Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.023
Бугариве ни забранија да го спомнуваме Илинден без нивна дозвола,гејциве ни забранија да го спомнуваме АСНОМ а со тоа и НОБ.Почнаа со бришење на се шо е Македонско и тоа ќе трае се додека не не снема потполно.Само морон со тотално испран мозок би поверувал дека со овие омаловажувања го потврдуваме нашиот идентитет!:tapp:
Никој не верува само партиските ботови кои мислат дека со тоа што успеале да се вработат завршиле работа ама не знаат дека туку ќе продолжат да живеат нивните деца и внуци.Е за нив ќе нема спас.Ќе бидат шутирани како стока по улица а тогаш ќе биде прекасно да се реагира а и ќе нема кој.Од вчера не постоиме веќе.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.501
Поени од реакции
22.535
Него до сеа повеќе пати требаа да го банираат, сигурно. Но, не за тропање баснословни глупости, туку за непристоен речник.
Toa za tropanje gluposti mozi i da se sfati i kako razlicno gledanje na rabotite, razlicen stav itn itn i e najmala pricina da se banira nekogo. Ako zemis taka vo osnova jas smetam deka tropas gluposti pogolemi od tie na Ireal, dosta verojatno i ti imas slicno mislenje za toa sto jas pisuvam. I sega sto, ke agitirame kaj adminite nekoj da bidi baniran oti mene ili tebe ne ti e po kef necij drug stav ili mislenje pa vo zavisnost koj si go ima povekje muabetot so adminite, drugiot da bidi baniran. Ne mislis deka e malce toa detski i glupo. A ako pravime muabet za navredi toa tuka oddamna zaklucivme deka e mnogu rastegliva kategorija koja najcesto mnogu zavisi od toa vo koj film se vlezeni moderatorite i adminite i nivnite momentalni politicki stavovi ili zelbi. Ako im se poklopat stavovite obicno se vrvi, ako ne togas fucat banovi i za najmali sitnici.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Него до сеа повеќе пати требаа да го банираат, сигурно. Но, не за тропање баснословни глупости, туку за непристоен речник.[DOUBLEPOST=1541239137][/DOUBLEPOST]
А ти побара ли дозвола од Бугарите и Грците сега што ги спомињаш?
Јас не ама Зајо за Илинден не само шо недоби дозвола туку и мораше да им се правда на бугарите дека нигде не спомнал дека е наш празник.Ти текнува или меморијата ти е кратка за работи шо не ти одговараат???
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.048
Поени од реакции
26.757
Јас не ама Зајо за Илинден не само шо недоби дозвола туку и мораше да им се правда на бугарите дека нигде не спомнал дека е наш празник.Ти текнува или меморијата ти е кратка за работи шо не ти одговараат???
Селективна меморија се вика тоа...
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Смешно е што таа селективна меморија и штабско програмирање важи и за вас што до вчера ја браневте старата влада. Секој ги регистрира случувањата во државата како него му одговара или како од штаб ќе му кажат.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Смешно е што таа селективна меморија и штабско програмирање важи и за вас што до вчера ја браневте старата влада. Секој ги регистрира случувањата во државата како него му одговара или како од штаб ќе му кажат.
Не е смешно ама е тажно шо и двата штаба и се посраа на државава!
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.766
Поени од реакции
82.750
Toa za tropanje gluposti mozi i da se sfati i kako razlicno gledanje na rabotite, razlicen stav itn itn i e najmala pricina da se banira nekogo. Ako zemis taka vo osnova jas smetam deka tropas gluposti pogolemi od tie na Ireal, dosta verojatno i ti imas slicno mislenje za toa sto jas pisuvam. I sega sto, ke agitirame kaj adminite nekoj da bidi baniran oti mene ili tebe ne ti e po kef necij drug stav ili mislenje pa vo zavisnost koj si go ima povekje muabetot so adminite, drugiot da bidi baniran. Ne mislis deka e malce toa detski i glupo. A ako pravime muabet za navredi toa tuka oddamna zaklucivme deka e mnogu rastegliva kategorija koja najcesto mnogu zavisi od toa vo koj film se vlezeni moderatorite i adminite i nivnite momentalni politicki stavovi ili zelbi. Ako im se poklopat stavovite obicno se vrvi, ako ne togas fucat banovi i za najmali sitnici.
Преку Стојко од Турска ако агитирате кај админите.
Ја до сеа, овие скоро петнаес години, нит сум контактирал со админи, нит сум пријавил нечие мислење. Вие, што кур сакате прајте околу тоа.[DOUBLEPOST=1541245823][/DOUBLEPOST]
Јас не ама Зајо за Илинден не само шо недоби дозвола туку и мораше да им се правда на бугарите дека нигде не спомнал дека е наш празник.Ти текнува или меморијата ти е кратка за работи шо не ти одговараат???
Ми текнува. Не знам зошто не би ми текнувало. Што со тоа?
Зајко коленичел кај Бугарите? ОК, не гледам што е тука чудно.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.048
Поени од реакции
26.757
Смешно е што таа селективна меморија и штабско програмирање важи и за вас што до вчера ја браневте старата влада. Секој ги регистрира случувањата во државата како него му одговара или како од штаб ќе му кажат.
Кој се тоа, претежно тука тие што го напаѓаат Заев, до вчера го напаѓаа Грујо.... Само незнаеш ти, годинава си регистриран...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.766
Поени од реакции
82.750
Кој се тоа, претежно тука тие што го напаѓаат Заев, до вчера го напаѓаа Грујо....
Но, ти сигурно не си во тие.
Scirea, Klin, blanco, Ne_sum _ja и други да, али ти да кажеш дека си во тие...:pos:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.048
Поени од реакции
26.757
Но, ти сигурно не си во тие.
Scirea, Klin, blanco, Ne_sum _ja и други да, али ти да кажеш дека си во тие...:pos:
Не реков дека сум јас во тие... И ако знаеш да прочиташ Македонски можеш да видиш трето лице множина....
Јас од прв ден на шарената револуција го напаѓав Заев... Пошто човекот си кажа од тогаш што нуди, виткање кичма и двојазичност.... И испадна дека сум во право... Затоа ми се приклучија истите...
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Кој се тоа, претежно тука тие што го напаѓаат Заев, до вчера го напаѓаа Грујо.... Само незнаеш ти, годинава си регистриран...
Да бе, гледам некои го бранеле Грујо и компанија, а други ја критикувале власта. После промена на власта си ги смениле местата.
До вчера на некои се им било совршено, се менува власта и одма не ја бива државата.
Ни овие сега што дојдоа преку ноќ ја упропастија државата, ни пак за време на претходните држава функционираше перфект.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.766
Поени од реакции
82.750
Не реков дека сум јас во тие... И ако знаеш да прочиташ Македонски можеш да видиш трето лице множина....
Јас од прв ден на шарената револуција го напаѓав Заев... Пошто човекот си кажа од тогаш што нуди, виткање кичма и двојазичност.... И испадна дека сум во право... Затоа ми се приклучија истите...
Хах, шегобиец.
Не си во тие, не затоа што од прв ден го напаѓаш Заев....
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.409
Поени од реакции
7.865
Многу е офтопик и не ми се оди уште подалеку. Не сум луд да не сфатам дека се злоупотребувало. Не е изненадување таквите служби да си ги продолжат праксите, без оглед на промена на режими, партии, па и уредувања. Најизразено е тоа во поствоена Германија, кога добар дел од националсоцијалистите си добиле рехабилитација и продолжиле да функционираат во нов дух. Затоа често духовите од минатото се враќаат во сегашноста. Манипулација со тие служби значи тотална контрола врз државата заради природата на професијата и количината на информации што ја поседуваат, со која може да се игра чекор понапред, да се уценува исл. Се кладам дека нема да реагираш негативно кога ќе те потсетам дека со ш иптарската иридента таа служба многу повешто се справуваше отколку сегашнава...сега команданти и џелати ни се у извршна власт. После 2001-ва, а посебно после 2006-та и влегувањето на фамилијата (повторно) во тој систем, целосно го смени ликот на службата и допрва ќе дознаваме каде све е распродавана државава.
Се си има генеза, значи постојат многу малку случајности и добар дел конзистентност во реализација на агендата, хронолошки,

Бали комбетар се активни фашистички колаборационисти, после капитулацијата на Италија, германците цело формациско вооружување од италијанците им го даваат нив со шо постигнуваат и на огнена моќ а и на бројност во своите формации, истите се најжестоки во пружањето на отстапници при повлекувањето на германците од Балканот иако знаеле дека цела приказна е завршена, сепак до 1947 активно во Западна МКД има полна офанизива за нивно разбивање а според некои податоци дури во 50тите има спорадични престрелки со балистички банди...и сето тоа е исклучиво со единици на НОБ на МКД, пак да речам лоша паралела.Значи македонците немале никакви вооружени или било какви формации/организации кои може да се окарактеризираат како колаборационистички за време на ВСВ, освен присилна мобилизација од страна на бугарските окупатори и мал дел доброволци, настрана пропагандата за Ванчо Михајлов и ВМРО Автономистичка која е безначајна тогаш, и сам знаеш дека во АСНОМ учество земаат и учесници во Илинденското востание.
Во меѓувреме се случува егзодусот во Егејска Македонија, иако некој се обидува да го прикаже како идеолошки, сепак во најголем дел тоа е на етничка основа. Директно Запад (САД и ВБ воглавно) се вклучува во тие операции за октроирање на монархофашистичка власт во Грција, да не одиме уште повеќе надвор од темата во егзодусот на еден народ кој некој од петни жили се обидува го задржи под тепихот на историјата.

Приказната со нацистичките структури после ВСВ е обемна, меѓутоа важно е да се спомне дека исклучиво Западот ги зема под своја закрила во спрега со католичката црква како средство за борба против болшевиците, на Исток се среќни ако завршат на гулаг и не им се суди по кратка постапка. Секаде без исклучок стои дека не се покажале баш во разузнвањето колку шо се истакнале во репресија, добар дел завршуваат во Француската Легија на Странци и колонијалните војни на Франција низ Северна Африка, Индокина итн.

Службите за државна безбедност секогаш без исклучок ќе бидат предмет на злоупотреба, зависи од колкав обем, невозможно е да таква моќ да биде раководена од човек а да се одолее, не ми беше тоа поентата, цела работа е во тоа шо макеоднците немале ни оддалеку она шо го имале тие шо ги наведе ти како пример-тоа се усташите и балистите а биле жестоко репресирани, минорна опасност биле македонските патриотски организации во и надвор од СФРЈ а биле репресирани надвор од пропорции.
Посебно и тогаш а и сега се третира македонското прашање, мислам сега е повеќе од јасно, ова шо се прави на Македонија е класичен инженеринг преку која не само шо се редефинира државата, се работи и бришење на еден народ. Само шо сега за разлика од периодот после ВСВ тоа се прави на еден поелегантен начин.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom