Сибирски Хаски (Siberian Husky)

L

Lu

Гостин
@штриц епа добредојде во реалноста ... тоа е карактерот на Хаските, премногу тврдоглава и инаетлива раса ... и токму ова се дешава кога се зима Хаски поради изгледот, а не поради карактерот.

Куче се одбира според карактер, а не според изглед.
Не зборам конкретно за тебе, општо зборам, затоа што Хаските ги земаат најчесто поради нивниот изглед, демек убави, мили, плави очи ... и после си имаат еден куп проблеми особено почетниците, со карактерот на расата.

Многу комплицирана раса се.
 
Член од
15 февруари 2010
Мислења
380
Поени од реакции
478
Здраво хаскичуватели. Денес купив хаски и имам неколку прашања окулу исхрана, вакцини, анти-паразитни средства итн.
Машко е, старо околу 40 дена. Малце сум загрижен околу влакното, имено, околу пределот на главата и вратот има јака црна боја, а накај опашот има сиви влакненца ко на стар дедо. Дали би требало насекаде да е црна или ова е некако поврзано со исхраната (бојата и сјајот на влакното).
Сеуште не е вакцинирано, човекот од кој го купив ми кажа дека треба на 60 дена старост да прими прва вакцина а по неколку недели и ревакцина (сеа читам на форумов и за 3та вакцина дека требало). Околу паразитите, ми даде капсула Caniverm и ми рече дека требало една недела пред вакцинација да му дадам пола капсула (првата му е дадена од него). Сега разбарав на нет метод со давање на анти-паразитно хербална тинктура кој би требало да биде поздравa отколку труењето со Caniverm.
Денеска прв ден јадеше блендирано телешко месо, неколку парчиња сланина и млеко попара. Незнам дали да почнам да му давам дехидрат или е уште мало за таква храна. Било како совет е добредојден
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Здраво хаскичуватели. Денес купив хаски и имам неколку прашања окулу исхрана, вакцини, анти-паразитни средства итн.
Машко е, старо околу 40 дена. Малце сум загрижен околу влакното, имено, околу пределот на главата и вратот има јака црна боја, а накај опашот има сиви влакненца ко на стар дедо. Дали би требало насекаде да е црна или ова е некако поврзано со исхраната (бојата и сјајот на влакното).
Сеуште не е вакцинирано, човекот од кој го купив ми кажа дека треба на 60 дена старост да прими прва вакцина а по неколку недели и ревакцина (сеа читам на форумов и за 3та вакцина дека требало). Околу паразитите, ми даде капсула Caniverm и ми рече дека требало една недела пред вакцинација да му дадам пола капсула (првата му е дадена од него). Сега разбарав на нет метод со давање на анти-паразитно хербална тинктура кој би требало да биде поздравa отколку труењето со Caniverm.
Денеска прв ден јадеше блендирано телешко месо, неколку парчиња сланина и млеко попара. Незнам дали да почнам да му давам дехидрат или е уште мало за таква храна. Било како совет е добредојден
Кај хаските е дозволена секаква боја на крзното, има темно црно-бело, црно-сиво бели(главата и пределот на грбот црни а страничните делови сиво накај црно) итн. итн. итн.
Прва вакцина се прима на 42 дена, па по 3 недели ревакцина. Пред вакцина го чистиш од внатрешни паразити.
Блендирано говедско месо е ок, ама сланината и попарата ќе му ги замениш со дехидрат (ќе го измелеш како Несквик да стане и ќе му го мешаш со јогурт), па по некое време топи ги зрната во вода или јогурт.
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
103
Поени од реакции
20
Аљаски маламут? Дали има некоја разлика или со Сибирската Хаска?
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.331
Поени од реакции
1.886
Аљаски маламут? Дали има некоја разлика или со Сибирската Хаска?
Da ima, mngo pogolemo raste i ima druga dlaka. Mozes da najdes na google ima sporedbi. Za razlika od haskite ne se tolku temperamentni

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
 
Член од
14 септември 2007
Мислења
118
Поени од реакции
5
Lugje zdravo. Zedov vchera preubavo haski i go krstivme Max. Ima 40 dena...e sea generalno sum u frka mocha kaj stigne :D HELP
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
174
Поени од реакции
231
Lugje zdravo. Zedov vchera preubavo haski i go krstivme Max. Ima 40 dena...e sea generalno sum u frka mocha kaj stigne :D HELP
Е па друже тогаш , земи алкохолен оцет, купи прскалка за да го прскаш по под, земиод тие џамбо кујнски хартии или тоалетна и чисти :angel:.
Тоа е, мало е што ќе правиш, вади го почесто да моча под почесто мислам на секој саат и со време ќе научи
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.849
Поени од реакции
2.406
Е па друже тогаш , земи алкохолен оцет, купи прскалка за да го прскаш по под, земиод тие џамбо кујнски хартии или тоалетна и чисти :angel:.
Тоа е, мало е што ќе правиш, вади го почесто да моча под почесто мислам на секој саат и со време ќе научи
Епа тоа е...има 40 дена......нема примено прва вакцина, сеуште е на полутврда храна, од глисти може е прочистено. Ќе си седи дома сега два месеца ако му е паметен газдата и ќе си чисти. Тоа е.
 
Член од
28 јануари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Имам Сибирско Хаски и премногу го сакам се вика Купер е сега едно не ми е јасно и сакам да прашам дали некој знае ушенцата му беа дигнати но пред 2 недели му паднаа и двете едното ептен а другото е малку поподигнато, до што е работата ? храна му купив фармина му давам и витамински апчиња кучето на здравје е ѕвер родено е на 8ми Септември и сега ми е премногу мака за ушенцата, некоја помош ?
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
685
Поени од реакции
908
Која цена се движат овие кутриња? И како можам да препознам дали мало кутре е чисто хаски со педигре, или е мешано со некоја друга раса? Совети при купување?
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
4.939
Која цена се движат овие кутриња? И како можам да препознам дали мало кутре е чисто хаски со педигре, или е мешано со некоја друга раса? Совети при купување?
https://www.facebook.com/oprema.kucinja?fref=ts
Борче се вика типот, одгледува хаски чисти со педигре со све, ги има едно 20-тина и мали и големи. Пиши му :D
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
792
Која цена се движат овие кутриња? И како можам да препознам дали мало кутре е чисто хаски со педигре, или е мешано со некоја друга раса? Совети при купување?
Кибaнгo имaaт мнoгу убaви хaскијa истo тaкa. Ќе ти прaтaм линк oд прoфилoт нa чoвекoт вo пoрaкa.
 
Член од
1 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
125
Zdravo dechki. Imam haska mashko se vika Pako. Go zedov na 2 meseci i koga go zedov mnogu placheshe i kvicheshe na vecher. Posle odreden period pomina to i se navikna. Vcera napraj 4 meseci ama poslednite 2 dena i denje i nokje kvici i vie isto kako prviot den ko go donesov... dali e nesto od zabite mozi mi rekoja ili od sho neznam ama ovie 2 dena bez spienje ne ostaj cela ulica od silno kvicenje... proshetan najaden se e ne e ni vrzan a ete se ponasha kako prviot den ko go zedov... gledam ima mnogu od vas na ova tema koj stvarno se razbirate pa ke ve molam za pomos pred da viknat policija komsite... o_O:place::(

P.s eve go Pako :rolleyes::) 20161112_093132.jpg
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
792
Zdravo dechki. Imam haska mashko se vika Pako. Go zedov na 2 meseci i koga go zedov mnogu placheshe i kvicheshe na vecher. Posle odreden period pomina to i se navikna. Vcera napraj 4 meseci ama poslednite 2 dena i denje i nokje kvici i vie isto kako prviot den ko go donesov... dali e nesto od zabite mozi mi rekoja ili od sho neznam ama ovie 2 dena bez spienje ne ostaj cela ulica od silno kvicenje... proshetan najaden se e ne e ni vrzan a ete se ponasha kako prviot den ko go zedov... gledam ima mnogu od vas na ova tema koj stvarno se razbirate pa ke ve molam za pomos pred da viknat policija komsite... o_O:place::(

P.s eve go Pako :rolleyes::)Прегледај го приврзокот 160686
Верoјaтнo е дo зaбите. Дaвaј му игрaчки зa глoдaње, сум слушнaлa и зaмрзнaти нaгрaди им јa oлеснувaaт бoлкaтa.
 
На врв Bottom