Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.201
Поени од реакции
1.582
Дали има некој Kymco Agility R16 50 2t без рестрикции да каже колку му е максимална брзина и дали добро се движи? За Р16 прашувам моделот што има 14инчи задно тркало.

Не за стариот модел Agility City 50 2t што имаше 16 инчи. За овој стариот знам дека е одличен. Меѓутоа во некои земји новиот модел го оставиле со стариот пренос и едвај постигнува 50кмч бидејќи обртаите му се превисоки. На некои им се одобрило корекција, и им смениле изгледа пренос и после си е океј. На некои не и едвај се движат.

Има некој?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
95
Поени од реакции
41
Секоја година треба сега да се регистрира 50cc? Онака пролостав низ темата и видов дека имало нов закон. Некој имал проблеми со ова?
 

Sikimco

ALL BAD THING MUST COME TO AN END!!
Член од
25 јули 2011
Мислења
409
Поени од реакции
60
Aprilia Sr 50 2016 модел сакам да го сменам издувот. Опции ми се Gianneli Reverse i Rekord Carbon. Од продавница ме претискаат да ги сменам и ролните за да сум осетил разлика. Скутерот е во фабричка состојба. Reverse e 9000 ден со ролни, Rekord Carbon e 8000 плус 600 ден за ролни. Цената е тука некаде. Ве молам за мислење. Дали мора да се сменат ролните за да се осети на снага? Дали значително ќе се зголеми потрошувачката? Дали може штетно да влијае на машината и преносот бидејќи другите делови се фабрички?
Благодарам однапред
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
344
Поени од реакции
187
Aprilia Sr 50 2016 модел сакам да го сменам издувот. Опции ми се Gianneli Reverse i Rekord Carbon. Од продавница ме претискаат да ги сменам и ролните за да сум осетил разлика. Скутерот е во фабричка состојба. Reverse e 9000 ден со ролни, Rekord Carbon e 8000 плус 600 ден за ролни. Цената е тука некаде. Ве молам за мислење. Дали мора да се сменат ролните за да се осети на снага? Дали значително ќе се зголеми потрошувачката? Дали може штетно да влијае на машината и преносот бидејќи другите делови се фабрички?
Благодарам однапред
Нема да влијае штетно на машината и препорачливо е да ги смениш ролните. Затоа што тој издув работи на принцип на резонанца, а за тоа треба и поразличен тип на ролни (најчесто полесни) за да ги постигне побрзо посакуваните обртаи каде што резонантната фреквенција е погодена. И затоа ќе добиеш и убави перформанси од скутерот.

Во продавницата не те излажале :)
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
624
Поени од реакции
322
Aprilia Sr 50 2016 модел сакам да го сменам издувот. Опции ми се Gianneli Reverse i Rekord Carbon. Од продавница ме претискаат да ги сменам и ролните за да сум осетил разлика. Скутерот е во фабричка состојба. Reverse e 9000 ден со ролни, Rekord Carbon e 8000 плус 600 ден за ролни. Цената е тука некаде. Ве молам за мислење. Дали мора да се сменат ролните за да се осети на снага? Дали значително ќе се зголеми потрошувачката? Дали може штетно да влијае на машината и преносот бидејќи другите делови се фабрички?
Благодарам однапред
Брат ролни и ауспух како ајвар и сирење, едно без друго не иде.
Стај си ги ролните со ауспухот шо ќе ти дојдат (мислам 6 грамски) и ќе корне моторот.
 

Sikimco

ALL BAD THING MUST COME TO AN END!!
Член од
25 јули 2011
Мислења
409
Поени од реакции
60
Нема да влијае штетно на машината и препорачливо е да ги смениш ролните. Затоа што тој издув работи на принцип на резонанца, а за тоа треба и поразличен тип на ролни (најчесто полесни) за да ги постигне побрзо посакуваните обртаи каде што резонантната фреквенција е погодена. И затоа ќе добиеш и убави перформанси од скутерот.

Во продавницата не те излажале :)
Брат ролни и ауспух како ајвар и сирење, едно без друго не иде.
Стај си ги ролните со ауспухот шо ќе ти дојдат (мислам 6 грамски) и ќе корне моторот.
Имам две опции:
1. Gianneli Reverse 9000ден комплет со 6грамски ролни
2. Gianneli Rekord Carbon 8000ден плус 600ден сет 4грамски ролни
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
344
Поени од реакции
187
Имам две опции:
1. Gianneli Reverse 9000ден комплет со 6грамски ролни
2. Gianneli Rekord Carbon 8000ден плус 600ден сет 4грамски ролни
Ауспухот е истиот само рекордот има друг пригушувач. За тежината на ролните ќе треба да експериментирате на лице место и зависи од тоа ти како ќе бидеш задоволен и што сакаш да добиеш од скутерот. Нема баш правила. На пример јас секогаш сум штеловал ролни за високи обртаи, поголемо забрзување, на сметка на малку помала крајна.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
333
Поени од реакции
557
Ај да прашам и овде, имам нова sr50 2019 со 300km, извадив тоа блокажа, па дали е ок да се стави на 300км поминати рекорд гианели, дали има некој искуство со толку малку км поминато да стави ауспух? Позз, и дали ако ставам мислете ќе штети на векот на машината побрзо одошто би штетил пример на 1000 да се стави?
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
344
Поени од реакции
187
Ај да прашам и овде, имам нова sr50 2019 со 300km, извадив тоа блокажа, па дали е ок да се стави на 300км поминати рекорд гианели, дали има некој искуство со толку малку км поминато да стави ауспух? Позз, и дали ако ставам мислете ќе штети на векот на машината побрзо одошто би штетил пример на 1000 да се стави?
Начелно нема да штети, само немој да му ја вадиш душата на моторот. Ако сакаш да си посигурен, почекај до 1000км, равози го некоја недела-две и оди стави си ауспух.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
333
Поени од реакции
557
Начелно нема да штети, само немој да му ја вадиш душата на моторот. Ако сакаш да си посигурен, почекај до 1000км, равози го некоја недела-две и оди стави си ауспух.
Вчера го ставив рекорд ауспухот со 4.3 грамски ролни, не знам каде стои таа мембраната со е меѓу карбураторот и филтерот за воздух, ама и вака, чијзс колку е брз за 50 ка. Возев многу мотори ама ова ме искрено изненади разликата меѓу сток издув и афтер маркет.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2014
Мислења
624
Поени од реакции
322
Имам две опции:
1. Gianneli Reverse 9000ден комплет со 6грамски ролни
2. Gianneli Rekord Carbon 8000ден плус 600ден сет 4грамски ролни
Сум ги имал сите сетапи на априлиа, најдобро ми било со се фабричко освен ролни 6 грамски малоси (можда беа и 6.2) и реверс ауспух.
Накај 95 крајна и моќно забрзување

Е сеа никого да не убедувам, прај си како мислиш, али ако ја пак праам априлиа пак реверс и ролни само.
 

Sikimco

ALL BAD THING MUST COME TO AN END!!
Член од
25 јули 2011
Мислења
409
Поени од реакции
60
Сум ги имал сите сетапи на априлиа, најдобро ми било со се фабричко освен ролни 6 грамски малоси (можда беа и 6.2) и реверс ауспух.
Накај 95 крајна и моќно забрзување

Е сеа никого да не убедувам, прај си како мислиш, али ако ја пак праам априлиа пак реверс и ролни само.
А какво е забрзувањето со 6 односно 6.2 грамски ролни.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
624
Поени од реакции
322
А какво е забрзувањето со 6 односно 6.2 грамски ролни.
Глеј сеа ипак е 50ка да не си праиме бајрам на паметот, али ќе иде убаво.
Мојата пунеше 95 и имаше многу моќен старт. Се јадев со 125ки (дури и брзинци) до кај 70-80
 
На врв Bottom