Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    593

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Народот се идентификува со ликовите што ги сака, не може да се идентификува со султан кога знае дека бил под ропство 500 години. Исто ко германците да земат со Хитлер да се идентификуваат не бива. Сега ако Александар е нов лик кој доаѓа тука да биде лице со кое што сакаат да се идентификуваат луѓето неам ништо против тоа, сепак он имал кралство на овие простори и влијаел позитивно зш ја испишал една од најголемите истории во светот со неговите походи. Сигурно и грците до вчера не се идентификуваа со него, до вчера неписмени беа сеа почнаа и историја да учат, а бугарите да не ги спомнувам, они одамна ни завидуваат и крадат се што може од историја, култура, народен фолкор итн.
Немаш некоја голема разлика меѓу Хитлер и Александар Македонски.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Тоа се вика си замислуваме историја, и се идентификуваме со кој ќе ни текне. По таа логика можеме да избереме било кој лик од историјата и да се идентигикуваме со него. Тоа дали ти имаш или немаш против е потполно ирелевантно. Врската на овој народ кој живее сега во Македонија со Александар и Филип е НЕПОСТОЕЧКА.

Си правиме бајрам со умот и потоа се чудиме зошто сите ни се смеат.
Тука не постоеле луѓе пред да дојдат словените да го шират своето писмо? Што ако ги описменија и грците, дали они ќе беа славо грци како нас тука што не викаат славомакедонци?
Немаш некоја голема разлика меѓу Хитлер и Александар Македонски.
Не ми ја сфаќаш поентата, и у Кина Мао погубил милиони, исто и Сталин во Русија но сепак се ценети ликови во нивните држави и граѓаните имаат позитивно мислење за нив. И султаните за турците што се тука биле позитивни ликови, а за нас не. Кој како гледа на работите е работата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Тука не постоеле луѓе пред да дојдат словените да го шират своето писмо? Што ако ги описменија и грците, дали они ќе беа славо грци како нас тука што не викаат славомакедонци?


Не ми ја сфаќаш поентата, и у Кина Мао погубил милиони, исто и Сталин во Русија но сепак се ценети ликови во нивните држави и граѓаните имаат позитивно мислење за нив. И султаните за турците што се тука биле позитивни ликови, а за нас не. Кој како гледа на работите е работата.
Поентата е дека додека Македонците бараат некаков идентитет, ќе изгубат тоа што имаат во моментов. Трошиме пари за глупости, а тонеме се повеќе и повеќе, ниту тоа што го изградија споменикот ни даде некаков бенефит, ниту ако го турнат ќе добиеме нешто.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Поентата е дека додека Македонците бараат некаков идентитет, ќе изгубат тоа што имаат во моментов. Трошиме пари за глупости, а тонеме се повеќе и повеќе, ниту тоа што го изградија споменикот ни даде некаков бенефит, ниту ако го турнат ќе добиеме нешто.
Па тоа е тоа, ако немаш идентитет ти не постоиш. У таква околина од држави живееме кај што секој краде, а највеќе крадат од нас.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.553
А кој е овој Мирослав Грчев да збори во името на цела нација? Кој си бе ти копук еден, ти ебам зажарените црвени очи ко 100 црнци одеднаш да ти го спопикале одпозади.
Баба ми и дедо ми што биле родени 1920 година, до пред 1945 како се декларилале бре? Ти ебам пичката мајчина да ти ја наебам, и твојот Господ Тито од гроб да ти ебе мртва мајка. Како нема некој со краток фитиљ да те стори црева на среде плоштад, па тогаш да размислиш два пати што ќе кажеш пред камера, ти ебам се женско што ти шета по куќа.

Бем ти гнасата од човек, ѓубре...
 
S

silmarillion

Гостин
... а бе види ваму, за време на Тито сите одевме на работа затоа што така се заработува и се кали челикот, без да кажеме фала на никого оти со вистинско учење се идело напред, ама сега ете останува другите да кажуваат фала што ќјефови си тераат и нишаат врата и земаат плата, како во предходната постава така и во ова постава само луѓето се менуваат сендвичите надвор, фарбарите внатре ...и точно тогаш се знаело што значи урбанистички план, градење по архитектоски правила кој Г- дин Грчев треба таму да се искаже, а не денес ваму доградби, надградби, а тој во политика цц цццц ...
јас искрено би го затворила архитектонскиот факултет оти никаде не се применуваат тоа што учат таму, а и Г-динот Грчев да си продолжи во тоа што гледам е доста добар во нашето кумство ќе ни смени и име и презиме и локација и онака нема појма од неговата професија ;)
п.с.
...да те потсетам, тој е и автор на зградата „Лумикс“ која никна во непосредна близина на зградата каде седиште некогаш имаше ЕСМ, а денес австриската енергетска компанија ЕВН. За овој проект исто така имаше многу негативни коментари бидејќи го затвора делумно приодот кон плоштадот и фрла сенка врз ГТЦ, а колку пари мавна за ова архитектонско чудо...,, :facepalm:

Прегледај го приврзокот 180268
А не. Тоа можда ти не си викала фала пошто мислиш дека мораш да кажеш. Ако прошеташ по народов од постарите генерации и те како ќе ти каажат дека се благодарни од тоа време. Ама знаеш пусто ВМРОвско мислење е дека држаава постоела 903та на кратко и после оп quantum leap у 2006та. Па комуњари па голи оток па на дедоми бабами шо им земале па се тоа знаеш се пљука и ок може со право. Али на цела инфраструктура изградена од тие комуњари ти да викаш дека само Грујо градел, извини, не проаѓа. Поготово што ги утепуете од пљукање. У суштина Грујо ве научи да пљукате на се пред 2006та. Чоекот на Циле од Демократска Алтернатива. Оној Циле што беше у врвот на комуњарите на времето :)

Значи драга моја Бијонсе да ти повторам поштп глеам споро сфаќаш брзо забораваш. Гипсани споменици и фасади не е градење, гипсани нефункционални згради не е градење, недовршени автопати со миљон градежни грешки не е градење. Кога ќе додадеш дека секока една ставка трошок е на стероиди пута 3 за да се добие ќар, не е градење туку крадење. И се додека тоа не го сфатиш нема што да се дискутира со тебе и со другиве споменикољубци мислиш ко ќе умрете цела грчка митологија ќе си ја нарачате како надгробен споменик. Може Роџер Пијани праи добра верзија на Дедал и Икар, онака како идеа. И онака важи за Гауди за сиромашни вмровци :)))
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Суштински е и Самоил да се однесе во Охрид, таман тендер, па дислокација од неколку илјади евра, а во државава за да ти стават инфузија треба сам да си ја купиш од аптека...:tapp:
А зошто во Охрид? Преспа е посоодветна. Иако, нема потреба од чепкање на спомениците. Туку, очигледно новата власт не им е ни до колена на старата, па ништо не ме изненадува... ни да се разбудам како „немакедонец“ и во држава „немакедонија“.[DOUBLEPOST=1510646938][/DOUBLEPOST]
А кој е овој Мирослав Грчев да збори во името на цела нација? Кој си бе ти копук еден, ти ебам зажарените црвени очи ко 100 црнци одеднаш да ти го спопикале одпозади.
Баба ми и дедо ми што биле родени 1920 година, до пред 1945 како се декларилале бре? Ти ебам пичката мајчина да ти ја наебам, и твојот Господ Тито од гроб да ти ебе мртва мајка. Како нема некој со краток фитиљ да те стори црева на среде плоштад, па тогаш да размислиш два пати што ќе кажеш пред камера, ти ебам се женско што ти шета по куќа.

Бем ти гнасата од човек, ѓубре...
Мирослав Грчев е типичен самобендисан сдсм-овец. Како Фрчкоски, Шилегов... Човекот е со предрасуди и никако не смее(ше) да се става во стручни комисии (а „чуму“ воопшто комисија?). Неговата задача и намера не е нешто стручно (непотребно) да работат, туку да уништуваат добра. Дека го направиле „душманите“.[DOUBLEPOST=1510647060][/DOUBLEPOST]
Тоа се празни флоскули. Историјата на подрачје е глупост. Ајде тогаш да му направиме споменик на оној генералот кој го запали Скопје, или на некој турски султан. Овој народ никогаш не се идентифицирал со Александар и Филип. Врска нема сето тоа. Нити јазик зборувале кој е близок кон нашиот, ниту писмо користеле слично на нашето. Тоа се мешале народите е ветар на магла. Единствена вистинска идентификација на овој народ низ историјата била црквата, ВМРО и настаните од почетокот на 20 век. Сето друго е насилно силување на историјата на кое ни се смеат сите образувани луѓе.

Што се однесува до тоа колку "народот" ги сака спомениците, Гвујо така се повикуваше на народот, па на крајот му се случи народ. Еве, и јас сум дел од тој народ па сметам дека спомениците се смешни и мизерни.
Пиколомини и султаните не се од Македонија, па да ги споредуваш со Александар и Филип кои се.[DOUBLEPOST=1510647319][/DOUBLEPOST]
Колку и да не сакаат ќе мора да ги тргнат воинот на коњ ( :pos:ко не знаеме кого го преставува ама ај да се лажеме) и тој другиот со кренатата рака, тоа беше кажано уште пред изборите лани, дека тие споменици се провокација и ќе ги тргнат.
Ќосето јас лично сакам да го остават народот да го дислоцира, знам дека се губење пари тоа ама барем еден споменик нека ни остават. Камен да не остане од гомнарот.
Не треба да се уништуваат убави нешта само затоа што ги направил „непријателот“. Ова се споменици на луѓе од Македонија и нема потреба од уништување. А за кого се провокација споменициве? За Грција? Па и за нас се провокација мноооогу нешта од Грција. Геноцидот на „нашите“ таму, користењето на македонските антички термини од име на цела Грција. Немаат тие ексклузивитет на Македонија. Тие имаат еден дел од неа. Имаме и ние.
Туку, очигледно дека предавничка власт дојде, па сега сосема ќе не девастира и уништи национално. Не е ова „трач“, веќе почна, со Бугарија.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Пиколомини и султаните не се од Македонија, па да ги споредуваш со Александар и Филип кои се.[DOUBLEPOST=1510647319][/DOUBLEPOST]
Не треба да се уништуваат убави нешта само затоа што ги направил „непријателот“. Ова се споменици на луѓе од Македонија и нема потреба од уништување. А за кого се провокација споменициве? За Грција? Па и за нас се провокација мноооогу нешта од Грција. Геноцидот на „нашите“ таму, користењето на македонските антички термини од име на цела Грција. Немаат тие ексклузивитет на Македонија. Тие имаат еден дел од неа. Имаме и ние.
Туку, очигледно дека предавничка власт дојде, па сега сосема ќе не девастира и уништи национално. Не е ова „трач“, веќе почна, со Бугарија.
Ова е фиктивниот свет на еден ДПМНЕОВЕЦ. У тој свет ДПМНЕОВЦИТЕ се супериорна надраса, директни потомци на бог Македон, Херкул и Александар Велики, чиниш само што не тргнале у поход да го покорат светот и да им ја ебат мамата на клетите Грци, Бугари и Шиптаpи (брача Срби не дирамо, они су наши духовни отци и саздатељи). Со тоа што што уште веднат глава на сите диви џамии, споменици на УЧК у сред Скопје, и предавства на националните интереси во интерес на помирно владеење во еден клиентелистички систем и повеќе провизии од тендери за нивните манијакални проекти од кои никој не виде реална корист, само задолжувања кои сега ќе ги платиме со повисоки даноци.
 
S

silmarillion

Гостин
Национално се освестија кога тоа стана предуслов за плата, тендер и субвенција де. Ќе се објаснуваме сега божем незнаеме кој сме.
 
P

psychostasia

Гостин
а што беа тие претходно, патvиоти?
Творци. Ја градеа државата, ехееее колку патишта изнаправија (сеа квалитетот е дискутабилна работа), колку споменици изнаправија, колку училишта (додуша монтажни се повеќето и појак ветер ќе ги дувне), колку игралишта за младите (кои пропаднаа при првото невреме) изнаправија. А вие незадоволна раја само плукате по делата грујови. Македонија се сака со дела, грујо покажа на дело колку ја сака Македонија!
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Ако не сите споменици од плоштад нека ги вратат од каде што потекнуваат место да ги рушат...Ченто во Прилеп, Питу Гули, Карев во Крушево, Гемиџиите во Велес, Карпош во Куманово...и онака Скопјаниве не сакаат многу многу провинцијалци да им се шетаат низ Градот :D.
Вака и волците сити и овците на број. Ќе му ја затните муцката на овие од провинција дека само Скопје се гради.
Само плоштадот ќе остане некако празен пошто скоро никој од тие на спомениците не е по потекло од метрополата :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
А не. Тоа можда ти не си викала фала пошто мислиш дека мораш да кажеш. Ако прошеташ по народов од постарите генерации и те како ќе ти каажат дека се благодарни од тоа време. Ама знаеш пусто ВМРОвско мислење е дека држаава постоела 903та на кратко и после оп quantum leap у 2006та. Па комуњари па голи оток па на дедоми бабами шо им земале па се тоа знаеш се пљука и ок може со право. Али на цела инфраструктура изградена од тие комуњари ти да викаш дека само Грујо градел, извини, не проаѓа. Поготово што ги утепуете од пљукање. У суштина Грујо ве научи да пљукате на се пред 2006та. Чоекот на Циле од Демократска Алтернатива. Оној Циле што беше у врвот на комуњарите на времето :)
Значи драга моја Бијонсе да ти повторам поштп глеам споро сфаќаш брзо забораваш. Гипсани споменици и фасади не е градење, гипсани нефункционални згради не е градење, недовршени автопати со миљон градежни грешки не е градење. Кога ќе додадеш дека секока една ставка трошок е на стероиди пута 3 за да се добие ќар, не е градење туку крадење. И се додека тоа не го сфатиш нема што да се дискутира со тебе и со другиве споменикољубци мислиш ко ќе умрете цела грчка митологија ќе си ја нарачате како надгробен споменик. Може Роџер Пијани праи добра верзија на Дедал и Икар, онака како идеа. И онака важи за Гауди за сиромашни вмровци :)))
... морам да ти реплицирам иако не заслужуваш ОТИ ЛАЖЕШ! :neetaka: ...каде? каде сум навела или воопшто спомнала ,, дека само Гру_јо градел,, ? како прво,
како второ, каде спомнав ВМРО и воопшто ти да заклучиш и така да ти свирне на памет дека Гр-ујо ,,ме учел,, .... значи плиззз, немој твоите заклучоци како некој ТЕБЕ ТЕ УЧЕЛ да ги префрлуваш на мене,
тоа што споро сфаќам не значи дека ти брзо размислуваш, еве вака... ми зборуваш за период на Тито кога треба нели, фала да се каже како спомна ти демек тогаш се градело, а ете јас не сум благодарна :facepalm:
тој дел не е од историјата на независна држава Македонија да го оставиме тој дел - „ТИТО “ ....тој период не значи ни партија што се сега на власт ниту партијата што е во опозиција во МКД и немој да си присвојуваш благодарност од тој период!
ајде , да видиме од независна МКД навака ама со факти ( цитирам - имало автопати со миљон градежни грешки! ако знаеш една грешка жити се кажи да дебатираме), но еве ти простор ајде потсетиме што се изгради од 1991 до 2006 год и што се изгради од 2006 до 2017 ... ќе играме? ти фрли ,,карта,, со градба јас ќе фрлам над твоја карта друга градба... ќе играме малку покер? можеш да блефираш но проблемо, ако воопшто ќе можеш т.е. ако имаш толку карти (читај градби) :zloo:



мостот „Мајка Тереза“



мостот „ Гоце Делчев“



мостот „Слобода“



мостот „Око“



мостот на Уметноста !

... никој од МКД, а најмалку предходната постава не измислиле нешто посебно, низ цел свет си имаат мостови, (не зборувам за гипсани фасади и споменици) е сега што пречи и во нашиот главен град да си имаме исти такви мостови како во други метрополи? еве ќе споредам со мостовите во Париз, нели...зарем наш Вардар не може да конкурира на Сена? јас ги посетив тие мостови и ти гарантирам дека апсолутно се исти како нашите новоизградени, не спомнувам партија, не спомнувам лидер, велам мост... мост и таму каде се фоткав во Париз.... мост каде се фоткам и овде?



Alexander III




Pont de Alma


... дефинитивно сум против рушење на овие градби - мостови, изградени во поново време !
ајде, @silmarillion ти си на ред ! :)
п.с.
...со една напомена што би сменила... би ги сменила некои имиња што лично не ми значат или ај поинаку има имиња што повеќе значат и би одбрала нешто од тука !
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Шо сум ја на ред, првите слики се од градби направени у 21ви век, додека другите што ми ги споредуваш се од пред 200-300 години. Што понатака да збориме бе Бијонсе? До кога ќе браниш партија? Зарем треба експлицитно да ми кажеш нешто за да не ти ја намирисам вмројната од километар?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom