Си купив книга

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.567
Dobra. Obozavam i jas apsurdni i polni metafori. Koketira so pretencioznosta no nikogas ne preminuva linija. Dlaboka i interesna mada mi se vide kratka, posebno prviot i tretiot del. Dodeka vtoriot so Tomas me tresna od zemja, takov horor od kniga ne bev pocustvuval odamna, bi rekol od Drakula. Golem change od pace, of scenery... mracna poprilicno, kako twilight epizoda, mnogu macno go doziveav brodolomot. Cel naezen.

Zemav i drugi od nego, ke se druzime.
4 od 5 od mene. :D
U tretiot del mi smetase precestoto "ako me razbiras sto sakam da kazam". Takvo imase u taa Nebeska Temjanovna na Petre, on toa go zloupotrebuva, na sekoja treta recenica. Uredu e prijatele, ne sme pijani pred koperacija.



Eve sto zemav jas. Barico i Zharko i konecno Solaris, prviot pat na srpski bila....

Прегледај го приврзокот 281536
Морам да појдам и јас по The Game, таа е единствена која уште му ја немам (иако non-fiction). Ти фали Оваа приказна од Антолог, ама не е голема загуба што не си ја зел. Само Замоци на гневот - требало. Тоа му е прв роман, ама според мене, негов најдобар, и на таа некоја иста линија со Океан море. Инаку мене многу ми се допадна и Емаус, само не очекувај од тој роман да е сличен со Океан море.
Автоматски споено мислење:

До кога траат попустите во Антолог?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Морам да појдам и јас по The Game, таа е единствена која уште му ја немам (иако non-fiction). Ти фали Оваа приказна од Антолог, ама не е голема загуба што не си ја зел. Само Замоци на гневот - требало. Тоа му е прв роман, ама според мене, негов најдобар, и на таа некоја иста линија со Океан море. Инаку мене многу ми се допадна и Емаус, само не очекувај од тој роман да е сличен со Океан море.
Автоматски споено мислење:

До кога траат попустите во Антолог?
Mislam do kraj na mesecot.

Zamoci ja imam online t.e u telefon na makedonski na nekoja od aplikaciiite, mislam kniga.mk ili nekoja druga bese. U lista mi e.

Ovaa prikazna ne ja sretnav, a mladata sopruga bese potrosena. :)
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Одличен избор @wot, Барико е уживанција за читање :) И мене како и на @Zlatikevichius ми е омилена Замоци на гневот (сум го читал изданието од Или-или).

Мене „Оваа приказна“ ми се допадна, иако имаше непотребни делови. Младата сопруга ми е најслаба негова книга, како да ја пишувал со сила. Трипати взори, иако кратка, ми оставила поблед впечаток. Те молам побарај ја и Мистер Гвин од него (издание на Или-или, ако не е исцрпено).

Во врска со Соларис, ми спомнаа дека уредништвото на тоа издание било лошо, јас го имам дома ама не сум го отворил. Антолог понекогаш се препичени или не ги плаќаат толку преведувачите/лекторите, не знам.

@Zlatikevichius Антолог издадоа две The Game, што е разликата да не знаеш? Сакам да го дособерам Барико, ми фали само Новеченто (ми вети другарка дека ќе ми ја подари).
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.567
@Zlatikevichius Антолог издадоа две The Game, што е разликата да не знаеш? Сакам да го дособерам Барико, ми фали само Новеченто (ми вети другарка дека ќе ми ја подари).
Таа жолтата е целосната верзија, а другата, белата, е голем формат, и е наменета за тинејџери. Веројатно се извадени од првата верзија само оние делови кои имаат appeal врз таа читачка група, не знам точно.

Новеченто и мене ми го подарија, инаку исто само таа ми фалеше. :P
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.104
Каде ја најде Невидливи Градови? Ја имам добиено како поклон од една познаничка, своевремено студентка на филолошки отсек италијански јазик и бидејќи книгата и била за обработка на факс има на самата книга пишувано со пенкало коментари и подвлекувано работи па би сакал да ја најдам "чиста". Таа и Замоци на Гневот се единствените две од Или Или кои ги имам ама би сакал втор примерок. Замоци е оштетена, дел од страниците се одлепени од корицата.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.567
Каде ја најде Невидливи Градови? Ја имам добиено како поклон од една познаничка, своевремено студентка на филолошки отсек италијански јазик и бидејќи книгата и била за обработка на факс има на самата книга пишувано со пенкало коментари и подвлекувано работи па би сакал да ја најдам "чиста". Таа и Замоци на Гневот се единствените две од Или Или кои ги имам ама би сакал втор примерок. Замоци е оштетена, дел од страниците се одлепени од корицата.
Ја најдов сосема случајно, во една објава по тие групите за продажба на стари книги на фејсбук. Ја барам одамна, и таа и Волшебникот од Фаулс, ама за Волшебникот немам среќа, сѐ уште. Од Замоци на гневот најдов 2 примерока. Првиот е исто ко твојот, дури и полош - не неколку, туку буквално сите страници се одлепени. Ама летоска најдов речиси нов примерок, и исто, го купив. Замоци на гневот е единствената книга од која имам 3 примероци - го имам и изданието на Антолог. :P

Комбре е исто книга која одамна ја барам. Сега од тој комплет ми фалат само уште дел 2 и 3: Една љубов на Сван и Во сенка на расцутените девојки, чинам.
Автоматски споено мислење:

Патем, од Калвино ја барам и Ако една зимска ноќ некој патник, ама изданието на Темплум. Па ако некој го има а не сака да го има... :P
 
Последно уредено:

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.104
Ја најдов сосема случајно, во една објава по тие групите за продажба на стари книги на фејсбук. Ја барам одамна, и таа и Волшебникот од Фаулс, ама за Волшебникот немам среќа, сѐ уште. Од Замоци на гневот најдов 2 примерока. Првиот е исто ко твојот, дури и полош - не неколку, туку буквално сите страници се одлепени. Ама летоска најдов речиси нов примерок, и исто, го купив. Замоци на гневот е единствената книга од која имам 3 примероци - го имам и изданието на Антолог. :P

Комбре е исто книга која одамна ја барам. Сега од тој комплет ми фалат само уште дел 2 и 3: Една љубов на Сван и Во сенка на расцутените девојки, чинам.
Автоматски споено мислење:

Патем, од Калвино ја барам и Ако една зимска ноќ некој патник, ама изданието на Темплум. Па ако некој го има а не сака да го има... :P


Го осеќаш ли Злате? Го осеќаш ли сиот тој завидлук што те обзема? Од тука, преку екран, телепатски ти го осеќам бесот, толку е моќен што дури и Оби Ван осеќа дистурбанс ин The Force. All you ever wanted, all you ever needed is here in my arms. Веќе си на работ да кршиш инвентар по дома. Признај колку ме мразиш од 1 до 10. ПРИЗНАЈ!!!

Една љубов на Сван со малку среќа може и ќе ја најдеш. Во тие бутките на кеј спорти Холидеј Ин, една од тие во средина што се. Тие продавачите обично не се разбираат во книги туку само ги продаваат, ако ги прашаш дали ја имаат може ќе ти кажат не или не знам. Сепак прво прашај дали го имаат Пруст, а после влези внатре во самата бутка и разгледај. Еден од нив ги имаше од 1 до 5 и мене ми фалеше тројката па ја земав од кај него, така да двојката остана. Рачунај ова беше пред неколку месеци, во меѓувреме може и да ги продал, ама што би рекле енглезите, worth a shot. Со среќа и пиши ако ја упецаш.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.567
Го осеќаш ли Злате? Го осеќаш ли сиот тој завидлук што те обзема? Од тука, преку екран, телепатски ти го осеќам бесот, толку е моќен што дури и Оби Ван осеќа дистурбанс ин The Force. All you ever wanted, all you ever needed is here in my arms. Веќе си на работ да кршиш инвентар по дома. Признај колку ме мразиш од 1 до 10. ПРИЗНАЈ!!!
:pos: :pos: :pos: Не знаеш колку се смеев додека те читав.

Те мразам онолку колку што ти ме мразиш мене за Невидливи градови. :P И двојно помалце од тоа што @Saladin ме мрази за Невидливи градови, Колекционер и Замоци на гневот. :pos:

BTW, не ме фатило инает да се растрчам, инаку верувам дека ќе ги најдам. Памук од Табернакул го собрав цел за 2 месеци, така. И еден куп други од таа едиција. Плус и 90% од добитниците на Роман на годината на Утрински.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
„Злате, ја имам само предната корица од Калвино скенирана, ако сакаш да ти ја пратам па да склопиш една фотокопија со репринт на корицата напред. Нема да се примети, ич! “ - Сунѓерот Боб
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.567
„Злате, ја имам само предната корица од Калвино скенирана, ако сакаш да ти ја пратам па да склопиш една фотокопија со репринт на корицата напред. Нема да се примети, ич! “ - Сунѓерот Боб
Знам дека ме сакаш, ама. :love:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Од романите на годината ми фалат:
Ако има некој некој од романиве, а не сака да го има нека се јави. :cautious:

П.С. кај да ги најдам табернакуловите преводи на Орхан Памук, а да не треба да продадам бубрег за нив?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.567
Од романите на годината ми фалат:
Ако има некој некој од романиве, а не сака да го има нека се јави. :cautious:

П.С. кај да ги најдам табернакуловите преводи на Орхан Памук, а да не треба да продадам бубрег за нив?
Оливера, Милован и Владимир и мене ми фалат, и плус Дваесет и првиот од Томислав Османли. Балканвавилонци и Џахиз ги најдов на старо (втората дури и со посвета од авторот на стариот сопственик). Човекот што ги сакаше калинките ја има, дури и ново издание има, од пред некој месец. Барај ги Македоника литера, ќе ти ја пратат по карго.

П.С. За Памук - следи ја Блага Георгиева на фб, по групите за книги на старо. Јас скоро сите од кај неа ги зедов. Плус и Грчки митови од Грејвс кај неа ја најдов. Жената ко да има магацин со изданија од Табернакул. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom