Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.787
Поени од реакции
1.504
Да имаше салам опозиција што немаше да си ја продаде душата на големци со нацрт голема албанија прв ке гласав за нив.[DOUBLEPOST=1493401024][/DOUBLEPOST]
Па што ми мрсиш муда овде (ако не ти е гајле)?
Ај мрш, мешај малтер.
Ај може ке ти даде Заев работа да работиш во администрација за издавање на новите двојазични документи. Може и ке ти го прекрстат детето здравје боже.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.136
Поени од реакции
11.210
bolje nisto da ne napisese, zasto na temava koga se ubaci, se ubaci za nesto sto na kraj ispadna deka sum celosno vo pravo, zatoa i ubavo te prasav, ako veke se vmesuvas vo diskusija, preciziraj, vaka se izbaci za nesto za koe ispadna deka mojot stav bil tocen, iako i ja se vodev vrz baza na ( logicni ) pretpostavki.
U kratki crti, tvrdea deka on bil veke vnatre pred eskalacijata, sto znaci on vnatre gi pominal site bezbednosni proceduri koi vazat za sobranieto a se odnesuvaat na vnesuvanje na ogneno oruzje, i toa e toa.
Za inter, milan, juventus, imas temi na forumov, kade mozes da si teras na ontopik diskusija i da me prozivas pak, a ova e inaku forum, kade sekoj sekogas nesto se dokazuva, debatira, se kara, se pcue, se kolne, se banira i slicno.
Не ни прочитав што си тврдел ти или тие што се реплицирате.Муабетот беше за ФФП интер и слични испади.Сеа знам дека ќе ме реплицираш и ќе ми докажеш дек ФФП во прво си бил и сл. а далеку од вистината ќе биде тоа што ќе го напишеш.Да не забегуваме од темава, за сосем друго се пишува овде.
 
V

viktora

Гостин
Брату јас сум фриленсер, политички неопределен. Заработувам многу добро, под 2000 евра не ми е месецот. Кур ме боли и за ВМРО и за СДСМ и за сите вас.

Ме боли за татковината и за вас и вашите деца што кога ке бидат прво одделение ке им биде најнормално да учат втор јазик Албански и ке им биде најнормално.
Него албанскиот јазик му е мајчин,шипац е другар.[DOUBLEPOST=1493401277][/DOUBLEPOST]
Немаат заради СЈО.
Сакаш да кажеш дека на ДУИ ги заболе за СЈО?Поважни им се СЈО од платформата?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.020
Да имаше салам опозиција што немаше да си ја продаде душата на големци со нацрт голема албанија прв ке гласав за нив.[DOUBLEPOST=1493401024][/DOUBLEPOST]

Ај може ке ти даде Заев работа да работиш во администрација за издавање на новите двојазични документи. Може и ке ти го прекрстат детето здравје боже.
Пријателе овде нема никој за сдсм оние кои го бранат заев и велат дека не постои никаква платформа не висат по штабови онака чисто седат по цел ден на темава и го бранат.
Во Македонија било грев да си неутрален.[DOUBLEPOST=1493401582][/DOUBLEPOST]
ДУИ да прифатеа коалиција со нив, Груевски баш тоа ќе го направеше.
Не Груевски е патриот бе соросиду ниеден а да и он не го постави џафери за министер сдсм се криви и за тоа
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.438
Еднаш бе да се одважеше Николче и машки да излезеше на дуел....ЕДНАШ.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Да прифател груевски до сега ќе имаа влада.
Груевски прифати, ДУИ не прифати. Последниот ден сите пратеници пред седиштето на ВМРО беа во надеж и беа оптимисти дека ќе се формира Влада, Влада во која ќе се изгласа албански јазик како втор службен јазик во државава.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
@Милојко Србендо, и ти ли дркаше вчера на усташот потпишан како Владо Черноземски?

Кралот Александар се превртува во гроб.
Лично ко човек не подржувам ваков тип на насилство колку и да ми се одвратни типови ко Села, Заев, Талат и оној што ја пееше албанската химна. Тоа од хуман аспект, од тактички аспект исто така тотално погрешно, целата процедура беше неуставна и ќе можеше да се делува легално. Вака само Заев и компанија добиваат.

Што се однесува до Александар мене лично ништо не ми значи, ја едино го поштувам Краљ Петар.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Брату јас сум фриленсер, политички неопределен. Заработувам многу добро, под 2000 евра не ми е месецот. Кур ме боли и за ВМРО и за СДСМ и за сите вас.
25% македонци се невработени
30% Македонци живеат во сиромаштија
12% од вработени земаат плата од 25.000 денари па нагоре а месечни трошоци за едно семејство се 30.000 денари.
Зато ти со 2000 евра не можеш да ја сфатиш и разбереш маката на Македонскиот народ. Ти си во оние 5% богати кои не знат како се врви месец со 12.000 денари.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Првите 2 дена, впрочем кога се палеше и кршеше, тоа не беше во организација на шарената. Можеби беше партиски, можеби беше преку невладините, не знам. Шарената произлезе неколку дена подоцна, па затоа ако мислеше на претседателската канцеларија, тогаш си во нема заблуда.

Научи македонски, не е тешко, како што не е тешко да се пишува на кирилица. Затоа ајде уште еднаш на македонски. Да, имаше шарање и насилство, но не до ваков степен како што имаше вчера. Тука не можеме да правиме никави споредби. Вчера беа повредени и полицајци и пратеници, за оние фашистички што го узурпираа собранието не ме интересира.

Да, победата ја честита со навреда. Прво ова не е моја победа. Јас моментално сум гласач, ниту сум член, ниту сум симпатизер на некоја политичка партија, и од апсект на граѓанин (гласач) ги констатирам овие нешта. Ако утре има избори, вмро ќе доживее дебакл. Ако имаат 40 пратеници, можат да бидат среќни.

И околу тоа за веродостојноста на процесот. Кога се гласаше буџетот, на тој црн понеделник, опозицијата имаше поднесено преку илјада преставки! И таа да не е присутна, тие мора да се разгледаат и по нив да се гласа. Потоа лани буџетот беше донесен за 1 ден, а уставот предвидува најмалку 3 дена дискусија! И сега ќе мрмчите за веродостојност. Трајко требаше да го свика собранието, според деловникот, а најстариот присутен пратеник да ја води седницата, со можност да го отстапи местото на следниот по старост. Тоа е процедурата. Значи со вакво темпо, можеше да се дискутира со години, идиотите вечно да читаа партиски записки и Македонија да тонеше во живиот песок кој водеше кон престанок на исплата на платите, состојба без градоначалници и тоа преку 1 г., економска криза која може да доведе до намалување на платите и пензиите и граѓани на улица. Очигледно тоа го сакаш. А очигледно не живееш во Македонија, чим на знаеш македонски, и лесно ти е да зборуваш од страна кога тука народот црнчи за 200-300 евра плата. Тоа е исто како турците на Ердоган, гласаат За диктатурата од странство, знаејќи дека Турција ќе им биде само дестинација за пролаз на летниот одмор, додека тие 40.000 ќе умрат во затвор поради лошите чекори на Ерџо. Па сега види ти зошто цела Европа не мрази, да не сакаше досега братски ќе се поздравувавме со нив, а ние денес си тонеме во црната јама која нема крај.
Aha toa ne beshe sharenata, mozhebi partiska....Sega ke se pravime naivni demek. I vrapcite znat koj toa go organizirashe i zoshto i kako se slevaa i kade sorosovite pari,pa razni chadori bea vo igra, a ako ti toa ne go znaesh te prenele zheden preku voda. Sakash da kazhesh sharenata beshe spontana reakcija na narodot, nekolki iljadi ili taka nehso, koordinirani od eden centar i ne mozham da zaboravam koga SDS politichari i drugi kalemeni slivi frlaa kurtoni so boja i se raduvaa kako deca od predshkolska vozrast, pathetic ,l se raduvaa i navivaa za balistite vo Divo Naselje???neverojatno neshto videno, intelektualci se kazhuvaat....
Za taa navreda jas se izviniv i tolku imash od mene,a koi мрмчat jas ne znam, ako me vkluchuvash mene vo navredi sme 1:1. Ako utre ima izbori, kako shto sega stojat rabotite, moe mislenje e deka nema da izlezat ni 30% glasachi i jas toa go posakuvam, VMRO DPMNE se posra, Gruevski e istorija i neka si bara azil vo nekoja egzotichna zemja, a ako ostane ovde i vlakno ne mu fali eve ti gnasna konspiracija. E ne znam kako da te objasnam, simpatizer, glasach, nepartiec i ne e vazhno, jasno mi e koja opcija ja podrzhuvash i toa e dovolno. Pobedi tvojata opcija, ete vaka blago kazhano bez insinuacii.
Ova za buzhetot ne go diskutiram, toa e za mene zdodevna rabota i ovde vo Canada, ete zhiveam vo Canada i uzhivam. Plakjam danoci do bezsvest i se zhivee. Do nijagara skoknuvam na nekolku godini ednash i toa e toa..Gledam vie vo Makedonoja na kafe si odite vo Solun, kafulinjata vo Skopje se polni od utro do mrak....navistina golema siromashtija. Shto ima Evropa da ne mrazi zaradi Turcija...EU nas ne mrazi ushte od 1991 brachko. Prviot udar od sankcii na Makedonija beshe od EU, aferim.
Jas sum go zboruval, pishuval i chital makedonskiot literaturen jazik najverojatni ushte pred da si bil roden. Show some respect.[DOUBLEPOST=1493402526][/DOUBLEPOST]
25% македонци се невработени
30% Македонци живеат во сиромаштија
12% од вработени земаат плата од 25.000 денари па нагоре а месечни трошоци за едно семејство се 30.000 денари.
Зато ти со 2000 евра не можеш да ја сфатиш и разбереш маката на Македонскиот народ. Ти си во оние 5% богати кои не знат како се врви месец со 12.000 денари.
A ti znaesh i ovde si od utro do mrak, jas kolku shto znam prisustvoto na forumov e neproduktivna aktivnost.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Од Канада пишуваш, те поздрави премиерот твој и го подржа вчерашниот избор на Претседател на Собрание како легитимен.

А повеќе пишување за внатрешните работи на Македонија нема потреба од тебе.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Utre vo Ohrid komunalcite nema da rabotat, ke bile na miting, dali ovde dali skopje ne uspeaaav da doznaam.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Реакцииве от Бугариja не стихнуват. Почти нема официално лице,кое веке да не е осудило актот на насилство.

Председателот Радев ке инститира ЕУ да се ангажира повеке со РМ и да има jaсна перспектива ком Западните Балкани.

Идниот премиер Борисов jaсно кажа,дека повикува на смируване на состоjбите, но за БГ е витално териториалната целост на РМ.

Надворешниот министар исто изрази загриженост.

Днес попладне итно реагира и собранието на БГ со декларациja со коja се повикува на почитуване на уставот на РМ и законите. Собранието на Бугариja изjaви загриженост от продолжуваштата и продолбочуваштата криза во РМ и осуди упадот врз народни представници. Исто така изразува подржка за државното единство и териториалната целост на РМ.
Поинтересното е дека декларациjaва е изгласана со полно мнозинство от сите партии. Нема против, нема воздоржали се.

преди секунди надворешниот министар на Германија Габриел реагира:
Вие така ригорозно да го браневте нашиот национален интегритет и нашата националната целост и свест, а не само територијалниот интегритет/целост, тогаш ќе беше супер и ќе ве ставевме во ист кош со "побратимите" од север, во онаа категорија каде имаме лошо историско минато, ама 95% од проблемите се закопани секири и тераме напред со подобри меѓусебни односи. Наместо тоа, и вашиот Борисов даваше провокативни изјави, како и ред други ваши политички претставници.

Мене не ми текнува кога македонски политичар на фунцкија упатил такви несолени коментари, провокативни изјави и навреди по национална основа кон вас Бугарите. Само за вашите политичари тоа е пракса. И да не заборавиме една од поновите прашини што ги кренавте се исфорсираното процедурално-системско бугаризирање на македонското малцинство во Албанија преку ЕУ како медијатор на тој некој си договор. Ви ги ставаме минусите на купче, да се бројат. И на вас, и на Грците, не само Албанците. Со ваква "загриженост" како вашата декади наназад ги влошувате односите со Македонија. Подобро фокусирајте си се на вашата држава, или ако веќе се преправате дека сте некаква си пријателска држава наша, барем глумете подобро, како Босна и Турција на пример.

Вчера видовме на дело само фа, од тоа антифа. Беа нападнати пратеници кои се народни претставници. За сите тие пратеници сме гласале јас и ти, како и сите останати членови на форумов, воедно и оние кои не излегле на гласање. Тие се лицето на народот. И јас познавам дел од припадниците на шарената, и тоа неколку жени. Не знаеш какви тепачи се! Метар и жилет, 50 кила на себе и од оружје само свирче (и нормално тупаници). Можеби опишуваш само неколку членови од шарената, но тоа не значи дека целото движење беше составено од пијани тепачи кои одеа низ градов и тепаа! Патем, повеќе насилство видовме вчера, отколку на тие неколку месеци кога низ градов партолираше шарената.

Не знам, ти си далеку попаметен од овие кои ја бранат оваа власт и чудно е како може да се мешаш во таа нивна бледа реалност, кога ако не се лажам пишуваше дека беше на протестите на шарената, и неколку други такви граѓански собири пред тоа! Разбирам дека тие се залепени за партијата како глисти, па ако оброците скратат, лека полека ќе се откачат и се закачат за друго тело или ќе “умрат“. Ама и вечната опозиција е една од опциите, нели?
Разликите меѓу фа и антифа сигурно ги знам подобро од тебе затоа што познавам екстреми од луѓе и од двете страни. Тие што направија проблем вчера беа помала група. Ако сите што влегоа тепаа и кршеа, немаше да остане читаво собрание, а пратениците наместо на санација со гази ќе завршеа во посмртни колички. Така да спиновите дека сите што влегоа се хулигани не држат ич вода.

Се слагам дека тоа што го кажа за Шарените држи вода. Ама тогаш по ист терк истото важи и за тие што влегоа во Собрание. Не можеш врз основа на помала група сите останати со иста четка да ги боиш. Инаку тие што ги познавам и од Шарена, и од анархо групациите, и од националистите и слободарите се сите со профил како да се нечие обезбедување или да излегле од воен ров. Едно е девојче од 50 кила да се тепа со полицеац или специјалец, друго е вол двометраш со рака подебела од мојава нога.

Ситуацијата излезе вон контрола но можеше да биде полошо. Повеќето екстремни елементи беа зафатени со спорт тој ден. Некои од нив дојдоа тек подоцна но беа спречени да влезат и останаа напред пред да не исфрлат и нас од внатре. Да беа влезени и тие, албанските пратеници и ред други пратеници ќе излегоа распнати на крст. И желките ќе го јадеа.

Во однос на мене, сум бил на неколку "опозициски" протести. Протестирам таму каде сметам дека е потребно да протестирам. Дали било против опозицијата или против владата не е важно, сите грешат понекогаш, наше е низ протест да се изрази револт и несогласување со одредена работа. Бев еднаш како набљудувач од страна затоа што мои пријатели беа дел од тоа. Ама прилично брзо се тргна затоа што протестите отидоа во насока со која не се согласуваа и не сакаа да бидат етикетирани. Понатамошниот редослед на настаните исклучиво го критикував и тоа е тоа. Не сум бил на протестите, еднаш од страна имав набљудувано и тоа беше тоа.

Причините за било кој протест ги кажувам кои се. Само џабе е, секогаш една или друга страна етикетира, притоа други работи ставајќи ги под тепих затоа не им одговара, како што кажав страници наназад, во градењето на четивото. Затоа што сум сега погласен околу СДСМ и албанците за критиките, сега сум платен партиски потрчко за локалната крем де ла крем елита од форумов и постојано се јаде гомна, а до вчера ми го дудлаа само затоа што сме јаделе гомна за исти работи.

На едни не им е јасно зошто ги критикувам опозициските партии, други зошто некогаш успатно ќе искритикувам нешто и за ДПМНЕ, во стил како тоа така пишувам зарем нема да ме казнеле од штаб (тоа ти говори за менталниот склоп на просечниот кајганчанец). Среќа имам не една, туку две работи и извор на финансии, ниедна партиски зависна од ниедна опција. Идам таму каде идам од лични побуди. Не ради пари, не ради притисоци, не ради услуги.

Фала на комплиментот (освен ако не беше иронично кажан), па во догледно време може пак ќе почнат соросоид-комуњарските навреди затоа што не ми се допаѓа кореографијата што ја мести ДПМНЕ, нивната реакција после тоа вчера, и се за време на вечерта. Може ќе станам "рационален фактор" повторно на форумов за некои фаци xD

Шкорпи е овие од дпмне испаднаа педери, место тие да се тепаат со другите парламентарци, како сегде во свет, тие се сокрија како педерчиња. Е тоа е педер, кога ќе му дојде редот не игра :pos:.
Ѓорчев 2 години труби предавници ова она а сега ги брани ... значи и тој предавник или сменил дупе :D
Два-тројца се обидоа да се скријат затоа што испија шамари и тие од толпата дивјаци ради тоа што ги тргаа на страна некои од пратениците на СДСМ и албанските партии. Другите и не се криеја баш, немаше зошто.

Само слушај, во право си. Наместо обичен народ да се тепа, требаше пратениците меѓу себе да се испердашат, со потпора од присуство и закани од народот надвор, без да се влегува во Собранието и сл. Они се политичари, имаат и имунитет. Гледаме и во поширока Европа редовно си се пердашат (да не збориме во Азија кои циркуси се случуваат), иако истите овде ни продаваат вредности, демократија и принципи. Наместо тоа, обични луѓе го одиграа тепањето и сега се приведени. И нека не трујат на форумов со медиумски полувистини. Официјално 8, неофицијално 20 и кусур души се приведени. И најверојатно ќе го јадат стапот, зошто ги понесе момент, и во моментот ги зашлапаа и тие што требаше и тие што не требаше. А имаше повици да се придружат и други во млатењето но не помина, иако имаше уште стотици луѓе внатре.

Повеќето што влеговме влеговме ради блокада и да се предизвика страв кај пратениците кои сакаат да ги заобиколат процедурите и да си тераат агенда како што ќе им текне. Истите да ги ревидираат или поништат, или нема идење дома. Ради тоа и се остана толку време внатре. Еден дел од масата седеше во предната хала и пиеа вода и муабетеа, друг дел играа пародија на седница внатре кај собранискиот дел, трети каде бев и јас бевме во собата со зелени фотељи и пратевме што се коментира на вести. Ситуацијата беше смирена и тоа беше таква веќе некое време. Поради пратеничките гомна погоре кои одбија да дојде медицинска помош горе, туку сакале надвор во болница да ги третирале (иако сигурно виде дека освен Села, никој друг не бил посериозно повреден), изговор само за да бидат извелечени од таму, тогаш се вжешти пак атсмосферата во рок од нецели минути. Почна да се крши нешто на горниот кат, се бореа со желките и почнаа да фрчат шок бомбите. Прво фрчеа шок бомби, дури и такви упатени кон народ која само пратеше што се случува а не се впушти да мери сили со специјалциве, па дури потоа почнаа да се дерат да сме фаќале магла.

А начинот на кој постапи ВМРО тие стотици души внатре ќе им го памтат. Надвор сите се прашуваа кај е тоа наводно засилување од другите градови и каде е војската, зошто Иванов не прогалсил вонредна состојба. Ако уопште набилдале рејтинг од ДПМНЕ, почна уште од вчера да им се рони а со реакцииве и тие полојалните се сега со прашалници во глава. Ќе бидат интересни наредниве денови.


Не беа нападнати сите пратеници, туку само оние на сдсм плус Села. Да беа нападнати и оние од фашистичкиот блок, па да испаднеше со овој коментар за предавници и психопати.
Имаше и од ВМРО дел што пробаа дел од манџата вечерта. Така да можеби и затоа вака се делува.
 
V

viktora

Гостин
Груевски прифати, ДУИ не прифати. Последниот ден сите пратеници пред седиштето на ВМРО беа во надеж и беа оптимисти дека ќе се формира Влада, Влада во која ќе се изгласа албански јазик како втор службен јазик во државава.
Благодарение на Теута Арифи и Изет Меџети кои беа пратени од уса амбасадата со барања кои буквално се препишување на територијата на албанците.По секоја цена запад не сака ВМРО да е на власт.Не гласаа за санкции кон Русија,Турски тек...Уште си мислите зајакот е факторот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Hahaa bega od krivicna i od zatvor kakvo gjavol od temjan :pos: Bogdanee shupakot cevka od vodovod ke ti go napravat :icon_mrgr:
Ајде нека ни е честито!
Ќе го добиеме првиот кајгански convict.

Кајгана генгста еј, нема заебанција.
(уште Магелан ни фали)
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Вие така ригорозно да го браневте нашиот национален интегритет и нашата националната целост и свест, а не само територијалниот интегритет/целост, тогаш ќе беше супер и ќе ве ставевме во ист кош со "побратимите" од север, во онаа категорија каде имаме лошо историско минато, ама 95% од проблемите се закопани секири и тераме напред со подобри меѓусебни односи. Наместо тоа, и вашиот Борисов даваше провокативни изјави, како и ред други ваши политички претставници.

Мене не ми текнува кога македонски политичар на фунцкија упатил такви несолени коментари, провокативни изјави и навреди по национална основа кон вас Бугарите. Само за вашите политичари тоа е пракса. И да не заборавиме една од поновите прашини што ги кренавте се исфорсираното процедурално-системско бугаризирање на македонското малцинство во Албанија преку ЕУ како медијатор на тој некој си договор. Ви ги ставаме минусите на купче, да се бројат. И на вас, и на Грците, не само Албанците. Со ваква "загриженост" како вашата декади наназад ги влошувате односите со Македонија. Подобро фокусирајте си се на вашата држава, или ако веќе се преправате дека сте некаква си пријателска држава наша, барем глумете подобро, како Босна и Турција на пример.



Разликите меѓу фа и антифа сигурно ги знам подобро од тебе затоа што познавам екстреми од луѓе и од двете страни. Тие што направија проблем вчера беа помала група. Ако сите што влегоа тепаа и кршеа, немаше да остане читаво собрание, а пратениците наместо на санација со гази ќе завршеа во посмртни колички. Така да спиновите дека сите што влегоа се хулигани не држат ич вода.

Се слагам дека тоа што го кажа за Шарените држи вода. Ама тогаш по ист терк истото важи и за тие што влегоа во Собрание. Не можеш врз основа на помала група сите останати со иста четка да ги боиш. Инаку тие што ги познавам и од Шарена, и од анархо групациите, и од националистите и слободарите се сите со профил како да се нечие обезбедување или да излегле од воен ров. Едно е девојче од 50 кила да се тепа со полицеац или специјалец, друго е вол двометраш со рака подебела од мојава нога.

Ситуацијата излезе вон контрола но можеше да биде полошо. Повеќето екстремни елементи беа зафатени со спорт тој ден. Некои од нив дојдоа тек подоцна но беа спречени да влезат и останаа напред пред да не исфрлат и нас од внатре. Да беа влезени и тие, албанските пратеници и ред други пратеници ќе излегоа распнати на крст. И желките ќе го јадеа.

Во однос на мене, сум бил на неколку "опозициски" протести. Протестирам таму каде сметам дека е потребно да протестирам. Дали било против опозицијата или против владата не е важно, сите грешат понекогаш, наше е низ протест да се изрази револт и несогласување со одредена работа. Бев еднаш како набљудувач од страна затоа што мои пријатели беа дел од тоа. Ама прилично брзо се тргна затоа што протестите отидоа во насока со која не се согласуваа и не сакаа да бидат етикетирани. Понатамошниот редослед на настаните исклучиво го критикував и тоа е тоа. Не сум бил на протестите, еднаш од страна имав набљудувано и тоа беше тоа.

Причините за било кој протест ги кажувам кои се. Само џабе е, секогаш една или друга страна етикетира, притоа други работи ставајќи ги под тепих затоа не им одговара, како што кажав страници наназад, во градењето на четивото. Затоа што сум сега погласен околу СДСМ и албанците за критиките, сега сум платен партиски потрчко за локалната крем де ла крем елита од форумов и постојано се јаде гомна, а до вчера ми го дудлаа само затоа што сме јаделе гомна за исти работи.

На едни не им е јасно зошто ги критикувам опозициските партии, други зошто некогаш успатно ќе искритикувам нешто и за ДПМНЕ, во стил како тоа така пишувам зарем нема да ме казнеле од штаб (тоа ти говори за менталниот склоп на просечниот кајганчанец). Среќа имам не една, туку две работи и извор на финансии, ниедна партиски зависна од ниедна опција. Идам таму каде идам од лични побуди. Не ради пари, не ради притисоци, не ради услуги.

Фала на комплиментот (освен ако не беше иронично кажан), па во догледно време може пак ќе почнат соросоид-комуњарските навреди затоа што не ми се допаѓа кореографијата што ја мести ДПМНЕ, нивната реакција после тоа вчера, и се за време на вечерта. Може ќе станам "рационален фактор" повторно на форумов за некои фаци xD



Два-тројца се обидоа да се скријат затоа што испија шамари и тие од толпата дивјаци ради тоа што ги тргаа на страна некои од пратениците на СДСМ и албанските партии. Другите и не се криеја баш, немаше зошто.

Само слушај, во право си. Наместо обичен народ да се тепа, требаше пратениците меѓу себе да се испердашат, со потпора од присуство и закани од народот надвор, без да се влегува во Собранието и сл. Они се политичари, имаат и имунитет. Гледаме и во поширока Европа редовно си се пердашат (да не збориме во Азија кои циркуси се случуваат), иако истите овде ни продаваат вредности, демократија и принципи. Наместо тоа, обични луѓе го одиграа тепањето и сега се приведени. И нека не трујат на форумов со медиумски полувистини. Официјално 8, неофицијално 20 и кусур души се приведени. И најверојатно ќе го јадат стапот, зошто ги понесе момент, и во моментот ги зашлапаа и тие што требаше и тие што не требаше. А имаше повици да се придружат и други во млатењето но не помина, иако имаше уште стотици луѓе внатре.

Повеќето што влеговме влеговме ради блокада и да се предизвика страв кај пратениците кои сакаат да ги заобиколат процедурите и да си тераат агенда како што ќе им текне. Истите да ги ревидираат или поништат, или нема идење дома. Ради тоа и се остана толку време внатре. Еден дел од масата седеше во предната хала и пиеа вода и муабетеа, друг дел играа пародија на седница внатре кај собранискиот дел, трети каде бев и јас бевме во собата со зелени фотељи и пратевме што се коментира на вести. Ситуацијата беше смирена и тоа беше таква веќе некое време. Поради пратеничките гомна погоре кои одбија да дојде медицинска помош горе, туку сакале надвор во болница да ги третирале (иако сигурно виде дека освен Села, никој друг не бил посериозно повреден), изговор само за да бидат извелечени од таму, тогаш се вжешти пак атсмосферата во рок од нецели минути. Почна да се крши нешто на горниот кат, се бореа со желките и почнаа да фрчат шок бомбите. Прво фрчеа шок бомби, дури и такви упатени кон народ која само пратеше што се случува а не се впушти да мери сили со специјалциве, па дури потоа почнаа да се дерат да сме фаќале магла.

А начинот на кој постапи ВМРО тие стотици души внатре ќе им го памтат. Надвор сите се прашуваа кај е тоа наводно засилување од другите градови и каде е војската, зошто Иванов не прогалсил вонредна состојба. Ако уопште набилдале рејтинг од ДПМНЕ, почна уште од вчера да им се рони а со реакцииве и тие полојалните се сега со прашалници во глава. Ќе бидат интересни наредниве денови.




Имаше и од ВМРО дел што пробаа дел од манџата вечерта. Така да можеби и затоа вака се делува.
Убаво олкав пост им одговори на сите. Ај и мене одговори ми дали ти со свои очи виде како пука Села?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom