Скопје - има ли вишок на станови?

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Koj be bankrotiral, ako prodade 1/4 od izgradenite stanovi veke si gi vratile parite, drugite 3/4 se čist profit.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Фирмите подизведувачи валволине, пвц, паркети, боли и лакови, работници, вратари итн.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Тука лежи зајакот, инвеститорите сакат преку ноќ да станат милионери, инвестират 300 000евра и сакат профит милионипол и тоа на педерски начин со компензации и триста срања, ќе земат мајстори ќе им фрлат аванс, останатие пари коа ќе продадат станови, а становите ги продават по нереални цени 1500евра квадрат..
Има примери кога сопственик на мала градежна фирма е принуден да земе стан од зградата која ја работел , па да го продава за да земе пари...педерска игра закон нема во оваа издркотина..или го има селективно..
Градежната мафија е добро уиграна, не за џабе овие градат споменици, порти, барокни згради рингишпили...

И тоа цел проект се гради од исти луѓе/компании.. Нели као демек на тендер идат сите работи за уствари секогаш проектите се доделувале на одредени компании...

И да во градежниот сектор најлесно можат да се украдат пари... Ќе се рече дека повеќе материјал,време,работници било потребно и фино лепо цената како што рипна за градбите од 1 милион на 12 милиони евра...
 
?

..........

Гостин
И тоа цел проект се гради од исти луѓе/компании.. Нели као демек на тендер идат сите работи за уствари секогаш проектите се доделувале на одредени компании...

И да во градежниот сектор најлесно можат да се украдат пари... Ќе се рече дека повеќе материјал,време,работници било потребно и фино лепо цената како што рипна за градбите од 1 милион на 12 милиони евра...
Во пракса тендерот го добива х фирма која воопшто не учествува во изградбата, а истиот го добива поради тоа што демек е реномирана со квалитетни и искусни работници кои не постојат...
Работата ја завршуват помали фирми за упола цена....како и да се вртиш нели гзот ти е одпозади..
Бетон и Гранит земаа тендери за ск 2014 за комплетна градба, клуч на рака, а имат само 70 годишни работници карабинци истите не работеа ништо спиеа по објекти и земаа 150 евра плата ради ред, а работата ја извршуваа помали фирми... и се така во круг
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Во пракса тендерот го добива х фирма која воопшто не учествува во изградбата, а истиот го добива поради тоа што демек е реномирана со квалитетни и искусни работници кои не постојат...
Работата ја завршуват помали фирми за упола цена....како и да се вртиш нели гзот ти е одпозади..
Бетон и Гранит земаа тендери за ск 2014 за комплетна градба, клуч на рака, а имат само 70 годишни работници карабинци истите не работеа ништо спиеа по објекти и земаа 150 евра плата ради ред, а работата ја извршуваа помали фирми... и се така во круг

Eдно нешто немам нигде видено... Тоа беше кога го правеа патот во Кисела Вода... 10 работници метеа едно купче со прашина :pos:

Значи 9 гледаа , а 1 работеше ... Таа слика нема никад да ја заборавам... Ај ќе речеш се одмараат, пауза имаат тоа е сосема друго... Ама кога се менуваа за едно обично метење абе си викам па што прават тие што го менаџираат проектот... Ќе пише место 10 кг бетон, 100 кг кој ќе знае сигурно колку точно биле ставени...

Епа тоа е помалите фирми и обичните работници обично го јадат стапот... Лош ни е начинот на гледање на парите воопшто во секој сектор... За здраството да не ти зборувам таму што се не прават, епа како тогаш сакаме напредок никој не ни е крив :)
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Има вишокдефинитивно.
Во кисела вода ако прошетет навечер посебно РАСАДНИК ке видите дека третина нема светло навечер значии зјајат празни.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.282
Поени од реакции
16.308
Нели ќе влијаеле за намалување на цената на недвижности?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Ако е ова промотивна цена .... Ако навистина луѓето по податоци и онака се сиромашни, просекот ни е низок, цените се високи и така натаму...кој ги купува становите оти ако се базират на понуда и побарувачка (а банките не чекаат) очигледно нешто не е в ред. Не знам дали има некое логичко објаснување оти вака лаички не е јасно со цениве.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
nisto cudno dzevari da se naucile po `skopski` pa si drzat cena vo sprega so drugive golemi investitori...1000 evra najftiniot,baska plakjanje za odrzuvanje na okolinata mesecno...najs
ziti deka se opremeni so bela tehnika,ama pa sekoj si saka razlicno da go opremi stanot
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ih bre,ovie nasive neimari alcni ama ovoj najgolem volk od site be kerata. Na 100 miliona vlozeni 500 da zeme. Aferim be aferim. Ama tesko deka ke projde kaj narodov. Sre vrtea muabeti deka nad 15sti sprat ke bidat po 500-600e za m2. Baska vcera i zemjotres go seftisa na pocetokot na prodazbata. Trebase malce poubavo da zadrma i cenata odma ke padnese na 200-300 evra za m2.
:D
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
абе никогаш не ја потценувај човечката потреба да се смета за погоре од другите,затоа нема да се изненадам ако ги купат најгорните станови. знаеш,што погоре,тоа поубаво можеш да ги `мочаш` тие под тебе.
ја не гледам друга причина за побарувачката на тие станови. ај ондека во орман,200 000 е стан,ама бар имаш заградена заедница со езерце,детско катче, тракатанци високи тавани и слично.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Demek navala imalo za kupuenje,mnogu musterii spremni da brknat vo gepot, ama site ocekuvaa ceni od 500-600e za m2 isto kako i jas. Takov podatok kruzese naokolu. E sega koga im gi soopstija cenive musteriite site fitilj da gi nema. A ovoj sultanov misli narodov e od mars padnat pa ke lupa ceni kako vo Menhetn da gradel. Aj za tie najgore stanovi moze i ke upeca ponekoe tele ama nitu slucajno za taa cena sto sega ja lupnale,mozebi do 1500e za m2, ke kupuvaat od ovie novopecenite partiski corbagii so pun gep pari sto ne gi zarabotil so pot ili nekoj mu gu ostavil vo nasledstvo. A ova megu 1 i 39 sprat pa max 600-700e ako mene me prasas. Zivi bili pa videli.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Picture 414.jpg
Ја претерава,а таман се токмев да земам бар една соба горе,ама скапо бре,
но никогаш и нема да биде поефтино,можеби ќе беше кај Фиат пониска цена,
е ама тоа е една причина и што го срушива,да не ја намалува цената на станови.
Но Чивлигот добро се држи,падна и тој на пониска цена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom