Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    593
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Не го поддржавам, уопште. Поготово коа ќе ми текне за јадната позиција на жабја перспектива, која ни нуди јасен поглед единствено кон џиновски коњски к*р и јајца...:toe:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Нема потреба некој да ме цитира на овој коментар и да ме разубедува колку грешам. Тоа е мое лично мислење, како јас ги гледам нештата. Секој обид да бидам разубеден го гледам како рекламација на проектот, обид да се направи едноумие. Скопска чаршија 10 години се ревитализира па ништо. Бит пзар е место на најголем криминал во Скопје. Дали тој дел е во плнот за СК2014? Или и циркузот во тој дел ќе биде специфика на новиот аутлук на градот... За хотел, не гледам нешто посебно од хотелско сместување. Повеќето од хотелите што ги имаме имаат мал капацитет за сместување. Колку имаат 5 ѕвездички, колку од нив ги задоволуваат највисоките светски критериуми? Не знам за Хилтон колку е сигурно дека доаѓа. Едно време се шпекулираше дека ќе гради на плоштад, ајде да видиме. Кога одам на факултет, тоа е обично пред или на пладне. Дали е нормално за еден град ѓубрето да се собира во најголемиот метеж? Зар тие работи не се вршат кога сообраќајот е поредок, пример после полноќ... Новите автобуси нема да ја намалат нехигиената. ЈСП ги доби, но воопшто не ги одржува. Повторно, тоа не е карактеристика на еден Европски град. Џабе грандиозни зданија кога местата каде има најголема фрекфенција на луѓе се покриени со прашина, се валкани и смрдат...

Да те разубедував ќе те цитирав точка по точка, буквално за сите. Пиша за чаршијата дека не е, јас те негирав дека е, исто те негирав и за улиците и за јавниот превоз. Тие работи сите овде ги гледаат дури и ти не мора да се правиш слеп на тоа. Јас одам на факултет во 7 или 8 и гледам дека се чисти, за тебе не знам. Прво рече не се мислело на јвниот превоз сега не се одржувале. Абе ајде само да мислите дека сте во право.
По се или намерно сакаш да изгледаш дека не ги гледаш овие работи или навистина не си од Скопје.

Е како нема потреба,тоа им е работа.
Изгледа ептен ти недостига „Политика и вести“. Ти не ме познаваш за да ми редиш етикета дека тоа ми било работа. Како што јас тебе не ти викам дека тебе те плаќа Манасиевски за да контрираш така ти немаш право мене да ме етикетираш и тоа идиректно само заради тоа што го поддржувам проектот.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Алекс крпче да ти подадам сакаш?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Чувај си го ќе ти се најде, или веќе ти се наоѓа ;)
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Да те разубедував ќе те цитирав точка по точка, буквално за сите. Пиша за чаршијата дека не е, јас те негирав дека е, исто те негирав и за улиците и за јавниот превоз. Тие работи сите овде ги гледаат дури и ти не мора да се правиш слеп на тоа. Јас одам на факултет во 7 или 8 и гледам дека се чисти, за тебе не знам. Прво рече не се мислело на јвниот превоз сега не се одржувале. Абе ајде само да мислите дека сте во право.
По се или намерно сакаш да изгледаш дека не ги гледаш овие работи или навистина не си од Скопје.
Види, за да подржувам нешто 100% од ваков тип треба да сум луд фантик на оној кој го прави. Тоа не сум. И 7 и 8 саат не е нормално време за чистење. Кажав, се чисти после полноќ, 2-3 саат. Тоа е време кога сообраќајот е растеретен. Во осум саат луѓе одат на работа, градот е гунгула. Уште камионите на Дрисла фалат да го кочат сообраќајот на секој контењер... Нечистотијата е работа која сите можат да ја видат. Не глумам лудило ни хејтер. Ако бев од друг град немаше ништо од СК2014 да подржам зошто во другите градови знаеме колку се инвестира на овој начин! Повторно, тоа е мое мислење. Не сум единствен кој истото го мислам. И Скопје не е само километар - два од центарот, Скопје е многу пошироко! Ако ти или некој друг гледате како градските улици се средени како аптеки јас нема што да бунтувам. Може и не знаете што значи да е градот чист :toe:
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Не го одобрувам овој проект и на овие избори ќе гласам за господинот Бранко Црвенковски.
Стоп за диктатурата !
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Не го одобрувам овој проект и на овие избори ќе гласам за господинот Бранко Црвенковски.
Стоп за диктатурата !
Нема више подфорум политика , нели? Кажете за изгледот на проектот и зашто не го поддржувате проектот - а не владата.
Башка , која диктатура бе луѓе , знаете ли вие уопште што е диктатура :) .

Како и да е - проектот сам по себе не ми се свиѓа како изгледа иако јасно ми е дека мора да се градат споменици. Само , многу збутани бе , и нема место за минување.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Во 2014-та проектов ќе го подржуваат 80 % од населението.

--- надополнето ---

Во врска со спомениците.Не е проблем да се има многу на мал простор.Само тие треба осмислено да се постават.Еве пример за осмислено поставени споменици/скулптури од плоштадот во Падова,Италија.





Вкупно се 80 скулптури мислам.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Нема више подфорум политика , нели? Кажете за изгледот на проектот и зашто не го поддржувате проектот - а не владата.
Башка , која диктатура бе луѓе , знаете ли вие уопште што е диктатура :) .
Некои луѓе имаат за цел на секоја тема на која може да се даде критика (позитивна, негативна) да ја покакаат. Морам да признаам дека тоа одлично го прават. Може затоа и се “Едни од избраните“. :)
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Види, за да подржувам нешто 100% од ваков тип треба да сум луд фантик на оној кој го прави. Тоа не сум. И 7 и 8 саат не е нормално време за чистење. Кажав, се чисти после полноќ, 2-3 саат. Тоа е време кога сообраќајот е растеретен. Во осум саат луѓе одат на работа, градот е гунгула. Уште камионите на Дрисла фалат да го кочат сообраќајот на секој контењер... Нечистотијата е работа која сите можат да ја видат. Не глумам лудило ни хејтер. Ако бев од друг град немаше ништо од СК2014 да подржам зошто во другите градови знаеме колку се инвестира на овој начин! Повторно, тоа е мое мислење. Не сум единствен кој истото го мислам. И Скопје не е само километар - два од центарот, Скопје е многу пошироко! Ако ти или некој друг гледате како градските улици се средени како аптеки јас нема што да бунтувам. Може и не знаете што значи да е градот чист :toe:

Aло никој и не ти бара да го поддржуваш, но барем кога се трудиш да хејташ прави го тоа како што треба. Ти не си ни видел како и кога се чистат улиците, но знаеш дека за тоа треба да се фатиш како пијан за плот. А Шутка секако нема да е чиста
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Aло никој и не ти бара да го поддржуваш, но барем кога се трудиш да хејташ прави го тоа како што треба. Ти не си ни видел како и кога се чистат улиците, но знаеш дека за тоа треба да се фатиш како пијан за плот. А Шутка секако нема да е чиста
Да де, ти знаеш кога и како треба да се чистат улиците :tapp: Ај, доста беше од мене, премногу напната станува атмосферата. Јасно ми е дека на секој критика мора лепешка да се залепи, го укопчав тоа уште од поодамна.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Да де, ти знаеш кога и како треба да се чистат улиците :tapp: Ај, доста беше од мене, премногу напната станува атмосферата. Јасно ми е дека на секој критика мора лепешка да се залепи, го укопчав тоа уште од поодамна.
Де ако не те научиле да биде тро покултурен не значи дека со тоа ќе излезеш поинтересен. Ти пишав кај грешиш но ти ќе пишиш што било само да испаднеш во право или интересен на одредена клапа народ
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.668
Поени од реакции
11.704
Кој нормален човек ќе го одобри проектот14 би.си. на оваа сиромаштија бе ејјј! Луѓе по контењери храна и шишиња бараат а овде се гради демоде џупски стил без вкус. Ванаби ситуација оф леле.:tapp:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Кој нормален човек ќе го одобри проектот14 би.си. на оваа сиромаштија бе ејјј! Луѓе по контењери храна и шишиња бараат а овде се гради демоде џупски стил без вкус. Ванаби ситуација оф леле.:tapp:
Jа го подржувам проектот..и сега.. ненормален сум ?
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Го поддржувам проектот 2014 само напред! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom