Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Почетокот на крајот...
Само една работа ме буни, како ли започна сето ова?

Можеби треба да почнам да читам од почетокот на темата, да сумаризирам некои работи за да се потсетиме што беше причината, а што се последиците...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Ако ти било гајле за тоа кој и колку крадел ќе беше против коалиција на твојата партија со ДУИ. Да не се правиме на Тошо сега.
И сега крадат, ама сепак вас не ви е гајле.
Твојата, вас, вие. Што ви е бе луѓе, кажав ли нешто различно од вас? Единствена разлика е тоа што јас сакам да ја снема државата вие уште во филм живеете дека сме некој фактор. Реков некаде дека не се краде сега? Се краде и сега и секогаш ќе се краде, она што е нервозно е што се ќути, друг некој треба да почне и дури тој ќе го направат мрднат дека е. Демек не памтам како ни се смееше секој за протестите против Талат, или на Кале. Па тука на форумов имате мислења каде викаат дека тие на Кале биле навивачи, така им требало. И сега кога после сите овие години кревање глас против тоа што го прават двете партии, некој ќе ми се смее и ќе ме прави мрднат а другите ќе ќутат и ќе се прашуваат дали да излезат или не, вие сакате сега јас да сум кажел што имам против законов. Имам многу против ама не ми е гајле, нека се заангажираат други малку за тоа дали треба протести или не треба, но посилно е од нив тоа партиско лижење и затоа не треба да постоиме.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
KURTONU glup, vide li kako pominaa tie sto vlegoa vo sobranie? dpmne ako bile rezim ovie se edna obicna hunta koja za terorizam obvini luge sto vlegle vo parlament koga nelegalno se glasase pretsedatel na sobranie. za vreme na dpmne mozese da se protestira i pisuva sto saka denes u zatvor pikaat pratenici. rezim? lol, idi sokri se nekade i ne komentiraj poveke.
Како да пишам за да разбереш дека не ги гонат за тероризам? Отвори го кривичниот законик и ќе видиш дека членовите се различни. Тие што влегоа во собрание под директива на дпмне треба да одговараат. Има ли човек што протестираше пред Собрание, што не влезе внатре а што е уапсен?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Банираа/ казнија доста членови на форумов. Изгледа само некои фаци како Almeida се заштитени од УНЕСКО исто како албанците.[DOUBLEPOST=1515758029][/DOUBLEPOST]
Твојата, вас, вие. Што ви е бе луѓе, кажав ли нешто различно од вас? Единствена разлика е тоа што јас сакам да ја снема државата вие уште во филм живеете дека сме некој фактор. Реков некаде дека не се краде сега? Се краде и сега и секогаш ќе се краде, она што е нервозно е што се ќути, друг некој треба да почне и дури тој ќе го направат мрднат дека е. Демек не памтам како ни се смееше секој за протестите против Талат, или на Кале. Па тука на форумов имате мислења каде викаат дека тие на Кале биле навивачи, така им требало. И сега кога после сите овие години кревање глас против тоа што го прават двете партии, некој ќе ми се смее и ќе ме прави мрднат а другите ќе ќутат и ќе се прашуваат дали да излезат или не, вие сакате сега јас да сум кажел што имам против законов. Имам многу против ама не ми е гајле, нека се заангажираат други малку за тоа дали треба протести или не треба, но посилно е од нив тоа партиско лижење и затоа не треба да постоиме.
Без разлика кој што викал, овие работи не засегаат сите, а срамота е нашите родители, баби, дедовци симболично да протестираат...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Абе гомце,ајде ако си маж да видиме во живо кој е пичка ?
:lolzz:

Банираа/ казнија доста членови на форумов. Изгледа само некои фаци како Almeida се заштитени од УНЕСКО исто како албанците.
Зошто да ме банираат бе?
Мислам, нека ме банираат слободно.
Мене ме пцуете ко ја да ви го променив законот, а си седите со пи**њата у раце по дома и ќутите. Еве овој мајмунов над тебе сакал у живо да се видиме. Треба да се ебаам до Острелија и за него?
Очигледно е дека имате инструиран штабски напад и пишувате против непартиски и неутрални луѓе. Тие што подолго време ја следат темава многу добро знаат дека јас отворено ги критикувам и двете банди, ама вас што повеќе ве чеша анусот кога ќе се спомне паторот поубаво ви е да ме етикетирате.
Еве што сум напишал прееска, ама тебе тоа не ти се чита....ти се цвили поише.

Потезите на Заев се катастрофални и се плод на претходните катастрофални политики на сите досегашни политичари вклучително и од сдс и од дпне.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Банираа/ казнија доста членови на форумов. Изгледа само некои фаци како Almeida се заштитени од УНЕСКО исто како албанците.[DOUBLEPOST=1515758029][/DOUBLEPOST]
Без разлика кој што викал, овие работи не засегаат сите, а срамота е нашите родители, баби, дедовци симболично да протестираат...
Организирај протест, ќе ти се приклучам и јас и други. Лесно е денес да се организира.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.339
Поени од реакции
22.641
Како да пишам за да разбереш дека не ги гонат за тероризам? Отвори го кривичниот законик и ќе видиш дека членовите се различни. Тие што влегоа во собрание под директива на дпмне треба да одговараат. Има ли човек што протестираше пред Собрание, што не влезе внатре а што е уапсен?

nebitno... porakata e jasna taka?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Како да пишам за да разбереш дека не ги гонат за тероризам? Отвори го кривичниот законик и ќе видиш дека членовите се различни. Тие што влегоа во собрание под директива на дпмне треба да одговараат. Има ли човек што протестираше пред Собрание, што не влезе внатре а што е уапсен?
Abe najgolemiot terorista ti e pretsedatel na sobranieto, ubivase nasi vojnici I policajci, palese zivi luge, a za tebe otvarajne vrata bilo terorizam, zarem ne svakas deka narodov zali sto tie predavnici od SDSM ne jadoa cotek kako magarijna toj den
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
nebitno... porakata e jasna taka?
Нема порака. Тоа ти е исто како да седиме јас и ти пред кооперација, ти се истепаш со некој, те однесат во станица и ти одредат притвор и да викаш дека ништо не си направил а при тоа да заборавиш дека јас, кој што сум седел на страна не сум уапсен. Пак те прашувам, познаваш ли некој што не влегол а е притворен?

Abe najgolemiot terorista ti e pretsedatel na sobranieto, ubivase nasi vojnici I policajci, palese zivi luge, a za tebe otvarajne vrata bilo terorizam, zarem ne svakas deka narodov zali sto tie predavnici od SDSM ne jadoa cotek kako magarijna toj den
Шахта, заобиколи ме.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.339
Поени од реакции
22.641
:lolzz:



Зошто да ме банираат бе?
Мислам, нека ме банираат слободно.
Мене ме пцуете ко ја да ви го променив законот, а си седите со пи**њата у раце по дома и ќутите. Еве овој мајмунов над тебе сакал у живо да се видиме. Треба да се ебаам до Острелија и за него?
Очигледно е дека имате инструиран штабски напад и пишувате против непартиски и неутрални луѓе. Тие што подолго време ја следат темава многу добро знаат дека јас отворено ги критикувам и двете банди, ама вас што повеќе ве чеша анусот кога ќе се спомне паторот поубаво ви е да ме етикетирате.
Еве што сум напишал прееска, ама тебе тоа не ти се чита....ти се цвили поише.

sum sakal u zivo da se vidime? kade toa? lol... zosto bi se zamaral so partiska lebarka ko tebe?

ne mora da se ebavas do aus inace, ako ti sakas kazi, jas sum u mkd cesto, moze da ti ja ostvaram zelbata sledniot pat koga ke sum vo sk, najmal problem e toa.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Организирај протест, ќе ти се приклучам и јас и други. Лесно е денес да се организира.
Не така, тие што организираат познато е каде завршуваат.

Вечер сам ќе си појдам пред собрание бидејќи ми пречат овие закони. Можеби и други ќе дојдат без никој да ги организира.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
Испадна мал БУНТ... ама за законот за пушење цигари:icon_mrgr:...
а законот за пушење албански по се изгледа не го разбраа пратениците од СДСМ... не разбраа ДЕКА сите тие ќе треба да научат албански , исто како и сите судии и други...
Не разбираат дека не се работи за превод, едноставно утре ( кога ќе дојде моментот) таљат ќе поче се по албански .. а таљат не е министер да го тргнеш тек така, треба НОВИ избори.. а еднаш донесениот закон БЕЗ бадинтерово мнозинство не може да се смени !!
Па сеа командант Форина, за да стигне дотаму кај шо е, прво требаше некој да му ги амнестира воените злосторства, па да го изгласа за министер, законот за употреба на јазици од 2008 да може да биде покомотен згора.
Арамилук без преседан е бакшиш.
И се тоа од најчесната и најпатриотската власт на сите времиња во универзумот.

:icon_lol:

И сега велиш Мицко мапетот на Грујче ќе не опраи? :pos:
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Џабе ќе одиш, нема повеќе сендвичи.
Не сум одел ниту на оние протести за сендвичи, ниту на оние за марихуана и алкохол.
Ќе одам оти ова ме засега.
А ти лечи си комплекси и фрустрации.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom