Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
не мора да се плашите од СЈО
а го имало а не
или се потплатени или се неспособни или и двете
ниеден предмет не извадија а нема ни да извадат
штета само пари што непотребно се трошат
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Ете ги си влегоа во собрание и тие и тие насмеани абе кур не им чуе бе еј ја ви викам ни Грујо ке лежи затвор ни Зајко копилињата не дупат не работат ! Само бизнисите им се во глава ништо друго народот никој не го ебе
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.853
Повеќето македонци гласаа за таква партија која му сервираше вакви глупости и веруваа во тоа, со тоа јасно кажаа дека корења ќе јадат, ама држава со албанците не сакаат, тоа е и програма на фашистичкава партија, за нив решението е поделба на државата, тоа може и преку членовите овде да се приметува.
јас ќе се задржам само на овој дел болдираниот, а што е решение според тебе, цел живот до бесконечност да не уценувате,? секој нови 2-3 години да живееме под воена психоза со нови уцени, или ќе биде по мое или војна ќе има, цел живот ќе се тепаме по автобуси? цел живот полицијата ќе миже за вас, а вие ќе се силите и ќе набивате его, има некаде крај ? Еднаш излезете ко мажи со тие ваши крајни барања па да знаеме на што сме, а не секој 4 годинуи некој нови условувања. Дај еднаш засекогаш оделете се (да не речам одјебите) како што барате па терајте кај што сте тргнале, не може сто генерации да живеат под уцени нон стоп.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Не одговараш на конкретната работа. За законот пишувам, не за криминалот.[DOUBLEPOST=1483095204][/DOUBLEPOST]
А што е сомнителното? Ако го прекршиле законот, тогаш треба да следува казна, ако не е прекршен... ништо.
ako donesat zakon utre deka moze sekoj parlamentarec da ebe koja saka na ulica,onaka poso e parlamentarec.
kje vikas deka nema niso,poso ne e prekrsen zakonot?[DOUBLEPOST=1483131935][/DOUBLEPOST]
Се затвори А1 но никој не им бранеше да продолжат. Требаше само спонзор да обезбедат.
taka kje bide i so dpmne. kje se zatvori, ama nikoj nema da im brani da prodolzat da kradat. samo kje treba da najdat druga drzava da ja kradat.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
400к македонци гласаа за, ама и 400к гласаа против. Не ти е баш точна тезата.
Тешко дека сите срби и турци гласаа за Дпмне.[DOUBLEPOST=1483134088][/DOUBLEPOST]
Море ПУНО, вие од 2002 година до ден денешен гласате за партија која се претставува за политички огранок на УЧК. 2002 Македонците гласаа против ВМРО а за СДСМ меѓу другото затоа што СДСМ имаше помалку воинствена реторика а вие како награда масовно го изгласавте ДУИ и продолживте до ден денешен. Единствено зошто ДУИ изгуби гласови е затоа што добија имиџ на тендер партија која не се грижи за интересите на албанците. БЕСА од друга страна си е сега порадикална па доби повеќе гласови. А и заев тикви ќе добиеше гласови од вас да не се улизуваше со бесмислени изјави и со финансиски средства по селата.
Да, ДУИ го донесе рамковниот, барем така мислиме, и јас сум гласал за нив заради тоа, но да си ги слушал тие разговори и пак да гласаш за таа партија или треба да си ретардиран или газот да ти под кирија.
Бомбите не беа нешто катастрофално за ДУИ колку што беа за Дпмне, ама пак ДУИ е повеќе казнета од народот отколку ДПМНЕ.

Вие 2002 за СДСМ гласавте за други причини.

Заев според мене доби албански гласови затоа што вети дека ќе ги разреши сите случаеви од бомбите, ќе ги затвори криминалците итн.
Пари колку што знам немаше, да, имаше кога беа локалните, ЦИЦ делеше ко луд, ама за Заев нит сум чул ни видел.[DOUBLEPOST=1483134365][/DOUBLEPOST]
не е тоа проблем. Јас живеам во т.н. двојазична, чаирчани, радишанци се во двојазична, ништо посебно. Проблем гледам во мешањето на албанскиот премиер со нашите партии. Зошто, по чија директива и што е целта, не знам ама тоа во моментов ми пречи.
Популизам, ништо повеќе.
Ни таму не можат со криминалот да одат со крај па сакаат вака да добиваат политички поени.
Овдешните партии мораа да одат сите, ако не оди едната тогаш ќе бидат предавници, како што беше ситуацијата кога претходниот пат не одите Ахмети.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.762
читам, читам . и ти знаеш дека и под други никови си ми бил омилено чтиво...само сакам да кажам дека комуњара со интегритет како од сдсм ракоположен судија , ако е така како кажуваш, ќе им каже мрш у лепу пизду материну , па и по цена на глава. Нели се заколнал на тоа?? И ќе се копрца да перја има да летаат. Вака чим ќути и трае, притисокот е измислен , чиста соросоидна пропаганда..
Абе цигло нешто си ми збеснат овие денови.Дали се годините во прашање,тендерчињата од Пастирот или нешто трето ?Толку начитано човече од Титово пионерче ,член на КПЈ ,СКМ-ПДП,СДСМ,ДА,и откако влезе во шема со НЕБАЊАНИТЕ те збудалија,кој тие крив шо не свати на време дека ДПМНЕ е болшевичка банда.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.853
Заев според мене доби албански гласови затоа што вети дека ќе ги разреши сите случаеви од бомбите, ќе ги затвори криминалците итн.
заев доби албански гласови само поради тоа што некој на албанците им нареди така да гласаат,, која иронија, заев ќе ги затворел криминалците, кој бе криминалци,македонските ??? што е со албанските, или таму не смее да се чепка, тука ќе мижиме, цел велешки клан го растури полицијава, а вашиве криминалци слободно нека харат, така, ???? ти/вие најде да зборуваш за затворање на криминалци....патем не ми одговори на претходното прашање.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
President-elect Donald Trump is planning to name investor and former Goldman Sachs executive Steven Mnuchin as treasury secretary, opting for an industry insider with no government experience to helm the agency in charge of the nation’s finances, according to people familiar with the matter.
After leaving the bank, Mnuchin worked for famed billionaire investor George Soros — a well-known Democratic donor.

 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
President-elect Donald Trump is planning to name investor and former Goldman Sachs executive Steven Mnuchin as treasury secretary, opting for an industry insider with no government experience to helm the agency in charge of the nation’s finances, according to people familiar with the matter.
After leaving the bank, Mnuchin worked for famed billionaire investor George Soros — a well-known Democratic donor.

и врската со темава е?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
јас ќе се задржам само на овој дел болдираниот, а што е решение според тебе, цел живот до бесконечност да не уценувате,? секој нови 2-3 години да живееме под воена психоза со нови уцени, или ќе биде по мое или војна ќе има, цел живот ќе се тепаме по автобуси? цел живот полицијата ќе миже за вас, а вие ќе се силите и ќе набивате его, има некаде крај ? Еднаш излезете ко мажи со тие ваши крајни барања па да знаеме на што сме, а не секој 4 годинуи некој нови условувања. Дај еднаш засекогаш оделете се (да не речам одјебите) како што барате па терајте кај што сте тргнале, не може сто генерации да живеат под уцени нон стоп.
двајца албанци не можеш да соодиниш не пак 500 000...
Од каде да се знае што е најдобро решение.
Можам само за себе да зборувам, а мое мислење е дека најголема одговорност за сегашнава ситуација на македонско-албански односи ја имаат македонците.
Голема грешка беше што од почетокот на осамостојувањето ги игнорираа албанците, се надеваа дека со маргинализирање и изолирање од општеството и државните институции албанците без економска перспектива ќе се иселат, така ќе се намали бројот до незначителна бројка.
Можеби ќе успееше сето ова да не беше лакомоста на неколку па ја турнаа државата низ темнило крадејќи се живо и диво па сето тоа сакаа да ја прекриваа со измислена баба рога, ака албанците со барањата за голема албанија, па македонецот го губи разумот целосно (замислето го мемето со јокерот со медицинска униформа).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom