Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.650
Поени од реакции
70.640
Имало луѓе спремни да се жртвуваат :pos::pos::pos:
Добар си, добар. Ги собрале пензионериве да го јадат стапот после тоа (затоа што мора некој да одговара), и си уфрлиле неколку нивни фаци во фантомки да мавнат ќотек со дозвола од партиската гарда на вемерето, попозната како МВР.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
500 страни сте испишале, а никаде сигурно не сте кажале дека овој избор е целеосно нелигитимен, си има процедура како се избира цреп на собранието,
од онаа што го слушнав (не ја гледав снимката можеби е исечено ќе ме поправите ако грешам), оној што беше кординатор одеше турбо, има пријавени за збор.. нема, предлогот го ставам на гласање, за, против, воздржани, констатирам дека е усвоен предлогот,
ова беше турбо, за една минута стави се во едно, си има дека треба да почека 1 минута да се јават за збор, потоа при броењето изброи до 61 за неколку секунди (некаде пишуваше 62 тешко е да се утврди), не се знае кој за што гласал и колку имало присутни, да оставиме настрана тоа дали може или не може да се бира по прекината седница.

Класично незаконско избирање, затоа и нема да има никаква функција иако САД, ЕУ и западната багра честитаа.

Во врска со влегувањето во собранието, јас сум против такво нешто на таков начин,
но сабалешната дискусија со СДСМ(Ш)овец како ме е насмејала:pos:
раскажуваат како било, имало и локалци кој биле многу блиску внатре и лично раскажале од прва рака до сабале, и викаат „шо не фанаа да ги средат сите (мислат и на оние од ВМРО), па да се спаси државата“, му викам ако ти го средат Зајко кој ќе ти ја води партијата, вика “еее има и други, ќе се најдат“.

Онаа што е јасно е дека не испрано-главите СДСМовци баш ги заболе за Зајко и компанија.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.843
Поени од реакции
14.222
Мајкати може била комуњарка негде, ебате дебилот.

Да не можеш обични факти и настани да интерпретираш, па уште и линии имал, дебил.
Што мешаш мајки бе медењаче едно слатко?

Срце не се нервирај толку, не сум ти ја крив што се обрати на погрешен човек и не знаеш еден обичен коментар да интерпретираш.
Неколку пати имаме правено муабет на темава и би требало да ги знаеш моите ставови во врска со случувањата во земјава ако воопшто си ги читал моите реплики.

Не знам само од каде ти е таа идеја дека јас сум мислел дека она вчера со платените хулигани што патем беа пуштени од полицијата во собрание да направат ршум, било тепање меѓу членови на партии. Па уште зема лекција да ми држиш за настаните и проба да ми се обратиш како да сум некој што го брани паторот :pos:
Не ќе да си многу бистар.

Иначе од цел мој коментар баш само за последниот дел се фати, дека те нареков комуњарче? Извини, мислев *социјал-демократ.

Што ќе кажеш на 90% од мојот претходен коментар, си со мојата идеја да им ебеме матер на сите што мамата му ја ебаа на цел народ, што го поделија и осакатија како никој досега? Да се обединиме против ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ итн...или сакаш да се убедуваш чив пастир помалку зло направил? Изборот е твој.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.438
Во револуциите има и жртви. Има луѓе кои се спремни на жртва. Гледаат како се распаѓа македонската држава и реагираат. Јас не сум на тоа ниво, ама секогаш се наоѓаат и такви луѓе. Времето ќе покаже кој, зошто, како, што...
Пензионерско-бирократска револуција?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.144
Поени од реакции
85.488
I da se stavam u mala odbrana na Bogdan, kolku i da zvuci toa cudno, ne veruvam deka bil svesen za vakvo nesto, da znaese mislam deka ke se distancirase nekako ili ke se obidese da go spreci barem ova nasilstvo
Пфф не бил свесен, тој самиот повикуваше на протести пратениците "да не си играат со народот". Значи бил свесен што ќе се дешава ако овие се обидат да состават влада, ама тоа е изгледа мораше да го одработи за тоа што му фрлиле пари... а сега ќе се крие нормално, тој како еден од главните организатори на протестите за За Заедничка Македонија ќе го јаде со се боринче. Прво пионите паѓаат па потоа други поглавни играчи, а Бетмен Велит е токму тоа... едно обично "Че Гевара/Фидел Кастро" пиунче
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.185
Најтрагичното во дебилнава пропаганда на вмровскиве портали е тоа што човеков е полицаец и вработен како собраниско обезбедување, а не телохранител на Заев.

Ама џабе објаснување со вмровски морони и игнорамуси.
Човеков се вика Саше Тасевски, чисто сумљам дека е на Заев телохранител, беше полицаец па во специјалците сеа што е незнам
беше на Бранко телохранител кога беше претседател, па на Стево , a и на сликите добро се гледа дека Трајков е цело време со Заев.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Има. Нека се упали форензичка таму нека утврди каде беше испален куршумот, да видат траекторијата дали се совпаѓа со "предупредувачки", како што се тврди наоколу дека бил.

Тој што го скапа Села од ќотек истото го направи затоа што тој метак малку фалеше у глава да му заврши. Наместо тоа остана само површинска рана. Среќа и што истиот го тргнаа, инаку Села наместо во болница, денес ќе го погребуваа покрај браќата од 2001ва. А тие што го тргнаа беа тие гадни ВМРОвци што ги плукате овде

Да беше моја одлука јас ќе го оставев да го доздроби од ќотек. Нема што да бара со наполнет пиштол во собрание, уште помалку да го вади и впери во некој кој не беше се ни занимавал со него се уште. Се на се Албанците го изедоа подебелиот крај наместо СДСМ, најмногу за нив викаа брза помош. Им се вратија гомната назад од веце шољата што ја пунеа овие неколку месеци.
Со свои очи виде?
Чистач? Или хаусмајстор? И тие повеќе земаат... Курир може.
Ќе видиме, јас ти одговорив.
500 страни сте испишале, а никаде сигурно не сте кажале дека овој избор е целеосно нелигитимен, си има процедура како се избира цреп на собранието,
од онаа што го слушнав (не ја гледав снимката можеби е исечено ќе ме поправите ако грешам), оној што беше кординатор одеше турбо, има пријавени за збор.. нема, предлогот го ставам на гласање, за, против, воздржани, констатирам дека е усвоен предлогот,
ова беше турбо, за една минута стави се во едно, си има дека треба да почека 1 минута да се јават за збор, потоа при броењето изброи до 61 за неколку секунди (некаде пишуваше 62 тешко е да се утврди), не се знае кој за што гласал и колку имало присутни, да оставиме настрана тоа дали може или не може да се бира по прекината седница.

Класично незаконско избирање, затоа и нема да има никаква функција иако САД, ЕУ и западната багра честитаа.

Во врска со влегувањето во собранието, јас сум против такво нешто на таков начин,
но сабалешната дискусија со СДСМ(Ш)овец како ме е насмејала:pos:
раскажуваат како било, имало и локалци кој биле многу блиску внатре и лично раскажале од прва рака до сабале, и викаат „шо не фанаа да ги средат сите (мислат и на оние од ВМРО), па да се спаси државата“, му викам ако ти го средат Зајко кој ќе ти ја води партијата, вика “еее има и други, ќе се најдат“.

Онаа што е јасно е дека не испрано-главите СДСМовци баш ги заболе за Зајко и компанија.
Исто како што го гласаа буџетот.
Има за збор, нема, гласајте, аплауз.
Така и сега, 49+9+3 си изгласаа претседател на Собрание, најстариот пратеник водеше со седницата и го предаде претседавањето на друг. Ова можеше да се случи и на улица, и на Кале и било каде. Ајт пуши сега и моли се да не те снимила камера, а ако не си бил вчера тогаш нека ти бришат постови модераторите што е можно побрзо.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Конечно сфати дека дојде време да се спаси Македонија и да се воспостави нова власт
Општо пишував.[DOUBLEPOST=1493384439][/DOUBLEPOST]
.. си има дека треба да почека 1 минута да се јават за збор...
И никој ли не се јавил за збор? Неверојатно.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Друга песна ќе се пее кога ќе се избере нова Влада.
Сега уште им фуфка од Груевски од Чавков, плус овој вториов раководи со оперативен штаб вчера и мора да се следат негови наредби. Е друг кога ќе ги преземе конците, ќе биде збирање од по дома.

Кога ќе останат без власт, ќе ги чистат со напалм.

Затоа и Грујо по цена на граѓанска војна не дава да изгуби власт.
Taka e ...Ke se pee albanskata himna koga ke se izbere novata Vlada.
A koja toa vlast ja ima Gruevski shto ne dava da ja izgubi.
 
B

Bafra

Гостин
Заслужуваш онолку непатетичен одговор колку тој што го даваш на другите, впрочем и мене. Прашање со контра-прашање и сл. Иако имаше зошто прашав, поради основот кој го стави во осудувачка позиција.

Но ти си знаеш, терај.
Шкорпи е овие од дпмне испаднаа педери, место тие да се тепаат со другите парламентарци, како сегде во свет, тие се сокрија како педерчиња. Е тоа е педер, кога ќе му дојде редот не игра :pos:.
Ѓорчев 2 години труби предавници ова она а сега ги брани ... значи и тој предавник или сменил дупе :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.286
Конечно Заев јавно да ја признае двојната улога на Ахмети. И на слепец му е јасно дека тиранската платформа само на Груевски му идеше у прилог. Вчера од ДУИ никого не истепаа. Зашто Груевски не би им кажал на вуцибатините да тепаат од ДУИ пратеници?

Заев: Ахмети вчера беше отсутен намерно, со причина, координирано и договорено
Отсуството на Али Ахмети беше осмислено, и со причина. Причината претпоставувам дека самите можете да ја извлечете со анализа. Тоа беше координирано и договорено, со намера да не биде присутен таму, одговори Зоран Заев на денешната прес-конференција на прашањето како го коментира отсуството на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, негов коалиционен партнер, на вчерашните немири во Собранието.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.088
Поени од реакции
12.741
Многу е јако што на сите статии на фб за вчерашните настани коментарите на комуњарите и Албанците се скоро идентични.
А овде некој проба да претстави дека вмро не коалицираше со дуи САМО зашто поштењачињите албански не се откажувале од сјо.
Имате ли бре грам мозок?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ќе видиме, јас ти одговорив...
Што се плеткаш со оние кои вредат 3-4 пати повеќе од тебе? А никој не ги пикнал ни во УЈП, ни в МВР, ни... Ниту па имаат ментален склоп некому лошо да направат. Професионалните стручњаци така размислуваат. Ситните души што немаат струка (која е вреднувана) бараат да се пикнат, се закануваат „ќе видиш ти кога партијата ќе ме намести“... Море момче... нема начин мене да ми наштетиш. Не зависам јас...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom