Сите убави мисли ТУКА!

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
„Мислев дека луѓето растат постепено, малку по малку… Се испостави дека не е така. Растат преку ноќ.“

- Харуки Мураками
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.594
Поени од реакции
31.769
Имено кога народот на Химера го избрал Фаларид за заповедник (автократ) со неограничена власт, и кога имал намера да му додели (лична) стража, Стесихор, по многу докажувања им го раскажал следното: Некој коњ си пасел сосема сам на една ливада. Дошол еден елен и му направил голема штета, а коњот сакајќи да му се одмазди на еленот, прашал некој човек дали може да му помогне во тоа. Човекот се согласил, но под услов претходно да го заузда коњот и да го јавне држејќи копје во раката. Коњот ги прифатил условите, а човекот го јавнал, а тој наместо да му се одмазди на еленот, самиот паднал во ропство. Така и вие, им рекол Стесихор, сакајќи да му се одмаздите на непријателот, внимавајте да не ја доживеете судбината на коњот. Узди веќе си ставивте, штом одбравте автократор, а ако му дадете и стража, па ако му дозволите да ве јавне, во истиот миг ќе станете робови на Фаларид.

-Aристотел
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Животот е секојдневна средба со смртта, но ако на тие состаноци со себе ја носиш и љубовта, смртта ќе почне да се плаши од тебе.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.551
Поени од реакции
27.576
Животот е секојдневна средба со смртта, но аzatoaостаноци со себе ја носиш и љубовта, смртта ќе почне да се плаши од тебе.
,,,,,,smrtta ne se plashi od nishto,,,,taa sekogash doadja po svoeto i go zima nejzinoto,,,,
,,,,zatoa sekogash zgrapchi go toa shto momentumot na zhivotot taka nesebichno ti go daruva,,,,oti toj istiot zhivot retko koga dava ista shansa povekjepati,,,,,
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
663
Поени од реакции
1.482
Не барај љубов таму каде што ја нема...
Од некој филм ја запамтив мислава.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.392
Поени од реакции
36.503
Подобро е да бидеш во мир, отколку да бидеш во право:)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.243
Поени од реакции
17.021
“Rain makes me feel less alone. All rain is, is a cloud- falling apart, and pouring its shattered pieces down on top of you. It makes me feel good to know I'm not the only thing that falls apart . It makes me feel better to know other things in nature can shatter.”
― Lone Alaskan Gypsy
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.243
Поени од реакции
17.021
“The ones I loved fly as birds in the open sky above me. Soaring, weaving, calling to me to join them. I want so badly to follow them, but the seawater saturates my wings, making it impossible to lift them. The ones I hated have taken to the water, horrible scaled things that tear my salty flesh with needle teeth. Biting again and again. Dragging me beneath the surface.”

― Suzanne Collins, Mockingjay
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.594
Поени од реакции
31.769
Нашиот разум, нашата интелигенција, постојано ни покажуваат дека овој свет е суров, мотив поради кој разумот е уништувачки и води кон скептицизам, кон цинизам и на крајот кон уништување. Но за среќа, човекот не е речиси никогаш разумно суштество и поради тоа надежта се раѓа повторно и повторно среде несреќите. И таа преродба на нешто толку бесмислено, толку нежно и крајно бесмислено, толку многу лишено од секаква основа е доказ дека човекот не е рационално суштество. И така штом земјотресите ќе срамнат некој голем регион во Јапонија или во Чиле, штом некоја огромна поплава ќе ликвидира стотици илјади Кинези во регионот на Јанг Ценг; штом некоја сурова војна за многумина од нејзините жртви без смисла, како триесетгодишната војна ќе осакати и измачи, ќе убие и силува, ќе изгори и уништи жени, деца и народи, преживеаните, оние што несомнено присуствувале, исплашени и немоќни на тие несреќи на природата или на луѓето, истите тие луѓе што во тие моменти на очај мислеле дека никогаш веќе не ќе сакаат да живеат, истите тие мажи и жени (пред сè жени, бидејќи жената е самиот живот и мајката земја, таа што никогаш не го губи последниот остаток надеж) тие кутри човечки суштества веќе почнуваат одново, како глупави, ама херојски мрави, да го издигнуваат својот мал секојдневен свет, мал свет, точно, ама токму поради тоа, понежен. Така што мислите не се тие што го спасувале светот, не е интелектот, ниту разумот, туку сè што е спротивно: тие бесмислени надежи на луѓето, нивната трајна силина да преживеат, нивната желба да дишат додека е можно, нивниот секојдневен, мал, тврдоглав и смешен хероизам пред несреќата.
-Херои и гробови, Ернесто Сабато.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom