Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Архитектура, дизајн и уредување' започната од Принцезичка, 26 мај 2011.

?

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?

 1. Да

  24,5%
 2. Не

  75,5%
 1. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  3.668
  Допаѓања:
  4.030
  Немаш некоја голема разлика меѓу Хитлер и Александар Македонски.
   
 2. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  5.617
  Допаѓања:
  6.155
  Тука не постоеле луѓе пред да дојдат словените да го шират своето писмо? Што ако ги описменија и грците, дали они ќе беа славо грци како нас тука што не викаат славомакедонци?
  Не ми ја сфаќаш поентата, и у Кина Мао погубил милиони, исто и Сталин во Русија но сепак се ценети ликови во нивните држави и граѓаните имаат позитивно мислење за нив. И султаните за турците што се тука биле позитивни ликови, а за нас не. Кој како гледа на работите е работата.
   
 3. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  3.668
  Допаѓања:
  4.030
  Поентата е дека додека Македонците бараат некаков идентитет, ќе изгубат тоа што имаат во моментов. Трошиме пари за глупости, а тонеме се повеќе и повеќе, ниту тоа што го изградија споменикот ни даде некаков бенефит, ниту ако го турнат ќе добиеме нешто.
   
  Saladin, psychostasia, Сталкерот и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  5.617
  Допаѓања:
  6.155
  Па тоа е тоа, ако немаш идентитет ти не постоиш. У таква околина од држави живееме кај што секој краде, а највеќе крадат од нас.
   
  На shutrak му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.717
  Допаѓања:
  24.721
  Само ние не.
   
 6. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  15.448
  Допаѓања:
  29.378
  А кој е овој Мирослав Грчев да збори во името на цела нација? Кој си бе ти копук еден, ти ебам зажарените црвени очи ко 100 црнци одеднаш да ти го спопикале одпозади.
  Баба ми и дедо ми што биле родени 1920 година, до пред 1945 како се декларилале бре? Ти ебам пичката мајчина да ти ја наебам, и твојот Господ Тито од гроб да ти ебе мртва мајка. Како нема некој со краток фитиљ да те стори црева на среде плоштад, па тогаш да размислиш два пати што ќе кажеш пред камера, ти ебам се женско што ти шета по куќа.

  Бем ти гнасата од човек, ѓубре...
   
  На The-spiki и shutrak им се допаѓа ова.
 7. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  4.873
  Допаѓања:
  8.502
  А не. Тоа можда ти не си викала фала пошто мислиш дека мораш да кажеш. Ако прошеташ по народов од постарите генерации и те како ќе ти каажат дека се благодарни од тоа време. Ама знаеш пусто ВМРОвско мислење е дека држаава постоела 903та на кратко и после оп quantum leap у 2006та. Па комуњари па голи оток па на дедоми бабами шо им земале па се тоа знаеш се пљука и ок може со право. Али на цела инфраструктура изградена од тие комуњари ти да викаш дека само Грујо градел, извини, не проаѓа. Поготово што ги утепуете од пљукање. У суштина Грујо ве научи да пљукате на се пред 2006та. Чоекот на Циле од Демократска Алтернатива. Оној Циле што беше у врвот на комуњарите на времето :)

  Значи драга моја Бијонсе да ти повторам поштп глеам споро сфаќаш брзо забораваш. Гипсани споменици и фасади не е градење, гипсани нефункционални згради не е градење, недовршени автопати со миљон градежни грешки не е градење. Кога ќе додадеш дека секока една ставка трошок е на стероиди пута 3 за да се добие ќар, не е градење туку крадење. И се додека тоа не го сфатиш нема што да се дискутира со тебе и со другиве споменикољубци мислиш ко ќе умрете цела грчка митологија ќе си ја нарачате како надгробен споменик. Може Роџер Пијани праи добра верзија на Дедал и Икар, онака како идеа. И онака важи за Гауди за сиромашни вмровци :)))
   
  На Nikola Nini и Saladin им се допаѓа ова.
 8. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  4.158
  Допаѓања:
  537
  А зошто во Охрид? Преспа е посоодветна. Иако, нема потреба од чепкање на спомениците. Туку, очигледно новата власт не им е ни до колена на старата, па ништо не ме изненадува... ни да се разбудам како „немакедонец“ и во држава „немакедонија“.
  --- Споено дупло мислење, 14 ноември 2017 ---
  Мирослав Грчев е типичен самобендисан сдсм-овец. Како Фрчкоски, Шилегов... Човекот е со предрасуди и никако не смее(ше) да се става во стручни комисии (а „чуму“ воопшто комисија?). Неговата задача и намера не е нешто стручно (непотребно) да работат, туку да уништуваат добра. Дека го направиле „душманите“.
  --- Споено дупло мислење, 14 ноември 2017 ---
  Пиколомини и султаните не се од Македонија, па да ги споредуваш со Александар и Филип кои се.
  --- Споено дупло мислење, 14 ноември 2017 ---
  Не треба да се уништуваат убави нешта само затоа што ги направил „непријателот“. Ова се споменици на луѓе од Македонија и нема потреба од уништување. А за кого се провокација споменициве? За Грција? Па и за нас се провокација мноооогу нешта од Грција. Геноцидот на „нашите“ таму, користењето на македонските антички термини од име на цела Грција. Немаат тие ексклузивитет на Македонија. Тие имаат еден дел од неа. Имаме и ние.
  Туку, очигледно дека предавничка власт дојде, па сега сосема ќе не девастира и уништи национално. Не е ова „трач“, веќе почна, со Бугарија.
   
  Последно уредено: 14 ноември 2017
 9. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  6.678
  Допаѓања:
  7.083
  Ова е фиктивниот свет на еден ДПМНЕОВЕЦ. У тој свет ДПМНЕОВЦИТЕ се супериорна надраса, директни потомци на бог Македон, Херкул и Александар Велики, чиниш само што не тргнале у поход да го покорат светот и да им ја ебат мамата на клетите Грци, Бугари и Шиптаpи (брача Срби не дирамо, они су наши духовни отци и саздатељи). Со тоа што што уште веднат глава на сите диви џамии, споменици на УЧК у сред Скопје, и предавства на националните интереси во интерес на помирно владеење во еден клиентелистички систем и повеќе провизии од тендери за нивните манијакални проекти од кои никој не виде реална корист, само задолжувања кои сега ќе ги платиме со повисоки даноци.
   
  На Nikola Nini, k3b и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
 10. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  4.873
  Допаѓања:
  8.502
  Национално се освестија кога тоа стана предуслов за плата, тендер и субвенција де. Ќе се објаснуваме сега божем незнаеме кој сме.
   
 11. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  13.761
  Допаѓања:
  6.719
  а што беа тие претходно, патvиоти?
   
 12. psychostasia

  psychostasia

  Член од:
  5 август 2016
  Мислења:
  599
  Допаѓања:
  737
  Творци. Ја градеа државата, ехееее колку патишта изнаправија (сеа квалитетот е дискутабилна работа), колку споменици изнаправија, колку училишта (додуша монтажни се повеќето и појак ветер ќе ги дувне), колку игралишта за младите (кои пропаднаа при првото невреме) изнаправија. А вие незадоволна раја само плукате по делата грујови. Македонија се сака со дела, грујо покажа на дело колку ја сака Македонија!
   
  На Lurtz му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Joe Dalton

  Joe Dalton

  Член од:
  6 април 2010
  Мислења:
  110
  Допаѓања:
  216
  Ако не сите споменици од плоштад нека ги вратат од каде што потекнуваат место да ги рушат...Ченто во Прилеп, Питу Гули, Карев во Крушево, Гемиџиите во Велес, Карпош во Куманово...и онака Скопјаниве не сакаат многу многу провинцијалци да им се шетаат низ Градот :D.
  Вака и волците сити и овците на број. Ќе му ја затните муцката на овие од провинција дека само Скопје се гради.
  Само плоштадот ќе остане некако празен пошто скоро никој од тие на спомениците не е по потекло од метрополата :D
   
  На Anco и bijons им се допаѓа ова.
 14. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.683
  Допаѓања:
  1.640
  ... морам да ти реплицирам иако не заслужуваш ОТИ ЛАЖЕШ! :neetaka: ...каде? каде сум навела или воопшто спомнала ,, дека само Гру_јо градел,, ? како прво,
  како второ, каде спомнав ВМРО и воопшто ти да заклучиш и така да ти свирне на памет дека Гр-ујо ,,ме учел,, .... значи плиззз, немој твоите заклучоци како некој ТЕБЕ ТЕ УЧЕЛ да ги префрлуваш на мене,
  тоа што споро сфаќам не значи дека ти брзо размислуваш, еве вака... ми зборуваш за период на Тито кога треба нели, фала да се каже како спомна ти демек тогаш се градело, а ете јас не сум благодарна :facepalm:
  тој дел не е од историјата на независна држава Македонија да го оставиме тој дел - „ТИТО “ ....тој период не значи ни партија што се сега на власт ниту партијата што е во опозиција во МКД и немој да си присвојуваш благодарност од тој период!
  ајде , да видиме од независна МКД навака ама со факти ( цитирам - имало автопати со миљон градежни грешки! ако знаеш една грешка жити се кажи да дебатираме), но еве ти простор ајде потсетиме што се изгради од 1991 до 2006 год и што се изгради од 2006 до 2017 ... ќе играме? ти фрли ,,карта,, со градба јас ќе фрлам над твоја карта друга градба... ќе играме малку покер? можеш да блефираш но проблемо, ако воопшто ќе можеш т.е. ако имаш толку карти (читај градби) :zloo:

  [​IMG]

  мостот „Мајка Тереза“

  [​IMG]

  мостот „ Гоце Делчев“

  [​IMG]

  мостот „Слобода“

  [​IMG]

  мостот „Око“

  [​IMG]

  мостот на Уметноста !

  ... никој од МКД, а најмалку предходната постава не измислиле нешто посебно, низ цел свет си имаат мостови, (не зборувам за гипсани фасади и споменици) е сега што пречи и во нашиот главен град да си имаме исти такви мостови како во други метрополи? еве ќе споредам со мостовите во Париз, нели...зарем наш Вардар не може да конкурира на Сена? јас ги посетив тие мостови и ти гарантирам дека апсолутно се исти како нашите новоизградени, не спомнувам партија, не спомнувам лидер, велам мост... мост и таму каде се фоткав во Париз.... мост каде се фоткам и овде?

  [​IMG]

  Alexander III
  [​IMG]

  [​IMG]

  Pont de Alma
  [​IMG]

  ... дефинитивно сум против рушење на овие градби - мостови, изградени во поново време !
  ајде, @silmarillion ти си на ред ! :)
  п.с.
  ...со една напомена што би сменила... би ги сменила некои имиња што лично не ми значат или ај поинаку има имиња што повеќе значат и би одбрала нешто од тука !
   
  Последно уредено: 14 ноември 2017
 15. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  4.873
  Допаѓања:
  8.502
  Шо сум ја на ред, првите слики се од градби направени у 21ви век, додека другите што ми ги споредуваш се од пред 200-300 години. Што понатака да збориме бе Бијонсе? До кога ќе браниш партија? Зарем треба експлицитно да ми кажеш нешто за да не ти ја намирисам вмројната од километар?
   

Сподели преку: