Скандал Латас-Лазаров

Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Мислењево е само огледало на дел од целокупното население што живее тука и се прави паметно.

Наместо да броиш која тема колку мислења собрала, направи некој потег, акција, па другите да го следат. Секогаш ќе има вакви паметни, да прават паралели. Ако се бунтува некој против Латас/Лазаров, секогаш некој ќе рече: Каде бевте кога ни покачија трошоци за живот.

Ако искочиш на протест против покачувањето на трошоците, друг па ќе рече: Ее македончиња каде бевте вака кога ни го менуваа името.

Ако се врати времето, и се отиде и на тој протест, ќе се најде некој уште попаметен и ќе искоментира за нешто друго претходно што се десило.

Мора од некаде да се почне, а и не сите имаат моќ и желба да дејствуваат за сите поголеми проблеми кои се случуваат во државава.

Ако се помогне на едно лице преку донации, ќе се јават 1000 други да речат: А каде бевте за овие другиве, или за нив ви беше сеедно дали ќе живеат или не?

И така ќе се оди до бескрај со препукување, наместо да се помага и да се прави нешто, чекор по чекор.
Не знам од кај да почнам... Не планирам да се правдам што и како сум пишал пошто си ги знам сопствените вредности и знам рационално и нормално да размислувам. Да точно е, секогаш ќе има такви што ќе кажат нешто контра, али не глеам реална иницијатива за ништо друго за да коментаров твој биде на место.

Мора од негде да се почне, да, али сигурно не од глупоста со Латас со рекла казала муабет на Јутуб. Па 500 пати е полоша изјавата на онаа свињана дебела Мира, која патем е пратеник и те застапува мене, тебе и сите други: Покачувањето на акцизата на дизелот нема да ги погоди сиромашните граѓани бидејќи 60% од сиромашните домаќинства во Македонија немаат автомобил“
Од тука почнете, пошто ова е дупење у здрав мозок. Спроти оваа изјава, истата мувла има земено 12,000 евра за патни трошоци. А за Латас дали ебел некоја у фичо пред 50 години и при ебење и мавнале 2 шамара, како да ти кажам, кур не ме боли... Нерелевантно е во однос на сите циркузи што се дешаваат.

Освен јадење гомна, замарање по статуси, лижење шупак на владини функционери и продавање гз... друго нема. Секогаш ни било поинтересно да јадеме трици по социјални мрежи. Случајов со Латас е баш тоа - сите владини шупаци и партиски ботови на сдс се јавија и прокоментираа. Драма до безкрај. А за вистинските проблеми каде што луѓе умираат е небитно.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.603
Поени од реакции
23.553
Ne dobil tipot zabrana zatoa sto se "nasmeal", tuku zatoa sto ja napravil I pustil emisijata (podkast, ili kako I da se vika) so kretenski myabeti I stavovi...
Toa sto Politiko, Dokaz I sl se ista bagra (po mene I tie treba da gi nema), ne znaci deka treba I ovaa bagra da ja pravdame...
Се тоа супер ама зошто се селективни ?

И "револуционерите" 2016 викаа ако после Грујо се појави ист таков како него и против него ќе протестираат па сега никаде ги нема кога двајца полоши од Грујо се сменија.

Толку ќе биде и од ловењето на Политико, Доказ.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.699
Поени од реакции
8.689
Латас ми е одвратно копиле, тоа што го кажуваше е смешно и жално, а ова за што му е земен пасош е комунизам V 2.0. Не смее да се дозволи вакво нешто, затоа што ни ги поткопува основните слободи, ова е незамисливо. Не може некого да го осудиш затоа што е идиот, без разлика дали му смета на некој или не.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Во времето на Груевски се затвори А1 ама на никој не му се даде забрана за јавен настап.
Не само А1, медиум со највисоки рејтизни, туку и Време и Шпиц кои со Дневник беа најчитани весници во Македонија. Тогаш започна “сендвич политиката“ со контрапротести (“Јас не сум А1, јас плаќам данок“).

За кривично дело, ако остане вака класифицирано, веќе напишав дека очекувам обвинението да падне. Лазаров за мене беше тотален анонимус, прв пат слушнав за него во тоа интрервју, еден од низата аталентирани ток-шоу/подкаст водители, кој не само што не е интересен, не знае да го направи разговорот интересен, не знае ни да го координира текот на разговорот. Латас, од друга страна, беше кучето на режимот, човекот кој се посра на македонското новинарство (имаше и контратежа потпомогната и од неговиот и од спротивниот новинарски табор, ЗНМ и ССНМ) кој вестите на Сител ги претвори во класично политичко шоу каде всушност ги изгуби сите принципи, а само неколку години претходно го величеше Црвенковски. Неговите Бомби беа брзо заборавени, имаше одредена колатерална штета кога поднесе оставка од функцијата главен и одговорен уредник на Сител, каде остана новинар, а го имаше и Вечер (кој прв дознава (а знаеме и зошто)). Нека се влечка по судови.

И не може новинарите само да напаѓаат и критикуваат, а која ќе добијат некоја повратна критика да се жалат дека немало слобода во медиумите. Таа улица е двосмерна, ако критикуваш ќе бидеш и критикуван.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Vidi, jas ne sakam da prifatam deka vakov tip na muabeti po medium se "novo normalno"... I ne sakam moite deca da rastat I formiraat karakter slusajki nekoi mentoli kako zborat za samaranje devojki pred sex...
Neka gi obvinat za sto sakaat, neka bide I najbanalno, neka gi osudat I uslovno , nema vrska... Samo mislam deka treba da bide za primer na drugi I deka site javni licnosti da pazat sto stavovi plasiraat vo javnost...
Toa sto mozes da go kazes pred kooperacija posle 6-to zidarsko pivo, ne znaci deka mozes da go kazes na medium kade znaes deka iljadnici mladi te slusaat
Inaku, kako sto gledam, pravniot osnov za krivicnata e "promoviranje nasilstvo kon zeni"
Автоматски споено мислење:

Update
Eve sega gledam toj jutjuberot dobil zabrana za javen nastap. Dovolno e... Ne mislam deka opstestvoto ke trpi poradi vakva odluka.
пак те прашувам за кое кривично дело да ги обвинат и осудат... денеска се латас и лазаров, утре можеш да бидеш ти... дали исто ке размислуваш.
Автоматски споено мислење:

некој да ми кажувал у 2017 година, дека во 2023 година ке го бранам Латас, слатко ке му се изнасмеев.
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Ни требаат поќе Тања Царовска, Дуке Бојаџиев. Гочева со дечките од бендот, тоа се добри МКД луѓе. Луѓе кои супер не покажеле и низ светот, иако тоа е помалку битно.
Тања Царовска ко че ја гуглаш на англиската Википедија и пишува дека е епитом за византиски пеења и мелос, каков што не е виден од ниту еден друг балкански уметник (таја за Троја што пееше). Не бе бугарка че викнат, абе чику бе, абе мрш бе. Наше, провинциско моме од Ресен. Македонско.
Tanja e isklucena od prostorot, ke ubivala lugje na smetka na zivotni.
So takvo rezoniranje od start ne moze da bide добри МКД луѓе.

No, ok.

Ако не си фатил цицка до пред влакна на курот да ти пораснат не си машко.
И јас сум фаќал девојчиња у пубертет, ама тоа било со усул и со некое прикриено одобрување, не сум одел како зомби и да плачат од мене...сачувај боже.
Ednas preventivno te izbrisav od forum. No, iskreno, zarem ostana nekoj vreden tuka da bide zastiten?

Zosto bi bil ti vinoven ako vo formativnite godini si ostanal bez vozduh 3-4 minuti?

Ova so navredive e da ti dadam izlez, namesto povtorno nekoj da te prasase da objasnis kakvo e toa nedozvoleno pipkanje so usul so prikrieno odobruvanje. Ekstremno umeren vikase ednas uste eden vakov nehospitaliziran na forumot.

Iskoristi ja moznosta i prestani da postois prvo na temata, posle, onaka, voopsto?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.699
Поени од реакции
8.689
Tanja e isklucena od prostorot, ke ubivala lugje na smetka na zivotni.
So takvo rezoniranje od start ne moze da bide добри МКД луѓе.

No, ok.

Ednas preventivno te izbrisav od forum. No, iskreno, zarem ostana nekoj vreden tuka da bide zastiten?

Zosto bi bil ti vinoven ako vo formativnite godini si ostanal bez vozduh 3-4 minuti?

Ova so navredive e da ti dadam izlez, namesto povtorno nekoj da te prasase da objasnis kakvo e toa nedozvoleno pipkanje so usul so prikrieno odobruvanje. Ekstremno umeren vikase ednas uste eden vakov nehospitaliziran na forumot.

Iskoristi ja moznosta i prestani da postois prvo na temata, posle, onaka, voopsto?
Добар ли си денеска?
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.270
Кој клошар испадна овај Латас чудо едно.Овај другиов не ни го знам ама испадна лигуш невиден.А во меѓувреме командант Таљат си ја вработи цела фамилија по државни институции и на сите им порача-Ми се мојт кој ве е.е!Ауууу која овца од народ сме.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.456
Поени од реакции
28.685
Ne dobil tipot zabrana zatoa sto se "nasmeal", tuku zatoa sto ja napravil I pustil emisijata (podkast, ili kako I da se vika) so kretenski myabeti I stavovi...
Toa sto Politiko, Dokaz I sl se ista bagra (po mene I tie treba da gi nema), ne znaci deka treba I ovaa bagra da ja pravdame...
Podkastot bese vo zivo.
Glupost e da se nasmees na niskosta na Latas, ama nema krimnal vo toa.
Desetici dileri od ship.tarsko poteklo denes so pasosot ke izlezat da donesat i raznesat roba, ama na nekoj jutuber mu go zele oti bil seljak...
Dobra drzava.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.545
Поени од реакции
5.774
Podkastot bese vo zivo.
Glupost e da se nasmees na niskosta na Latas, ama nema krimnal vo toa.
Desetici dileri od ship.tarsko poteklo denes so pasosot ke izlezat da donesat i raznesat roba, ama na nekoj jutuber mu go zele oti bil seljak...
Dobra drzava.
ОК, и?
Што сакаш да кажеш, пошто шипт.ари носат дрога, а не ги санкционираат, тогаш никој и ништо во државата да не се санкционира, така?

ПС, како што гледам, кривичното дело што ги теретат е “Тој што преку компјутерски систем во јавноста шири ... репрезентација на идеја или теорија која помага, промовира .. насилство, против кое било лице“....
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.699
Поени од реакции
8.689
ОК, и?
Што сакаш да кажеш, пошто шипт.ари носат дрога, а не ги санкционираат, тогаш никој и ништо во државата да не се санкционира, така?

ПС, како што гледам, кривичното дело што ги теретат е “Тој што преку компјутерски систем во јавноста шири ... репрезентација на идеја или теорија која помага, промовира .. насилство, против кое било лице“....
Кога е некој осуден за ваква работа?
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.561
Поени од реакции
20.253
И америка беше поинаква ко бев мал. Том Хенкс сигурно ќе биде канцелиран сега да сними ваков филм.
Еве го Еди Марфи.

https://youtube.com/shorts/c_yb1RbYr1A?feature=share
Ти па Тенеке усра се сс туј Америку. Сфак пост ти е Америка, Бајден, тфитер, Фаучи, корона, Холивуд, тфитер, Америка, корона, Бајден, Бајден...

Оди вози точак малце.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom