Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 април 2008
Мислења
10.679
Поени од реакции
11.906
Па кога ќе видам линк од трендо педерот, духовниот гуру на бетмен, кој ги преспа овие е***и 11 години со „зезалици“, замајавање и релативизација. Тој ќе ми кажуе за волци, овца мутава.
Јас ниту сум го видел, ниту сум слушнал за Трендо дека учествувал на протести, на партиски митинзи, на немири или било какви други јавни настани од политички карактер, а да биле организирани од страна на пастирот и пвеводбениците.

А за Бетменот не ни сакам да коментирам, освен да потенцирам дека и јас би сакал 150.000 евра мираз за да одржувам протести, и јас би сакал Мерцедес-Бенз од 600.000 евра, и јас би сакал плацови на Водно и многу други работи кои финансиски не можам да си ги дозволам.

Тука престанав да читам со оглед на фактот што ВМРО како партија, како организација, како тим, како идеа, како билошто... никогаш нема да прифати таков предлог. Барем не сега за сега. Можеби некогаш во далечна иднина со некое реформирано ВМРО, со луѓе кои што ќе воведат нов концепт на десничарска партија, базирана на демократски столбови.
Можат да ги предложат уставните измени во Собрание, па откако истите ќе бидат одбиени, сепак да одат директно на референдум, па ако мнозинството граѓани ги одобрат уставните измени, истите ќе стапат на сила, без разлика што мислат или што сакаат пвеводбениците, плавите жолтици и било кој друг.

Сепак прочитај го коментарот до крај.

Издавнjето на пасоши е демократско право. Лугето сакат. Да не би Борисов присила да ги тера?
Во Бугариjа партиите на етничка основа се забранети по конституциjа.
Е па сето тоа треба да се смени, бидејќи не може да подаваш нечиста рака и да очекуваш дека другата страна со чиста рака ќе се ракува со тебе.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Кој ќе му биде цимер на Бетмен?
1. Борис
2. Филип
3. Дурловски
4. Никој, сам ќе скапува

Може и прашање кој ќе биде нов министер за здравство(се надевам дека тој ќе ти се погоди):D
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
30
Поени од реакции
2
Е па сето тоа треба да се смени, бидејќи не може да подаваш нечиста рака и да очекуваш дека другата страна со чиста рака ќе се ракува со тебе.
Зошто да е нечиста? Зарад 500 декларирани етнички македонци и нивната партиjа ние треба да си смениме уставот и унитарноста на државата?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.679
Поени од реакции
11.906
Зошто да е нечиста? Зарад 500 декларирани етнички македонци и нивната партиjа ние треба да си смениме уставот и унитарноста на државата?
Ти спомна дека ние Македонците треба да си го исчистиме нашиот двор за да бидеме во добри односи со Бугарија, а јас само потенцирав дека и Бугарите треба да си го исчистат нивниот двор за да бидат во добри односи со Македонија.

Можеби не си знаел досега, но билатералните дипломатски односи се двонасочна улица.
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
30
Поени од реакции
2
Сето тоа за големиот броj етнички македонци во Бугариjа и нивните права е еден пропаганден балон раздуван уште од времето на Титова Србославиjа. Тие си издават весник на нивен jазик и не би имале никаков проблем ако бараа регистрациjа без ништо етничко во уставот на партиjата.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Нема да бегам, ти ќе бараш врски..хахаххаа...А некој наш ќе има министер или се ќе бидат од "браќата"?
Ѓорѓи те научи вака со наводници да пишуваш? Ее види го ти Ѓорѓе, почнал часови да држи, не за џабе надимакот му е професор.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.679
Поени од реакции
11.906
Сето тоа за големиот броj етнички македонци во Бугариjа и нивните права е еден пропаганден балон раздуван уште од времето на Титова Србославиjа. Тие си издават весник на нивен jазик и не би имале никаков проблем ако бараа регистрациjа без ништо етничко во уставот на партиjата.
Е па таквиот однос на Бугарија кон Македонија и Македонците треба да се смени, во спротивно не може да има добри односи со Македонија и Македонците.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
рециклираат, помагаат на возрасните, да си помагаат меѓу себе, да си го чистат школото самите исл. И овој пример важи за сите општества кои се незагрозени како држави во геополитика
Би се сложил веројатно со примерот, бидејќи сфаќам што ти е преодното значење, ама јапонците ти се ужас избор за пример. Прво, тешки националисти се. Не го шират истиот преку мегафон и со мускули, како Американците, ама таму е, вкоренет и калемен уште од рана возраст. Треба да ја посетиш Јапонија за да увидиш и сам. Има и примеси на расни предрасуди и расизам. Посебно кај црнците.

И не видам дека тоа е лошо. Тој национализам е тоа што ја одржал таа држава во живот кога немало што друго да ја држи, затоа и до ден денес се негува. За Кина не знам, ама и Кореја не е нешто поразлична од овој аспект гледано. Можда Виетнам ќе ти е подобар избор?

живеат во чиста околина
You mean like Fukushima?

Да, добро е да знаеш историја, ама не лажна и конфликтна, нацистичка, исфрустрирана.
Нацистичка и националистичка не е исто. Како интеелктуалец, треба да ги разграничуваш двата поима.

Би те советувал како повозрасен и поискусен да одмориш од таа конспиративност и фејк-теории и да чуеш малку што има да каже и "другата страна" или па и "мејнстримот", чисто колку да споредиш колку сте далеку едни од други.
Не боли од време на време рецептата што ја нудиш на други да ја пробаш и самиот.

Ама пошо не си научен да почитуваш, туку дека треба да колиш како ќосето, ќе ми вратиш со некоја десничарска доскочица од типот "какви времиња праеле не знам какви луѓе" и ќе го игнорираш мојот совет.
Го знаеш Волкот лично па вака знаеш колку убиствени нагони има и како кого?

Саган, Атенборо,
И како ти помогнаа овие двајца, ете после декади животно искуство? Што успеа да издејствувап како промена на државава? Или како што е случајот со некои од/повеќето од/сите останати, нивната мудрост не ти излегла подалеку од параграфи на онлајн форум?

Може треба да смениш станица на Бил Нај. Слушнав дека е тренди во последно време, особено со миленијалците.



Ин д минтајм у тетова че идеме да ја прашаме Теута како тоа градот изгледа исто како и пред 50 години, со плански непланирано градење на се и сешто (битно не е барок). Ај ај сега кога ќе дојдат ДУИ на власт мед и млеко има да тече ....
Бев пред месец дена. Бетер е од пред 50 години. Како пазар во Занзибар е, само прошири го тоа на ниво на град. Разликата е што Занзибар е егзотично туристичко место, се уште. Во Тетово фалат уште стаорци со големина на кучиња да шуњаат по улиците. Грозота. Да не збориме за основни елементарни правила. Дали во сообраќај (мисловен поим) или услужни дејности, не дај боже нешто да треба да средиш во администрација ...
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Ѓорѓи те научи вака со наводници да пишуваш? Ее види го ти Ѓорѓе, почнал часови да држи, не за џабе надимакот му е професор.
А тебе прекарот ти е НАУДРЕН?
Што го мешаш човекот?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom