Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Здраво,
Би сакал да ве замолам за совет околу купување на скутер од 50cc. Карактеристиките кои сакам да ги има се мала потрошувачка и да не биди премногу слабо со цена до 1.500 е. По можност да биде 4 тактно бидеќи разбрав дека тие биле нешто поекономични.

Е сега реши се - сакаш мала потрошувачка или да не биде слабо ? Кај 50-ките овие 2 не идат заедно. Дај кажи ти колкав си, т.е колку си висок и колку си тежок. И сакаш ново или половно до 1500 евра ? 4 тактно има знатно помала потрошувачка на гориво за разлика од 2 тактно, исто така масло има само во машината и во преносот кое е за подмачкување, значи не троши мешавина, па и тука трошокот ти е помал... Кимко Агилити како што ти кажаа не ти е лошо, ке ти врши работа за низ град, самото е многу лесно, а иде докај 50 км на час, а поквалитетно е од било кое кинеско скутерче до тие пари, а и поевтино е од 1500 евра... Имаш исто и некои модели од овие Generic што се, исто околу таа цена, со исти карактеристики...
 
Член од
7 март 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Е сега реши се - сакаш мала потрошувачка или да не биде слабо ? Кај 50-ките овие 2 не идат заедно. Дај кажи ти колкав си, т.е колку си висок и колку си тежок. И сакаш ново или половно до 1500 евра ? 4 тактно има знатно помала потрошувачка на гориво за разлика од 2 тактно, исто така масло има само во машината и во преносот кое е за подмачкување, значи не троши мешавина, па и тука трошокот ти е помал... Кимко Агилити како што ти кажаа не ти е лошо, ке ти врши работа за низ град, самото е многу лесно, а иде докај 50 км на час, а поквалитетно е од било кое кинеско скутерче до тие пари, а и поевтино е од 1500 евра... Имаш исто и некои модели од овие Generic што се, исто околу таа цена, со исти карактеристики...
Поголем акцент би дал на тоа да биде економично скутерче бидеќи би ми користело за возење низ град. Kymco agility 50 4 т ми остави најголем впечаток досега а го разгледувам и Kymco agility RS50 4 т. Иначе висок сум 177 а тежок 75 кг но сепак од време на време сакам да можам да пренесам уште некој со мене на овај скутер. Сеуште останува дилемата дали да земам поволно доколку начекам на pazar3 или reklama5 се разбира не постаро од година-две, а во меѓувреме барам и дилер на Kymco од каде би извлекол пониска цена. Поздрав
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Поголем акцент би дал на тоа да биде економично скутерче бидеќи би ми користело за возење низ град. Kymco agility 50 4 т ми остави најголем впечаток досега а го разгледувам и Kymco agility RS50 4 т. Иначе висок сум 177 а тежок 75 кг но сепак од време на време сакам да можам да пренесам уште некој со мене на овај скутер. Сеуште останува дилемата дали да земам поволно доколку начекам на pazar3 или reklama5 се разбира не постаро од година-две, а во меѓувреме барам и дилер на Kymco од каде би извлекол пониска цена. Поздрав
Јас имам да ти понудам мои лично и на брат ми
Kymco Super 8 - 4тактно
или
Keeway F-Act Racing - 2тактно

кимкото има секако подобро возење ама е по тромо и нема такво забрзување како 2 тактното кивеј пример
разликата во потрошувачката е скоро дупло 2 литра 4 такт наспрема 4 литра 2 тактно (грубо тука некаде покажаа мерењата)
одржувањето и општо деловите се поефтини за кивеј а поскапи за кимко
друго маслото на 4 тактно се менува, на 2 тактно се троши како мешавина (кога ќе видиш донекаде исто му доаѓа)

ако те интересира нешто слободно прашај
тие агилити што ги гледаш се малечки, додека Super 8 е со големи бандажи и долга линија и седиште
кимкото го продавам 900 евра, редовно сервисирано, пред 2 месеца се сменети масло, филтер за воздух, свеќица
додека кивејот 550 евра
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Поголем акцент би дал на тоа да биде економично скутерче бидеќи би ми користело за возење низ град. Kymco agility 50 4 т ми остави најголем впечаток досега а го разгледувам и Kymco agility RS50 4 т. Иначе висок сум 177 а тежок 75 кг но сепак од време на време сакам да можам да пренесам уште некој со мене на овај скутер. Сеуште останува дилемата дали да земам поволно доколку начекам на pazar3 или reklama5 се разбира не постаро од година-две, а во меѓувреме барам и дилер на Kymco од каде би извлекол пониска цена. Поздрав
Иста машина имаат и двете, кај второто плаќаш повеќе заради бојата и шаренилото. Генерален застапник за Кимко е Нов Модел од Куманово, а дилери за Скопје му се Мото Маркет и се наоѓаат кај Рамстор, за други градови незнам кои се дилери... Уште некој на тој скутер, може ама ако е помалецок од тебе и тоа само на рамница, ако наидеш на угорница со 150 кг товар на него ке те разочара... И го заборавив Супер 8 од Кимко, он е поголем и покомотен... Незнам од ова Италијаниве кои 4 тактни ги имаа, појди до Динамикс ( ако си од Скопје нормално ) и види што имаат. Имаш ново Бенели 2 тактно за околу 1200-1300 евра мислам дека беше... Иначе половно за 1500 евра може да се земе и Априлиа СР 50 или Гилера Ранер, 2 тактни се, ама појаки се од другиве :D

Јас имам да ти понудам мои лично и на брат ми
Kymco Super 8 - 4тактно
или
Keeway F-Act Racing - 2тактно

кимкото има секако подобро возење ама е по тромо и нема такво забрзување како 2 тактното кивеј пример
разликата во потрошувачката е скоро дупло 2 литра 4 такт наспрема 4 литра 2 тактно (грубо тука некаде покажаа мерењата)
одржувањето и општо деловите се поефтини за кивеј а поскапи за кимко
друго маслото на 4 тактно се менува, на 2 тактно се троши како мешавина (кога ќе видиш донекаде исто му доаѓа)

ако те интересира нешто слободно прашај
тие агилити што ги гледаш се малечки, додека Super 8 е со големи бандажи и долга линија и седиште
кимкото го продавам 900 евра, редовно сервисирано, пред 2 месеца се сменети масло, филтер за воздух, свеќица
додека кивејот 550 евра

Така е со потрошувачката, ама со маслото и не баш... Кај 4 тактно ставаш литар масло од 500 денари на 5 000 км најмалку и трошиш околу 100 литри бензин со тој 1 литар масло, а со 2 тактно за 5 000 км ке потрошиш околу 200 литри бензин и колкку масло за мешавина ? Деловите нормално дека ке се нешто поскапи пошто Кимко ти носи машина од Хонда, мада каде каде е поквалитетно од било кој кинески скутер...
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Nekoj pogore spomna kimco idelo 50 so ne e tocno ide od sala 60 na udolnica 62 :) Skoro non stop go vozam so 2 ca i toa poteska kategorija samo ja imam 100 kila + devojkami :icon_mrgr: problem e na ugornica no ne kojznae kolkav posto go vozam nakaj crnice kaj MVR tuka na taa ugornica so 35 idam so e sosema dovolno so kola bi idel 40 . I neznam zosto vi e skuter sto trosi 4 do 5 pa i 6 litri benzin , kje si idam so kola ako e taka kolata pomalku mi trosi a i veter nema da me duva
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Nekoj pogore spomna kimco idelo 50 so ne e tocno ide od sala 60 na udolnica 62 :) Skoro non stop go vozam so 2 ca i toa poteska kategorija samo ja imam 100 kila + devojkami :icon_mrgr: problem e na ugornica no ne kojznae kolkav posto go vozam nakaj crnice kaj MVR tuka na taa ugornica so 35 idam so e sosema dovolno so kola bi idel 40 . I neznam zosto vi e skuter sto trosi 4 do 5 pa i 6 litri benzin , kje si idam so kola ako e taka kolata pomalku mi trosi a i veter nema da me duva
Точно и моето кимко толку оди, си имааат некој граничник, веројатно на обртаи и се осеќа како го кочи/успорува да не оди повеќе
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Точно и моето кимко толку оди, си имааат некој граничник, веројатно на обртаи и се осеќа како го кочи/успорува да не оди повеќе
Druze ako treba da odi 100 ka kje go naprevele taka u fabrika ova e 50 cc i treba da odi max 60 se sto e nad ova i ne e napraveno u fabrika e kratkotrajno i nesigurno . Mozda nekoj nema da se slozi so ova ali mene mi e top 17 000 km pominav ne sum smenil nisto na kimkoto edna svekjica i ulje i 3 pati rolni
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Druze ako treba da odi 100 ka kje go naprevele taka u fabrika ova e 50 cc i treba da odi max 60 se sto e nad ova i ne e napraveno u fabrika e kratkotrajno i nesigurno . Mozda nekoj nema da se slozi so ova ali mene mi e top 17 000 km pominav ne sum smenil nisto na kimkoto edna svekjica i ulje i 3 pati rolni
моево 7-8000 некаде има ... смрт немаат затоа машините на кимко
едно време даваа 100.000 км или 5 години гаранција :)
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Така е со потрошувачката, ама со маслото и не баш... Кај 4 тактно ставаш литар масло од 500 денари на 5 000 км најмалку и трошиш околу 100 литри бензин со тој 1 литар масло, а со 2 тактно за 5 000 км ке потрошиш околу 200 литри бензин и колкку масло за мешавина ? Деловите нормално дека ке се нешто поскапи пошто Кимко ти носи машина од Хонда, мада каде каде е поквалитетно од било кој кинески скутер...
Неточно, Кимко прави делови за Хонда од 90 и некоја а од 2008 БМВ користат нивни машини од 450+ цц во ендуро.
Баотиан користи карбуратори на Кимко :)
 
Член од
23 јуни 2009
Мислења
958
Поени од реакции
23
kupuvam skuter ispraven do 50kubika koj prodava neka mi pise na pp pozdrav
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
kupuvam skuter ispraven do 50kubika koj prodava neka mi pise na pp pozdrav
Еве мои понуди
по цена од најмало :)
- Кeeway F-Act Naked 50cc 2T - 150 evra ( без сообраќајна ) изгубена е и неможе да се извади нова бело плава боја
- Keeway F-Act Racing 50cc 2T - 550 evra комплет како нова, 5000 км некаде поминато црвено бела боја
- Kymco Super 8 50cc 4T - 900 evra комплет исто сочувана тип топ 6800 некаде поминато помаранџесто сребрена боја

Цените се фиксни
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Nekoj pogore spomna kimco idelo 50 so ne e tocno ide od sala 60 na udolnica 62 :) Skoro non stop go vozam so 2 ca i toa poteska kategorija samo ja imam 100 kila + devojkami :icon_mrgr: problem e na ugornica no ne kojznae kolkav posto go vozam nakaj crnice kaj MVR tuka na taa ugornica so 35 idam so e sosema dovolno so kola bi idel 40 . I neznam zosto vi e skuter sto trosi 4 do 5 pa i 6 litri benzin , kje si idam so kola ako e taka kolata pomalku mi trosi a i veter nema da me duva
Така ти кажува брзиномерот, земи GPS измери и ке видиш колку иде стварно. И кај мене брзиномерот вика дека иде 154 км на час, ама уствари иде нешто над 140 ( на удолница да )... Кај сите е така, и кај колите е така, ама не е толку драстично изразено, кај нив до 4-5 км/ч покажува разлика.

Неточно, Кимко прави делови за Хонда од 90 и некоја а од 2008 БМВ користат нивни машини од 450+ цц во ендуро.
Баотиан користи карбуратори на Кимко :)
Земи види ја ознаката на моторот, па прогуглај и види кој ја произведува. Кај Кимко се е нивно, и каросерија и рам и пренос и се што има на скутерот освен машината која е чисто хондина... БМВ користи машини на Хонда во ендурата, и сега во новите скутери 650 ГТ и 600 Спорт пак користи мотори од Хонда... Кимко нема свои мотори. Исто и Сим ги користи истите мотори од Хонда како и Кимко... Исто како што Априлиа, Гилера, Веспа, Дерби, Бенели користат иста машина од Пијаџо ( Гилера Нексус, Априлиа СР Макс, Априлиа Спорт Сити, Веспа ГТС, Дерби ГТ, Пијаџо Беверли, Пијаџо Х7,Х8,Х9 итн. - Quashar машина на Пијаџо 250, 300 или 500 кубика ), а сега и Пежо почна да го вградува истиот од 250 кубика во некои свои модели...
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Земи види ја ознаката на моторот, па прогуглај и види кој ја произведува. Кај Кимко се е нивно, и каросерија и рам и пренос и се што има на скутерот освен машината која е чисто хондина... БМВ користи машини на Хонда во ендурата, и сега во новите скутери 650 ГТ и 600 Спорт пак користи мотори од Хонда... Кимко нема свои мотори. Исто и Сим ги користи истите мотори од Хонда како и Кимко... Исто како што Априлиа, Гилера, Веспа, Дерби, Бенели користат иста машина од Пијаџо ( Гилера Нексус, Априлиа СР Макс, Априлиа Спорт Сити, Веспа ГТС, Дерби ГТ, Пијаџо Беверли, Пијаџо Х7,Х8,Х9 итн. - Quashar машина на Пијаџо 250, 300 или 500 кубика ), а сега и Пежо почна да го вградува истиот од 250 кубика во некои свои модели...
Повели прочитај, немој да се истрчуваш непотребно ако не си прочитал
KYMCO or Kwang Yang Motor Co, Ltd (Chinese: 光陽工業; pinyin: Guāng Yáng Gōng Yè), is a Taiwanese company that manufactures motor scooters, motorcycles, and ATVs for worldwide distribution. Founded in 1963 after splitting from Honda, KYMCO originally made parts for Honda. The company built its first complete scooter in 1970 and began marketing under the "KYMCO" brand name in 1992. In the 2000s, Kymco became the largest scooter manufacturer in Taiwan, and the fifth largest scooter and manufacturer worldwide.[1] KYMCO's headquarters and factory are located in Kaohsiung, Taiwan, with about 3000 employees, and producing more than 570,000 vehicles per year. The company has production facilities in Jakarta, Shanghai, Changsha and Chengdu.
In early 2008, KYMCO was chosen by BMW to supply the engines for their G450 X Enduro bike

Линк до статијата
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Така ти кажува брзиномерот, земи GPS измери и ке видиш колку иде стварно. И кај мене брзиномерот вика дека иде 154 км на час, ама уствари иде нешто над 140 ( на удолница да )... Кај сите е така, и кај колите е така, ама не е толку драстично изразено, кај нив до 4-5 км/ч покажува разлика.



Земи види ја ознаката на моторот, па прогуглај и види кој ја произведува. Кај Кимко се е нивно, и каросерија и рам и пренос и се што има на скутерот освен машината која е чисто хондина... БМВ користи машини на Хонда во ендурата, и сега во новите скутери 650 ГТ и 600 Спорт пак користи мотори од Хонда... Кимко нема свои мотори. Исто и Сим ги користи истите мотори од Хонда како и Кимко... Исто како што Априлиа, Гилера, Веспа, Дерби, Бенели користат иста машина од Пијаџо ( Гилера Нексус, Априлиа СР Макс, Априлиа Спорт Сити, Веспа ГТС, Дерби ГТ, Пијаџо Беверли, Пијаџо Х7,Х8,Х9 итн. - Quashar машина на Пијаџо 250, 300 или 500 кубика ), а сега и Пежо почна да го вградува истиот од 250 кубика во некои свои модели...
A be ja mnogu mnogu ne se zamaram kolku ide da go meram i da digam akcii, kolku i da ide mislam deka za vo grad e dovolno , a ako se zeme predvid iskustvoto na nasite soferi i odnosot kon skuterite kako da ne se u soobrakjaj mislam deka i 60 km/h e mnogu. mene mi e bitno da ne trosi mnogu i da e otporen na kvarovi a mislam deka kymcoto e bas toa na nasiot pazar (za kogo kako )
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
908
Поени од реакции
185
Некој да ми објасни повеќе за Мото Б(Мото-би) ПЕСАРО скутерчињата,цена,потрошња,макс брзина,ово оно...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom