Склони кон испади или не?

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Често влетувате во свои глупалавштини те. ипспади спротивни на вашето однесување или ретко?
Речиси ич. Многу сум смирена и ретко ми се случува да излезам од контакт, челични живци и трпение имам. Треба премногу нешто да ме погоди за да избувнам и тогаш бегајте да бегаме:pos:
Lady напиша:
Како се поставуваете веднаш по вашиот испад, се извинувате, терате по свое, или се повлекувате? Или превземате друг чекор?
После испадот сум нервозна, но брзо ми поминува. Зависи, некогаш терам по свое ако знам дека сум во право или повлекувањето ми се состои од барање да се разговара околу моментот што предизвикал импулсивна реакција.
Lady напиша:
Која е причината која ве доведува до честите испади или тоа однесување кај вас е безпричинско?
Никогаш не е без причина. Ми се случило да избувнам поради нечие однесување кое не ми се допаѓа, некоја неправда или непромислени постапки. Но, тоа се случува само ако личноста ја познавам премногу добро. Ако се работи за некој кој не ми е близок, друг пристап имам - оној трпеливиот додека не ми стапне на мало прсте.

Самото ми доаѓа да ги избегнувам импулсивните реакции, повеќе си се поднесувам самата кога сум смирена.

А избувнување заради насобрана тежина во душичката не ми се случува, со време си ги решавам работите.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Можеби не толку често, ама сепак ми се случува. Секој си има свои моменти кога зоврива и не може да издржи повеќе, па неконтролирано почнува да зборува погласно, тоа дури преминува во неконтролирано викање.

Искрено срам ми е откако ќе ми се случи некој таков испад во јавност. Засрамена сум од фактот што не сум успеала да се воздржам и исконтролирам, вознемирена и нервозна што сум потфрлила и ситуацијата ми избегала од контрола.

Сепак, ваквите испади не ми се случуваат без причина. Сигурно сум имала некоја силна причина штом сум изреагирала така бурно. Веќе одамна си премолчувам одредени работи и се обидувам со објаснување и рационален муабет да ја средам ситуацијата. Но едноставно некогаш преовладува тој мој темперамент и не можам да се воздржам.
 

anathestar

...Зима*Снег...
Член од
25 јули 2007
Мислења
269
Поени од реакции
3
Оф... за жал повеќе испади сум имала... а за извинувањето кога-како. Некогаш сум во право па не се извинувам.
Поради мојот ептен "тивок" глас моите испади се слушаат и тоa далеку... Некни се скарав во кафич оти еден идиот ја изгоре друагрката со цигара на лице и не и се ни извини туку излезе дека та е крива... не е битно, небитен настан, али јас се извадив од контакт. Поентата ми беше, да, имам испади, али никогаш не ја претерувам!
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Испади.... многу ретко, у глобала сум доста смирена личност :icon_bigg треба чоек стварно да ме извади од такт за такво нешто и у моментот имам гадна потреба да се изнадерам шо морам да си ја задоволам па можам да се истурам на било кој. Е за извинување....зависи до личноста на која сум и се истурила и зошто. Ако е другар/ка или некој близок шо две чисти немал со цела ситуација, многу нормално дека ќе се извинам и после тоа валјда ќе следи блаботење шо ме довело до испадот. Ако е некоја сосем случајна душа шо не ја ни познавам или чисто познаник, можда ќе се извинам, можда не :toe: и само на тоа ќе си остане. Ако тој некој си заслужил, нема потреба да се извинувам. Обично се истурам на брат ми, претежно заслужно си добива, добро не секогаш, али никогаш не сум му се извинувала...
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Често влетувате во свои глупалавштини те. ипспади спротивни на вашето однесување или ретко?
Како се поставуваете веднаш по вашиот испад, се извинувате, терате по свое, или се повлекувате? Или превземате друг чекор? Која е причината која ве доведува до честите испади или тоа однесување кај вас е безпричинско?

Мислам дека се поретко влегувам во такви периоди на испади,иако порано знаев да бидам стварно непромислана. Тоа ми се случуваше зашто секогаш мислев дека сум во право за било што а тоа го изнесував директно. Сега веќе малце повеќе размислувам пред да избувнам,па дури и тогаш кога сум сигурна дека моето мислење е правилно.
И нормално е за секој од нас да има испади.Најчесто кога ќе избувнм терам по свое,може да стигнам и ептен ептен далеку па сите да ги поведам во мојата насока.Неретко ми се случува и да се извинам,но најчесто мислењето не го променувам.
Причини за избувнувањето секогаш ми е несогласувањето со она што некој друг го тврди,или пак тоа што неможам да поднесувам неправди:smir:
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Испади??? Шо беше тоа??? :)

Крајно смирена, рационална и разумна скоро во секоја ситуација...доста време треба тоа да се научи :helou:
 
Член од
19 септември 2007
Мислења
116
Поени од реакции
1
Mene duri mi se cudat kolku sum fin i nesklon kon ispadi
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Јас не се ни сеќавам дека некогаш во животов сум направила испад. Без оглед до кој степен може да се изнервирам од некоја туѓа постапка, не знам смирено да изреагирам, а не па да направам поголем испад. Моето однесување е какво што е и без оглед на се`, не можам да го променам.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Само под дејство на 40% алкохол. Во останатиот дел од животниот век, не.
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Епа зависи од ситуацијата ...

Знам да се контролирам себеси, ама ми се случувало и да направам испад, ама тоа било само кога ќе почуствувам дека морам!
 

--**ЕмА**--

take me as i am
Член од
14 ноември 2007
Мислења
380
Поени од реакции
11
Јас онака од прва коа ке слушанм нешто такво одма избувнувам али фала богу кратко ептен ми трае едно 30 секунди , ама тие што се околу мене , 30 секунди им се како саат време али нема везе :) се навикнаа... сеа сум така по смирена ама сеуште знам така да избувнам
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.317
Поени од реакции
46.164
Многу многу многу ретко воглавно избегавам расправии али во крајни случаи кога ке ја претера некој бива испад и нема ''извини'' после нема помирување толку крај е.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ми се случува.И тоа многу почесто од што посакувам:(
Во тие моменти на афект, излегуваат од мене постапки и зборови за кои, при бистра свест, се чудам дека воопшто сум способна за истите.:kesa:(леле ова звучеше као да убивам или физики и психички малтретирам:nesum:..Не, сепак не откачувам до толку :) ).
При испади обично вреѓам многу повеќе од потребно и кажувам и што мислам и што не мислам. Тогаш како буквално да немам контрола врз зборовите. А доволни се пет минути после за да сфатам што сум направила и да се покајам. И или веднаш се извинувам, или, ако навистина сум претерала, со наведната глава замолчувам и си одам и чекам да пројде одредено време пред да побарам прошка.
Инаку, на вакво екцесно однесување може да ме натераат само луѓето кои ги сакам и ми значат. И кога се осеќам понижено или на било каков начин повредено од нив, од мака запаѓам во афект. А за останатите, кои не ми се важни, се што може е по некој саркастичен коментар или игнорирање. Во никој случај не реагирам бурно кога се тие во прашање.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
избувлива сум на моменти и можам мн лошо да реагирам но да напраам некој поголем испад е тоа до сеа не ми се десило:pipi:
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
Глупости живи.:tapp: Нема врска со темата. Дај прибери се.
Какви моторчиња, какви искри?

...eve ispad, nervozna reakcija i provokacija... chist primet za zenska r'cka...curo treba da ti e jasno deka ja mnogu dobro chitam megu redovi...:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom