]Обвинителството ги испитува наводите од интервју на обвинет од предметот „Секјуриком“

не разводнувајте, ајде истрага кој му го дал пасошот ??
за Грујоски ( кој е ослободен од грчки суд) се настрвија и на Врховен суд, тука молчат како риби
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Не бе златен, форумите, по мое мислење треба да се слободна зона за искажување мислења, ако јадам бан за мене ќе е одмор од форумот, а за тебе ќе биде хранење на егото. Нај искрено не ми е толку ни важно. Доколку некој ме пријавил негова работа, но да се цензурира мислење е пропуст на самите админи.
Затоа напишав твоја работа, совет, не исполнувај желби не си дедо мраз
П.с. никогаш нема да ти се пожалам, не можам да одговарам за твоите одлуки[DOUBLEPOST=1541258272][/DOUBLEPOST]

За кој штаб сум?
па зависи кое гомно помалку ти смрди
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
И за Спасовски пишуваше дека скратил максимум од трошоците.
Само што ова се финеси и ситници веќе. Главницата, дупката и ковчегот ни ги подарија БЦ и ЉГ. Едниот индустријата и банките, другиот земјоделскиот сектор, остатокот од индустријата и банките. Сега е само да се доукраде и дозакопа што се може па и сантиметри "поарно" за нас како социјален и економски експеримент, е како планина.
Загубари, мај ассс
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
па зависи кое гомно помалку ти смрди
Не ги мирисам ни двете, квалификувањето го вршиш (не само ти), според несогласување со твоето мислење. Вака ги гледам работите, едните крадеа? Другите велеа ќе ги затворат, ќе враќале пари и што ти јас знам. 5% нема реализација. Се вадат на вмро, а се на власт две години, единствено што гледам е само името. изјавите се менуваат на минута, ефекти никакви, и ај сега што смрди повеќе?
Да речеме, имаш продавачка, ја бркаш од работа, затоа што те кради, зњмаш нова, и таа те кради, и ти вика фали од предходната што ќе правиш?
Да ти сум појасен, јас овие табори (подобар израз не можам да најдам), ги гледам како вработени кои треба да ми го олеснат животот, кога ќе ветат треба да се покажат, тие ми бараат глас, да се вработат, ако не се кадарни, од срам да си заминат, а не да се понашаат од типот, 4 години имаме договор, сега што сакам ќе правам.
Ако некој ги гледа како икони, негов проблем
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.169
Поени од реакции
20.699
:zver:

МИНИСТЕРОТ ЗА КУЛТУРА СЕ ПОФАЛИ ДЕКА НЕ ТРОШЕЛ ПАРИ ОД БУЏЕТОТ ЗА КАФЕАНИ ВО ВРЕМЕ КОГА НЕ НИ БИЛ МИНИСТЕР
Министерот за култура Асаф Адеми на својот профил на Фејсбук се пофали дека не потрошол ништо за кафиња, ручеци, за хотелско сместување и за превоз. Адеми објави принтскрин од сајтот на Владата на Македонија, на албански јазик, преку Алатката за отчетност за трошоците на носителите на јавни функции.

Единствената грешка на објавата на министерот е дека во алатката се наведени трошоците на функционерите до мај годинава, а Адеми е министер од 4 јуни.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom