Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Коментар на Инфомакс по повод конгресот на ДПМНЕ и оставката на Гвујо.

Gruevski odma posle Kongresot ke ja napusti Makedonija, zaedno so negovata familija, bilo legalno bilo nelegalno.
Posle toa ke ja rakovodi Makedonskata Opozicija od egzil – od Rusija.
Naskoro pocnuva zestoka borba so neofashistite – BEZ BOKSERSKI NARAKVICI.

Дали е возможно да постојат толку глупи луѓе?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.952
Да можам, преку монитор би ти залепил една за да те освестам.
Читај бе малку, читај и прати ја темата а не само да лупаш глупости.
знам што сакаше да кажеш, соучесник, тоа си е ок, а тоа што го наведов не е заебанција, на овие простори во пракса и совозачот има проблем, дури имаше случка во Сараево казни за сопствениците на возилата, па и воопшто да не знаат да возат ...
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.191
Поени од реакции
8.394
Јас мислам дека им одредија притвор за да обезбедат присуство на судењата од страна на сите обвинети, т.е. да не им дадат повод за изговори со кои би се одложувалo судењето. Летоска судењата за шамарите во Центар ги одложуваа затоа што на секој закажан датум некој од обвинетите се 'разболуваше', да му беше претходно одреден притвор на Грујо ко попчиња ќе си доаѓаа... Ми се чини дека истово и Горан Михајловски го напиша во колумна.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.952
Јас мислам дека им одредија притвор за да обезбедат присуство на судењата од страна на сите обвинети, т.е. да не им дадат повод за изговори со кои би се одложувалo судењето. Летоска судењата за шамарите во Центар ги одложуваа затоа што на секој закажан датум некој од обвинетите се 'разболуваше', да му беше претходно одреден притвор на Грујо ко попчиња ќе си доаѓаа... Ми се чини дека истово и Горан Михајловски го напиша во колумна.
НЕ само тие, како одбраната на Заев го одложуваше Поткуп 2 години ?? Па и други, грабежот на НЛБ исто се одложуваше бајаги. А убиецот на момчето од Охрид од Србија кој беше во притвор пак ги искористи одложувањата и поради предолг притвор мораше да биде пуштен и си замина во Србија сега може да му го бричат..
 
T

Terroir

Гостин
Платежната агенција бара 69 нови вработувања

Ај сега да ги видиме што ќе направат дали 1) ќе вработат нови и ќе бидат дпмне втор дел со вработување партиски потрчковци или 2) ќе префрлат дел од оние вишок вработени од министерството за земјоделие, оти се жалеа дека последните години преголем број на нови непотребни вработени имало таму во Скопје

Коментар на Инфомакс по повод конгресот на ДПМНЕ и оставката на Гвујо.

Gruevski odma posle Kongresot ke ja napusti Makedonija, zaedno so negovata familija, bilo legalno bilo nelegalno.
Posle toa ke ja rakovodi Makedonskata Opozicija od egzil – od Rusija.
Naskoro pocnuva zestoka borba so neofashistite – BEZ BOKSERSKI NARAKVICI.

Дали е возможно да постојат толку глупи луѓе?
Plow twist

Едно од крилата во Идризово се вика Русија и точно е дека ќе почне жестока борба без нараквици за чување на газот
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Кој циркус ќе биде вонредниот конгрес на ДПМНЕ. Гвујо ќе трга на една страна, реформаторите на друга, некои постари членови ќе бараат скроз нов лидер, комедии ќе биде.
Точно, а и било кој да им биде лидер хаотичната состојба на оваа партија ќе продолжи и понатаму ... ако остане Грујо ќе продолжат да тонат, но и било кого друг да стават за нов лидер пак ќе продолжат да тонат бидејќи едноставно немаат повеќе луѓе, немаат таков човек кој ќе го обедини ВМРО и кој ќе привлече симпатии и кај народот како и кај странскиот фактор !
Следниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ треба да ги ужива симпатиите од сите ВМРОвци и од стари и од нови и од Љубчовисти и од Груевисти и од реформатори од сите, потоа треба да ги освои симпатиите кај мнозинството народ (етничките Македонци), треба да ги освои симпатиите и да ја добие поддршката од меѓународниот фактор и за крај треба да биде на пријателска нога со Албанскиот фактор во земјава бидејќи џабе колку и да е некоја Македонска партија силна ако нема со кого да прави владина коалиција доколку ете на парламентарни избори освои најмногу пратенички мандати !
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.191
Поени од реакции
8.394
НЕ само тие, како одбраната на Заев го одложуваше Поткуп 2 години ?? Па и други, грабежот на НЛБ исто се одложуваше бајаги. А убиецот на момчето од Охрид од Србија кој беше во притвор пак ги искористи одложувањата и поради предолг притвор мораше да биде пуштен и си замина во Србија сега може да му го бричат..
Последното рочиште за Поткуп е одложено затоа што предметот е во жалбена постапка пред Апелационен суд и ќе се одлучува дали ПИ мерките се доказ во случајот. Презакажано е за 25 декември.

Во случајот на Груевски е ептен провиден вмровскиот итарпејовизам. Груевски ќе се појавува на рочишта, на Курир и Република ќе ставаат наслови „Господинот Груевски достоинствено го испочитува Судот и се појави на закажаното рочиште“, а секојпат некои од останатите обвинети од предметот ќе се разболи. Истото ќе беше и за 27 април ако не им одредеа притвор. Чавков, Боро, Дамовски, Дурловски итн. ќе се појавуваа на рочишта, а некои од тие поопскурните што се обвинети редовно ќе се разболуваа и ќе го одложуваа судењето, и така до недоглед.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Кој циркус ќе биде вонредниот конгрес на ДПМНЕ. Гвујо ќе трга на една страна, реформаторите на друга, некои постари членови ќе бараат скроз нов лидер, комедии ќе биде.
Јас не сум шарен. Имам членска од ВМРО ДПМНЕ која потекнува од 1989 година, што ме прави еден од најстарите членови на оваа партија. Кога ДПМНЕ се дограби до власт, потполно им беше сеедно дали ќе коалицираат со ДУИ или ДПА. Она што им беше важно е дека се на власт и дека можат да се нафатираат колку сакаат. Дали тендерчињата предвидени за албанскиот партнер ќе одат за ДУИ или ДПА не им значеше многу, иако ДУИ влезе во парламент преку војна и немаше никаков политички легитимитет.[DOUBLEPOST=1488622709][/DOUBLEPOST]

Нема јас што да кажувам никому, така пишува во Уставот, за секој кој знае да чита и има коефициент на интелигенција поголем од 42.
Официјално да, но ВМРО ДПМНЕ го имаше своето прво појавување во Битола кога јас имав 17 години, што значи 1988 година. Јас бев тогаш во првите редови на национал романтизмот. :) Колку време помина од тогаш, и во што се претвори ДПМНЕ.

Ете грујче одстапува, чистењето на корупцијата позади него и сите пиздарии зависи чисто од новата власт, е сега во една прилика напиша дека ако се смени ова раководство на ДПМНЕ пак би ги поддржал, или тоа беше кажано чисто како спин?

П.С Ти го честитав денот на револуционерната борба, ама не добив никаква реплика.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.053
Поени од реакции
84.883
Кај нема државава некои познати научници, уметници, добро ни е некои учени луѓе да ги промовираме, а не обични џелати. На крајот на краиштата, тој, ќосето, не одлучувал кого ќе убие, туку му било кажувано, така да, по тој основ самиот мислам дека се побиваш за неговата вредност. Дали верувал во тоа - прашање.
Еве ај кажи ми - чавката праќаше македонски полицајци да гинат во Диво насеље од љубов кон Македонија или Зорче, ќерка му, да си ја лади п****а во Панамера? Ај што мислиш...
Види сега, и Албанците имале учени луѓе низ историјата, али никој од нив не се побуни кога булеварот во Гостивар го крстија Џемо Балистот, класичен крвник кој масакрирал цели села во Западна Македонија. Се бунеше некој од Албанците кога основното училиште "Никола Вапцаров" во Чаир го преименуваа во Имри Елези, борец на ОНА?

И сега кажи ми зошто ние би го осудувале Андон Јанев за тоа што вршел секакви должности во корист ( потенцирам ВО КОРИСТ ) на организацијата пред сто и кусур години. Кои сме ние бре, група мочковци кои си дозволуваат да го оцрнуваат името на еден човек кој имал 5 пара мадиња и вршел убиства во корист на македонското население кое тогаш било угнетувано од сите страни

Е тоа ме боли мене, што заради дневно политички игри, ради Груевски и Заев и нивните медиуми доаѓаме во ситуација да ги осудуваме нашите дејци, да плукаме по нив, да ги правиме џелати и неписмени ропаци ( а всушност вака кога ќе размислиш, голем дел од луѓето што ги сочинувале четите биле луѓе од села, со многу малце школо во нив ).

Џелат бил, неписмен бил... кур ме заболе што бил, бил член на организацијата? Бил. Вршел должности во корист на организацијата? Да. Го жртвувал својот живот за населението овде? Да. Доволно е тоа за мене да не го плукам човекот, така делувале тогаш пред 100 години, подруго окружување, други начини на владеење, други мерки на делување. А тоа што денес Ќосето се користи како дел од дневнополитичките игри на власта и опозицијата, јас можам слободно да им го напикам у пичка на сите тие дебелогазовци кои земаат по 1200 евра плата месечно, а не му се ни до колена на Андон Јанев, ни по патриотизам, ни по дела.

За Диво Насеље.... Јас сеуште нема да коментирам на таа тема, дека сеуште се свежи мемориите од тој настан, али јас сум да се фатат сите инволвирани во случајот, терористите што пукаа ги фатија, сега останува да видиме дали истите тие дејствувале по некоја наредба. Сакам сите да се казнат, ама буквално СИТЕ, 8 човечки животи загинаа тој ден за проклетава држава и народ, мора да има одговорност.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Коментар на Инфомакс по повод конгресот на ДПМНЕ и оставката на Гвујо.

Gruevski odma posle Kongresot ke ja napusti Makedonija, zaedno so negovata familija, bilo legalno bilo nelegalno.
Posle toa ke ja rakovodi Makedonskata Opozicija od egzil – od Rusija.
Naskoro pocnuva zestoka borba so neofashistite – BEZ BOKSERSKI NARAKVICI.

Дали е возможно да постојат толку глупи луѓе?
Грујо кога ќе замине,ќе летаат од партија и тие негови потрчковци.Каков Илија,Антонио,или Ѓорчев.Само целосна реформа на партијата,нови луѓе,нови идеи.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.046
Поени од реакции
80.918
Коментар на Инфомакс по повод конгресот на ДПМНЕ и оставката на Гвујо.

Gruevski odma posle Kongresot ke ja napusti Makedonija, zaedno so negovata familija, bilo legalno bilo nelegalno.
Posle toa ke ja rakovodi Makedonskata Opozicija od egzil – od Rusija.
Naskoro pocnuva zestoka borba so neofashistite – BEZ BOKSERSKI NARAKVICI.

Го наебал Игор Југ. Сега Груевски од Русија ќе го растепал без боксерски ракавици.

Мада, тој што се заканил, се заканил дека без боксерски нараквици ќе се тепале, а не ракавици. Господ знае какви би биле тие боксерски нараквици. Алки некои ваљда, боксерски?
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Сум го слушнал како зборува јавно на прес концеренции против Македонија и Македонците. А што сторил против државата треба да се отвори судска постапка дали е крив или не како против Сестрата Буба. :)
Да не се правиме паметни.
Стојанче беше единствен кој ги подржа бранителите и излегуваше на протести со нив кога гујо ги батали.
Излезе на протести кога гујо ги аболицираше припадниците на УЧК и им даде права а на нашите им ги скрати.
Се бунеше затоа што се употребуваше албанскиот јазик во Собрание.
И врз база на сето тоа беше наречен предавник , немој не ме радуј.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Да не се правиме паметни.
Стојанче беше единствен кој ги подржа бранителите и излегуваше на протести со нив кога гујо ги батали.
Излезе на протести кога гујо ги аболицираше припадниците на УЧК и им даде права а на нашите им ги скрати.
Се бунеше затоа што се употребуваше албанскиот јазик во Собрание.
И врз база на сето тоа беше наречен предавник , немој не ме радуј.
Па сите оние кои што за една или повеќе работи не се согласуваа со дпмне овие 10тина години ги означи како предавници на државата.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Коментар на Инфомакс по повод конгресот на ДПМНЕ и оставката на Гвујо.

Gruevski odma posle Kongresot ke ja napusti Makedonija, zaedno so negovata familija, bilo legalno bilo nelegalno.
Posle toa ke ja rakovodi Makedonskata Opozicija od egzil – od Rusija.
Naskoro pocnuva zestoka borba so neofashistite – BEZ BOKSERSKI NARAKVICI.

Дали е возможно да постојат толку глупи луѓе?
Jас на Инфомакс не ги ни читам вестите, директно кон коментарите одам, дневна доза интернет хумор ми се, уживам да ги читам
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom