Скутерчиња: Се за и околу нив

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Прашање до скутерџиите. Треба да рентам скутерче у Грчка, а со него планирам да поминувам по 20-30 км (20-30 до плажа и 20-30 назад).
Затоа што имам B категорија, тоа сигурно ќе биде 50cc. Е сеа, можда е параноја, ама дали мислите дека би имал мака со прегревање со оглед на топлото време? И, како да знам дали скутерот е со водено или воздушно ладење? :)
Гледај да не ти подметнат кинез, се друго ќе те вози без никаков проблем... Инаку да, најверојатно ти е параноја, воздушно ладените мотори се подеднакво добри, исто како водено ладените. Ако земиш мотор со воздушно, гледај да не го држиш до крај на гаста цело време, туку некои 50-70% и нема да има гајле.

Патем, 750 денари е меѓународна дозвола, извади си да си немаш мака. И најчесто не е маката со полицијата, туку маката е со рентачите на мотори, нема да ти го дава...
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Гледај да не ти подметнат кинез, се друго ќе те вози без никаков проблем... Инаку да, најверојатно ти е параноја, воздушно ладените мотори се подеднакво добри, исто како водено ладените. Ако земиш мотор со воздушно, гледај да не го држиш до крај на гаста цело време, туку некои 50-70% и нема да има гајле.

Патем, 750 денари е меѓународна дозвола, извади си да си немаш мака. И најчесто не е маката со полицијата, туку маката е со рентачите на мотори, нема да ти го дава...
Како иде ова со меѓународнава ти важи цел живот или одредено време (ко зелен картон) ?
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Како иде ова со меѓународнава ти важи цел живот или одредено време (ко зелен картон) ?
Одреден период, 5 години мислам дека важи.
А овие новите биометриски возачки не ги сметат за меѓународни?
 
M

Mamba.

Гостин
Па ја..:mad:

од каа ми ги смениа буферите каа не давам гас гасе моторот..каде и да застанам мора да му давам гас за да не угасе..ако а тргнам раката од гаста одма гасе..шо е работата сеа у пичку матер
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Па ја..:mad:

од каа ми ги смениа буферите каа не давам гас гасе моторот..каде и да застанам мора да му давам гас за да не угасе..ако а тргнам раката од гаста одма гасе..шо е работата сеа у пичку матер
Сврти го малку штрафчето за гас на карбураторот, да работи на повисока гас
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Другарот смена појака некоја електроника и моторот иначе одеше 60 сега му оде 80 дали со таа електроника нешто ќе му наштети на моторот сакам и јас да сменам има голема разлика у старт е по бавен а после од 50 до 80 за миг развива
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
170
Поени од реакции
19
Другарот смена појака некоја електроника и моторот иначе одеше 60 сега му оде 80 дали со таа електроника нешто ќе му наштети на моторот сакам и јас да сменам има голема разлика у старт е по бавен а после од 50 до 80 за миг развива

На електрониката има блокажа за да не се искористува целата сила на моторот, пример: ако моторот може да извади 12.000 rpm блокажата задржува на 9.000 и со тоа на моторот му се зголемува векот, ако не ти е толку битно дали ќе му направиш ремонт на 1000 км+- стави и направи си го ќејфот и фурајте заедно 80 Km/h :P
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
стручњаци ајде помагајте... денеска ми се деси нешто со моторот ама незнам ни ја сам шо ми се деси...

се враќав од козјак надоле и како што возев ( на 8 000 обртаи 4 тактна машина) одеднаш се слушна некое пукање и застанав одма.... гумата задна беше испрскана со уље цела и на машината околу браникот имеше уље како и на некои делови од самата машина... е сеа - проверив штопата да не избила случајно од преголема температура - не е.. мерачот пластичен за уље не е ни тој... што ли може да се деси за да дојде до ваква ситуација? - П.С ми се скина и каишот (претпоставувам) пошто моторот си работи нормално а задното тркало воопшто не влече.... - што мука можел да има моторов вака да ми се деси?

стариот каиш од моторот го чувам и утре ке одам да го сменам (се надевам дека е само до него ма да не верувам) па ако имате некој совет кажувајте да барам чаре.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
стручњаци ајде помагајте... денеска ми се деси нешто со моторот ама незнам ни ја сам шо ми се деси...

се враќав од козјак надоле и како што возев ( на 8 000 обртаи 4 тактна машина) одеднаш се слушна некое пукање и застанав одма.... гумата задна беше испрскана со уље цела и на машината околу браникот имеше уље како и на некои делови од самата машина... е сеа - проверив штопата да не избила случајно од преголема температура - не е.. мерачот пластичен за уље не е ни тој... што ли може да се деси за да дојде до ваква ситуација? - П.С ми се скина и каишот (претпоставувам) пошто моторот си работи нормално а задното тркало воопшто не влече.... - што мука можел да има моторов вака да ми се деси?

стариот каиш од моторот го чувам и утре ке одам да го сменам (се надевам дека е само до него ма да не верувам) па ако имате некој совет кажувајте да барам чаре.
Изгорени вентили. На 8000 обртаи нема 4 тактен мотор што нема да попушти .
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
170
Поени од реакции
19
стручњаци ајде помагајте... денеска ми се деси нешто со моторот ама незнам ни ја сам шо ми се деси...

се враќав од козјак надоле и како што возев ( на 8 000 обртаи 4 тактна машина) одеднаш се слушна некое пукање и застанав одма.... гумата задна беше испрскана со уље цела и на машината околу браникот имеше уље како и на некои делови од самата машина... е сеа - проверив штопата да не избила случајно од преголема температура - не е.. мерачот пластичен за уље не е ни тој... што ли може да се деси за да дојде до ваква ситуација? - П.С ми се скина и каишот (претпоставувам) пошто моторот си работи нормално а задното тркало воопшто не влече.... - што мука можел да има моторов вака да ми се деси?

стариот каиш од моторот го чувам и утре ке одам да го сменам (се надевам дека е само до него ма да не верувам) па ако имате некој совет кажувајте да барам чаре.

Жити се бе.. зар го спушташе надоле само со моторно кочење ? зашто си дозволил да крене 8.000 обртаи + обертометар имаш :confused:

Моја претпоставка е дека си ги сјебал запчаниците, а тоа уље ти е од преносот..
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Жити се бе.. зар го спушташе надоле само со моторно кочење ? зашто си дозволил да крене 8.000 обртаи + обертометар имаш :confused:

Моја претпоставка е дека си ги сјебал запчаниците, а тоа уље ти е од преносот..
не видов да има уље од преносот искрено... позади беше чист моторот само ти викам имаше на тркалото и на браникот и некои капки се појавија ПОД алансерот... молам бога да е само со каишот.. ме буни сега Kostur123 што вика изгорени вентили... кога го кренав на штендер моторот тој си работеше и на мала и на голема гас нормално ама задното тркало не вртеше.... а ти шо викаш запчаници да сум сјебал.... на кои запчаници мислиш?

ке одам сеа за пол саат да да видам што се десило поточно - го имам стариот каиш за резерва колку да стигнам до дома па после ке му барам чаре..

инаку за дефектот сам сум си крив потполно надоле ме акнаа будалите и како што се улетав јас дадов гас уште малце па искрено моторот и над 8 000 отиде некаде околу 8600/8800 скоро 9 ке фатеше...

најкриво од се ми е што не ми се сјеба по успоните на толку терет туку надоле се сјеба... у пичку матер !!!



П.С - да не знаете некој да има 4 тактен мотор за продавање БЕЗ МАШИНА?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
не видов да има уље од преносот искрено... позади беше чист моторот само ти викам имаше на тркалото и на браникот и некои капки се појавија ПОД алансерот... молам бога да е само со каишот.. ме буни сега Kostur123 што вика изгорени вентили... кога го кренав на штендер моторот тој си работеше и на мала и на голема гас нормално ама задното тркало не вртеше.... а ти шо викаш запчаници да сум сјебал.... на кои запчаници мислиш?
?
Ако пали моторот и работи нормално тогаш е нешто со преносот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom