Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Darko_ufo

Гостин
Доказ нешто?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Па туј сум те чекаја, ск знш дек пола Куманово су Роме и Србе.... :tapp:

Не би ме чудело и ти да си неки Србин :icon_lol:

Две Ромски партии, Бошњачки, Српски и Турски над 60 000 гласови за ДПНЕ а за СДСМ само 20 000 Албански.

Е туј бе пиле мое лежи ЗАЈК!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Којзнае во кој свет ти живееш.

Ако не успееме да ги казниме тие неколку луѓе што опресираа сопствен народ со удбашки методи и во исто време си тераа криминални бизниси со кои не доведоа денес да се рамниме со Косово, ние не заслужуваме воопшто држава.
Незнам дали смееме да казнуваме од ѓутуре никого. Некој ти го дал тоа право?

Следно што треба да се направи е да прекинат сите непријателства со Албанците, безусловно од двете страни. Потоа да се види состојбата малку трезвено, зошто ако продолжиме вака не ни бега Сирија, а таква судбина никој од нас не посакува. А сигурен сум дека „пријателите“ наши и нивни ќе бидат доста дарежливи со оружје за нивната малечка прокси војна. Зошто додека има две страни, сме подложни на такви игри. Затоа единствено решение и за нас и за нив е да покажеме дека нема плодна почва за војна тука. Потоа фино лепо да прогласиме неутралност.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
А ако се „зезале“ на телефон? А СЈО се формира спротивно на уставот. Од старт законот е фаличен. Треба да се промени за да биде „легален“.
Могуче, али чудно е како да се снимени како се договараат да го преебат паркчето карши стара железничка и таму да опнат зграда и стварно, тоа го напраија.
И уште многу такви други сомнителни разговори.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Следно што треба да се направи е да прекинат сите непријателства со Албанците, безусловно од двете страни. Потоа да се види состојбата малку трезвено, зошто ако продолжиме вака не ни бега Сирија, а таква судбина никој од нас не посакува. А сигурен сум дека „пријателите“ наши и нивни ќе бидат доста дарежливи со оружје за нивната малечка прокси војна. Зошто додека има две страни, сме подложни на такви игри. Затоа единствено решение и за нас и за нив е да покажеме дека нема плодна почва за војна тука. Потоа фино лепо да прогласиме неутралност.
Една работа се желбите, сосема друга реалноста.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Околу тоа се сложивме , дека одредени новинари застапуваат одредени центри на моќ. Има и опозициони и провладини. Не измисливме ние топла вода. Кој ја зборува вистината , кој е објективен е на секој сам да си процени, а за да процени треба да има начин да слушни повеќе верзии од приказната нели ? И така пак се вративме на цензурата која на големо ја промовираше СДСМ во која сите што се проопозициски или наклонети кон СДСМ се добрите, само тие ја кажуваат вистината што се покажа како една голема лага додека сите други бесрамно лажат и треба на било кој начин да се сакнционираат и да се замолчат. Сигурно не го преспа предизборието.
И да новинарстото под ВМРО беше слободно, барем се додека тоа не подпадна под некој регулаторни тела на СДСМ.
Како бе слободно? Знаеш ли што значи слободни медиуми? Медиуми не треба да искажуваат мислење. Медиуми не треба да спинуваат приказни. Медиуми не треба да штанцаат лажни вести и да забошотуваат вистини бидејќи цицаат партиски кур.

Како може да е слободно новинарството у држава у која еден човек одлучуе што ќе се пушти у етер и како ќе се спинува по потреба?

Не е проблемот у Латасовата наклонетост према ВМРО, туку у Латасовите спинови и лаги за ВМРОвски пари.[DOUBLEPOST=1483056323][/DOUBLEPOST]
ДУИ, ДПА и БЕСА ставија крај на лудиот сон на Зоран Заев за федералзиација на Македонија, Албанците му го свритја грбот на Зоран Заев и не го поддржаа во идејата, сепак они ја сакаат Македонија и ќе квалицираат со ДПНЕ кои и покрај тоа што им пеат клети Албанци не им мислат ништо лошо. :vozbud:

http://www.exclusive.mk/News.aspx?IdNews=24064
Има негде потврда на ова?
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Како бе слободно? Знаеш ли што значи слободни медиуми? Медиуми не треба да искажуваат мислење. Медиуми не треба да спинуваат приказни. Медиуми не треба да штанцаат лажни вести и да забошотуваат вистини бидејќи цицаат партиски кур.
Pa ti ako mislish deka nekoj iskazhuva mislenje ili spinuva prikazni ili shtancuva lazhni vesti ne go slushaj/chitaj/gledaj. Ostani si vo svojata "echo chumber" i gledaj na svetot so svoi ochila. Taka beshe vo USA pa "progresivnite psihopati' gi snajde toa shto gi snajde, pa ajde posle plachea, se gushkaa, pa psihijatri bea angazhirani na univerzitet. Vie skokate kako vo Makedonija imalo rezhim a poima nemate shto e rezhim, ete nekoj vi kazhal taka...A vistinskiot rezhim se sproveduva od tvrdinata na Kale pa na nekoi novinari im se zabranuva ili onevozmozhuva da si ja vrshat rabotata.
Ama ti si ostanuvash vo svojata "echo chumber" i teraj rabota. Ama taka e toa...Gi apsat Crvenite ti si molchish, ne si Crven....Gi apsat Sinite ti si molchish, ne si Sin..a koga dojdoa tebe da te apsat ne ostana nikoj neshto da kazhe vo tvoja odbrana ili po nashki kazhano "ovcite so red se strizhat".
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Како прво неможе мене никој да ме избрка од партија
Аман бе ти многу јак, главен шегаџија си им или добро д****ш? Син на Фрчко да не си? Да не се заебааме со тебе, а брат?
како второ ништо не си осетил на своја кожа
.
Кај јак па уште и на кристална кугла знае да глеа...затоа си неприкосновен член у сдс изглеа. Абе ти да не си на оној Ѓ. Спасов на рејтинг агенцијата? Он исто вака погодува...
Затоа нема повеќе моабет со глава затупена како твојата.
Не се откажувај дете, најлесно е со затупен ко мене да правиш муабет, еве кошмари имам од твоите излагања. Те молам не се предавај сега, помогни ми да го декодираш чипуваниов мозок од штаб на вмро што ме испрограмираа и да ме избавиш од овие сушни маки што не ми дозволуваат да станам слободен, правичен, желен за подобар живот...помогни ми да се спасам од заканите и притисоците со кои се соочувам таму каде што ме набутаа во администрација, па само тераат по митинзи па пред дик да се иде, па ни викаат не се бањајте, јадете само сендвичи...ослободи ме од стегите на овој режим!!!
Се надевам дека убаво ти е тебе.
Незнам повеќе како ми е, си викам може ради овој чипов што го имплантираат по штабовиве на вмро ми е убаво...но можеби живеам само во матриксот креиран од вмро а моето тело всушност можеби физички се наоѓа во еден од штабовите и со гајтани сум приклучен па грујо ми се појавуе ко Морфеус...
Реалонст е дека вмро победи само во руралните средини каде глас кошташе 1000 денари или зејтин, брашно, 2-3 сметки за струја, трици за земјоделците и слично.
Абе знам, еве сеа у матриксов баш овие ми кажуваа истово...и те спомнаа тебе, викаат има еден Оракл, пронајди го во реалниот свет на еден форум е, он знае се, он ќе ти каже што треба како треба и ќе не спаси сите...
Ако лапаш пара не не јеби свите овде дека убаво ни е у државава.
Абе иди си у штаб да те приклучат на матриксот, да те чипуваат...и на тебе да ти биде убаво.
Најкорумпирани во Европа сме ало.
Рекоа извештаите пишувани од најчевска и милчин....
Си мрднал малце во Швајцарија, Германија, Данска, Норвешка, Шведска, САД, Јапонија некаде па да правиш споредба?
Абе знаеш како е у матриксов, не можам многу да се движам ради овој Agent Smith, се клонира братот сегде го има, не брка нас чипуваните приклучени на гајтан сегде низ матриксов...
Или знаеш само за секоја мака да се обратиш во штаб и тамо ко говедо те тераат по институции кој ги водат крајно неспособни лица како тебе. Убаво сигурно ни е и говедското седење пред дик, како човек со гордост сигурно си ја задржал гордоста.
Таму си идам, да, коа ќе се деси некоја мака у матриксов им идам у штаб и таму ко говедо ме тераат ми викаат мрш бе врати се у матриксот или оди пред дик седи...
Ти си крајно под ниво за терање политика, чип. Знаеш само 2 работи Ништо не ти можат никола и вмро ти си наша иднина.
Па брат ние чипуваните такви сме, под ниво за терање политика, затоа јас доаѓам тука и се обраќам за помош од вас слободоумните, нечипувани, многу учени и способни...да не научите нешто друго освен тие 2 работи...не сме ние криви, у тоа матриксот ни го перат мозокот...

Миленко е најголем пушач, 90% од зборењето му е со цел да пере мозоци, според мене не треба никоја телевизија да го прикажува. Ѓубре
Тој ни е главен у матриксот...многу способен перач на мозоци, абе центрифуга е чоеков...

Кој реални проекти бе? Ало знаеш каде живееш?
Незнам брат, целиот сум збунет, помагај. Нема ништо реално во матриксов, во право си, се ми е привидение...

Заев не е лидер на партија од албанскиот блок во Македонија. Нема да оди. Нема нити причина поради која би одел сега. Може да се прават средби понатака, Заев како премиер на службена посета во Албанија.
У матриксов еве сеа ми кажуваат дека заев бил лидер на македонска партија ама работел против македонците а ЗА албанците...ама сигурно ова нешо пак НЕО Димовски ни прави пропаганда...


Нормално дека ќе скокаат.
Младенов го убија.
Кежаровски го затворија без причина.
А1 ја затворија.
Уште што треба да трпи новинарството?
Да да, паметам, ах таа Горде ТРИНИТИ...она све тие работи ги праеше низ матриксов...потајно се сомневав и јас да ти кажам чичко Оракл, ти само ми потврди. Навистина ти си ги имал сите одговори.

Аман бе зарем толку сте затупеле па ги подржувате вмро?
Секој глас за вмро мене ми е психолошки феномен моментално и треба да се испита на психијатрија
Неаме избор, тоа гајтаните јаки, програмава за матриксов исто така јака...чипот нема кој да го извади...а овде у матрксов овој Николче МОРФЕСУ не стаил психијатрија упм...затоа проблем сме имале ние...Спасувај чичко Оракл
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.175
Поени од реакции
17.972
....ти ко увек да не имаш проблем со географија, знаеш ли ти воопшто каде е австралија??? :) :)
Се разбира, со оглед дека Македонија е папокот на светот, Австралија е на г'зот ...

А што има врска географијава со фактот што кано не го собира цел свет, ниту скандинавскиве земји, ниту Нов Зеланд, ниту Македонија.

Кано имаше добар бизнис со парно местење во Македонија, па еве пак замина од најдобара економија во Европа, за од таму да ни соли памет колку било добро тука?[DOUBLEPOST=1483061392][/DOUBLEPOST]
Кога може некој да бара двојазичност, може и Македонски јазик со голема буква, зошто да не.
Абе можи да биди како што сакаш ти, нема проблем, само пиши тука да знаеме како треба да се пишува отсега. :facepalm:
 
Последно уредено:
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Па туј сум те чекаја, ск знш дек пола Куманово су Роме и Србе.... :tapp:

Не би ме чудело и ти да си неки Србин :icon_lol:

Две Ромски партии, Бошњачки, Српски и Турски над 60 000 гласови за ДПНЕ а за СДСМ само 20 000 Албански.

Е туј бе пиле мое лежи ЗАЈК!
Пак да прашам некое документче нешто?


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
M

macgowan

Гостин
Бидејќи државата е пред сериозна опасност. Во Албанија се кројат планови да се федерализира или да се подели Македонија под менторство на некои странски држави . Албанското прашање ден по ден се проблематизира со некои мегаломански барања. Незнам дали Грујо е крив или не, но едно е сигурно државата со ова темпо ќе ни оди. А најголема потврда за тоа е барањата на албанските партии. Иначе се почна од Заев.
Чекај бе бате, како се почна од зајко? Кој е 10 години на власт и во коалиција со Али и претходно со Тачи? Кој му се пучеше изминативе години на дуи? И сега зајко крив, исто како што беше порано бранко крив. Како грујо не е крив, на кој беше тој премиер сиве овие години, на Занзибар?[DOUBLEPOST=1483081775][/DOUBLEPOST]
ако ги питаш вмровците заев да оди во затвор и се во државата дома ќе се среди
Па секако, тие не се оттука и не беа на власт 10 години и не и е.аја маме на државата, нормално заев е крив за се!
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Pa ti ako mislish deka nekoj iskazhuva mislenje ili spinuva prikazni ili shtancuva lazhni vesti ne go slushaj/chitaj/gledaj. Ostani si vo svojata "echo chumber" i gledaj na svetot so svoi ochila. Taka beshe vo USA pa "progresivnite psihopati' gi snajde toa shto gi snajde, pa ajde posle plachea, se gushkaa, pa psihijatri bea angazhirani na univerzitet. Vie skokate kako vo Makedonija imalo rezhim a poima nemate shto e rezhim, ete nekoj vi kazhal taka...A vistinskiot rezhim se sproveduva od tvrdinata na Kale pa na nekoi novinari im se zabranuva ili onevozmozhuva da si ja vrshat rabotata.
Ama ti si ostanuvash vo svojata "echo chumber" i teraj rabota. Ama taka e toa...Gi apsat Crvenite ti si molchish, ne si Crven....Gi apsat Sinite ti si molchish, ne si Sin..a koga dojdoa tebe da te apsat ne ostana nikoj neshto da kazhe vo tvoja odbrana ili po nashki kazhano "ovcite so red se strizhat".
Не е битно што мислам јас. Објасни ми као ги формираш ставовиве. У двеста бомби се покажа дека тоа што ти го сервира професор Латас НЕ Е вистина. Ве потрупаа со докази кога гласноговорниците на ВМРО спинуваа триста говна за аболицијата, не знаеја кај све им гори кога им се дигна цел народ. СЈО да ги анализирало криминалите на СДСМ. Пичка му матерна, СДСМ не биле на власт 10 години. СДСМ немале моќ десет години. Ама битно Заев имал импакт пошто бил градоначалник на Струмица. И лидер на опозиција која е мртва последниве десет години.
Кој ебан фактор беше Заев последниве десет години? Што успеа да смени Заев последниве десет години?
Ја создал политичката криза. Со тоа што го разоткрил пред цел народ криминалот на Груевски? Како спиеш навечер, објасни ми? Ти би живеел у држава која еден човек со неговата фамилија поседуваат и контролираат све, и кој државата ја користи за личен профит, и кој си игра со ЧОВЕЧКИ ЖИВОТИ како да се ебени вреќи компири?!
У КОЈ СВЕТ ЖИВЕЕТЕ?
Објаснуваат како СДСМ биле некадарни за власт, па ШТО КУР направија ВМРО?
Што? Каде ни е економијата? Образованието? Инфраструктурата? Индустријата? Земјоделието? Правниот систем? Катастарот?
Све е во ебан хаос. Тонеме во гомна. Што кур сработиле ВМРО? Напраиле барок?
Цел свет ни се смее ама не, тоа се само лоши души што не ни мислат добро. Ги заболе курот нив, дошол видел, се изнасмеал и пишал глеј ги морониве. Ко ти коа би отишол у некое племе у Африка и би глеал како сабајлечки ритуал им е да се фрлаат од дрво право на глава.
Како се ОСМЕЛУВАШ да ми кажеш дека спиновите се во моите очи?

Да, одлично избраа во САД алтернативните десничари. Го избраа баснославниот Доналд Трамп, трагикомедијата на шоу бизнисот последниве 15 години. Во 2006та 4chan заебанциите се состоеја од одење на детски сајтови и пишување fuck niggers и heil hitler. Во 2016та тоа стана изгласување на овој кловн. Доналд Трамп кој тврди дека глобалното затоплување е КИНЕСКИ МИТ, и кој тврди дека ТАТКО МУ НА ТЕД КРУЗ Е THE ZODIAC KILLER.
И секако, Трамп ги ШИТНА сите свои ветувања уште невлезен во канцеларија. Сега ги поддржа и Израел. :pusigo: Ever felt like you've been cheated?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.073
Поени од реакции
3.216
ДПНЕ добри повеќе гласови само поради двете Ромски, Бошњачката, Српската и Турските партии, инаку помалку Македонски гласови има од СДСМ
Не би рекол дека се којзнае колку повеќе, циговците се најлесно купуваат, а знаеме дека влегоа огромни пари преку џамиите, велиш Бошњаците гласале, но види во Долнени кој победи, во Чашка разликата е само 4 гласа, а во 2014 била 1700-500, кафански муабети се едно.. но ситуацијата на терен е друго.
ДУИ, ДПА и БЕСА ставија крај на лудиот сон на Зоран Заев за федералзиација на Македонија, Албанците му го свритја грбот на Зоран Заев и не го поддржаа во идејата, сепак они ја сакаат Македонија и ќе квалицираат со ДПНЕ кои и покрај тоа што им пеат клети Албанци не им мислат ништо лошо. :vozbud:

http://www.exclusive.mk/News.aspx?IdNews=24064
Уште нема ништо официјално, за пола месец би требало да има индиции што како ќе биде.
Простак си е простак, колку и да глуми „интелигенција“.
Мислам дека се вклучува чисто онака да фати сеир, не оти нешто многу се замара.
У 2014 гласале за ДПА и ДУИ цирка 210.000 гласачи. 2016та за сите албански партии гласале околу 180.000. Значи разлика 30.000 макс.
Оваа година имаше поголема излезност, во 2011 имале 235к, плус од око се гледаа 40 илјади за СДСМ, но ако они пресметале дека се 70к, значи дека се приближно толку, ајде да речеме утнале за 3-4к, но не утнуваат за 40к
Се сеќаваш пред некоја година кога вмро го менуваа уставот и покрај тоа што другите се бунеа?
По рецептот на вмро пак ке го смениме уставот и законот за сјо ке стане легален.
Тогаш во коалицијата имаа 81 пратеник, плус ДУИ имаше 66%+ од малцинството.
Па туј сум те чекаја, ск знш дек пола Куманово су Роме и Србе.... :tapp:

Не би ме чудело и ти да си неки Србин :icon_lol:

Две Ромски партии, Бошњачки, Српски и Турски над 60 000 гласови за ДПНЕ а за СДСМ само 20 000 Албански.

Е туј бе пиле мое лежи ЗАЈК!
во Кумановско се баш 20 илјади за СДСМ
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Две Ромски партии, Бошњачки, Српски и Турски над 60 000 гласови за ДПНЕ а за СДСМ само 20 000 Албански.
Ако е навистина така (а не е) тогаш ВМРО ДПМНЕ задолжително мора да е во владата. Па тие на речиси сите малцинства ги претставуваат, сем албанското. Браво, 60,000.. тогаш навистина се вистински претставници на народот, сем албанците.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom