Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.794
Поени од реакции
8.181
Како бе слободно? Знаеш ли што значи слободни медиуми? Медиуми не треба да искажуваат мислење. Медиуми не треба да спинуваат приказни. Медиуми не треба да штанцаат лажни вести и да забошотуваат вистини бидејќи цицаат партиски кур.

Како може да е слободно новинарството у држава у која еден човек одлучуе што ќе се пушти у етер и како ќе се спинува по потреба?

Не е проблемот у Латасовата наклонетост према ВМРО, туку у Латасовите спинови и лаги за ВМРОвски пари.
Добро ок, а можеш да ми посочиш еден независен медиум вака според тебе , барем да видиме на што сме.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.522
Поени од реакции
2.512
Остајте се малку, бре, Мурте и Курте...

Во моментов има два проблема во државата:

1. Криминалот, непотизмот и корупцијата во власта (тука влегува и опозицискиот лидер)

2. Постојаното мешање на Албанија во внатрешно-политичките случувања во Македонија (одењето пред и после секои избори на албанските политички партии на бацирака кај државното раководство на Албанија со цел да дефинираат ставови и барања за редефинирање на македонското општество и држава).

Шу прајме?!
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.794
Поени од реакции
8.181
Вие луѓе сте задоволни со 20-30к плата, за тоа си го продавате гзот кај пастирот. И супер ви е, клати врата земај плата. До кога?
Гледам кренал стандардот. А како некни да беше кога не влечкаја по митинзи за двеста евра можи ни толку.[DOUBLEPOST=1483108562][/DOUBLEPOST]
Остајте се малку, бре, Мурте и Курте...

Во моментов има два проблема во државата:

1. Криминалот, непотизмот и корупцијата во власта (тука влегува и опозицискиот лидер)

2. Постојаното мешање на Албанија во внатрешно-политичките случувања во Македонија (одењето пред и после секои избори на албанските политички партии на бацирака кај државното раководство на Албанија со цел да дефинираат ставови и барања за редефинирање на македонското општество и држава).

Шу прајме?!
Ништо бе шо да прајме. Јас колку што знам албанскиот е веќе втор државен јазик, територијата отприлика зацртана е до кај ке биди границата со територијалната поделба од 2004, сега се чека само некој да формира влада и да се официјализира. Па на кој како ке му падни парето.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.932
Поени од реакции
1.367
Од доказни материјали, до лиценцирани вештачења, до изјави од еден тон сведоци и засегнати страни.

Може некој ден ќе идеш на суд, ќе видиш како тоа сето изгледа и дали обвинител формира предлог така како што мислиш ти, на суво.
Знам како иде сум бил многу пати на суд,
ако мислеш на вештачењето на разговорите заборави, тие се незаконски и ќе се одбијат било каде во светот,
додека од тој тон сведоци нема ништо излезено во јавноста, освен онаа дека се поткупувале сведоци од страна на СЈО, така да не знаеме со што располагаат!

Ако ти си во СЈО и знаеш нешто што ние незнаеме, ОК, ако не си не треси празна слама
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.998
Поени од реакции
1.976
Класична реторика. nema dokazi hehe Ме дупиш сеа? ... и ти ми се враќаш на почеток. nema dokazi.
Каде напишав дека нема докази? Пишав, ако има докази. Дури и на телефон да е нешто зборувано, не значи дека е релизирано, или дека е незаконско.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
5.222
Поени од реакции
6.721
ако мислеш на вештачењето на разговорите заборави, тие се незаконски и ќе се одбијат било каде во светот,
Не не мислам на тоа, и нормално никој нема да ти изведе докази и сведоци во јавност. Колку и да си сендвич, ова треба да ти е јасно барем.(n)

Ама ај малецок си уште има време, може некој ден ќе се запознаеш со постапкиве подетално, до тогаш дроби глупости овдека.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.998
Поени од реакции
1.976
Знаеш дека ова технички значи дека признаваш дека одредени телевизии/медиуми се затвориле со политичка позадина, :icon_lol:
Се затвори А1 но никој не им бранеше да продолжат. Требаше само спонзор да обезбедат.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.932
Поени од реакции
1.367
Не не мислам на тоа, и нормално никој нема да ти изведе докази и сведоци во јавност. Колку и да си сендвич, ова треба да ти е јасно барем.(n)

Ама ај малецок си уште има време, може некој ден ќе се запознаеш со постапкиве подетално, до тогаш дроби глупости овдека.
Никој не ти изведува докази во јавност, но кај нас доказите излегуваат во јавност побрзо одколку на суд, во јавноста нема ниту шпекулации, освен онаа што го слушнавме од разговорите.

Сега овие или се потајни од ЦИА или немаат ништо.

Констатацијата дека судството ни е срање ти е точна и едната страна и другата страна си има свои врски и врши опструкции максимално.

Го имаме Зајко како уценува премиер и од тогаш поминаа 2 години, дали нешто се реши, кој го опструира предметот?
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
281
е па СЈО треба да обезбеди докази за да се провери дали криминалите во разговорите се реализирани
не ве интересира вас дали навистина имало криминал или не
или знаете дека имало и затоа се противите на постоењето на СЈО
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
513
Секогаш кога се нема аргументи вреѓај го противникот
Ве боли вистината? Имам аргументи куп. Но на перени мозоци џабе им се.


е па СЈО треба да обезбеди докази за да се провери дали криминалите во разговорите се реализирани
не ве интересира вас дали навистина имало криминал или не
или знаете дека имало и затоа се противите на постоењето на СЈО
Цела криминална банда се плаши од сјо, затоа пробуваше да го расури.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.932
Поени од реакции
1.367
е па СЈО треба да обезбеди докази за да се провери дали криминалите во разговорите се реализирани
не ве интересира вас дали навистина имало криминал или не
или знаете дека имало и затоа се противите на постоењето на СЈО
Го мислиме онаа што го мисли цела Македонија:P
Јас лично немам нешто против да одат во затвор, но работата е во тоа што никој нема да оди во затвор, оваа е само борба за власт!
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
281
сакате да одат во затвор но штом не одат во затвор тогаш подобро е да продолжат да си владеат?
:rolleyes:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.932
Поени од реакции
1.367
сакате да одат во затвор но штом не одат во затвор тогаш подобро е да продолжат да си владеат?
:rolleyes:
Па каква корист би имале да се смени со друг криминалец кој во минатото бил полош, да не мислите дека нема да го прават она што и овие.

Имате примери како се делат тендери во Струмица, Центар..., првата работа на министерот беше да си ги унапреди своите сопартијци, ете и во вашето ценето СЈО се вработува од 1 до 10 колено.

Незнам во каков свет живеете, па верувате дека ќе имало праведност, освен ако не сте во партијата, па се надевате дека ќе бркате во медот.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.268
Па каква корист би имале да се смени со друг криминалец кој во минатото бил полош, да не мислите дека нема да го прават она што и овие.

Имате примери како се делат тендери во Струмица, Центар..., првата работа на министерот беше да си ги унапреди своите сопартијци, ете и во вашето ценето СЈО се вработува од 1 до 10 колено.

Незнам во каков свет живеете, па верувате дека ќе имало праведност, освен ако не сте во партијата, па се надевате дека ќе бркате во медот.
Мислам дека го мешаат зборот правда со одмазда.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
6.552
Поени од реакции
2.641
Од овие избори научивме неколку работи, меѓу кои најинтересното според мене е дека македонците сепо националисти од албанците.
Сум напишал еднаш порано, македонците сешто претрпеа, секаков криминал направен од властите.замижуваат, само тие попусти кон албаните ги запамтуваат, криминалната приватизација ја подржуваа затоа што беа изманипулирани демек да не ги земаат албанците мораме вака по брза постапка да ги приватизираме.
Не е чудно што не постои политичар кој е осуден за корупција или нешто друго. Во таа курва Европа има осудени политичари, фак.

За осудените за сопот за кои преку преслушуваните разговори научивме дека се невини, а еден член тука го пцуеше Заев зошто ги пушти тие снимки, не сме морале да знаеме за тоа...
Сопот беше најтешката бомба досега, но никому ништо, ниту некој спомнуе нешто...

Врв на глупоста, македонецот се плаши дека ако се прави двојазичноста низ цела држава ќе се преселат албанците кај источна, не знам што мозок е тоа.
Повеќето македонци гласаа за таква партија која му сервираше вакви глупости и веруваа во тоа, со тоа јасно кажаа дека корења ќе јадат, ама држава со албанците не сакаат, тоа е и програма на фашистичкава партија, за нив решението е поделба на државата, тоа може и преку членовите овде да се приметува.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom