Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.365
Поени од реакции
3.150
А зошто дијаспората не собере пари и поткупи пратеници во Грција, Бугарија, Албанија исто како што нашите соседи поткупија. Па тие барем да им овозможат пола на нашите малцинства од тоа што им е овозможено на албанците во Македонија?
Да, но нашиве политичари се откажаа од дијаспората многу одамна. Кој реагираше за ОМО Илинден или Виножито?
-Никој!
P.S.Таму за поткуп се одговара...
 
V

viktora

Гостин
Не е точно баш е добро прашањето, излези гласај против ако си.
Прашањето не е на место.Еве јас сум за ЕУ но сум против влез во НАТО и промена на уставното име.Како треба да гласам ЗА или Против?
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.365
Поени од реакции
3.150
Прашањето не е на место.Еве јас сум за ЕУ но сум против влез во НАТО и промена на уставното име.Како треба да гласам ЗА или Против?
...па нели нема ЕУ без промена на името?Така да - Против.
...А, кој воопшто и ќе му излезе на референдум? (освен членството)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Прашањето не е на место.Еве јас сум за ЕУ но сум против влез во НАТО и промена на уставното име.Како треба да гласам ЗА или Против?
Прво треба да се смени Уставот бидејќи овој НЕ дозволува воени сојузи..
а ако има прашање за воен сојуз со НАТО и влез во ЕУ, нека има и прашања за Голема Албанија/Блгарија, конфдедерација со Турција, Нова Југославија
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.179
Поени од реакции
12.729
Да, но нашиве политичари се откажаа од дијаспората многу одамна. Кој реагираше за ОМО Илинден или Виножито?
-Никој!
P.S.Таму за поткуп се одговара...
Мислев на тоа нашата дијаспора и држава да поткупат пратеници во Грција, Бугарија и Албанија, исто како што тие поткупуваат кај нас.

Па тогаш на пример во Грција/Бугарија да дадат предлог закон втор службен јазик да биде македонскиот, македонската партија секогаш да биде во коалиција со власта, министер за надворешни работи да биде македонец, министер за одбрана македонец итн...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Прво треба да се смени Уставот бидејќи овој НЕ дозволува воени сојузи..
а ако има прашање за воен сојуз со НАТО и влез во ЕУ, нека има и прашања за Голема Албанија/Блгарија, конфдедерација со Турција, Нова Југославија
http://www.wipo.int/edocs/lexdocs/laws/mk/mk/mk014mk.pdf

Член 120

Предлог за стапување во сојуз или заедница со други држави или истапување од сојуз или заедница со други држави можат да поднесат претседателот на Републиката, Владата или најмалку 40 пратеници. Одлуката за стапување или истапување од сојуз или заедница со други држави ја донесува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. Одлуката за стапување или истапување од сојуз или заедница со други држави е усвоена, ако на референдум за неа гласало мнозинството од вкупниот број избирачи.

Не само што дозволува уставот, туку предвидува 2/3 гласање + 900 илјади гласа за. Ако нема 900 илјади гласа за, нема воен сојуз.

Али пошто рекоа дека нато не бил воен сојуз туку меѓународна организација може и да го гласаат 23-ца.
 
Последно уредено:
V

viktora

Гостин
...па нели нема ЕУ без промена на името?Така да - Против.
...А, кој воопшто и ќе му излезе на референдум? (освен членството)
Услов беше да се реши спорот со името а не промена на уставното име.
Референдумов е да се види мислењето на граѓаните за што се ЗА и за што ПРОТИВ.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
http://www.wipo.int/edocs/lexdocs/laws/mk/mk/mk014mk.pdf

Член 120

Предлог за стапување во сојуз или заедница со други држави или истапување од сојуз или заедница со други држави можат да поднесат претседателот на Републиката, Владата или најмалку 40 пратеници. Одлуката за стапување или истапување од сојуз или заедница со други држави ја донесува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. Одлуката за стапување или истапување од сојуз или заедница со други држави е усвоена, ако на референдум за неа гласало мнозинството од вкупниот број избирачи.

Не само што дозволува уставот, туку предвидува 2/3 гласање + 900 илјади гласа за. Ако нема 900 илјади гласа за, нема воен сојуз.

Али пошто рекоа дека нато не бил воен сојуз туку меѓународна организација може и да го гласаат 23-ца.
да не си грешка за НАТО ??? ... самиот зајко кажа дека Уставот ИОНАКА мора да го мењаме поради НАТО па со еден мастраф и за промена на уставното име
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
да не си грешка за НАТО ??? ... самиот зајко кажа дека Уставот ИОНАКА мора да го мењаме поради НАТО па со еден мастраф и за промена на уставното име
Нема што јас да сум грешка или не. Ете ти член, и линк до устав. Прочитај си. Зајко што рекол не ме занима.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Леле овој народ не е ни малку свесен што го чека кога ќе влезе во сила договорот.
Таму има рок од 5 години да се смени се од корен, ама ви гарантирам најмалку 10 г. ќе се заебаваме со договоров, а на Грција и одговара што покасно да се исполни договоров.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Нема што јас да сум грешка или не. Ете ти член, и линк до устав. Прочитај си. Зајко што рекол не ме занима.
епа Нато Е воен сојуз, а тоа што бара ПЛУС други критериуми не значи дека НЕ Е Воен сојуз.....
 
V

viktora

Гостин
Леле овој народ не е ни малку свесен што го чека кога ќе влезе во сила договорот.
Таму има рок од 5 години да се смени се од корен, ама ви гарантирам најмалку 10 г. ќе се заебаваме со договоров, а на Грција и одговара што покасно да се исполни договоров.
Тоа го зборам цело време.Рамковниот е потпишан пред 17г и сите можни барања на албанциве ги исполнивме се уште не уценуваат дека рамковниот не е исполнет до крај.Замисли сега што би ни правеле грците и бугарите со договорите.Ќе не возат едно пеесетина години и се уште ќе не обвинуваат дека не сме го исполниле до крај.
Во НАТО може ќе влеземе,но за ЕУ сигурно нема да дочекаме во нашиот животен век.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не е точно баш е добро прашањето, излези гласај против ако си.
Тоа се 3 независни прашања во едно. Може да има 3 прашања на референдумот, во посебни кутии (3 референдуми).
Инаку, има прашања за кои не се дискутира, т.е. не задлужуваат одговор. И ги повикувам луѓето да си одат на викенд, или прошетка.. да не гласаат за укинување на Република Македонија.[DOUBLEPOST=1530965613][/DOUBLEPOST]
A kako ke se izjasnat onie shto se za EU, ne za NATO i ne sakaat smena na imeto na drzhavata.
Ke kazhesh ako e "protiv" da ne go podrzhi referendumot, neka ne glasa,....Im go uskratuvash demokratskoto pravo na znachaen broj na gragjani da se opredelat.
Да, во право си. Тоа се 3 прашање, кое не мора да се поврзани. Некој не сака во НАТО, а сака во ЕУ, на пример.. Итн... многу комбинации[DOUBLEPOST=1530965838][/DOUBLEPOST]
...па нели нема ЕУ без промена на името?Така да - Против.
...А, кој воопшто и ќе му излезе на референдум? (освен членството)
Можеби во иднина ќе се променат работите. НАТО и ЕУ не значи дека ќе се вечни, а промената треба да е вечна.
Ако сакаш НАТО или ЕУ, не мора да сакаш и промена на името. Можеби некој сака промена на името, ама не сака во НАТО и/или ЕУ.
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.216
Поени од реакции
25.970
Единствениот дел од таквото прашање што може да биде според е дека стварно има луѓе што се за ЕУ, а против НАТО. Ама тоа лесно се решава со посебни референдуми пред влез во сојузите што е уставна обврска секако.

Таман си е прашањето, ако некој е против промена на име, ама би му било незгодно да гласа против (или да не гласа) за да не гласа против ЕУ и НАТО, тоа значи дека тој човек е глуп, не дека прашањето не чини.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom