Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Некој линк од целото видео за поткуп ?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.851
Поени од реакции
15.790
Ова променава на власт ти дојде како вакцина, видиш сега како почна да разбираш.:)
уште за времето пред Бранко да се откаже, 2012, јас пишав дека бране е разочаран, пастирот се из(к)радил, му останало само у шутка да се гради некој шопинг маал:icon_mrgr:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
http://think24.mk/2018/03/24/nema-da-vi-se-veruva-kade-e-pavle-bogoevski-pavle-bogoevski-izbegal-od-drzhavata/

паметен е, отиде на Малдивите да ги поарчи парите што ги добија за изгласување, пред да им ги побараат назад, како на тие од ДИК:cool:
Не сум знаел дека Tracy Bitterolf пишува за think24 под псевдонимот Билјана Јовановска.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.809
Поени од реакции
4.280
Нашиот "стратешки" партнер почна стратегиски да ни го начукува.

АМБАСАДАТА НА САД НА ГРАЃАНИТЕ ИМ СЕ ОБРАЌА НА АЛБАНСКИ: Ако аплицирате за виза во амбасадата на САД, ќе ви треба и преведувач

http://infomax.mk/wp/амбасадата-на-сад-на-граѓаните-им-се-об/

Албански за виза значи ќе треба така? :pos: :pos: :pos:

Многу ме интересира како инфомакс ти го има сервирано ова во главата. Значи одиш по виза и интервју ти прават на албански така? :pos:



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
@Waoo каде го пише тоа, за стари или нови возила? а баш си фантазирав дека ке купам ауто од германија
Купи, ама отвори си фирма во Бугарија, 300 еур ќе ти излезе се комплет.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.851
Поени од реакции
15.790
Нашиот "стратешки" партнер почна стратегиски да ни го начукува.

АМБАСАДАТА НА САД НА ГРАЃАНИТЕ ИМ СЕ ОБРАЌА НА АЛБАНСКИ: Ако аплицирате за виза во амбасадата на САД, ќе ви треба и преведувач

http://infomax.mk/wp/амбасадата-на-сад-на-граѓаните-им-се-об/
битно е на каков албански, дали на литературен албански што се користи во Албанија или на албански кој се користи кај нас на беат Пазар... ако е првото тогаш мкд граѓани ќе имаат проблем и им треба преведувач или ЛЕКТОР :cool:
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Само да се надоврзам кон најавата за воведување на прогресивен данок. Ова беше делимично дискутирано во подфорумот за економија на една тема. Пред неколку месеци сметав дека е добра идеја но без подетална анализа како тоа би се имплементирало и одразило врз македонската економија и стандардот на граѓаните.
Тогаш моето стојалиште беше прогресивен данок за најбогатите, како мерка за реципроцитет кон нееднаквоста. Да се оданочат олигарсите, луѓето кои се збогатија од приватизацијата да вратат дел од парите кон народот и државата. Меѓутоа од оваа дистанца тоа е утопија, романтизам е да се размислува на тој начин во оваа држава, пошто реалноста е сосем друга.

Од законот ќе бидат засегнати една мала група на граѓани кои што условно кажано во тој обем ја сочинуваат таа средна класа, која практично не постои, беше уништена од моментот кога се спроведе криминалната приватизација во 90те.
Тие 1000 евра примања се релативна работа. За мене лично можат да бидат, и се' многу пари. Јас тазе дипломец, во моите рани 20ти да остварувам толкави примања е колосален успех во оваа држава. За некој фамилијарен човек каде тие пари се единствениот приход кој го остварува и храни фамилија можат да бидат и малку.

Поентата ми е дека на овој начин ќе се уништат и последните рецидиви од таа малубројна средно мизерна класа во државава. Ќе се продлабочи јазот помеѓу богатите и сиромашните уште повеќе. Ќе останеме со 2% богати олигарси и се останато мизерија.
Прогресивниот данок можеби е корисен во развиени земји, со ефикасен даночен систем кој се заоснова на правичност по теркот: законите важат за сите подеднакво. Меѓутоа е лизгав терен и за нив а камоли пак за вукојебини ко нашата. Промената само ќе ја потхрани даночната евазија.
Кај нас ова е неизводливо. Кај нас постои селективна правда. Најбогатите ќе си останат најбогати. Ќе го скријат богатството на сметки во странски банки а ќе наебе обичниот граѓанин.

И ги истресоја џебовите на сиромаштијата по принципот: од една давачка те ослободувам а истовремено уште две ти додавам. Не испозадолжија по 2-3000€ по глава на жител и сега му дојде до тие 2% средна класа што остана и ним да им ги истресат џебовите.

Да се надоврзам каде ќе одат овие пари, во кој бунар без дно ќе завршат:

Рамковните ќе работат во МВР, УЈП и Царина

Баш добри места им нашле. Во "најефикасните" институции.
Ај да ги вложат тие пари од даноци во инфраструктура, за развој на стопанството и економијата... да замижеме и до негде да речеме ова е оправдан потег. Ама тие покачуваат даноци е за ова, за овие работи, нови партиски вработувања во нефункционална и пренатрупана државна администрација. Па уште најавуваат раст од 4% оваа година. Баш ме интересира врз што ги засноваат таквите предвидувања. Толку пари се претераа во овие скоро 30 години. Донации од странски фондови, кредити...ефект нула! И сега со воведувањето на прогресивен данок ќе ја опраат работата. Баш исто како со акцизата за горивата. Тешко нас.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.140
Поени од реакции
21.056
Никола Митревски Кољо сам се пријавил во полиција и веќе е во затворот во Шутка. Тоа доаѓа откако медиумите го објавија текстот на обвинението против насилниците од 27 април, во кое токму Кољо (заедно со Нинџа) е посочен дека добил наредба од Виена да извршат упад во собранието.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
"богатство" е релативна работа. Мене и двојно да ми зголемат плата пак не стигам до 60.000, но за некои ете 1000 евра се нешто вообичаено и секојдневно. Иако истиот тој/тие до лани во секоја колумна замараа со 250 евра просечна плата и само 2% над 40.000 денари. Та да се радувале луѓе, ќе ја качеле платата на 500 евра просек. Така да, да, мене ми е во ред со оглед на тоа што во однос на цените, оваа сума е повеќе од богатство за Македонија.
60.000 нето месечен приход по лице.
trosoci za 4 cleno semejstvo so 2 mali deca vo gradinka se megju 50 i 55 000 denari.
a ti i vladata zborite deka nad 60 000 denari se bogatasi?
 
S

silmarillion

Гостин
Дaј дa престaнеме дa си игрaме држaвa,се извинувaм aкo е oфф тoпик
Зa еден ебен денaр преку 12.000
Иако ризикувам отворен "напад" од патриотизам, би прашал у врска атачментов, дали утре ако дојде до таа долго посакувана граѓанска војна за расчистување на сметките со албанците, мислите дека должников и неговите најблиски ќе имаат некој мотив да отидат да гинат за државата која ги ебела цел живот у здрав памет?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom