Слобода и протест против фашистичките ковид мерки. Стоп за присилна вакцинација и дискриминација

Дали треба да има рестрикции само кон невакцинираните граѓани?

  • Да

  • Не

  • Немам мислење


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.344
Поени од реакции
12.746
Тоа што некој неук ко тебе е угостител треба да се прогласи за 8-мо светско чудо. Вакцините ги измислиле некои попаметни од мене и тебе со причина братче.
Башка што претежно стожер на кампањата за вакцинација се ад хоминем експертите попут овој и лоботомираните партиски ботови од типот на “послефилипчепропаст”
Автоматски споено мислење:

„Фашистички мерки“ :pos:

Ради ваквиве баш сакам еден нов Хитлер да ни се деси да видат што се фашистички мерки :)
Едниот хитлер го скинавте вие идонесовте слобода и просперитет. Се виде капацитетот на поимање
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
27
Поени од реакции
101
Настрана идиотизмите од Владава, кажи ми 3 добри причини зошто јас како вакциниран би дошол на протестот, би ве поддржал и би апелирал стоп за "присилна" вакцинација?

Сега си вакциниран, но дали системот ќе продолжи да те смета како вакциниран и после твое одбивање на 3та, 4та или н-та доза ?

Мометално забранет е влез во угостителски објекти и трговски центри, односно споредни дејствија. Што утре кога за влез во маркет, за да се прехраниш, ќе ти треба вакцинален пасош, и истиот ќе треба да го обновуваш сезонски ?

Israel May Deny Green Passports to People Who Have Not Received COVID Booster

Health Minister Horowitz says that since the vaccine loses effectiveness over time, proof of immunity will no longer be valid for those who have not had the booster

People who do not receive a coronavirus booster shot will eventually be denied a so-called green passport, which allows entry into various venues, Health Minister Nitzan Horowitz said on Tuesday.

“This is simply because, in terms of its effectiveness, the vaccine is valid only for a period of five or six months,” Horowitz told Channel 13 television. “After about half a year, you have to get a third dose. Otherwise, the vaccine loses its power.”

“The Green Pass testifies that a person is safe in a certain way,” he added. “So the moment we know that the vaccine loses its effectiveness after a certain period, there’s no justification for giving a green pass to someone who hasn’t gotten another dose.”Причина да протестираш е бидејќи дали за 6 месеци, година или две, ќе бидеш во иста ситуација со загрозени елементари права како и овие што сега протестираат, па дури и да се заразиш, лесно да поминеш и да стекнеш природен имунитет. Јасно даде до знаење Филипче дека не му е гајле за имунитет што не е од вакцина.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.867
Поени од реакции
8.615
Јас сум угостител. Зошто да се вакцинирам.
1. Јас си имам имунитет природниот не дозволувам да ми го уништат вакцините
.2 Вакцините не штитат
3. Јас не верувам во оваа пандемија туку е пландемија
да набројувам уште или доволно е. За да немаат ниту угостителите ниту друг бизнис загуби владата треба да престане со овие глупости со овие мерки и присилна вакцинација. Затоа македонијо излегувај утре
1. Имаа и илјадници други луѓе, но ја загубија борбата со вирусот
2. Кој ти го кажа ова? Некое другарче пред коперација? Само мало информирање е доволно да го видиш дејството на вакцините. Поголеми резултати нема ради такви како тебе кои одбиваат да се вакцинираат и се жива опасност
3. Со ова сам си кажуваш до каде си стигнат во животот т.е. колку си глуп уствари. А за такви немам време за губење зашто е бесполезно човек да се расправа со вас. Ме плаши само кој се' држи угостителски објекти во денешно време...
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.247
Поени од реакции
41.042
Сега не поделија на вакцинирани и невакцинирани. Сакаат народот да го скараат меѓу себе
Да бе пошто народов е ептен тешко да го скараш. Дај им на едните лавче, другите ружа. Едните сонце, другите орел. Едните крст, другите полумесечина.

Ама не, сеа вака решија да не поделат :)
 
Член од
30 април 2013
Мислења
328
Поени од реакции
191
1. Имаа и илјадници други луѓе, но ја загубија борбата со вирусот
2. Кој ти го кажа ова? Некое другарче пред коперација? Само мало информирање е доволно да го видиш дејството на вакцините. Поголеми резултати нема ради такви како тебе кои одбиваат да се вакцинираат и се жива опасност
3. Со ова сам си кажуваш до каде си стигнат во животот т.е. колку си глуп уствари. А за такви немам време за губење зашто е бесполезно човек да се расправа со вас. Ме плаши само кој се' држи угостителски објекти во денешно време...
Да а ти паметњакович
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.344
Поени од реакции
12.746
1. Имаа и илјадници други луѓе, но ја загубија борбата со вирусот
2. Кој ти го кажа ова? Некое другарче пред коперација? Само мало информирање е доволно да го видиш дејството на вакцините. Поголеми резултати нема ради такви како тебе кои одбиваат да се вакцинираат и се жива опасност
3. Со ова сам си кажуваш до каде си стигнат во животот т.е. колку си глуп уствари. А за такви немам време за губење зашто е бесполезно човек да се расправа со вас. Ме плаши само кој се' држи угостителски објекти во денешно време...
Пак ад хоминем аргументација…

ајде објасни како невакцинираните се опасност за вакцинираните. И зошто сменија неколку дефиниции околу ваквинирањето, па така вакцинирањето престана да е имунизација?
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.867
Поени од реакции
8.615
Пак ад хоминем аргументација…

ајде објасни како невакцинираните се опасност за вакцинираните. И зошто сменија неколку дефиниции околу ваквинирањето, па така вакцинирањето престана да е имунизација?
На наједноставен начин што се далеку полесна мета за вирусот и можат лесно да го пренесуваат. Повеќето вакцинирани сме заштитени од потешки инфекции, но пак можеме да го пренесуваме вирусот. Јас не се плашам за себе, но можам не сакајќи да го пренесам вирусот на некој кој би можел да заврши фатално. Ако поголем дел од луѓето беа вакцинирани немаше да имаме ваков бран.

Имам разбирање за многу групи кои ги бараат своите права, но анти ваксерите за мене не заслужуваат ни грам почит и сочувство, туку само потсмев и осуда (зборувам за тие како авторот на темата кои забегуваат во идиотски теории на заговор).
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.344
Поени од реакции
12.746
На наједноставен начин што се далеку полесна мета за вирусот и можат лесно да го пренесуваат. Повеќето вакцинирани сме заштитени од потешки инфекции, но пак можеме да го пренесуваме вирусот. Јас не се плашам за себе, но можам не сакајќи да го пренесам вирусот на некој кој би можел да заврши фатално. Ако поголем дел од луѓето беа вакцинирани немаше да имаме ваков бран.

Имам разбирање за многу групи кои ги бараат своите права, но анти ваксерите за мене не заслужуваат ни грам почит и сочувство, туку само потсмев и осуда (зборувам за тие како авторот на темата кои забегуваат во идиотски теории на заговор).
Вакцинацијата на ковидот ги надмина антиваксерите. И не само што ги надмина, им даде гориво. А како што ми гледа, фармакологијата ги користи истите методи во борбата за имунизација како што користеше пред ковидот, а имајќи ја во предвид состојбата и хистеријата се обидува насилно да ја изврши.

Епа драги мои принудата е метод кој го користела инквизицијата, а не науката.

Има валидни точки за сомнеж што ги набројав, без никакви теории на заговор. И како поминува време нови се јавуваат, како на пример недоволно вакциниран, заради статистички потреби што би требало да идат во прилог на принудната вакцинација.Чему потреба ос социјален инжинеринг во цела оваа ситуација?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.797
Поени од реакции
11.192
1. Имаа и илјадници други луѓе, но ја загубија борбата со вирусот
2. Кој ти го кажа ова? Некое другарче пред коперација? Само мало информирање е доволно да го видиш дејството на вакцините. Поголеми резултати нема ради такви како тебе кои одбиваат да се вакцинираат и се жива опасност
3. Со ова сам си кажуваш до каде си стигнат во животот т.е. колку си глуп уствари. А за такви немам време за губење зашто е бесполезно човек да се расправа со вас. Ме плаши само кој се' држи угостителски објекти во денешно време...
241723332_1117373962124454_1813779149667207718_n.jpg

Еве ти колку си потешка мета,20 посто. И како што глеаш толку брзо тоне што за месец дена ќе бидеш подеднакво добра мета за вирусот. Жално е што еден куп луѓе, со цел да се направат паметни, спаднаа на ниво на антиваксерите што ги заебаваат.

Пред да излезат вакцините, ја се расправав со луѓе кој беа скептични за нив. Дури и на форумот. Се вакцинирав уште на пролет. Меѓутоа се покажа дека сомнежот им бил разумен, и секој што продолжува со тоа убедување нема 2 чисти во главата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.344
Поени од реакции
12.746
Meanwhile…
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
91
Поени од реакции
326
Не разбирам што е толку спорно и што се крева таква фама за ова со две дози.

Па меркиве какви и да се имаат смисла само со две дози, не како што беше те шибаат у 5 со прва доза, у 7 у кафана си. Тоа според мене им беше најголемата глупост у цела оваа калакурница и значително им ги поткопа аргументите.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.344
Поени од реакции
12.746
Не разбирам што е толку спорно и што се крева таква фама за ова со две дози.

Па меркиве какви и да се имаат смисла само со две дози, не како што беше те шибаат у 5 со прва доза, у 7 у кафана си. Тоа според мене им беше најголемата глупост у цела оваа калакурница и значително им ги поткопа аргументите.
Чекај…. За извесно време и третата доза ќе ти има смисла.

вака е од прлика терминологијата:

1 доза - вакциниран
2 дози - целосна вакцинација.
И наградно прашање како ќе се нарече третата доза.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom