Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
4 февруари 2007
Мислења
328
Поени од реакции
8
авре слушајте ваму. вие не барате убав мотор. вие барате скап мотор. за пуважа. не за нешто друго. пежо и априлија ти се скапи за купвење скапи за одржвење. скапи делој имет, све е скапо за нив. јас имам кинеско моторче и е поубо и појако од мноогу други мотори. 4-тактен е, исто како и колине, само безоловен бензин трошит, ич не брчит и ич не чадит а за 1000 евра е. и шо сакаш поќе. само ке речет кинеско е вакво е такво е. демек априлија е итаљанско. сиве мотори шо ги носет кај нас се од кина, шо мислите вие... будали се оние од италија да носет кај нас мотори. :P:P дај не се заебавајте. ако ви е за шо поќе пари да дајте, тогаш купите си некој мотор со дијаманти и пувајте се дека имате најскап мотор. ова е моето мислење.



на прав пат ојт околу 70км/ч ако е мирно времето(значи да немат ветар шо ќе ти дуват вгради и шо чќе те кочит) ојт до 75км/ч а на удолница го имам кренато 90км/ч ако не беше и малку побрзо. не се заебавам за ова, за шо сум сигурен дека многумина немат да ми вервет, ама ај, шо да прајш, то е.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Moreeeeee, brzo bilo be:pos2:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Speed...gimme what I need...yeah...white lightnin'...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
METALECOT напиша:
авре слушајте ваму. вие не барате убав мотор. вие барате скап мотор. за пуважа. не за нешто друго. пежо и априлија ти се скапи за купвење скапи за одржвење. скапи делој имет, све е скапо за нив. јас имам кинеско моторче и е поубо и појако од мноогу други мотори. 4-тактен е, исто како и колине, само безоловен бензин трошит, ич не брчит и ич не чадит а за 1000 евра е. и шо сакаш поќе. само ке речет кинеско е вакво е такво е. демек априлија е итаљанско. сиве мотори шо ги носет кај нас се од кина, шо мислите вие... будали се оние од италија да носет кај нас мотори. :P:P дај не се заебавајте. ако ви е за шо поќе пари да дајте, тогаш купите си некој мотор со дијаманти и пувајте се дека имате најскап мотор. ова е моето мислење.



на прав пат ојт околу 70км/ч ако е мирно времето(значи да немат ветар шо ќе ти дуват вгради и шо чќе те кочит) ојт до 75км/ч а на удолница го имам кренато 90км/ч ако не беше и малку побрзо. не се заебавам за ова, за шо сум сигурен дека многумина немат да ми вервет, ама ај, шо да прајш, то е.
Понекогаш си прочитувате ли што пишувате? А?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Е сеа Струмикс...многу бараш сеа...нема смисла...губење време...само СЕНД МАЈСТОРЕ!
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
328
Поени од реакции
8
шо имам згрешено??? све е точно и нишо не е мамено. плус(ова секогаш го кажвам) секој имат право на свое мислење и го почитувам то, а сакам и другите да го почитувет.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Дооооообро де не се лути и ти толку...
Се зезаме (барем јас) малце...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Абе не ти требаше онаа за Италијанскиве скутери...а другото е твое мислење!
Логички си размислил ли кое место е подалеку од Македонија, Италија или Кина?
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
328
Поени од реакции
8
шо имат то врска бе. ти дан мислиш дека оригинални ги носет работиве за кај нас а?? еее тешко та работа. во кина ги прает сите работи, најефтина работна рака имет и најмногу им се исплаќат таму да ги прает. ако на некој работник во италија требит да му дајт плата од 500 евра, на кинескине работници ке има дајт 50евра. значи, наместо на еден да му дајт 500евра, ќе му дајт на 10 души, шо ќе сработет 10 пати поќе од тој самиот. и рачунај сега, за истите пари добиват 10 пати поќе мотори. сега кој не сакат да имат фабрика во кина, хехе. плус за увезвење немат да платитмногу поќе одколку со ке платит итаљансково. зато ти викам многу поќе им се исплаќат да произведвет во кина.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Кога од некој основни работи врска немаш, поарно ќути си. Вака испаѓаш смешен!
А, многу лесно е да видиш моторот (колата) од каде доаѓа. VIN - бројот кажува се.
А, што мислиш, кој производ има повисока царина, европскиот или кинескиот?
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
328
Поени од реакции
8
aj ne planiram pokje da se raspravam so tebe. jas kazav so mislam sega. ostanvit da vidime drugite so mislet. mada so pokjeto ke mislet ko tebe, zaradi nekoi prosti pricini...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Кинеските производи се поефтини оти имаат евтина работна рака и евтини материјали, бидејки Кина е земја богата со суровини,...

Што се однесува до транспортот и царината...иста е царината (освен ако нема договор со некоја држава за слободна трговија). Транспортот на бродовите е евтин, но кога ќе пресметаш сума сумарум подобро е да купиш квалитетно европско возило од кинеско.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
METALECOT напиша:
aj ne planiram pokje da se raspravam so tebe. jas kazav so mislam sega. ostanvit da vidime drugite so mislet. mada so pokjeto ke mislet ko tebe, zaradi nekoi prosti pricini...
Причините кои ги мислиш за прости, не се заради некој статус кој јас го имам на форумот.
Причините се од објективна природа.
1. Царински стапки, кои заедно со трошоци за превоз, би ја изедначиле цената со оригиналот!
2. Дали Aprilia има фабрика во Кина? Јас велам (сигурен сум) дека нема.
3. Ако и има некаде надвор од Италија, и тоа бааги подалеку, произведува за тамошните пазари, токму поради причините од бр.1

@VW: Европските (ЕУ) производи доаѓаат со помала царина од остатокот на светот!
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Drugar vidi poubavo zemi si nekoe saglam motorce, ne zimaj od ovie skuteri, arno ti vika Folcvagenov :), bolje vidi zemi si choperce ili nekoe krosce, podobri se i za vozenje i za obuka za ponatamu ako planiras da odis na nesto pojako. So ovie malive samo ce se zafrkavas. E sega zavisi i kolku godini imas, vo vrska so kubikazata, ako nemas 18 ce treba nesto do 50 ccm, a ako si nad 16 moze do 125, vidi nasiov dezuren pravnik Strumics moze ce ti objasni poubavo :), a ako ti treba nesto pomos i jas sum tuka

Jas licno ne mozam da gi vozam ovie malive skutercinja, sum se naviknal na nesto pogolemo :motor::motor::motor:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
14 години има типот, така што да сум на негово место би почекал 2 години...ама кога ќе дојдиш до 16 ќе речиш...што ќе давам пари сега ...да присоберам уште малце до 18 ќе си купам ЧОПЕР или што сака тој...брзинско мрзинско...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom