Сибирски Хаски (Siberian Husky)

Член од
1 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
125
Верoјaтнo е дo зaбите. Дaвaј му игрaчки зa глoдaње, сум слушнaлa и зaмрзнaти нaгрaди им јa oлеснувaaт бoлкaтa.
Ko kje ima nekoj vo negova blizina e miren ama ako se oddalecham od nego i da ostani samo kvici i vie odreden period pa koga se smirva koga ne... ako e do zabite za kolku vreme ke pomini ovaj period oti vaka me zbudali totalno.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
792
Ko kje ima nekoj vo negova blizina e miren ama ako se oddalecham od nego i da ostani samo kvici i vie odreden period pa koga se smirva koga ne... ako e do zabite za kolku vreme ke pomini ovaj period oti vaka me zbudali totalno.
Мoјaтa вaкa пoчнa дa квичи кoгa сфaти декa не мoже секaде сo нaс дa oди (приближнo тaa вoзрaст). Анксиoзнoст јa фaќaше кoгa ќе јa oстaвевме сaмa дoмa и квичеше мнoгу, a честo се случувaше и дa се измoчa/уништи нештo oд ревoлт. И уште јa фaќa aкo јa oстaвaм пред прoдaвницa зa дa купaм нештo, мaкaр и мoј пријaтел дa јa држи.
 
Член од
1 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
125
Мoјaтa вaкa пoчнa дa квичи кoгa сфaти декa не мoже секaде сo нaс дa oди (приближнo тaa вoзрaст). Анксиoзнoст јa фaќaше кoгa ќе јa oстaвевме сaмa дoмa и квичеше мнoгу, a честo се случувaше и дa се измoчa/уништи нештo oд ревoлт. И уште јa фaќa aкo јa oстaвaм пред прoдaвницa зa дa купaм нештo, мaкaр и мoј пријaтел дa јa држи.
I kako e sega i na koja vozdrast e? Pominuva za brzo ovaj period ili uste dolgo ke se odnesuva vaka? I ako imate nekoj sovet za ova mozi slobodno da mi kazite :)
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
792
I kako e sega i na koja vozdrast e? Pominuva za brzo ovaj period ili uste dolgo ke se odnesuva vaka? I ako imate nekoj sovet za ova mozi slobodno da mi kazite :)
Ќе требa дa се нaвикнувa нa вaшетo oтсуствo. Oстaвете гo сaмo првo пoкрaтoк периoд (10 минути) пa згoлемувaјте гo времетo пoстепенo. Дoдекa е сaмo дaјте му игрaчкa зa дa се зaнимaвa. Зa друг нaчин кoнтaктирaјте сo прoфесиoнaлен дресер.
 
Член од
1 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
125
Ќе требa дa се нaвикнувa нa вaшетo oтсуствo. Oстaвете гo сaмo првo пoкрaтoк периoд (10 минути) пa згoлемувaјте гo времетo пoстепенo. Дoдекa е сaмo дaјте му игрaчкa зa дa се зaнимaвa. Зa друг нaчин кoнтaктирaјте сo прoфесиoнaлен дресер.
kako da go pochudiv od ko pishav tuka... poslednite 2 dena e bukvalno bubalica glas ne mu se slusha si sedi mirno se gali i ne kvici pokje... na vecer si ima miren son i sega e konechno ko so treba.
 
Член од
20 март 2017
Мислења
6
Поени од реакции
2
Зедов бело хаски пред 5 месеци но сеуште ме мачи дилема дали е чисто аи кога ќе порасне да ја парам па ако некој е поискусен од мене да процени дали е чиста (овие ми се едниствени добри слики, нее многу фотогенична). received_1422847777734801.jpeg received_1422847827734796.jpeg
 
K

Kacar

Гостин
Зедов бело хаски пред 5 месеци но сеуште ме мачи дилема дали е чисто аи кога ќе порасне да ја парам па ако некој е поискусен од мене да процени дали е чиста (овие ми се едниствени добри слики, нее многу фотогенична).Прегледај го приврзокот 167108 Прегледај го приврзокот 167109
Spored mene e haska, malku u dilema me stavaat ushite, pregolemi se kako.na germanski ovcar.
 
Член од
20 март 2017
Мислења
6
Поени од реакции
2
Spored mene e haska, malku u dilema me stavaat ushite, pregolemi se kako.na germanski ovcar.
Ушите и се таман DSC_0261.JPG DSC_0251.JPG така изгледаат на сликите аи ги имаше спуштено пошто ја галев.
 

Attachments

Член од
28 јули 2015
Мислења
49
Поени од реакции
8
IMG_20170426_130017.jpg IMG_20170426_124936.jpg
Дали знаете од што раси е мешано кучево?
 
Член од
23 јули 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo imam haska zenka stara e 2 godini I pred nekoj den pocna da kasla kako covek,prvo pocna dodeka ja setav I mnogu trga I kaslase,Dali e mozno odto of remceto I of sto trga mnogu I'll e nekoja infekcija?predhodno e cuvana doma I ne bila vrzana a Sega jas ja cuvam vrzana I koga ke vidi macka Ripa I trga pa mislam deka e od toa ve molam za mislenje Nov sum na forumov[DOUBLEPOST=1500820794][/DOUBLEPOST]
Тука луѓето грешат, кај "симпатично ми е на изглед". Специфична раса се хаските и поларните раси, ама се надевам си се информирал доволно пред да ја земеш. Во секој случај, ви посакувам многу убави моменти заедно
Bas deka se tvrdoglavi I nemirni gi sakam,a za izgledot da ne pravime muabet preubavi se,kuce kako kuce site imaat I maani I ubavi osobini taka da osven haski drugo kuce ne bi posakal da cuvam a ako ne sakate nemirni kucinja togas kupete si fikus cvekje
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
858
Поени од реакции
902
Ја прочитав темава од почеток, имам и јас хаски ама никако не се вклопува карактерот вие што го опишувате. Мојата е душа мила, јас помирно куче во живот немам видено. Си живее заедно со мачка, глас и немам слушнато до сега. Ниту лае ниту завива, знае некогаш да испушти звук кога се прозева и еднаш има на куче залаано. Кога сум во викендица си седи одврзано иако немам ограда и никаде не мрда. И во станов (на приземје со двор) е иста ама страв ми е бидејќи е во близина улицата па ја врзувам зошто нужда врши во паркот па си се враќа.
Сосема различен карактер од стандард хаски. Комшијата што чува лабрадор вика дека прв пат гледа куче кое не лае :)
 

Attachments

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
66
Ја прочитав темава од почеток, имам и јас хаски ама никако не се вклопува карактерот вие што го опишувате. Мојата е душа мила, јас помирно куче во живот немам видено. Си живее заедно со мачка, глас и немам слушнато до сега. Ниту лае ниту завива, знае некогаш да испушти звук кога се прозева и еднаш има на куче залаано. Кога сум во викендица си седи одврзано иако немам ограда и никаде не мрда. И во станов (на приземје со двор) е иста ама страв ми е бидејќи е во близина улицата па ја врзувам зошто нужда врши во паркот па си се враќа.
Сосема различен карактер од стандард хаски. Комшијата што чува лабрадор вика дека прв пат гледа куче кое не лае :)
Оргинал хаска со педигре никогаш не лае само завива е сега гледам има многу мешани хаски така ја расипаа расата.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
858
Поени од реакции
902

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
66
Член од
6 февруари 2010
Мислења
858
Поени од реакции
902
Значи зборам за расата хаска не треба да лае е сега што се парат кај стигнат не да лае и ке лета.
Од каде ти е тоа дека не треба да лае? Дај некој линк каде што си прочитал дека "оригинал" хаски не лаат.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom