Сибирски Хаски (Siberian Husky)

Дискусија во форумот 'Кучиња' започната од Papillon.Papi, 17 август 2014.

1. Papillon.Papi

Papillon.Papi Terrierist

Член од:
    15 јануари 2014
    Мислења:
    746
    Допаѓања:
    756
    Верoјaтнo е дo зaбите. Дaвaј му игрaчки зa глoдaње, сум слушнaлa и зaмрзнaти нaгрaди им јa oлеснувaaт бoлкaтa.

2. Голубович

Голубович

Член од:
    1 февруари 2014
    Мислења:
    182
    Допаѓања:
    89
    Ko kje ima nekoj vo negova blizina e miren ama ako se oddalecham od nego i da ostani samo kvici i vie odreden period pa koga se smirva koga ne... ako e do zabite za kolku vreme ke pomini ovaj period oti vaka me zbudali totalno.

3. Papillon.Papi

Papillon.Papi Terrierist

Член од:
    15 јануари 2014
    Мислења:
    746
    Допаѓања:
    756
    Мoјaтa вaкa пoчнa дa квичи кoгa сфaти декa не мoже секaде сo нaс дa oди (приближнo тaa вoзрaст). Анксиoзнoст јa фaќaше кoгa ќе јa oстaвевме сaмa дoмa и квичеше мнoгу, a честo се случувaше и дa се измoчa/уништи нештo oд ревoлт. И уште јa фaќa aкo јa oстaвaм пред прoдaвницa зa дa купaм нештo, мaкaр и мoј пријaтел дa јa држи.

4. Голубович

Голубович

Член од:
    1 февруари 2014
    Мислења:
    182
    Допаѓања:
    89
    I kako e sega i na koja vozdrast e? Pominuva za brzo ovaj period ili uste dolgo ke se odnesuva vaka? I ako imate nekoj sovet za ova mozi slobodno da mi kazite :)

5. Papillon.Papi

Papillon.Papi Terrierist

Член од:
    15 јануари 2014
    Мислења:
    746
    Допаѓања:
    756
    Ќе требa дa се нaвикнувa нa вaшетo oтсуствo. Oстaвете гo сaмo првo пoкрaтoк периoд (10 минути) пa згoлемувaјте гo времетo пoстепенo. Дoдекa е сaмo дaјте му игрaчкa зa дa се зaнимaвa. Зa друг нaчин кoнтaктирaјте сo прoфесиoнaлен дресер.

6. Голубович

Голубович

Член од:
    1 февруари 2014
    Мислења:
    182
    Допаѓања:
    89
    kako da go pochudiv od ko pishav tuka... poslednite 2 dena e bukvalno bubalica glas ne mu se slusha si sedi mirno se gali i ne kvici pokje... na vecer si ima miren son i sega e konechno ko so treba.

На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LaraTheHusky

LaraTheHusky

Член од:
    20 март 2017
    Мислења:
    6
    Допаѓања:
    2
    Зедов бело хаски пред 5 месеци но сеуште ме мачи дилема дали е чисто аи кога ќе порасне да ја парам па ако некој е поискусен од мене да процени дали е чиста (овие ми се едниствени добри слики, нее многу фотогенична). received_1422847777734801.jpeg received_1422847827734796.jpeg

На Kacar му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kacar

Kacar

Член од:
    7 јуни 2013
    Мислења:
    709
    Допаѓања:
    492
    Spored mene e haska, malku u dilema me stavaat ushite, pregolemi se kako.na germanski ovcar.

9. LaraTheHusky

LaraTheHusky

Член од:
    20 март 2017
    Мислења:
    6
    Допаѓања:
    2
    Ушите и се таман DSC_0261.JPG DSC_0251.JPG така изгледаат на сликите аи ги имаше спуштено пошто ја галев.

Прикачени податотеки:

На خرید گیفت کارت му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mariska

mariska

Член од:
    28 јули 2015
    Мислења:
    32
    Допаѓања:
    1
    IMG_20170426_130017.jpg IMG_20170426_124936.jpg
    Дали знаете од што раси е мешано кучево?

11. Dejandina

Dejandina

Член од:
    23 јули 2017
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo imam haska zenka stara e 2 godini I pred nekoj den pocna da kasla kako covek,prvo pocna dodeka ja setav I mnogu trga I kaslase,Dali e mozno odto of remceto I of sto trga mnogu I'll e nekoja infekcija?predhodno e cuvana doma I ne bila vrzana a Sega jas ja cuvam vrzana I koga ke vidi macka Ripa I trga pa mislam deka e od toa ve molam za mislenje Nov sum na forumov
    --- Споено дупло мислење, 23 јули 2017 ---
    Bas deka se tvrdoglavi I nemirni gi sakam,a za izgledot da ne pravime muabet preubavi se,kuce kako kuce site imaat I maani I ubavi osobini taka da osven haski drugo kuce ne bi posakal da cuvam a ako ne sakate nemirni kucinja togas kupete si fikus cvekje

Последно уредено: 23 јули 2017
  12. zelenko

zelenko

Член од:
    6 февруари 2010
    Мислења:
    671
    Допаѓања:
    568
    Ја прочитав темава од почеток, имам и јас хаски ама никако не се вклопува карактерот вие што го опишувате. Мојата е душа мила, јас помирно куче во живот немам видено. Си живее заедно со мачка, глас и немам слушнато до сега. Ниту лае ниту завива, знае некогаш да испушти звук кога се прозева и еднаш има на куче залаано. Кога сум во викендица си седи одврзано иако немам ограда и никаде не мрда. И во станов (на приземје со двор) е иста ама страв ми е бидејќи е во близина улицата па ја врзувам зошто нужда врши во паркот па си се враќа.
    Сосема различен карактер од стандард хаски. Комшијата што чува лабрадор вика дека прв пат гледа куче кое не лае :)

Прикачени податотеки:

13. newcastle

newcastle Shearer

Член од:
    23 декември 2014
    Мислења:
    183
    Допаѓања:
    48
    Оргинал хаска со педигре никогаш не лае само завива е сега гледам има многу мешани хаски така ја расипаа расата.

14. zelenko

zelenko

Член од:
    6 февруари 2010
    Мислења:
    671
    Допаѓања:
    568
  15. newcastle

newcastle Shearer

Член од:
    23 декември 2014