Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.327
Поени од реакции
6.191
А што е сомнителното? Ако го прекршиле законот, тогаш треба да следува казна, ако не е прекршен... ништо.
Класична реторика. nema dokazi hehe Ме дупиш сеа? Дваес страни уназад зборам како ајдуциве на чело со пастирот вршат огромен притисок на судство и обвинителство, као сведоци се самоубиваат пред да треба да сведочат против ВМРО, како оној браникот на татковината дупел некоја фуфица па ја напраил судијка, као УБК им напраи илјада и една опструкција на СЈО и ти ми се враќаш на почеток. nema dokazi
Добар си ми.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
6.955
Поени од реакции
3.357
Аболицијата на хашките случаи е мачкина кашлица за федерализација, двојазичност, виткање кичма за сите национални обележја, говорот на заев во берн, сликањето со соборците за соживот на терористите од живо насеље, гласовите од командантите на учк, ставање на листа на муки зеќири исламскиот радикал, служењето на странски а не домашни интереси, играње к*р, лажење, манипулирање, гњавење на цел еден народ а особен на еден етникум (македонскиот)...и уште минимум две страни пост од вакви „шу прајме“ потези, и тоа направени за само една година...и тоа од позиција кога не е на власт...
Абе Грујо 8 години е во коалиција со Али Ахмети и неговите 40 разбојници. Во кој паралелен свет живеете бе алоооо???
Абе 8 години Грујо си тера тендери со командантите на УЧК!!!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.262
Поени од реакции
1.689
погрешно ја интерпретираш т.н. слобода на медиуми. Воопшто и човекова слобода. Во секој случај, не е слобода затворање медиум, закани, затвор или поткуп.
2.4 се државјани низ светот, веројатно. Тоа мораше да го образложат со детални бројки. Во Македонија пресметај колку се, со оглед на бројот на здравствени осигуреници (деца, лица без законско право на глас итн).
......ако ми покажеш пример каде накакви насилници , па уште од државни институции ,овде во Македонија на правди бога влегле , изшутирале и затвориле некои медиум, па нека е и гузиц папир..,ќе ти се извинам овде јавно , а на првата полна месечина ќе се качам на ќерамиди и ќе завивам , бар пола саат... :) :) :) Истовремено секојдневно слушаме, читаме, гледаме по најразноразни "зависни" медиуми такво блатење, јадење бурек и слични продукти против актуелната тогаш влада ( тоа е веројатно твојот критериум на независност) какви и со маст намачкани ни кучиња не би ги јаделе , а за што било каде во свет би биле строго финансиски "опоменати" да не спомнувам ДЕМОКРАТСКИ земји, каде би се нашле во зандана .. :)[DOUBLEPOST=1483097555][/DOUBLEPOST]
Класична реторика. nema dokazi hehe Ме дупиш сеа? Дваес страни уназад зборам како ајдуциве на чело со пастирот вршат огромен притисок на судство и обвинителство, као сведоци се самоубиваат пред да треба да сведочат против ВМРО, како оној браникот на татковината дупел некоја фуфица па ја напраил судијка, као УБК им напраи илјада и една опструкција на СЈО и ти ми се враќаш на почеток. nema dokazi
Добар си ми.
...слушам 3/4 судство сдсм ракоположени судии..Знаев јас дека сдсм овците се пластелин одамна , ама нека ти.. Интересџии расипани...,имаат крут ум и растегливи принципи... :) :) :)
А противуставните СЈО дотераните у турски бутик и напасно нашминкани госпоѓи и онака се минато свршено и ќе си ги испашттаат греови на лесноумност, дрчност, лакомост и желба за лесна слава у зандана , подобро е да ги заборавиш и да не се саклдисуваш...
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.327
Поени од реакции
6.191
...слушам 3/4 судство сдсм ракоположени судии..Знаев јас дека сдсм овците се пластелин одамна , ама нека ти.. Интересџии расипани...,имаат крут ум и растегливи принципи... :) :) :)
А противуставните СЈО дотераните у турски бутик и напасно нашминкани госпоѓи и онака се минато свршено и ќе си ги испашттаат греови на лесноумност, дрчност, лакомост и желба за лесна слава у зандана , подобро е да ги заборавиш и да не се саклдисуваш...
Тие 600 судии ги отупевте. Ме читаш уопште шо ти пишувам? Според репликиве ја се кладам дека немаш прочитано ни 10% од тоа што сум ти го пишал. Ја ти викам дека судството е под притисок и закани ти ми викаш 3/4 од судиите се назначени од СДСМ? ПА ГОЛЕМ КУР ако се назначени од СДСМ ако некој арамбаша им се заканува со работно место, фамилија итн. Мада според пишувањава од други членови можам да заклучам дека сфаќаш и знаеш и само си дојден тука со малце поинаква позадина од повеќето искрени ВМРОвци тука. Ама да не нагаѓам, според кажувањава ќе заклучам дека одбираш да си слеп.

Добро и како да ги проследиме криминалите на корумпираната власт посочени во катаљон снимки досеа?
Да ги препуштиме на судството? Истото тоа судство врз кое одредени братучеди со години вршат притисок?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.262
Поени од реакции
1.689
Тие 600 судии ги отупевте. Ме читаш уопште шо ти пишувам? Според репликиве ја се кладам дека немаш прочитано ни 10% од тоа што сум ти го пишал. Ја ти викам дека судството е под притисок и закани ти ми викаш 3/4 од судиите се назначени од СДСМ? ПА ГОЛЕМ КУР ако се назначени од СДСМ ако некој арамбаша им се заканува со работно место, фамилија итн. Мада според пишувањава од други членови можам да заклучам дека сфаќаш и знаеш и само си дојден тука со малце поинаква позадина од повеќето искрени ВМРОвци тука. Ама да не нагаѓам, според кажувањава ќе заклучам дека одбираш да си слеп.

Добро и како да ги проследиме криминалите на корумпираната власт посочени во катаљон снимки досеа?
Да ги препуштиме на судството? Истото тоа судство врз кое одредени братучеди со години вршат притисок?
читам, читам . и ти знаеш дека и под други никови си ми бил омилено чтиво...само сакам да кажам дека комуњара со интегритет како од сдсм ракоположен судија , ако е така како кажуваш, ќе им каже мрш у лепу пизду материну , па и по цена на глава. Нели се заколнал на тоа?? И ќе се копрца да перја има да летаат. Вака чим ќути и трае, притисокот е измислен , чиста соросоидна пропаганда..
Ти мислиш правда се истеруе со салонско часкање на дотерани госпоѓи од провинција????
Или и ти си од оние кои наивно веруваат дека една величенствена цивилизација на Маите можела да функционира незнам колку векови со секојдневно кубење на срца на незнам колку жртви на врв на зилион пирамиди..., како што ни раскажуваат шпанските лоповчуги и убијци???
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.251
Поени од реакции
9.313
......ако ми покажеш пример ...
не сум должен да ти пишувам за примери ако ти самиот досега мижиш. А1, коха е ре, шпиц, време, А2, македонскиот сервис на ББЦ. Трансферот на сопственоста на одредени медиуми во сопствеништво на владини олигарси. Затворени или самоудавени во кофа...доволно е? Ако си мижел овие неколку години, читај ако не знаеш што значи зборот слобода.
http://prizma.mk/duplo-dno-za-slobodata-na-mediumite-vo-makedonija/
Ти мислиш правда се истеруе со салонско часкање на дотерани госпоѓи од провинција????
а како се истеруе правда?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.327
Поени од реакции
6.191
читам, читам . и ти знаеш дека и под други никови си ми бил омилено чтиво...само сакам да кажам дека комуњара со интегритет како од сдсм ракоположен судија , ако е така како кажуваш, ќе им каже мрш у лепу пизду материну , па и по цена на глава. Нели се заколнал на тоа?? И ќе се копрца да перја има да летаат. Вака чим ќути и трае, притисокот е измислен , чиста соросоидна пропаганда..
Ти мислиш правда се истеруе со салонско часкање на дотерани госпоѓи од провинција????
Или и ти си од оние кои наивно веруваат дека една величенствена цивилизација на Маите можела да функционира незнам колку векови со секојдневно кубење на срца на незнам колку жртви на врв на зилион пирамиди..., како што ни раскажуваат шпанските лоповчуги и убијци???
Абе шо ако се заколнал коа за живот, за фамилија се работи? Не зезај, нема интегритет тука. Кај е интегритетот на покондурениот чистосрпски сељак Латас? На Мирка?
На Влатко Ѓорчев? Па тој човек у овие десет години нема еден ден сработено. Ја се кладам дека у живот дома лисја нема собрано.
Ретко ќе најдеш некој што упорно се огласува против власт после сто шамарања.
Штета што Македонија не сака да ја истера правдата, ниту со овие ниту со СДСМ. Ќе си се договорат и ајт.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.262
Поени од реакции
1.689
не сум должен да ти пишувам за примери ако ти самиот досега мижиш. А1, коха е ре, шпиц, време, А2, македонскиот сервис на ББЦ. Трансферот на сопственоста на одредени медиуми во сопствеништво на владини олигарси. Затворени или самоудавени во кофа...доволно е? Ако си мижел овие неколку години, читај ако не знаеш што значи зборот слобода.
http://prizma.mk/duplo-dno-za-slobodata-na-mediumite-vo-makedonija/
а како се истеруе правда?
AHAM!! примерите ти се да се треснеш од земја, а примеродавачот што да ти причам, иако и тој сам со своето постоење е негација на тврдењата кои ги промовира... но ОК веруј си ти во духови , самовили и тролови и тоа е за луѓе... :) :) :)[DOUBLEPOST=1483100800][/DOUBLEPOST]
Абе шо ако се заколнал коа за живот, за фамилија се работи? Не зезај, нема интегритет тука. Кај е интегритетот на покондурениот чистосрпски сељак Латас? На Мирка?
На Влатко Ѓорчев? Па тој човек у овие десет години нема еден ден сработено. Ја се кладам дека у живот дома лисја нема собрано.
Ретко ќе најдеш некој што упорно се огласува против власт после сто шамарања.
Штета што Македонија не сака да ја истера правдата, ниту со овие ниту со СДСМ. Ќе си се договорат и ајт.
Тие се еве тврдиш платени курви индијански, а сакаш да кажеш дека и судиите се такви??? Хммм тогаш си ти изгледа Дон Кихот-от од Ла Манча??? :) :)
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.327
Поени од реакции
6.191
Тие се еве тврдиш платени курви индијански, а сакаш да кажеш дека и судиите се такви??? Хммм тогаш си ти изгледа Дон Кихот-от од Ла Манча??? :) :)
Тврдам дека судиите се притискани и заплашувани.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.251
Поени од реакции
9.313
AHAM!! примерите ти се да се треснеш од земја
Што сега не ти чини од примерите. 40 % од медиумите беа затворени. За тебе тие не се новинари, не се медиуми? Ти дадов информација, доволно е сорос и пирамиди.
 
Последно уредено:
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
513
Јас незнам зашто се замарате уште со вмровчињава. Чипувани луѓе се бре, имаат 2 карти за играње национализам и историја. Во тие две полиња не се способни за подлабока дебата. Не ја чуваат татковината ги чуваат работните места, затоа што се скроз неспособни за такво некое место да влезат без партиска книшка. Имаат само еден правец и еден светец. Правецот на пастирот и светецот пастир.

Со ваквии лиѓе нема расправа.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.327
Поени од реакции
6.191
добро де притискани и заплашувани , а што се курчеле у авион со стјуардестата кога не знаеле да летаат??? :)
Океј, ај да резимираме.

1. Јас викам СЈО најдоа докази против ВМРО.
2. Ти викаш судот ги одби доказите против ВМРО пошто ги смета за нерелевантни.
3. Ја ти викам судот е во џебот на ВМРО.
4. Ти викаш 3/4 од судството е назначено од СДСМ.
5. Ја викам судиите и службениците се врбувани, заплашувани.
6. Ти викаш па што ако се притискани и заплашувани, кој ги терал да бидат судии.

Ја глеаш ли проблематиката меѓу број 2 и број 6?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.327
Поени од реакции
6.191
..тоа може да се подведе и под пазарна конкуренција , не се прилагодиле на потребите на пазарот и побарувачката и рикнале...нели тоа се основите на капитализмот???
Знаеш дека ова технички значи дека признаваш дека одредени телевизии/медиуми се затвориле со политичка позадина, така?[DOUBLEPOST=1483106712][/DOUBLEPOST]
Секогаш кога се нема аргументи вреѓај го противникот
Интересен потпис имаш. Сигурно важи за сите вратоклатари вработени во администрација, посебно за генијалните умови од катастар што бараат полномошно на мртви луѓе. :icon_lol:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.117
Океј, ај да резимираме.

1. Јас викам СЈО најдоа докази против ВМРО.
2. Ти викаш судот ги одби доказите против ВМРО пошто ги смета за нерелевантни.
3. Ја ти викам судот е во џебот на ВМРО.
4. Ти викаш 3/4 од судството е назначено од СДСМ.
5. Ја викам судиите и службениците се врбувани, заплашувани.
6. Ти викаш па што ако се притискани и заплашувани, кој ги терал да бидат судии.

Ја глеаш ли проблематиката меѓу број 2 и број 6?
Какви се тие докази?
Разговорите?
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
5.218
Поени од реакции
6.695
Какви се тие докази?
Разговорите?
Од доказни материјали, до лиценцирани вештачења, до изјави од еден тон сведоци и засегнати страни.

Може некој ден ќе идеш на суд, ќе видиш како тоа сето изгледа и дали обвинител формира предлог така како што мислиш ти, на суво.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom