Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
29 септември 2011
Мислења
94
Поени од реакции
11
imam kymco super 9 2taktno..koga go palam motorot nezagrean davam gas i ne ja prima kako da se gusit motorot i taka 2-3 pati davam gas i gusi i gasni posle odi bez problem...istoto se slucuva i vo vozenje, koga e zagreana masinada na brzina od 30-40 km/h vozenje so mala gas davam do kraj i ceka 2-3 sekundi i posle ja prima..motorceto e novo (4000km)..so moze da e defektot? pozdrav :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
imam kymco super 9 2taktno..koga go palam motorot nezagrean davam gas i ne ja prima kako da se gusit motorot i taka 2-3 pati davam gas i gusi i gasni posle odi bez problem...istoto se slucuva i vo vozenje, koga e zagreana masinada na brzina od 30-40 km/h vozenje so mala gas davam do kraj i ceka 2-3 sekundi i posle ja prima..motorceto e novo (4000km)..so moze da e defektot? pozdrav :)
Филтер за воздух сигурно немаш сменето
смени обавезно, јас на мојот му сменив минатата сезона и супер му дојде не гуши така
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
94
Поени од реакции
11
Филтер за воздух сигурно немаш сменето
смени обавезно, јас на мојот му сменив минатата сезона и супер му дојде не гуши така
ne veruvam deka e od filterot zatoa so koga bese novo so 40-40 km istoto go pravese..bev kaj eden mehanicar mi rece karburatorot se davi so benzin treba da se stelova..
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
ne veruvam deka e od filterot zatoa so koga bese novo so 40-40 km istoto go pravese..bev kaj eden mehanicar mi rece karburatorot se davi so benzin treba da se stelova..
Епа може и тоа чим правело и како ново кога било
моево е 4 тактно супер 8 и после филтерот супер се понаша :D
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Филтер за воздух сигурно немаш сменето
смени обавезно, јас на мојот му сменив минатата сезона и супер му дојде не гуши така
Филтер на 4000км? :)
Сигурно до кај 8-9К нема да има потреба ништо да чепни

Нека си го наштелува карбураторот само, мада мислам ако фрла отпојќе бензин ќе сецка додека загрее нема да гуши
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Филтер на 4000км? :)
Сигурно до кај 8-9К нема да има потреба ништо да чепни

Нека си го наштелува карбураторот само, мада мислам ако фрла отпојќе бензин ќе сецка додека загрее нема да гуши
Во сервис мануалот за кимкото пишува дека е препорачливо да се менува филтерот за воздух на секои 2000 км ... јас го сменив на 4.700 некаде и беше црн и го гушеше моторот

за мене не е успех 8-9000 километри ништо да не му чепнеш на моторот
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Во сервис мануалот за кимкото пишува дека е препорачливо да се менува филтерот за воздух на секои 2000 км ... јас го сменив на 4.700 некаде и беше црн и го гушеше моторот

за мене не е успех 8-9000 километри ништо да не му чепнеш на моторот
Ja imam kymco 18 000 km imam pominato samo rolni u ulje cepkam , drugo nisto da ti kazam za mene toa e uspeh koj se meri vo denari :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
моторов шо го земав имаше 28 000 коа го земав.. ремонт на машината му напраив само блоковите останаа исти - за месец ипол возење умам направено нешто помалце од 2 000 километра - маста му ја извадив! ..


инаку да ве прашам нешто ако знаете да ми кажете - 4тактна машина е и има ролни ставено 6 грамски. на старт е тромав малце ама после е океј - крајна има некаде 70/80 највеќе! - ме интересира за 4тактни машини која грамажа на ролни се препорачливи и ако ставам полесни ( да речеме 5 грамски) дали ке добие некој значителен старт или нема да се приметува и дали ке ја изгуби моменталната крајна или не ?
 
C

cige

Гостин
Кој дел треба да му го сменам на скутерчето за да влече повеќе по горниште?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Кој дел треба да му го сменам на скутерчето за да влече повеќе по горниште?
Моторот :)
ако ти е 50ка толку ќе влече јбг, нешто ситно плус нема да биде приметливо
 
C

cige

Гостин
Моторот :)
ако ти е 50ка толку ќе влече јбг, нешто ситно плус нема да биде приметливо
Не драпај мадиња напразно, си знам ја како ми влечеше предходното лето, и пред претходното.
Ај вака сега поинаку ќе го поставам прашањето:"кои делови да му ги сменам на поминати 7.000 километри?"
 
M

Mamba.

Гостин
Угаси на сред пат па до дома тушкање неќе да пале..
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
170
Поени од реакции
19
Benelli crno ili belo shto e podobro spored vas ?

Се реши друже ќе купуваш ?
Бојата избери си ја ти самиот, на форумов би можел да прашаш кој скутер да го купиш, а за боја би можел да прашаш и некое девојче, така речено да ја почастиш со бирање на боја ;)
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
кои делови да му ги сменам на поминати 7.000 километри?"
Каиш и ролни. Ако си го одржавал како што треба, другите работи треба да се во ред. Но не може точно да се знае додека не се отвори и види :)

За влечна снага по угорница ти треба само еден резонантен ауспух (пр. giannelli extra, yasuni z, yasuni r, technigas next r...)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom