Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
da prasam nekoj bitolcanec slucajno da ne znaj kaj se najduva prodavnicata za baotian-hamachi skuteri vo bitola mi treba da stapam vo kontakt so niv dosega znam deka gazdata na prodavnicata e i gazda na mestoto.. t.e. drujcanot :D
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Дечки во што можи да е проблемот на скутерот значи вергла а не пали. Некогаш ке запали па ке го остам да работи и после 3-4 мин ке згасни и не пали. Некогаш ке си пали цел ден све најнормално но утредента ништо живо нема да пали. Ај некој нека кажи што можи да е.
 
M

Mamba.

Гостин
Имам 3 проблеми со скутерот хамачи 50 цц, сите се појавиа за 1 недела.

1. Каа возам некој нешто позади на моторот удара, на малку нерамен пат се слуша ТУП..незнам дали на железо или на нешто друго удара. Го однесив на сервис ми кажаа дека буферите биле скинати.

2. Исто на нерамен пат се слуша дека моторот сецка и ауспухот пука.

3. Прегеска малце нагло закочив со задна и ми угаси моторот. Намерно пробав уште 2 пати така и пак угаси.

Шо може да е?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
1. Каа возам некој нешто позади на моторот удара, на малку нерамен пат се слуша ТУП..незнам дали на железо или на нешто друго удара. Го однесив на сервис ми кажаа дека буферите биле скинати.
Буферите ти се скинати.
2. Исто на нерамен пат се слуша дека моторот сецка и ауспухот пука.
Моторот сецка и нешто пука. Решение не вози на нерамен пат
3. Прегеска малце нагло закочив со задна и ми угаси моторот. Намерно пробав уште 2 пати така и пак угаси.
Ко ќе кочиш нагло, ти гасни. Решение не кочи нагло.

Шо може да е?
Ај сега, без мајтап. Шо очекуваш од кинески мотор? Чим пали и оди, то е то. Толку. Носи го во сервис, ќе ти земат 1500-2000 денари, и за 2 недели пак исто ќе биди.
 
M

Mamba.

Гостин
Буферите ти се скинати.Моторот сецка и нешто пука. Решение не вози на нерамен патКо ќе кочиш нагло, ти гасни. Решение не кочи нагло.



Ај сега, без мајтап. Шо очекуваш од кинески мотор? Чим пали и оди, то е то. Толку. Носи го во сервис, ќе ти земат 1500-2000 денари, и за 2 недели пак исто ќе биди.

Очекувам повише, шо ако е кинески знам тапа е ама 3800 км имам поминато нов е шо се вика..
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Очекувам повише, шо ако е кинески знам тапа е ама 3800 км имам поминато нов е шо се вика..
Нема стар нов... кај кинезите имаш среќа. Поголема, или помала. Тебе ти се погодила поголема, можеше пример да ти падни пластиката на сред возење, или да ти откажат кочниците...
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
170
Поени од реакции
19
Имам 3 проблеми со скутерот хамачи 50 цц, сите се појавиа за 1 недела.

1. Каа возам некој нешто позади на моторот удара, на малку нерамен пат се слуша ТУП..незнам дали на железо или на нешто друго удара. Го однесив на сервис ми кажаа дека буферите биле скинати.

2. Исто на нерамен пат се слуша дека моторот сецка и ауспухот пука.

3. Прегеска малце нагло закочив со задна и ми угаси моторот. Намерно пробав уште 2 пати така и пак угаси.

Шо може да е?
Друже се разбираш од мотори или слабо ?

И моите буфери се скинати моторот го купив во вторникот, го ставам моторот на штендер и гледам од позади задното тркало ми е подесно од предното, исто така го клатам, цел мотор се ниша само машината си стои
 
M

Mamba.

Гостин
Друже се разбираш од мотори или слабо ?

И моите буфери се скинати моторот го купив во вторникот, го ставам моторот на штендер и гледам од позади задното тркало ми е подесно од предното, исто така го клатам, цел мотор се ниша само машината си стои

Слабо :D

Иначе и јас кога го купив у истата недела рачката ми се извади и уште 2 дела паднаа па застанував на улицата да ги собирам.. кога го зимав моторот барем 1% да се разбирав од мотори че земев некој посаламен на старо а не кинески..ама јбг сега тоа е
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
31
Поени од реакции
8
Имам 3 проблеми со скутерот хамачи 50 цц, сите се појавиа за 1 недела.

1. Каа возам некој нешто позади на моторот удара, на малку нерамен пат се слуша ТУП..незнам дали на железо или на нешто друго удара. Го однесив на сервис ми кажаа дека буферите биле скинати.

2. Исто на нерамен пат се слуша дека моторот сецка и ауспухот пука.

3. Прегеска малце нагло закочив со задна и ми угаси моторот. Намерно пробав уште 2 пати така и пак угаси.

Шо може да е?
3. najverovatno usisnata grana ti e skinata 250 denari kosta smeni ja i nema da ti gasi koga kocis

1.2 buferite se 100 % otideni smeni gi obavezno
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Друже се разбираш од мотори или слабо ?

И моите буфери се скинати моторот го купив во вторникот, го ставам моторот на штендер и гледам од позади задното тркало ми е подесно од предното, исто така го клатам, цел мотор се ниша само машината си стои
Не се пофали што како, колку зема
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
170
Поени од реакции
19
Не се пофали што како, колку зема

Што да се фалам друже, да земев некој добар ќе стигнеше и кај вас по едно пиво, искрено од моторчињата што бев да ги гледам тотално се разочарав, им бараат по 400 евра а они едвај 200 вредат, иначе мојот е Yiying марка 50 cc го купив од на тато некој другар за 11.000 денари со 16.500 км поминати, машината му е добра али маските се многу изгорени од сонце има и искршени треба да се потсреди, иначе си го возам сеа, да не го земев овој уште пешки ќе одев, вака вози и свиркај си :свиркам:
--- надополнето: 7 јуни 2013 во 21:51 ---
3. najverovatno usisnata grana ti e skinata 250 denari kosta smeni ja i nema da ti gasi koga kocis

1.2 buferite se 100 % otideni smeni gi obavezno
Иначе која цена се тие буфери и јас треба да ги смена ми се клати цел како пијан пред продавница, и лесно ли се менуваат
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Препорачајте ауспух за Априлиа СР 50
 
Член од
4 јуни 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo.ima li nekoj iskustvo so benelli 49x , dobri li se na masina, kolku trosat, max brzina da mi kaze:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom