Сите убави мисли ТУКА!

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Уводна порака на мемоарите на Черчил е
Moral of the Work

In War: Resolution

In Defeat: Defiance

In Victory: Magnanimity

In Peace: Good Will

Како Вие би ги превеле овие зборови на Македонски
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
" Тагата е нашиот најдобар учител. Човекот може да види подалеку низ една солза отколку низ телескоп. Жалоста треба да биде инструктор на мудрите. "

Никогаш не обидувајте се да ги израмните сметките со непријателите, затоа што со тоа повеќе ќе се повредите себеси, одошто нив. Сетете се дека нема смисла да се губи време на луѓето кои не ги сакате!

Живот - тоа е уметност во се да се најде убавина и радост. Горки.[DOUBLEPOST=1444335321][/DOUBLEPOST]Платон рекол: „Затоа што хармонијата е симфонија, а симфонијата е хармонија, затоа музиката премногу се занимава со начелата на љубовта.“
 
Последно уредено:

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Подобро е да умреш на нозе, отколку да живееш на колена
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Карактерот не може да се развива низ леснотија и мир. Само низ искушенија и патење душата може да зајакне, визијата да стане појасна, амбицијата да се инспирира и успехот да се постигне. Моите пријатели ми ја напишаа приказната за мојот живот. На безброј начини ги свртеа моите маани во сјајни предности и ми овозможија да чекорам смирено и среќно под сенката на моите недостатоци.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
,,I like people who can make you laugh without using vulgarity or bad words" - Michael Jackson
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
„Сите жени се различни. Во целина, се однесуваат како да се комбинација од најдоброто и најлошото, во исто време се и магични и страшни. Но како и да е, мило ми е што постојат.“

- Чарлс
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
,,Three things cannot be long hidden:
The sun
The moon
and the truth"

Buddha
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Во душата секогаш ме обзема гнев кога ќе здогледам раскошна мртовечка кола и кадифен мртовечки сандак; но гневот ми се меша со тагата кога ќе видам како некоја товарна кола влече црвен непокриен сандак на некој сиромашен човек по кој оди само некаква питачка, која случајно се нашла на крстопатот.

-Гогољ, Раскази, стр.33
 

Kajgana Shop

На врв Bottom