Скутерчиња: Се за и околу нив

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од _FireFox_, 6 април 2006.

 1. Иван CFC

  Иван CFC

  Член од:
  16 јули 2010
  Мислења:
  2.505
  Допаѓања:
  1.694
  Поздрав дечки.
  Барам совет за скутер до 50 кубика.
  Половен до максимум 700 евра.
  Што би било добро до таа цена, на што да обрнам внимание и секој совет што ќе ми се најде во иднина сум благодарен бидејќи сум почетник во светот на машините.
  Благодарам на времето.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
  На peac+tapanar му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Иван CFC

  Иван CFC

  Член од:
  16 јули 2010
  Мислења:
  2.505
  Допаѓања:
  1.694
  Нема расположени за совет а? хД

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 3. therealsvaba24

  therealsvaba24

  Член од:
  22 јануари 2018
  Мислења:
  88
  Допаѓања:
  75
  Може да се најде стара апрлиа стрит, пиаџо или џилера но сигурно со над 20000 и истрошената целата, со уште ситни уложувања може да биде пак коска
   
 4. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.681
  Допаѓања:
  1.641
  Kymco некој модел
   
 5. Иван CFC

  Иван CFC

  Член од:
  16 јули 2010
  Мислења:
  2.505
  Допаѓања:
  1.694
  Мене ми фати око Гарели машина. Гледам дека е Италијнаец. Има доста кои се 2015 и одат околу 800.
  Априлите или Дерби машините ми се солени а што не ми. е воопшто логично цената за 2008 год е околу 1400 горе доле.
  Машина стара 10 год.
  Е сега многу ме интересира трошоците
  што е потрошен матрејал околу моторот, на колку изминати километри се менува тоа и колку чини.
  Бидејќи сакам моторот да си го користам домаќински.
  Нормално све ова можам да изгуглам, ама ќе треба време, а во моментов го немам многу.
  А и за тоа служи форумов.
  Фала на одговорите и до членот подоле.
  Инаку кимко гледам дека го фалите супер 8 кој по огласиве гледам дека е над 1000 а искрено ако одам над таа сума ќе биде или за априлија или за дерби.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 6. therealsvaba24

  therealsvaba24

  Член од:
  22 јануари 2018
  Мислења:
  88
  Допаѓања:
  75
  Јас имам гарели гсп 50 две години има од како го зедов нов од салон, имам пројдено 6400 км и никаков проблем само сервис на секој 2000 км и уље мотул скутер експерт...не ипоне уље...за сега немам пожалби само пофални зборови, позџ
   
 7. Иван CFC

  Иван CFC

  Член од:
  16 јули 2010
  Мислења:
  2.505
  Допаѓања:
  1.694
  За каков сервис менување на што и колку би чинело тоа.
  Дали делови се наоѓаат?
  Кој е просекот за сервис на априлии, дерби, пиаџо.  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 8. therealsvaba24

  therealsvaba24

  Член од:
  22 јануари 2018
  Мислења:
  88
  Допаѓања:
  75
  Сервис правам на 2000км, менување филтри воздух, уље, бензин, уље у диференцијал, свеќица...1000 ден ми е сервис, но сето ова можеш и дома да го направиш за 600 ден...уљето мотул е 600 денари и ме тера од прилика 500км, бензин троши околу 4-5 литри на 100км и тоа е тоа
  --- Споено дупло мислење, 8 септември 2018 ---
  Инаку не знам за априлиа колку е, ова е за гарели
   
  Последно уредено: 8 септември 2018
 9. memento

  memento Гостин

  Имам проблем со хамачи 2т.
  Во сред возење ми угаси, му дадив гас, почна да се гуши и одма угаси.
  Го палам, одма запали, работи и се гаси наеднаш. Пак го палам, одма пали, убаво работи и почнува наеднаш да ги зголемува обртајте, пример од 2000 нормално што си работи ги зголемува на 3500-4000, работи така 10-20 секунди и гаси. Цело време така, може 20-30 пати пробав.
  Последниот пат кога го запалив работеше 5 минути и пробав да го извозам, 100 метри оде, давам гас и пак исто се случи.
  Приметив на задниот бандаж имаше уље потечено
   
 10. as roma

  as roma

  Член од:
  9 март 2018
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Zdravo na site
  Imam piaggio beverly 400cc 2006ta god
  pred skoro vreme mi se ponavi problem so codot ili immobilajzerot...(ne se razbiram dovolno)
  nekogas go cita koga ce dam kontakt
  nekogas ne...
  ja nosev po 300 majstori nikoj nisto neznae da kazi..
  dali imal nekoj iskustvo so vakvo nesto?
  sekoj sovet ce mi bidi od korist
   
 11. Ron0n

  Ron0n The Mercedes Guy

  Член од:
  16 август 2009
  Мислења:
  330
  Допаѓања:
  171
  Здраво и на тебе. Очигледно мајсторите толку си ја знаеле работата...

  Дали клучот ти делува во ред (визуелно)? Пробај со резервниот како ќе се понаша.

  Може на крај да завршиш со нова единица каде што се става клучот и евентуално репрограмирање на код и компјутер за да функционира правилно. Ова е се теорија и да го однесеш на правилен мајстор убаво ќе ти дијагнозира. На пример добар мајстор за Априлија/Пијаџо (а и за остали мотори) е МотоЈове (кај Момин поток во Скопје)
   
 12. R.Velkovski07

  R.Velkovski07

  Член од:
  17 ноември 2018
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  1
  Здрaвo дaли имa некoј вo фoрумoв штo имa пoзнaвaње нa скутериве, ми требa пoмoш. Се рaбoти зa кинески скутер 150цц, кoј штo гo купив пред неделa денa. Пред дa гo купам скутерoт тoест кoгa идев дa гo гледaм oтидoв сaм без некoј дa земaм сo мене штo се рaзбирa и сегa следнoтo е тoa штo прoдaвaчoт ми рече декa нa скутерoт aкoмулaтoрoт не му чини aли рaбoти без никaкви мaни демек пaли и нa курглa и нa тaстер мене тoa не ми пречеше гo земaв иaкo тoa билo сaмo тргoвскa финтa нa прoдaвaчoт пoшo oн и пред тoa се бaвел сo скутери кaкo купувaч и препрoдaвaч, кaкo и дa е пред дa гo земaм ми рече oди дoмa стaви aкoмулaтoр и прoбaј дa гo зaпaлиш нa тaстер и ке ми кaжеш дaли е све вo ред. Другиoт ден се пoзaјмив зa aкoмулaтoр чистo зa прoбa гo стaвив aкoмулaтoрoт ги пoврзaв клемите нoрмaлнo + - скутерoт пoчнa дa мирисa нa стoпен кaбел пoсле тoa несaкaше ни нa курглa дa зaпaли гo викнaв чoвекoт дoјде гo прoвери и упoрнo ме убедувa декa спoјoт нa скутерoт јaс гo имaм предизвикaнo кaкo демек пoгрешнo сум ги пoврзaл жиците, бaрем aкo ништo другo имaм oснoвнo пoзнaвaње штo е плус a штo е минус и несaкaше дa си јa признaе декa мoтoрoт oд пред тoa имaл спoј штo е лoгичнo чoвек штo се зaнимaвa сo тoa a дa не стaви aкoмулaтoр иaкo имaше уште некoлку скутери зa прoдaжбa сo изгoвoр немaм aкoмулaтoр и нa другите вo целaтa ситуaцијa кaј мене е винaтa a oн кoгa дoјде кaј мене гo пoврзa сo aкoмулaтoр oд кoлa и скутерoт нa курглa пaли aмa чим се извaдaт клемите скутерoт oдмa се гaсне дaли oвa е сериoзен прoблем и штo тoчнo е прoблемoт? Пaтем и реглерoт е изгoрен.
   
  На peac+tapanar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.856
  Допаѓања:
  4.056
  Истото и јас го мислам . Мора погрешно да се ставени ....Носи го на мајстор,заврши сезона за мотори,немаат многу работа сега .
   
  На OMG!! му/ѝ се допаѓа ова.
 14. R.Velkovski07

  R.Velkovski07

  Член од:
  17 ноември 2018
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  1
  Не е вoзмoжнo дa се стaвени нoпaку кoлку и дa не си упaтен пaк немa дa згрешиш oснoвнo пoзнaвaње нa плус и минус немa дa знaеш? :facepalm:
  --- Споено дупло мислење, 17 ноември 2018 ---
  Мoрa дa гo имала прoблемoт пред тoa пa нaмернo е стaвен рaсипaн aкoмулaтoр сo цел дa се сoкрие мaнaтa, сигурнo прoдaвaчoт знaел зa тoa пa сегa негирa и прaви финти кaкo oд кaде дa знaм штo си му прaвел дoмa ти гo имaш рaсипaнo.
   
 15. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.681
  Допаѓања:
  1.641
  Сигурно е намештаљка ... ако немаш мајстор пиши на ПП ќе ти пратам број
   

Сподели преку: