Сибирски Хаски (Siberian Husky)

L

Lu

Гостин
Прегледај го приврзокот 122416

Не сме ги исправиле уште ушите, можда нема ни да ги исправиме, си се помирив, ама ако некогаш ги исправиме, вака ќе изгледаме :D
Искрено, мене дефинитивно ми е поубав со спуштени уши, како што му е десната страна на сликава.
Бидејќи дефинитивно не е чиста Хаска, има поголеми и подебели уши, нема уши како на чистокрвна Хаска ... и искрено нема да го личи со исправени уши, бидејќи како лилјак ќе изгледа.

Али во секој случај, многу е убав и интересен Лео (y)
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Таман денојве ќе стаам и од моено да го видите :D
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Interesna faca :D ali ja mislam deka e meshano. Ima mnogu tesko i golemo uvo za haska. Neka e ziv i zdrav i vesel. Drugoto manje bitno.
Има период кај хаските во кој што е и кутрево , каде што ушите им се поголеми од главата и изгледаат буквално како зајци :D ама после се си доаѓа на место. :D
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
312
Поени од реакции
153
Пред некое време и јас си земав хаска, девојче со плави очи, сега има 4 месеци и е прехиперактивно барем за женско куче. Јаде буквално СЕ , краставици, зелка, банани, киви, супи, манџи, а да не збориме за мевце и такви работи. Цел ден да му ставаш нешто во уста пак не му е доста, сака уште ! :D Гризе СЕ, а најомилено нешто му се папучи, раце, нозе а особено тоалет хартија! За слушање кога беше мало не слушаше сега слабо, кога ќе реши да се шета по некоја грмушка можеш да го викаш колку сакаш се додека не решиш дека треба сам да одиш и да го земеш :cautious: Сака да се бања и да се шлапа у вода (y) сака дупки да копа, а неќе кога му забрануваш нешто и почнува да се ,,кара" со тебе:toe: Значи хаска само за активни луѓе!:noze:
 
L

Lu

Гостин
Пред некое време и јас си земав хаска, девојче со плави очи, сега има 4 месеци и е прехиперактивно барем за женско куче. Јаде буквално СЕ , краставици, зелка, банани, киви, супи, манџи, а да не збориме за мевце и такви работи. Цел ден да му ставаш нешто во уста пак не му е доста, сака уште ! :D Гризе СЕ, а најомилено нешто му се папучи, раце, нозе а особено тоалет хартија! За слушање кога беше мало не слушаше сега слабо, кога ќе реши да се шета по некоја грмушка можеш да го викаш колку сакаш се додека не решиш дека треба сам да одиш и да го земеш :cautious: Сака да се бања и да се шлапа у вода (y) сака дупки да копа, а неќе кога му забрануваш нешто и почнува да се ,,кара" со тебе:toe: Значи хаска само за активни луѓе!:noze:
Ми падна у очи тоа што сум ти го болдирала у црвана боја ...

Зелката е штетна за кучињата, и нетреба да се дава.
Манџи ... зависи што подразбираш под манџи, ако под манџа мислиш на домашно приготвена храна специјално за кучето, без зачини, тогаш ОК ... али ако мислиш на нашите манџи за ручек што ги јадеме, тогаш не е ОК, затоа што се несоодветни за организмот на кучињата и се презачинети, и на долгороичен план може да направат огромни проблеми.

А кога „почнува да се кара“ со тебе кога ти го караш, тоа е лош знак.
Кучето несмее да „протестира“ и „да се кара“ со тебе кога ти го караш.

Прочитај ја темата Алфа Статус, за да ме разбереш во што е проблемот :)

Така Доберманката моја, уште на нејзини 2.5 месеца, проба еднаш (за прв и последен пат) да ме искара :)
Јас намерно сакав да и ја видам нејзината реакција, фактички намерно ја испровоцирав за да ја видам нејзината реакција ... и во тањирчето додека ја јадеше сувата храна и бутнав рака.
У тој момент ми за'ржа остро ... еее у тој момент у истата секунда кога ми за'ржа кога сум ја фатила за врат горе и како сум ја растресла (исто како кучката мајка кога ги кара кученцата) и кога сум и се развикала.

И оттогаш у живот ми нема за'ржано ... сега што сакам и правам, и бутам рака у сувата храна додека јаде, буквално месо и вадам од уста, и зимам играчки и топчиња од уста ... значи буквално што сакам си праам со неа, и знам дека нема шанси на мене апсолутно ништо да ми направи ... бидејќи го имам воспоставено клучниот фактор врз неа, а тоа е доминацијата.

Значи најбитно е во вистински момент и правилно да го казниш кучето кога прави нешто што нетреба да прави.
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Пред некое време и јас си земав хаска, девојче со плави очи, сега има 4 месеци и е прехиперактивно барем за женско куче. Јаде буквално СЕ , краставици, зелка, банани, киви, супи, манџи, а да не збориме за мевце и такви работи. Цел ден да му ставаш нешто во уста пак не му е доста, сака уште ! :D Гризе СЕ, а најомилено нешто му се папучи, раце, нозе а особено тоалет хартија! За слушање кога беше мало не слушаше сега слабо, кога ќе реши да се шета по некоја грмушка можеш да го викаш колку сакаш се додека не решиш дека треба сам да одиш и да го земеш :cautious: Сака да се бања и да се шлапа у вода (y) сака дупки да копа, а неќе кога му забрануваш нешто и почнува да се ,,кара" со тебе:toe: Значи хаска само за активни луѓе!:noze:
Се е исто и кај мене со моја Леа, едино слуша ако и кажам да прекине било што. Едино за шетање кога е у огромен парк/игралиште кога се вика по нејзе да дојде ретко доаѓа пошто сака да трча а и такви се активни. Со тек на време ќе видеш дека кога на самото него ќе му е доволно игра ќе си доаѓа, шетај го почесто и на тој начин и ќе се навикне, наградувај го со храна до дека е малечко при доаѓање за да не се „плаше“.

За гризање, апење теглење и мојата прави исто, на секој - но само на мене не. Пошто знае ако само се појавам а праве нешто што не и е дозволено автоматски легнува и се „лигаве“ по нашки кажано :)

И сега веќе кога порасна малце од малце година и нешто месеци, почнува на се и сешто да лае, потруди се уште сега кога е мало, ако му кажеш да трае, да трае. (барем кај мене успеа)

Јас тргнувам од мене, дека никој не е должен моето/твоето куче да го слуша како лае цела ноќ.
 
Член од
15 октомври 2014
Мислења
2.041
Поени од реакции
802
Nesto poveke za konkretnovo kuce .
Ne mi izgleda bas na Haska ..iako drugar mi me ubeduva na toa ..saka da mi go podari .iako nemam nekoe iskustvo i bas pogodno mesto .ali bi se snasol .
Laicki,po sepite mi izgleda na melez .
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Nesto poveke za konkretnovo kuce .
Ne mi izgleda bas na Haska ..iako drugar mi me ubeduva na toa ..saka da mi go podari .iako nemam nekoe iskustvo i bas pogodno mesto .ali bi se snasol .
Laicki,po sepite mi izgleda na melez .
Не е битно што раса е. Единствено, ќе треба да се кастрира зашто сигурно нема педигре, а по некоја случајност да има, не е за размножување бидејќи отскокнува стандарди на Хаски.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
15 октомври 2014
Мислења
2.041
Поени од реакции
802
Не е битно што раса е. Единствено, ќе треба да се кастрира зашто сигурно нема педигре, а по некоја случајност да има, не е за размножување бидејќи отскокнува стандарди на Хаски.
Fala ..iako zelba mi e da si cuvam Belgiski Ovcar,nekoja preporaka ?
Od kade mozam da si najdam i da bidam siguren deka ne me prevarile ?
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
312
Поени од реакции
153
Ми падна у очи тоа што сум ти го болдирала у црвана боја ...

Зелката е штетна за кучињата, и нетреба да се дава.
Манџи ... зависи што подразбираш под манџи, ако под манџа мислиш на домашно приготвена храна специјално за кучето, без зачини, тогаш ОК ... али ако мислиш на нашите манџи за ручек што ги јадеме, тогаш не е ОК, затоа што се несоодветни за организмот на кучињата и се презачинети, и на долгороичен план може да направат огромни проблеми.

А кога „почнува да се кара“ со тебе кога ти го караш, тоа е лош знак.
Кучето несмее да „протестира“ и „да се кара“ со тебе кога ти го караш.

Прочитај ја темата Алфа Статус, за да ме разбереш во што е проблемот :)

Така Доберманката моја, уште на нејзини 2.5 месеца, проба еднаш (за прв и последен пат) да ме искара :)
Јас намерно сакав да и ја видам нејзината реакција, фактички намерно ја испровоцирав за да ја видам нејзината реакција ... и во тањирчето додека ја јадеше сувата храна и бутнав рака.
У тој момент ми за'ржа остро ... еее у тој момент у истата секунда кога ми за'ржа кога сум ја фатила за врат горе и како сум ја растресла (исто како кучката мајка кога ги кара кученцата) и кога сум и се развикала.

И оттогаш у живот ми нема за'ржано ... сега што сакам и правам, и бутам рака у сувата храна додека јаде, буквално месо и вадам од уста, и зимам играчки и топчиња од уста ... значи буквално што сакам си праам со неа, и знам дека нема шанси на мене апсолутно ништо да ми направи ... бидејќи го имам воспоставено клучниот фактор врз неа, а тоа е доминацијата.

Значи најбитно е во вистински момент и правилно да го казниш кучето кога прави нешто што нетреба да прави.
Добра е сега, слуша ! :)))
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
На 12.06 некој нешто фрлил кај мене у двор, или пак изела некое отровно растение, но благодарение на моите брза реакција дома со сите противотрови што ги знаат со шприц нагло ја испраа.

Е сега, имам прашање доколку некој се е соочил со ова. Првите симптоми беа повраќање температура и малаксаност. Со терапија од 2 дена се намали температурата дојде у нормала но престана да јаде и ден денес после 8 дена не јаде. После 3тиот ден почна пролив но со крв. Сите ветеринари различно кажуваат од крајници воспалени до коска заглавено у црева, отров за глувци, ерозија на црева итн итн.

Неделата значи истиот ден кога се појави крвта ставивме канила на раката и до вчера ставав инфузија сабајле/вечер два пати дневно лекови за прочистување и зараснување на веќе оштетени органи. Бидејќи беше дехидрирана не ни можеше да се движи.

Од вчера е многу подобра веќе искаравме канила и нема инфузија бидејќи 5 дена терапија и заврши, пие вода, почна да лае пак се враќа у нормала полека. Но никако нејќе да јаде бега од храна.

Некој совет за да успеам да ја натерам да јаде, среќен што веќе нема крв во столицата, ова утро е океј, и нема повраќање веќе два дена.

Било каков совет би помогнал.
 

gug1

њњ
Член од
14 мај 2011
Мислења
330
Поени од реакции
101
На 12.06 некој нешто фрлил кај мене у двор, или пак изела некое отровно растение, но благодарение на моите брза реакција дома со сите противотрови што ги знаат со шприц нагло ја испраа.

Е сега, имам прашање доколку некој се е соочил со ова. Првите симптоми беа повраќање температура и малаксаност. Со терапија од 2 дена се намали температурата дојде у нормала но престана да јаде и ден денес после 8 дена не јаде. После 3тиот ден почна пролив но со крв. Сите ветеринари различно кажуваат од крајници воспалени до коска заглавено у црева, отров за глувци, ерозија на црева итн итн.

Неделата значи истиот ден кога се појави крвта ставивме канила на раката и до вчера ставав инфузија сабајле/вечер два пати дневно лекови за прочистување и зараснување на веќе оштетени органи. Бидејќи беше дехидрирана не ни можеше да се движи.

Од вчера е многу подобра веќе искаравме канила и нема инфузија бидејќи 5 дена терапија и заврши, пие вода, почна да лае пак се враќа у нормала полека. Но никако нејќе да јаде бега од храна.

Некој совет за да успеам да ја натерам да јаде, среќен што веќе нема крв во столицата, ова утро е океј, и нема повраќање веќе два дена.

Било каков совет би помогнал.
Го имав истио проблем лани, 2 недели со него али кај мене од болест сеа незнам како се викаше, 12 дена со шприц го ранев, ориз без зачини, и компир исто без зачин, и за муцката во грло сакал некел јадеше, после тие 2 недели лесна храна како супа, веке 3 недела си јадеше од храната и немав проблем.

Еве го демон:
.
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Го имав истио проблем лани, 2 недели со него али кај мене од болест сеа незнам како се викаше, 12 дена со шприц го ранев, ориз без зачини, и компир исто без зачин, и за муцката во грло сакал некел јадеше, после тие 2 недели лесна храна како супа, веке 3 недела си јадеше од храната и немав проблем.

Еве го демон:
.

Јасно е тоа дека ако нејке сама да почне да јаде, ќе мора на друг начин за да се оддржува колку толку. По мое е исплашена бидејќи ако е истровена (не можам да тврдам) памте дека по храната и се случило оваа мака, па се плаше. Ќе видеме времето ќе покаже.

Фала у секој случај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom