Скопје - има ли вишок на станови?

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Eve jas opklada stavam deka ke ja simnat cenata na 500e vo narednite 2-3 godini. Neka zadrma nekoe malce pojako zemjotresce i po 300 ke gi dava.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Demek navala imalo za kupuenje,mnogu musterii spremni da brknat vo gepot, ama site ocekuvaa ceni od 500-600e za m2 isto kako i jas. Takov podatok kruzese naokolu. E sega koga im gi soopstija cenive musteriite site fitilj da gi nema. A ovoj sultanov misli narodov e od mars padnat pa ke lupa ceni kako vo Menhetn da gradel. Aj za tie najgore stanovi moze i ke upeca ponekoe tele ama nitu slucajno za taa cena sto sega ja lupnale,mozebi do 1500e za m2, ke kupuvaat od ovie novopecenite partiski corbagii so pun gep pari sto ne gi zarabotil so pot ili nekoj mu gu ostavil vo nasledstvo. A ova megu 1 i 39 sprat pa max 600-700e ako mene me prasas. Zivi bili pa videli.
Не верувам. Моментална цена на квадрат во Аеродром е околу 1000 евра. За куливе нема шанси да биде помала цената. Има буџовани кои ќе ги купат становите и по оваа цена која е сега. Јас мислам дека се ќе се распродаде од 20 спрат нагоре.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Не верувам. Моментална цена на квадрат во Аеродром е околу 1000 евра. За куливе нема шанси да биде помала цената. Има буџовани кои ќе ги купат становите и по оваа цена која е сега. Јас мислам дека се ќе се распродаде од 20 спрат нагоре.
Momentalnata cena e taa za kolku moze da se prodade. A toa ni slucajno ne e 1000 evra za m2.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Momentalnata cena e taa za kolku moze da se prodade. A toa ni slucajno ne e 1000 evra za m2.
Толку е де, илјада евра квадрат, горе доле. Знам оти последнава година се распрашувам за купување на стан. Центар и Аеродром се најскапи населби.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
Толку е де, илјада евра квадрат, горе доле. Знам оти последнава година се распрашувам за купување на стан. Центар и Аеродром се најскапи населби.
900 евра во нована населба настел, во ново лисиче.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Ама не е Аеродром тоа. Далеку е. Знам за таму оти се толку пари. Ама градбата не е нешто посебно.
Да така е. НАСТЕЛ мислам бугарски се ја утнале работата со преградните ѕидови.
За оваа населба има во темата АВТО-СТАН во Н.Лисиче.
цената на почеток беше 950 Е, сега последните станови се нудат по 800 Е.
Ја утнаа и тука работата на место за 4 згради направиа 12 згради по 50 стана.
Сега Чивлигот ги завршува другите и се многу подобри и поретки.(накај Мирко)
Добро е тоа што имаат гаражи на едно и две нивоа и тоа до 25 М2. цена 200 Е,1м2.
Но имаш многу празни згради и по една година како се завршени околу амбулантата и базенот во Аеродром.Прошетај таму и прашај (и од нив поставив порано слики)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Не само во Скопје, туку и во Тетово има голем број на станови за кои нема купци. Многу е глупо тоа што изградија толку многу згради/станови, на кои цената им паѓа се повеќе и повеќе, а за тоа што не се квалитетно изградени муабет не треба да се прави :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Vo Slovenija npr od zaglavenite i zakreditirani do gusa cigloredaci se prodavaat zapleneti stanovi so ceni na pola ili 1/3 od pocetnata od pred 4-5 godini. Taka stan kojsto se prodaval za 2500-3000 evra za m2 sega se nudi za 1000e m2 ili koj kolku dade so zatvoreni ponudi. Siguren sum 100% deka i kaj nas gradeznava mafija ke kolabira i ke se rasprodavaat stanovi so ceni najmalku upola poniski nego segasnive, samo prasanje e koga. Mislam deka baloncreto veke pocnue da puka,stanovi kojsto se nudele i prodavale za 1200e za m2 sega ni za 800 ne moze da se prodadat. Koga gi pustija prvite zgradi na PUIG kaj ramstor vo Lisice se ispotepaa koj da kupi po cena od 1100e i nagore za m2,sega i za 800e kaj novite karsi Makpetrol nema interesenti.
--- надополнето: 10 ноември 2013 во 17:30 ---
Ima eden opsto prifaten svetski indeks za toa dali se cenite nekade naduvani ili ne. Toa e faktor kirija/godini na isplata. Jas npr sum vo stan od 55m2 i plakam kirija 120e. Da kazeme hipoteticno stanot e vreden 50.000 evra (tolku mi bara gazdaricata ama nitu pod razno ne vredi za tie pari), znaci ovaka: 120e kirija = 1440e godisno,50.000 evra podeleno so 1440 znaci ispaga rent faktor 35. So znaci 35 godini treba da go izdavas stanot da si gi vratis parite.
Svetskite ekonomisti velat deka stan se isplaka da go ikupis koga e rent faktorot max 15 so znaci 15 godisna kirija e kolku sto cini stanot. Ako e fatorot nad 30 treba da si nenormalen stanot da go kupuvas i tokmu ova e denesnata sostojba vo Makedonija.
Koga e rent faktorot nad 20 toa e znak za apsolutno prenapumpani ceni na pazarot na nedviznosti i deka e neizbezen drasticen pad na cenite.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Vo Slovenija npr od zaglavenite i zakreditirani do gusa cigloredaci se prodavaat zapleneti stanovi so ceni na pola ili 1/3 od pocetnata od pred 4-5 godini. Taka stan kojsto se prodaval za 2500-3000 evra za m2 sega se nudi za 1000e m2 ili koj kolku dade so zatvoreni ponudi. Siguren sum 100% deka i kaj nas gradeznava mafija ke kolabira i ke se rasprodavaat stanovi so ceni najmalku upola poniski nego segasnive, samo prasanje e koga.
Кога? Бидејќи зградите се правени со кредити од банките, банките ќе ги конфискуваат. Бидејќи банките се странски капитал од горе ќе ги притискаат да ги распродадат зградите. Овие на почетокот водени од политиката и урбаната мафија на почетокот ќе направат некои мали отстапки во цената, арно ама тие од горе ќе им сржат тогаш ќе почнат цените да паѓаат, за што побрзо да ги продадат. Кога тоа ќе се случи, целокупната продажна цена ќе падне.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Толку е де, илјада евра квадрат, горе доле. Знам оти последнава година се распрашувам за купување на стан. Центар и Аеродром се најскапи населби.
едно е да бараат 1000 евра за квадрат,друго е да добијат.
едни исти станови се огласуваат,тие што демек држат цена 1000 евра квадрат.
нека си ги чуваат. порано се почнуваше ценкање од 1100 па да спуштат на 1000.сеа некој да стави оглас со 1100 во аеродром,никој нема ни да му се јави,не па да се ценка.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
АНАЛИЗА: Над 5000 готови станови непродадени, цените ќе продолжат да паѓаат


Над 600 структурно завршени станови минатата недела во продажба пушти Џевахир Холдинг во рамки на резиденцијалниот комплекс Скај Сити. Проценките се дека во моментов над 5000 новоизградени станови на македонскиот пазар се непродадени.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Makedonija be e svetsko ekonomsko cudo, na ovie visoki kamati za krediti i nikakov standard, na ovoj smesen soodnos kirija/cena na stan, i ponatamu imame fantasticni ceni so neverojatni brojki prema standardot kade sto investitorite zarabotuvaat najmalku po 100% i poveke, prava ekonomska fatamorgana. Da gledas da se cudis i da ne ti se verue sto se desava. Vo nekoja normalna drzava na ovolku iseluvanje,nizok standard i politicki fanatizam cenite odamna ke padnea za 50-80%, ama ne, Makedonija e fenomen br.1
:D
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Picture 934.jpg цела година чека купци на одлична локација во Аеродром.
се опамети нашиов народ и добро е што е така,нека почекат уште малку нека не се брзаат со купување.Овие готови станови а празни најповеќе губат. И ќе изгубат.
А на времето се забуфта работава,во Словенија биле волку-толку,дај и овде над 1000Е.
И по 500 ако ги сите продадат,треба да бидат среќни. (да си ги извадат парите)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom