Скандал Латас-Лазаров

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
Мислењата од Политички случувања во Македонија се префрлени во нова, засебна тема, затоа што, од една страна се офтопик, а од друга страна темата може да привлече интерес.

Со цел некој да не извиси со првото мислење и да се јави како креатор, ќе импровизирам и ќе ја отворам темата.

Едит: Ако има препораки, насловот на темата ќе биде променет.
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
1.785
Поени од реакции
2.570
Каква фама се крена за поткастот со Латас.

Дојде време во Шкуп ,бранителките на транџите да диктираат cancel culture. Што очекувате поише од тоа општество.


Толку е трука Македонија што само нуклеарка ја чисти таа бљувотина.
 

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
25.821
Поени од реакции
76.938
Може ќе бидам малце контрадикторен (ОК малце повеќе) ама добро, само мене ситуацијава со Латас ми изгледа како јак дефокус? Некако ептен наеднаш кренаа врева секогаш загрижените Твитер копита, Хелсиншки, Медуза, пратеник на СДС бара затвор, СДС Жени, па дури и Заев се јави со изјава на порталот на Саше Поликлинико...

Посебно ставам акцент на Хелсиншки и Медуза кои моментално кубат коси и се пред самоубиствен чин, а пример за Јилдис Веапоска родилката од Дебар или за полицајкана што беше тепана кај Мавровка освен едно ќоро соопштение ништо не направија...


Да не испаднам дека го бранам Латас и наказава Лазаров, да таа изјава што ја даде овој е гнасна, а реакцијата на водителов како се кези е бедна во најмала рака. Дешавкава што ја кажува Латас е кога имал 14-15 години, значи негде 1974 или 1975 година, пред скоро 50 години. Е сега не сум некој правник, ама не знам како би можел овој да одговара за силувањето што го направил...едино ако таа у фичото (ако е сеуште жива) не му стегне сега некаква си правна тужба, ама пак не гледам како би одговарал со тоа што тогаш овој бил малолетник. Прочитав негде дека делата за силување и убиство не застаруваат, али знаејќи во каква држава живееме, на Латас влакно од главата нема да му фали.
За Лазаров од што е глуп ќе го јаде курот, гледав мал дел од интервјуто, според говорот на телото се гледа дека има трема што разговара со еден тип како...Латас :unsure: , и на секоја негова приказна овој се смешка и му се умилкува цело време, вклучително и оваа дешавка со тепаната у фичото. Веќе му откажуваат спонзорства.

Мене ми изгледа на чист дефокус, премногу е очигледен, пак ќе повторам изјавата на Латас и тоа како ја раскажува дешавката е бедна и гнасна, ама чим први се јавија овие крлеживе кои обично се научени да ќутат за поголеми гомнарии во државава, ондак одма тука ставам едно :cautious: на целава ситуација. ФЗО, бомби во училиштата, пациентиве со цистична фиброза, штрајк на новинари и доктори...али Латас е главна тема, човекот што се испокраде со комрадката Ивона Талеска и ден не лежеше у ќорка, сега за ова ќе лежи. Yeah sure... :vrtioci:Edit: Shit just got serious...
IMG_20230220_003047.jpg
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.080
Поени од реакции
10.749
Може ќе бидам малце контрадикторен (ОК малце повеќе) ама добро, само мене ситуацијава со Латас ми изгледа како јак дефокус? Некако ептен наеднаш кренаа врева секогаш загрижените Твитер копита, Хелсиншки, Медуза, пратеник на СДС бара затвор, СДС Жени, па дури и Заев се јави со изјава на порталот на Саше Поликлинико...

Посебно ставам акцент на Хелсиншки и Медуза кои моментално кубат коси и се пред самоубиствен чин, а пример за Јилдис Веапоска родилката од Дебар или за полицајкана што беше тепана кај Мавровка освен едно ќоро соопштение ништо не направија...


Да не испаднам дека го бранам Латас и наказава Лазаров, да таа изјава што ја даде овој е гнасна, а реакцијата на водителов како се кези е бедна во најмала рака. Дешавкава што ја кажува Латас е кога имал 14-15 години, значи негде 1974 или 1975 година, пред скоро 50 години. Е сега не сум некој правник, ама не знам како би можел овој да одговара за силувањето што го направил...едино ако таа у фичото (ако е сеуште жива) не му стегне сега некаква си правна тужба, ама пак не гледам како би одговарал со тоа што тогаш овој бил малолетник. Прочитав негде дека делата за силување и убиство не застаруваат, али знаејќи во каква држава живееме, на Латас влакно од главата нема да му фали.
За Лазаров од што е глуп ќе го јаде курот, гледав мал дел од интервјуто, според говорот на телото се гледа дека има трема што разговара со еден тип како...Латас :unsure: , и на секоја негова приказна овој се смешка и му се умилкува цело време, вклучително и оваа дешавка со тепаната у фичото. Веќе му откажуваат спонзорства.

Мене ми изгледа на чист дефокус, премногу е очигледен, пак ќе повторам изјавата на Латас и тоа како ја раскажува дешавката е бедна и гнасна, ама чим први се јавија овие крлеживе кои обично се научени да ќутат за поголеми гомнарии во државава, ондак одма тука ставам едно :cautious: на целава ситуација. ФЗО, бомби во училиштата, пациентиве со цистична фиброза, штрајк на новинари и доктори...али Латас е главна тема, човекот што се испокраде со комрадката Ивона Талеска и ден не лежеше у ќорка, сега за ова ќе лежи. Yeah sure... :vrtioci:
" Никогаш не оставајте добра криза да помине за џабе. " - Винстон Черчил

Со сите гнасотилаци извршени врз македонската држава и македонската нација од 1 јуни 2017 па наваму, секакво продавање магла на рајата е добредојдено. Краткотрајната меморија на рајата исто така е повеќе од добредојдена.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
5.452
Поени од реакции
30.600
Може ќе бидам малце контрадикторен (ОК малце повеќе) ама добро, само мене ситуацијава со Латас ми изгледа како јак дефокус? Некако ептен наеднаш кренаа врева секогаш загрижените Твитер копита, Хелсиншки, Медуза, пратеник на СДС бара затвор, СДС Жени, па дури и Заев се јави со изјава на порталот на Саше Поликлинико...

Посебно ставам акцент на Хелсиншки и Медуза кои моментално кубат коси и се пред самоубиствен чин, а пример за Јилдис Веапоска родилката од Дебар или за полицајкана што беше тепана кај Мавровка освен едно ќоро соопштение ништо не направија...


Да не испаднам дека го бранам Латас и наказава Лазаров, да таа изјава што ја даде овој е гнасна, а реакцијата на водителов како се кези е бедна во најмала рака. Дешавкава што ја кажува Латас е кога имал 14-15 години, значи негде 1974 или 1975 година, пред скоро 50 години. Е сега не сум некој правник, ама не знам како би можел овој да одговара за силувањето што го направил...едино ако таа у фичото (ако е сеуште жива) не му стегне сега некаква си правна тужба, ама пак не гледам како би одговарал со тоа што тогаш овој бил малолетник. Прочитав негде дека делата за силување и убиство не застаруваат, али знаејќи во каква држава живееме, на Латас влакно од главата нема да му фали.
За Лазаров од што е глуп ќе го јаде курот, гледав мал дел од интервјуто, според говорот на телото се гледа дека има трема што разговара со еден тип како...Латас :unsure: , и на секоја негова приказна овој се смешка и му се умилкува цело време, вклучително и оваа дешавка со тепаната у фичото. Веќе му откажуваат спонзорства.

Мене ми изгледа на чист дефокус, премногу е очигледен, пак ќе повторам изјавата на Латас и тоа како ја раскажува дешавката е бедна и гнасна, ама чим први се јавија овие крлеживе кои обично се научени да ќутат за поголеми гомнарии во државава, ондак одма тука ставам едно :cautious: на целава ситуација. ФЗО, бомби во училиштата, пациентиве со цистична фиброза, штрајк на новинари и доктори...али Латас е главна тема, човекот што се испокраде со комрадката Ивона Талеска и ден не лежеше у ќорка, сега за ова ќе лежи. Yeah sure... :vrtioci:Edit: Shit just got serious...
Прегледај го приврзокот 368312
Најјако е што он кажува дека во тоа време бил 14-15 години, а девојката била 25-26. И никој не збори за тоа како возрасна жена имала секс со малолетник, туку Латас бил силувачот на 14 години. Испревртено до безкрај.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.340
Поени од реакции
2.284
Посебно ставам акцент на Хелсиншки и Медуза кои моментално кубат коси и се пред самоубиствен чин, а пример за Јилдис Веапоска родилката од Дебар или за полицајкана што беше тепана кај Мавровка освен едно ќоро соопштение ништо не направија...
За родилката спомнаа дека ајванот што и ги украл органите добил условна 1 година ако не се лажам. Ај што Хелсиншки и остали испрдоци ништо не зуцнаа за случајот туку и нашите медиуми ептен тивко без никаква бука го пренесоа случајот. Не знам по која логика човекот(медицинско лице) кој што и ги украл органите да добие 1 год условна и да не добие забрана за работа, да му се згади на човек :pov:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.861
Поени од реакции
12.184
Најјако е што он кажува дека во тоа време бил 14-15 години, а девојката била 25-26. И никој не збори за тоа како возрасна жена имала секс со малолетник, туку Латас бил силувачот на 14 години. Испревртено до безкрај.
Од кај заклучи дека девојката била 25-26? Он само кажува дека девојката најверојатно била постара, никаде не споменува точно колку години имала пошо и тој не знае. Плус во цела изјава испаѓа дека другарот шо морал да ишамара пред да има секс бил тој кој го наведол на ова дело. Малце суптилно ама и ти извртуваш.

И не е толку муабетот за силување колку за речникот и ставот, односно леснотијата со која двајцава ја дискутираат случкава, дури и смешно им е, таа сиротиња згужвана во фичото, ишамарана пред тоа, он се секира како ќе ја работи така згужвана. Во ниеден момент не застана некој да рече чекај малце, ако ова било во ред пред 40 години не значи дека од оваа гледна точка е во ред, и дефинитивно не значи дека е во ред сега да се каже како смешна случка без никаква осуда.
Јутуберчево го слушаат деца на 13-14 години, утре ќе се најдат во иста ситуација, некоја нова изгужвана само наместо во фичо ќе биде во мини купер.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
5.452
Поени од реакции
30.600
Од кај заклучи дека девојката била 25-26? Он само кажува дека девојката најверојатно била постара, никаде не споменува точно колку години имала пошо и тој не знае. Плус во цела изјава испаѓа дека другарот шо морал да ишамара пред да има секс бил тој кој го наведол на ова дело. Малце суптилно ама и ти извртуваш.

И не е толку муабетот за силување колку за речникот и ставот, односно леснотијата со која двајцава ја дискутираат случкава, дури и смешно им е, таа сиротиња згужвана во фичото, ишамарана пред тоа, он се секира како ќе ја работи така згужвана. Во ниеден момент не застана некој да рече чекај малце, ако ова било во ред пред 40 години не значи дека од оваа гледна точка е во ред, и дефинитивно не значи дека е во ред сега да се каже како смешна случка без никаква осуда.
Јутуберчево го слушаат деца на 13-14 години, утре ќе се најдат во иста ситуација, некоја нова изгужвана само наместо во фичо ќе биде во мини купер.
Јас не реков дека е во ред тоа што го кажал или нивното смеење, да, кажа дека била далеку постара од него и мислам дека спомна години.

Муабетот ми е дека никој не збори за тоа дека бил дете во ситуацијата, а сите го прават силувач. Да беше обратно сосема друг ќе беше наративот.

Го делам истото мислење со Ширеа, гледајќи од каде доаѓаат нападите, и земајќи го фактот дека во истиот подкаст он ги напаѓа кажувајќи дека е во постојана војна со истите центри на моќ, не зазимам ниедна страна и ќе почекам со носење на заклучок.

Пак кажувам дека не го бранам Латас и неговата постапка ниту пак доловувањето на ситуацијата и реакцијата на Лазаров.

Ја напаѓам реакцијата на тие ботови од Хелсиншки и сличните организации за заштита на разни права и нивната селекција на кои ситуации ќе реагираат, а на кои не, што видовме во минатото дека тоа е така. Кога им одговара и кога се работи за човек од спротивната страна тогаш може да се фрла со камења, а кога се работи за човек од левата страна или од партијата на зелените, тогаш се молчи и прогледува низ прсти. Не може така.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.489
Поени од реакции
6.740
Сега ќе има НОВ одлив на добри доктори во Привате сектор или странство, а клинички ќе го пополнат РамКовисти
Важно Рајата ќе ја ЗАМАЈАВААТ со ЉАТАС, кој пред 25ина години,( кога патем бил во СДС и Палел Ембаси), гледал како праат групњак; пази сега се кренаа на НОЗЕ и Комуњарките, а никаде ги немаше кога пред 2-3 години во Струмица 2ца малолетни (од заштитените) ограбија, силуваа и на СМРТ задавија 65годишна жена
Оптимистички од тебе да претпоставуваш дека Латас ова не го направил намерно. Претходно го имаа Заев, кој немаше никаков проблем да прави будала од себе на телевизија, за додека му се смеат колку е глупав он во позадина да си ги бутка сите работи што му требаат. Ама сега го немаат повеќе Заев а друг во СДС нема кој би ја работел таа работа ( Стојанче едноставно е премногу неважен), па ништо случајно и овој да го активирале пак. Не е како да нема за што да го држат во рака.

И сега 2 недели ќе оди циклусот за Латас и со тоа ќе си купат уште 2 недели мир. Па после тоа ќе излезе некој нов идиот, па нов и оп дојде лето и одмори. Па од септември уште 1-2 глупости и ете ги празниците и нова година и после нив изборен циклус оди.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.040
Поени од реакции
26.792
Најјако е што он кажува дека во тоа време бил 14-15 години, а девојката била 25-26. И никој не збори за тоа како возрасна жена имала секс со малолетник, туку Латас бил силувачот на 14 години. Испревртено до безкрај.
Jas pomisliv na ova.
Nikoj ne spomnuva deka dete od 14-15 godini bilo manipulirano od policiski sluzbenik da ima seks so vozrasna zena.
Kako i da e, pak ke ja stavam slikava. Spored nasiot zakon, ete, Latas moze i legalno da se vodi kako siluvac.

1676890991371.png
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
15.739
Поени од реакции
41.826
Секако дека комуњарите ќе бидат згрозени и ужаснати од first wolrd проблеми зашто они сепак се таму со мислите и духот.
Физички се тука, ама тоа им е тешко за прифаќање
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.040
Поени од реакции
26.792
Секако дека комуњарите ќе бидат згрозени и ужаснати од first wolrd проблеми зашто они сепак се таму со мислите и духот.
Физички се тука, ама тоа им е тешко за прифаќање
drugar, kako da ti kazam, ne sme ni indija.
Osven ako duhovno ne se osekate kako da ste tamu.
 

Флеш

Демодератор
Член од
23 март 2009
Мислења
10.189
Поени од реакции
10.346
Најјако е што он кажува дека во тоа време бил 14-15 години, а девојката била 25-26. И никој не збори за тоа како возрасна жена имала секс со малолетник, туку Латас бил силувачот на 14 години. Испревртено до безкрај.
Каков дефокус у државава, сѐ е мед и млеко а као Латас е битен што имал секс у Фиќо пред 50 год. btw у младоста сите имаме "скинато сл. зелени" само што "мудро се ќути". Не дека го бранам (скраја да е) ама имаме многу поголеми проблеми у државава у сите сфери на општеството. Не знам по кој пат докажуваме дека сме тиња народ (мое мислење).
#јебоваслазаров
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.489
Поени од реакции
6.740
Секако дека комуњарите ќе бидат згрозени и ужаснати од first wolrd проблеми зашто они сепак се таму со мислите и духот.
Физички се тука, ама тоа им е тешко за прифаќање
Види ова не е first-world проблем и најдобра илустрација за истото би било со следниов пример. Замисли во 70тите во Југославија или во Советскиот Сојуз , да излегол професор на факултет и уредник на медиум и да си одржел интервју каде што раскажува приказни за сексуални односи со некоја малтретирана девојка.

Не само он, водителот кој го држел интервјуто, продуцентот на емисијата кој не ја прекинал истата, целиот технички тим тоа се ќе останело и без работа и без сите привилегии а некој и затвор ќе лежел. Овдека повеќе лежи проблемот во комплетната ерозија на морални вредности и комплетното отсуство на каква било одговорност.

али сепак е факт дека моментално целта на сево ова е дефокус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom