Слобода и протест против фашистичките ковид мерки. Стоп за присилна вакцинација и дискриминација

Дали треба да има рестрикции само кон невакцинираните граѓани?


  • Вкупно гласачи
    23
  • Гласањето е завршено на .

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
11.364
Поени од реакции
22.299
Чекај…. За извесно време и третата доза ќе ти има смисла.

вака е од прлика терминологијата:

1 доза - вакциниран
2 дози - целосна вакцинација.
И наградно прашање како ќе се нарече третата доза.
Kako formite na Goku u Dragon Ball
Super Vax pa Super Vax God Super Vax, pa Ultra Vax na kraj
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
101
Поени од реакции
359
Чекај…. За извесно време и третата доза ќе ти има смисла.

вака е од прлика терминологијата:

1 доза - вакциниран
2 дози - целосна вакцинација.
И наградно прашање како ќе се нарече третата доза.
Нелогична ти е споредбава, уште од старт се знаеше дека со една доза џам ќе свиткаш. Затоа уште од старт беше смешна логиката на Зоки и Вилипче дека мерките се доведени за јавно здравје а пак вакцинирани со една доза ги третираат исто како двојно вакцинираните, а дури и подобро од прележаните.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.747
Поени од реакции
13.254
Kako formite na Goku u Dragon Ball
Super Vax pa Super Vax God Super Vax, pa Ultra Vax na kraj
Јас мислам дека ќе измислат и некаков коктел кој ќе ублажува повеќе болести одеднаш.., или барем соеви.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.184
Поени од реакции
321
Иако сум (сеуште) невакциниран, да бидеме искрени, меркиве у ваква вукојебина се само проблематични. Не викам дека нема вирус, не викам дека вакцината штити или не, не навлагам у теории. Зборам чисто од економска гледна точка.

Многу маркети се празни зошто се водат како трговски центри, скоро сите угостителски објекти трпат веќе со години, големиве центри се празни. А да бидеме реални, состојбата е исти курац како пред година/две. Да не почнеме дека 90% од тие што идат у кафана/кафич се со документче за една вакцина, и само се мења датум (а немаат примено ни таа една).

Едни викаат мора вакцина, сеа глеаме дека и 3 дози ќе треба, други викаат дека не треба присилно вакцинирање. И можеби на крај, сите се у право. Сума сумару, на крај сите ќе ја прележеме, дали вакциниран или не, небитно. Некој ќе ја преспие нема ни да примети, друг ќе има проблеми (како и за скоро секој вирус). Али пак од друга страна, правење протести и глумење лудило со фрлање маски на земја као у стил не ни требаат е дебилно.
Не само кај нас, секаде во светот вакви мерки ја оптеретуваат економијата, појако економските држави ќе им треба време да го осетат тоа.

Поентата е што нема поента сето ова, невакцинираните не смеат во ресторан ама смеат во автобус каде што си дишат во врат со вакцинираните тотална глупост.
Вакциниран ако е во контакт со заболен не треба во изолација да биде а вакцинираниот го шири вирусот - мислам дека ова им е популистичка мерка за луѓето да се вакцинираат да не дремат во изолација ако се во контакт со заболен.

Во целава ситуација игнорирани се прележаните кои според многу студии се најзаштитени заради природниот имунитет (во комбинација со една доза според повеќето студии е најдобрата комбинација).

И вакцинираните мора да разберат дека и они го шират вирусот и они убиваат, само вилипче и зз пренесуваат порака дека вакцинираните не се заразуваат и вирусот не им може ништо.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
2.241
Поени од реакции
3.236
Настрана идиотизмите од Владава, кажи ми 3 добри причини зошто јас како вакциниран би дошол на протестот, би ве поддржал и би апелирал стоп за "присилна" вакцинација?
Доволно е што си свесен дека владата (и оваа и претходниот министер смрт) прават идиотизми, па на кој начин сметаш да престанат ....
Тодоров, влакно не му фали, Филипче влакно не му фали, се повеќе народ страда, а вие и после 30години се надевате преку игла здравје ќе добиете :neetaka:

Еве ти причини, дал се добри или не, лично е
1. Нели поради невакцинираните ковидот мутирал, па затоа вакцинираните лесно можат да се разболат од новиот сој, а бидејќи слободно се движат без маски, многу полесно ќе го пренесуваат. Да вакцинираш 8милијарди за месец-два е невозможно, бидејќи за да не мутира, мора сите да биле вакцинирани. Со тоа, голема е шансата и за вакцинираните да има мерки во иднина, доколку не прифатат секоја година бар по една доза да добиваат.

2. Корона вирусите ги има кај животните, значи и 100% светот да се вакцинира, пак корона вирусот ќе си циркулира, а нели бидејќи е интелигентен, ќе си мутира. Значи пак можат да злоупотребат и да ни опнат мерки, од кои мерки само штета има.

3. Кога системот прави поделба на граѓаните, т.е. те доведува до заблуда дека ти поради вакцината си супериорен, историски имаш примери на каде води сето тоа. Да имаа цел за заштита, немаше да имаш изборни кампањи, немаше да имаш геј паради, религиозни собири (додуша само на муслиманите им беше дозволено) немаше да се потрошат 4 милијарди за глупости, додека луѓето молат за чаша вода или ги сместуваат во контејнери кои горат за 3 минути.

За тие што планираат да учестуваат на протестот:
СЕ Е ЏАБЕ; СЕ ДОДЕКА НЕ ГИ НАТЕРАТЕ ПОЛИЦИЈАТА, МЕДИЦИНСКИТЕ ЛИЦА, ПОЖАРНИКАРИТЕ И ВОЈНИЦИ ДА СЕ ПРИДРУЖАТ.

Кога припадниците на МВР ќе решат да ги спушат шлемовите и придружат кон барањата (без да се прави штета по објекти), кога ќе се свестат дека НЕ треба својот народ (комшија, роднина, пријател) да го тепаати бранат криминалци поради кои СИТЕ страдаме, тогаш може да се надевате дека ќе има позитивни промени. Но знаејќи ги нашите џандари, посебно после Куманово, НИКОГАШ нема тоа да се случи, секогаш ќе бидат слепо покорни пред авторитетот.

Во моментов, кога ветерот (системот) дува со 80% сила, најдоброто нешто што можете да го направите е :

1631892632226.png
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.772
Поени од реакции
6.124
Kako formite na Goku u Dragon Ball
Super Vax pa Super Vax God Super Vax, pa Ultra Vax na kraj
Брееее креативност парекселанс! Се надевам ќе најдат место помеѓу Тајсон и Гоџо да одржиш еден говор на анти-вакс протестот...
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.183
Поени од реакции
2.894
Зарем не гледате дека не ебават на здрав памет?!

Целта не е само 3-та доза, туку целта на овие гомна е да ги натерат луѓево да си примаат вакцини секоја година по една или макс 2 дози, чист бизнис прават со здравјето на народот.

Не бидете будали, немојте да се вакцинирате поготово ако сте млади и со добар имунитет.

На крајот на краиштата, резултатот е ист.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
4.023
Поени од реакции
9.468
Прегледај го приврзокот 307395

Еве ти колку си потешка мета,20 посто. И како што глеаш толку брзо тоне што за месец дена ќе бидеш подеднакво добра мета за вирусот. Жално е што еден куп луѓе, со цел да се направат паметни, спаднаа на ниво на антиваксерите што ги заебаваат.

Пред да излезат вакцините, ја се расправав со луѓе кој беа скептични за нив. Дури и на форумот. Се вакцинирав уште на пролет. Меѓутоа се покажа дека сомнежот им бил разумен, и секој што продолжува со тоа убедување нема 2 чисти во главата.
Јас се вакцинирав на почеток на мај, кога уште ни 2% од населението не беа вакцинирани. Во ниту еден момент не сум имал дилема дали да се вакцинирам или не. Шест недели после втората доза испитав, имав голем број на антитела. Вирусот го немам прележано, така да антителата се создадени како резултат на вакцината. Така да не може некој да ми тврди дека е сеедно.

Едно е да се дискутира за мерките, друго е да се оспорува постоењето на вирусот и ширење лаги и паника преку кретеноидни теории на заговор.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.377
Поени од реакции
2.547
Ја само да прашам, договоривте народ или пак ќе биде гужва како на свирка на Бени и Нон-Стоп у среда?!
...за другарче прашувам.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.221
Поени од реакции
12.127
Јас се вакцинирав на почеток на мај, кога уште ни 2% од населението не беа вакцинирани. Во ниту еден момент не сум имал дилема дали да се вакцинирам или не. Шест недели после втората доза испитав, имав голем број на антитела. Вирусот го немам прележано, така да антителата се создадени како резултат на вакцината. Така да не може некој да ми тврди дека е сеедно.

Едно е да се дискутира за мерките, друго е да се оспорува постоењето на вирусот и ширење лаги и паника преку кретеноидни теории на заговор.
Ne gleam deka nekoj tuka go osporuva postoenjeto na virusot, 2 godini sme u pandemija. Toa sto si imal antitela e totalno utinjanje na poentata na mojot post. Sansite da se zarazis i da go siris naskoro kje ti bide podednakvo so nevakciniran, i toa ti e empiriski potvrdeno, i vo mojot post graficki prikazano.
I jas sum nemal dilema za vakcina, ama sega so novite informacii, ne znam za sto bi se odlucil.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.915
Поени од реакции
8.119
Повеќето што правите сеир, немате појма. Као готово, вакцинирани сме ние, модерна и паметна господа.
Летово додека бев на одмор, еден од другарите се зарази со срањево. Сите се возат, спијат, јадат, пијат итн заедно. Логично е сите да одиме јабана, не?
Пошто првиов имаше темп, се пријавивме да се тестираме кога се вративме (2-3 дена макс после првите симптоми).
Имаш,
позитивен - не вакциниран и не прележан
позитивен - ВАКЦИНИРАН и не прележан (со симптоми на враќање во мк, покасно од првиов)
тројца негативни, од кои само едниот е прележан + вакциниран а останатите двајца само прележани, без вакцина. НУЛА симптоми сите тројца.
Ама нормално, за ова нема да слушнете на вестите.
И сеа? Овај вакцинираниов ќе го ппуштите на тој островот кај што се заразуваат сите до 101 и назад?

Целата игра е да има што повеќе вакцинирани пред изборите, како главна пропаганда пред ЕУ и избањатата господа.
Можеби и ќе се вакцинирам понатаму, ама неможам да трпам некој твитер глупаци да ми изиграваат сезнајковци.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
4.023
Поени од реакции
9.468
Ne gleam deka nekoj tuka go osporuva postoenjeto na virusot, 2 godini sme u pandemija.
Врати се страна или две назад и види за што конкретно реплицирав во мојот прв пост на темава. Немало пандемија туку пландемија... Додека такви ликови повикуваат на протести никогаш нема да има квалитетна дискусија на темата.
 

Dumbledore

Модератор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
10.195
Поени од реакции
18.988
Имам разбирање за многу групи кои ги бараат своите права, но анти ваксерите за мене не заслужуваат ни грам почит и сочувство, туку само потсмев и осуда (зборувам за тие како авторот на темата кои забегуваат во идиотски теории на заговор).
Што прави некого антиваксер? Ги имам примено задолжителните вакцини, и сметам дека истите треба да останат задолжителни. Никогаш не сум примил вакцина против сезонски грип (нели логиката тука е дека ако не се вакцинираат повеќето, вакцината нема да има доволна ефикасност), а за вакцините против сезонски таа логика не важи, иако се боцкаат грст луѓе со ефикасност од 10-60% (или колкава и да беше)!

Не сум антиваксер, не верувам во теории на заговор, само сметам дека немам потреба од вакцина. А оние кои се загрозени можат слободно да се вакцинираат. Башка тоа што и ти си преносител. Затоа не треба сите кои не се вакцинираат и не им се допаѓаат мерките да ги оквалификуваш како антиваксери. :)

Мерките се крајно идиотски и нелогични. Знаеш, дискриминација е ако циганчињата не се пуштаат набазен и ако булките не добиваат работно место затоа што се булки, но не е дискриминација ако некој кој не е вакциниран со незадолжителна вакцина не може да посети одреден објект!? Притоа во затворено мора да се носи маска (нели, маските едно време беа подобри дури и од вакцина!)! Што загрозувам и кого загрозувам ако седнам со некоја, на отворено, во некој кафич!? :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
15.319
Поени од реакции
21.307
Што прави некого антиваксер? Ги имам примено задолжителните вакцини, и сметам дека истите треба да останат задолжителни. Никогаш не сум примил вакцина против сезонски грип (нели логиката тука е дека ако не се вакцинираат повеќето, вакцината нема да има доволна ефикасност), а за вакцините против сезонски таа логика не важи, иако се боцкаат грст луѓе со ефикасност од 10-60% (или колкава и да беше)!

Не сум антиваксер, не верувам во теории на заговор, само сметам дека немам потреба од вакцина. А оние кои се загрозени можат слободно да се вакцинираат. Башка тоа што и ти си преносител. Затоа не треба сите кои не се вакцинираат и не им се допаѓаат мерките да ги оквалификуваш како антиваксери. :)

Мерките се крајно идиотски и нелогични. Знаеш, дискриминација е ако циганчињата не се пуштаат набазен и ако булките не добиваат работно место затоа што се булки, но не е дискриминација ако некој кој не е вакциниран со незадолжителна вакцина не може да посети одреден објект!? Притоа во затворено мора да се носи маска (нели, маските едно време беа подобри дури и од вакцина!)! Што загрозувам и кого загрозувам ако седнам со некоја, на отворено, во некој кафич!? :)
дамби, секој втор од вас верува дека земјата е рамна а секој трет верува дека владата од сенка на чело со рокфелер и гуштерите не управува. Затоа никој не ги сфаќа озбилно вашите аргументи и муабети.

Вие уствари сакате све по старо да биде а не разбирате дека тоа е невозможно и вашето одбивање да се адаптирате создава поделби. Ефтини ликови што шират страв и параноја како Роган и Фокс ве користат за себе промоција и праење кеш.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.696
Поени од реакции
6.469
дамби, секој втор од вас верува дека земјата е рамна а секој трет верува дека владата од сенка на чело со рокфелер и гуштерите не управува. Затоа никој не ги сфаќа озбилно вашите аргументи и муабети.

Вие уствари сакате све по старо да биде а не разбирате дека тоа е невозможно и вашето одбивање да се адаптирате создава поделби. Ефтини ликови што шират страв и параноја како Роган и Фокс ве користат за себе промоција и праење кеш.
Рон душо, до кога ти беше рокот на употреба?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom