Сибирски Хаски (Siberian Husky)

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Здраво Дечки

Пак јас :D

Еве не нас, растеме :D


11880243_10207813592047084_781077557_n.jpg

Инаку си имам една мака. Прееска го гледам Лео лежи на плочки во ходник и отидов да го погалам, и во крзното му го најдов ова
11874060_10207813589327016_1951013091_n.jpg

Некој да ми каже што е ?
Зошто не се разбирам многу, и дали треба да бидам загрижен ?[DOUBLEPOST=1439910167][/DOUBLEPOST]Колку што проверив на интрнет има голема веројатност ова да е крлеж.
Ама му имам имам ставено ампула против крлежи уште пред 2 - 3 месеца, зошто би фатил крлежи ?
Го проверував по цело тело, го чешлав, не најдов друг, а кај мене во двор е ептен чисто, нема шанса да му е од тука.
Завчера со Татко ми се шетаа во прилично голема трева, пуштен бил, да се растрча, можно ли е да е од таму крлежот и дали после ова има шанса пак да фати, за да знам дали да си превземам превентивни мерки ?
И кои би биле ?
Бањање со посебен шампон, па пак ампула ?

Ви благодарам дечки однапред.
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Здраво Дечки

Пак јас :D

Еве не нас, растеме :D


Прегледај го приврзокот 126708

Инаку си имам една мака. Прееска го гледам Лео лежи на плочки во ходник и отидов да го погалам, и во крзното му го најдов ова
Прегледај го приврзокот 126709

Некој да ми каже што е ?
Зошто не се разбирам многу, и дали треба да бидам загрижен ?[DOUBLEPOST=1439910167][/DOUBLEPOST]Колку што проверив на интрнет има голема веројатност ова да е крлеж.
Ама му имам имам ставено ампула против крлежи уште пред 2 - 3 месеца, зошто би фатил крлежи ?
Го проверував по цело тело, го чешлав, не најдов друг, а кај мене во двор е ептен чисто, нема шанса да му е од тука.
Завчера со Татко ми се шетаа во прилично голема трева, пуштен бил, да се растрча, можно ли е да е од таму крлежот и дали после ова има шанса пак да фати, за да знам дали да си превземам превентивни мерки ?
И кои би биле ?
Бањање со посебен шампон, па пак ампула ?

Ви благодарам дечки однапред.
Толку траат ампулите, 2-3 месеци макс. Земи си огрлица. Иначе за да угинат крлежите треба прво да се закачат. Тој е принципот на дејство. Колкави уши има :D
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Толку траат ампулите, 2-3 месеци макс. Земи си огрлица. Иначе за да угинат крлежите треба прво да се закачат. Тој е принципот на дејство. Колкави уши има :D
Има во сите пет шопови огрлици ?
И отприлика колку пари се ? :D
Иначе уште - радари :D
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Има во сите пет шопови огрлици ?
И отприлика колку пари се ? :D
Иначе уште - радари :D
Scalibor кај Др.Диме има 1200 за средни раси и 1300 поголемите раси и траат 6 месеци. (јас за големи купив хахах) Ефикасно е многу до сега немам најдено ништо така да можеш слободно да си купиш. :D
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Дечки мене константно моево гледа да му ја свузне од двор, чаре некое ?
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Дечки мене константно моево гледа да му ја свузне од двор, чаре некое ?
Бокс? Или ако не ти сметаат влакната, дома чувај го, па пуштај го да се истрча додека ти си надвор.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Бокс? Или ако не ти сметаат влакната, дома чувај го, па пуштај го да се истрча додека ти си надвор.
Дворот е огромен плус скоро секој ден си се шета не сакав во Бокс да го ставам али ќе мора да му направам еден изгледа ;)
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Дворот е огромен плус скоро секој ден си се шета не сакав во Бокс да го ставам али ќе мора да му направам еден изгледа ;)
Ако е женско во периодот за парење е така, сака да избега и да си најде нештo :) Кај мене само тој период пробуваше да избега рипаше ограда од 1.5м без проблем. Нека си биде во бокс навечер, преку ден ако има кој да надгледнува нека си го пуштено, едино такво решение, кај мене во тој период е на ланец (врзан за 10 метра шипка низ цел двор) за да може да биде пак „слободно“ дека сака да оди
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Ако е женско во периодот за парење е така, сака да избега и да си најде нештo :) Кај мене само тој период пробуваше да избега рипаше ограда од 1.5м без проблем. Нека си биде во бокс навечер, преку ден ако има кој да надгледнува нека си го пуштено, едино такво решение, кај мене во тој период е на ланец (врзан за 10 метра шипка низ цел двор) за да може да биде пак „слободно“ дека сака да оди
Мажјак е и неверуем да е за парење 5 месеци си има накај 6ти толку напреден не е ваљда :D
 
Член од
14 август 2009
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво
Имам хаска и вакво куче до сеа немам видено у мојот живот :) по тврдоглаво неможе да биде,кога сакам да го шетам не го шетам јас туку тоа ме шета мене,тегне ко лудо,копа насекаде,скока мрежи по метро ипол,кај и да го врзам се плетка :vozbud:
И најлошо е што ако начека кокошки, им се пушта и од сите една си фаќа и ми ја носи мене удавена,стварно незнам што да правам ама вака неоди. дајте некој совет :cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom