Сите ученици и студенти да си седнат на своите клупи

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Веќе почнале да продаваат т.н. school desktop. Гратис слушалки и камера

Свашта....има многу родители кои ќе се залетаат да ги купат овие конфигурации ако не и подобри, без претходно да се консултираат.....во дополнителни кредити ќе се заглават безпотребно.
Фирмиве за продажба на ИТ опрема секако раце тријат сега.

Се работи за Microsoft Teams во позадина.

Сабајлево еден пријател ми се јавува....збунет и загрижен за спецификацијата што ја добил. Ми ја пушти по маил, останав без збор, му се јавувавам му велам уживај со тоа што го имаш дома за помалиот син, поголемиот и онака има гејминг конфигурација.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Свашта....има многу родители кои ќе се залетаат да ги купат овие конфигурации ако не и подобри, без претходно да се консултираат.....во дополнителни кредити ќе се заглават безпотребно.
Фирмиве за продажба на ИТ опрема секако раце тријат сега.

Се работи за Microsoft Teams во позадина.

Сабајлево еден пријател ми се јавува....збунет и загрижен за спецификацијата што ја добил. Ми ја пушти по маил, останав без збор, му се јавувавам му велам уживај со тоа што го имаш дома за помалиот син, поголемиот и онака има гејминг конфигурација.
Илузорно е некој да помисли дека сите родители ќе се снајдат со Microsoft teams... Малце заборавиле каде живееме...Тестирањето на било каква платформа требаше да почне на први септември за да можат луѓево да пробуваат..
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Илузорно е некој да помисли дека сите родители ќе се снајдат со Microsoft teams... Малце заборавиле каде живееме...Тестирањето на било каква платформа требаше да почне на први септември за да можат луѓево да пробуваат..
Цело лето имаа. Ги оставааат во 5 до 12.
Општа паника владее сега кај родителите. Еве сабајле пријателот што ми се јави за консултација во врска со спецификациите.....во паника. Кога му спомнав Teams уште повеќе го збунив.
И точно проблем ќе им биде на родителите со Teams
Што не одеа со Moodle супер OpenSource платформа е.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Цело лето имаа. Ги оставааат во 5 до 12.
Општа паника владее сега кај родителите. Еве сабајле пријателот што ми се јави за консултација во врска со спецификациите.....во паника. Кога му спомнав Teams уште повеќе го збунив.
И точно проблем ќе им биде на родителите со Teams
Што не одеа со Moodle супер OpenSource платформа е.
Проблемот што цело време се најавува „платформа“ и луѓево кој знае што замислуваа... И да е Teams, можеа да направат елементарен „прирачник“ или лист со глупи насоки како да се снајдат тие што не се компјутерски писмени.
Ако некој користи facebook не значи дека знае mail да си провери па не нешто друго...
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Проблемот што цело време се најавува „платформа“ и луѓево кој знае што замислуваа... И да е Teams, можеа да направат елементарен „прирачник“ или лист со глупи насоки како да се снајдат тие што не се компјутерски писмени.
Ако некој користи facebook не значи дека знае mail да си провери па не нешто друго...
Во право си.....апсолутно се слагам.
Гледам направиле по некој смешен видео туторијал. Која мизерија
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Денес моето дете стана толку многу возбуден, миеше заби пет минути, се дотера, се скоцкоса, со гелче си направи фризура и ..и душичка си седна пред компјутер целиот така раздраган...и на крај, системот паднал....:(:(:(:(:(

неможам да опишам колку беше душичка разочаран:(:(

За срамота, немам зборови..што правеа цело лето:mad::confused:
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Класната на син ми бараше родителите да се изјаснат за физичко присуство или учење од далечина. Речиси сите беа за физичко присуство, што ме зачуди.

А како што читам по портали и групи на ФБ, во повеќето школи така се изјасниле повеќето
А што очекуваше од луѓе што мудруваат у домаќинки, мамички и остали страни на фејзбук?

Што може да се очекува од народ без кичма што само слуша а мозочето го користи само да ја процесира таа информација...
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Денес моето дете стана толку многу возбуден, миеше заби пет минути, се дотера, се скоцкоса, со гелче си направи фризура и ..и душичка си седна пред компјутер целиот така раздраган...и на крај, системот паднал....:(:(:(:(:(

неможам да опишам колку беше душичка разочаран:(:(

За срамота, немам зборови..што правеа цело лето:mad::confused:
Screenshot from 2020-09-28 11-58-16.png
Кој знае на кој сервер е......и најбитно од се....колку се "стручни" систем администраторите.
За толку кратко време без соодветен период за тестирање.....ќе се случуваат вакви работи.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Кој знае на кој сервер е......и најбитно од се....колку се "стручни" систем администраторите.
За толку кратко време без соодветен период за тестирање.....ќе се случуваат вакви работи.
Каков црн администратор... Некоја од наставничките која е малце пописмена ги прави сите работи. Едвај се собраа со пари од буџетот за набавка на интернет. На пола од уредите гарант нема да дозволи пристап дека со тон конекции ќе го класифицира како небезбеден site.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Каков црн администратор... Некоја од наставничките која е малце пописмена ги прави сите работи. Едвај се собраа со пари од буџетот за набавка на интернет. На пола од уредите гарант нема да дозволи пристап дека со тон конекции ќе го класифицира како небезбеден site.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Чисто ме интересираше каде е хостот
Screenshot from 2020-09-28 12-23-56.png
Screenshot from 2020-09-28 12-23-36.png
Некој рамковен ако го седнале.....сега вели "ооо ти компјутери море еееј" :pos:
Кога ќе се оптерети фул па тек тогаш како ќе "пука"
Која дупка држава сме.....прашума
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Но, платформата го падна тестот. Системот од утрово не функционира. Единствената порака што учениците и родителите ја добиваат кога ќе се обидат да се логираат гласи: „Се враќаме за кратко“.
Ill-be-back-940x450.jpg
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Чисто ме интересираше каде е хостот
Прегледај го приврзокот 268377
Прегледај го приврзокот 268378
Некој рамковен ако го седнале.....сега вели "ооо ти компјутери море еееј" :pos:
Кога ќе се оптерети фул па тек тогаш како ќе "пука"
Која дупка држава сме.....прашума
Јас колку што знам луѓе од ФИНКИ беа ангажирани за платформава...не знам дали само како консултанти.
Инаку централната локација и дата центар на МОН е кај машински. Таму е опремата.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Јас колку што знам луѓе од ФИНКИ беа ангажирани за платформава...не знам дали само како консултанти.
Инаку централната локација и дата центар на МОН е кај машински. Таму е опремата.
Да тоа знам, башка и дека "платформава" е качена на дел од серверите на ФИНКИ. Мислам дека не се само како консултанти ангажирани. Денеска баш со колега направив муабет, вели дека они и во иднина требало да го одржуваат системот....така било договорено. Е сега ако нешто се изменило во меѓувреме......не би требало.
Ај да се надеваме дека едно багче има само :) Гледаш им пука кај редирект кога треба да направи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom