Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
А кој гласаше за општа амнестија?
Сите до еден. Тие за кои јас сум гласал, тие за кои ти си гласал и сите други за кои не сме гласале. Сите до еден, и ВМРО и СДСМ и сите буквално, гласаа за амнестија на борците на ОНА, во која изричито се тврди дека амнестија нема и не смее да има, според сите светски пишани и непишани закони и норми, за воени злосторства. Нити некад, некаде имало, нити ќе има.
Тоа само гомна и изроди можат да му го напраат на својот сопствен народ. Толку лајна изедовте и уште викате супер е. Али ако, коа ве гледам какви останавте, може и добро ви прави газдава ваш, што ве претвори во амеби кои и помија ќе јадат, ќе серат и пак ќе ја јадат ако треба.
Боље и тоа за вас, тука да ви ги гледаме гревовите и да ви се смееме, неголи сите да одговарате пред народот, партијата и земјата. Нели?
Така да, уживајте, можда сеа ќе се извлечете топ-тан, али историјата ќе ве запамети како најголеми предавници и злосторници кои излегле од овој народ, што има еден тон такви во својата историја.
Ќосето? Ќосето вас први би ве скинал, жив да беше.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Морам да ууууупалам, тоа ми е алат за работа. Ти смисли некој нов простачки израз? За дискусија покажа дека не си.
Све си мислам дека ти стои компјутерот упален у штаб цело време, пошо ни тоа не знаеш сам да го напраиш. Со еден ворд документ ќе се самозапалеше...а не па да делиш памет овде за економии, устави, што и сам го немаш.

Денеска имаш за задача да јадеш г***а за све и свашта, само да не падне муабет за 225 милиони фрлени за плати за полуспособни вморони ко тебе.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Сосема прифатливо, впрочем и Душко млекарот настапува од иста позиција како твојата, само од страна на СДСМ во случајот, како нивни истакнат член и активист, бара одговорност и отчет од функционер од својата партија.

Е сега живо ме интересира какво мислење имаш од позиција на член на ДПМНЕ во поглед на актуелниот закон за употреба на јазици, закон за албанизација да речам?

Еве и едно твитче со четиво за истиот препорачано од Академик,




ШТО Е НОВО ВО НОВИОТ ПРЕДЛОГ-ЗАКОН ЗА ЈАЗИЦИТЕ?



Прашањето за јазикот во Македонија е страшно политизирано, и служи како дежурно плашило. Во една нормална држава јазикот е средство за комуникација, не за поттикнување кавги. Мене ми е сето тоа смешно.
 
V

viktora

Гостин
Сите до еден. Тие за кои јас сум гласал, тие за кои ти си гласал и сите други за кои не сме гласале. Сите до еден, и ВМРО и СДСМ и сите буквално, гласаа за амнестија на борците на ОНА, во која изричито се тврди дека амнестија нема и не смее да има, според сите светски пишани и непишани закони и норми, за воени злосторства. Нити некад, некаде имало, нити ќе има.
Тоа само гомна и изроди можат да му го напраат на својот сопствен народ. Толку лајна изедовте и уште викате супер е. Али ако, коа ве гледам какви останавте, може и добро ви прави газдава ваш, што ве претвори во амеби кои и помија ќе јадат, ќе серат и пак ќе ја јадат ако треба.
Боље и тоа за вас, тука да ви ги гледаме гревовите и да ви се смееме, неголи сите да одговарате пред народот, партијата и земјата. Нели?
Така да, уживајте, можда сеа ќе се извлечете топ-тан, али историјата ќе ве запамети како најголеми предавници и злосторници кои излегле од овој народ, што има еден тон такви во својата историја.
Ќосето? Ќосето вас први би ве скинал, жив да беше.
Со платениците кои вие ги изгласавте во брзо време ќе изучуваме туѓа историја.
СДС е на власт,што не ги осуди?Немора баш за тие дела.Ќе ископаат има со тони докази да им извадат.
Или поубаво е да се сере на туѓ грб.
Со истите злосторници вие денес сте ортаци.Со истите тие злосторници направивте македонците да станат малцинство во Струга и Кичево.

И не го спомнувај Ќосето зошто немаш лице.Он роден брат убил за татковината а вие ја предадовте за власт.
 
S

silmarillion

Гостин
Ти си трупец за цепење. Од канцеларија нема пари. Канцеларијата може да води бизнис, ама пак некој мора да копа. Мора да се создаде додадена вредност.
Со какви мрсули правам муабети, па уште ти солат памет.
Трупец трупец али можам сосе партали да те купам до 10то колено. Ќути таму да не те слушам више.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.847
Прашањето за јазикот во Македонија е страшно политизирано, и служи како дежурно плашило. Во една нормална држава јазикот е средство за комуникација, не за поттикнување кавги. Мене ми е сето тоа смешно.
Од ова можам да заклучам дека од позиција на член на ДПМНЕ и конзервативец, актуелното законско решение ти е сосема прифатливо.

ОК.
 
V

viktora

Гостин
Сосема прифатливо, впрочем и Душко млекарот настапува од иста позиција како твојата, само од страна на СДСМ во случајот, како нивни истакнат член и активист, бара одговорност и отчет од функционер од својата партија.

Е сега живо ме интересира какво мислење имаш од позиција на член на ДПМНЕ во поглед на актуелниот закон за употреба на јазици, закон за албанизација да речам?

Еве и едно твитче со четиво за истиот препорачано од Академик,




ШТО Е НОВО ВО НОВИОТ ПРЕДЛОГ-ЗАКОН ЗА ЈАЗИЦИТЕ?



Битно да разграничиме помеѓу стариот и новиот закон за јазици.

Најинтересен дел е каде се бара толкување од Венецијанската комисија а законот е веќе прифатен од владата.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Да те замолам само да објасниш тука сега како тоа е изигран законот односно кој закон е изигран. Дали постои закон каде што се утврдува максималната вредност на рентата?

Второ, како тоа киријата е платена од мој џеб? Буџетот на РМ одвојувал пари за киријата или Дајнерс ДООЕЛ плаќал ?

Баш би сакал да ги прочитам твоите аргументи на ова, а после да се навртиме на Сашко и неговите приходи и расходи.
Sakash da diskutirame za "bombona biznisot"? Ako Sashko se bogatel nezakonski i toj i Shekerinska gi stavam vo ist kosh. Ama nekoi prashnja "ne zasluzhuvaat odgovor" neli taka.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.847
Битно да разграничиме помеѓу стариот и новиот закон за јазици.

Најинтересен дел е каде се бара толкување од Венецијанската комисија а законот е веќе прифатен од владата.
Не, најинтересното уште нема стасано :) кога ќе дојде да се спроведува сево ова што е пропишано со актулениот закон за употреба на јазици, ќе стаса.

И ова со општата амнестија е јако, ептен за нема правда ќе дојде работата.

Згора се акавме сите од земја за Кочан тука, колку пари лапнал, бил со Миле ми текна школски и не знам што, а немаше никаква државна функција, сеа со Коче ептен ја оправија и покажаа како треба.

Уште и со финтите да се оневозможат помалите партии да учествуваат на локалните, во сличен шверцерски манир на СДПМ и Рада Шеќерова и Јанис Макрис, абе една рзлика досега шо покажаа...

И тужба за клевета за фејсбук пост, па тие шо пишуваа за функционери на ДПМНЕ по требаше да се направат?

Не знам само колку подлабоко ќе тонат од ова.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Од ова можам да заклучам дека од позиција на член на ДПМНЕ и конзервативец, актуелното законско решение ти е сосема прифатливо.

ОК.
Види, постои влада која предлага закони кои Собраниети ги гласа или не. Тие закони мора да бидат во согласност со Уставот на Р. Македонија. Ниту сум доволно упатен ниту сум стручен да знам дали некој закон е во или вон рамките на Уставот. Ако некој смета дека законот е вон рамките на Уставот нека поднесе преставка до Уставен и таму има луѓе кои се задолжени да го чуваат и бранат тој Устав, па тие нека одредат што е и како е.
Хистеријата по медиумите служи само за пропаганда од најнизок вид.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.721
Прашањето за јазикот во Македонија е страшно политизирано, и служи како дежурно плашило. Во една нормална држава јазикот е средство за комуникација, не за поттикнување кавги. Мене ми е сето тоа смешно.
Не е повеќе средство за комуникација, туку средство за манипулација.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Гледам... формална слобода за дискусија. Најдобро би било да се укине Собранието, секако никој не го ферма. Слобода и демократија, а за глупости се става ЕУ знаме. Бурлески.
Лет.. веќе ти кажав дека Македонија тешко да оди кон ЕУ и НАТО. Некоја друга држава да.. ама Македонија НЕ.

А како ти поборник на КА-ПЕ-ЈУ, поддржувач на движењето на „несврстаните“ го промени мислењето и после 30-40 години од „несврстан“ стана прозападен (про-САД). Сакаш дека си утнал 3-4 децении? И толку голем мразач на Русија, а нели сме Словени, братски народи. Од најомразеното нешто (бугарско), сега се преориентира на браќа по крв, по историја, по се...
Ептен камелеонски, ќе признаеш. Ај да си бил дете, па не си знаел, ама ти на стари години да ставиш крст на убедувањата и да го прифатиш „трулиот“ капитализам... Хмммм...
ти можеби си словен чии претци го препливаа дунав со трска, но јас и моите сме староседелци овде со стотици иљади години[DOUBLEPOST=1505307071][/DOUBLEPOST]
Дaли кoгa се дoнесени зaкoните некoј свеснo ги нaпрaвил дa се тoлкувaaт нa пoвеќе нaчини пa секoј си ги тoлкувa кaкo сaкa,или свеснo се прaвaт будaли едни сo други.Немa гoстувaње у некoјa емисијa или рaспрaвa у пaрлaмент едните дa не речaт црнo е a другите дa тврдaт декa е белo? Тoлку ли е леснo кoј кaкo сaкa будaлa дa не прaви?
3 дена се сосема доволно да секој го каже своето мислење за закон и да се гласа. Закон не се носи ни во емисија ни во весник туку во собрание.
Целата Македонска и светска јавност како и сите експерти беа сведоци како со злоупотреба на собранието една седница се влечка со месеци со иљадници контрареплики кон свои сопартици и безбројни барања за паузи. Така само превземањето на власта каснеше 6 месеци, разрешување на зврлевски за кој препорака даде влада, со тоа се сложи и совет на обвинители и за тоа беа мнозинството во собранието, заглави 5 месеци во собрание ради злобата и пакоста на дваесетина пратеници од опозиција кој реплицираа еден со друг “во право сте колега... точно е така колега....“ и сати и сати паузи барани од десетици кординатори на една иста партија.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Sakash da diskutirame za "bombona biznisot"? Ako Sashko se bogatel nezakonski i toj i Shekerinska gi stavam vo ist kosh. Ama nekoi prashnja "ne zasluzhuvaat odgovor" neli taka.
Ќе ми одговориш кој закон е заобиколен за рентата што ја плаќала правниот субјект Дајнерс кон физичкото лице или не? За бомбона бизнисот неможам да дискутирам пошто појма неам што е тоа.

Затоа би сакал да дискутирам за законот кој е заобиколен за рентата на станот, не заради друго него пошто ти го потегна тоа. И секако би бил благодарен на дискусија од тоа како правниот субјект Дајнерс за целите на подмирување на трошоците за кирија користел пари од буџетот на РМ согласно твоите искази.

Фала.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Кога најголемите патриоти гласаа за амнестија на воени злосторници, све друго е пичкин дим.
Мораа, законот ги обврзуваше.[DOUBLEPOST=1505307275][/DOUBLEPOST]
ти можеби си словен чии претци го препливаа дунав со трска, но јас и моите сме староседелци овде со стотици иљади години
Псссттт... од партија ако те слушнат, казна ќе добиеш.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.847
Види, постои влада која предлага закони кои Собраниети ги гласа или не. Тие закони мора да бидат во согласност со Уставот на Р. Македонија. Ниту сум доволно упатен ниту сум стручен да знам дали некој закон е во или вон рамките на Уставот. Ако некој смета дека законот е вон рамките на Уставот нека поднесе преставка до Уставен и таму има луѓе кои се задолжени да го чуваат и бранат тој Устав, па тие нека одредат што е и како е.
Хистеријата по медиумите служи само за пропаганда од најнизок вид.
Од легалистички аспект го оспори универзитетски проф. По Уставно право, од лингвистички цел еден институт со сиот свој наставно научен кадар, како никогаш досега.
Одненадеж многу доверба полагаш во институциите на системот на оваа држава.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Верувај ми најискрено ти велам дека нивото со кое ти се обраќам е далеку над она што го заслужуваат предавници ко тебе.
Па, ако сме реални, ако одиме по нивото, не треба ни да те забележам дека постоиш. Јас сепак се спуштам, да постои комуникација, ама вие (од партијата) имате толку злоба и простотилок во себе што не ми се верува дека во 21 век е можно.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Псссттт... од партија ако те слушнат, казна ќе добиеш.
Душичка мала уште е исплашена од начинот како се владееше во минати 10 години гога милиони Македонци биле прислушкувани стотици иљади завршија по затвори ради политички “прекршоци“ а некои и беа ликвидирани
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom