Се каете ли што сте се иселиле од Македонија?

Член од
23 јануари 2012
Мислења
885
Поени од реакции
912
Доколку имам прилика зошто да не... Но сепак ме плашат можните последици за болестите што можат да се добијат од престојот таму... Али добри пари се прават знам многу што од печалење таму си отворија сопствени бизниси и што живеат комотно без тие самите да работат.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јебига Леа за многумина иднина е мафтање партиски знамиња и прошетки по митинзи.
А толку ни е се розево у државава шо секој муабет шо ќе го чуеш од случаен минувач е пофалба за добриот живот у странција.
Глупаци бе, бегаат од убаина Македонска.
Шо ни фали овде? Ништо, освен некои ситници шо кај да е ќе се средат :icon_lol:
Се функционира беспрекорно:едношалтерски систем, здравство, образование, нема селективно спроведување на закони, секој може да се вработи без партиска книшка и врски, се вреднува знаење, нема казни за дишење воздух, едини сме у свет шо не плаќаме парно кое не го користиме, можеме да излеземе на протест и да си ги бараме нашите права без некој да не прогласи за предавник, платите растат во согласност со растот трошоците за живот, стапката на невработеност не се намалува со бришење од евиденција....
Стварно треба да си луд, предавник и да дозволиш комуњари од одредени медиуми да те тераат да избегаш од ваква убаина.
Душо моја, зарем немаме примери како се враќаат со магистратура од меѓународни признати факултети и пред нос им вработуваат партиски послушници? Како ние младите би ја подобриле државата кога државата само партиски реагира?
Не мафтам бе знаме за една мочана работа у администрација, не лижам партиски гз, не се молам за работа бе и нема сила на светот да ме натера да бидам партиски полтрон. Ние на земјава можеме да и помогнеме само на еден начин. А тоа е сите да заминеме настрана, а овде да остане само државна администрација. Кога би останале сами, ќе си делат плати од гз. И така се нека исцрка и сами себе си нека се изедат и уништат. Додека партиските полтрони не останат сами во оваа држава да се испоубијат меѓу себе нема иднина оваа држава.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Душо моја, зарем немаме примери како се враќаат со магистратура од меѓународни признати факултети и пред нос им вработуваат партиски послушници?
Па тоа партиско копито за џабе ли мафтало знаме додека некој се мучел, учел и магистрирал? Тоа партиско копито така е задоено - мафтај знаме за да се вработиш а партијата ќе ти помогне со тоа шо ќе сними спот (за да ги издупи учените кадри) знаењето е сила и моќ па ко ќе дојде ред да се аплицира за работа се знае кој ќе има предност. :pipi:
Како ние младите би ја подобриле државата кога државата само партиски реагира?
Не мафтам бе знаме за една мочана работа у администрација, не лижам партиски гз, не се молам за работа бе и нема сила на светот да ме натера да бидам партиски полтрон. Ние на земјава можеме да и помогнеме само на еден начин. А тоа е сите да заминеме настрана, а овде да остане само државна администрација. Кога би останале сами, ќе си делат плати од гз. И така се нека исцрка и сами себе си нека се изедат и уништат. Додека партиските полтрони не останат сами во оваа држава да се испоубијат меѓу себе нема иднина оваа држава.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Од пропаганда не се живее, туку од работа. Затоа засукајте си ги ракавите и работете за Вашата подобра иднина. Кога вие ќе имате, ќе има и вашата фамилија. Ќе имаат и другите фамилии со трошење на пари, ќе има и државата пари. Плус пазарот на труд ќе дојде во некоја нормала.
Како што се тргнати на крадење, 1000 000 население да испадне од државава пак ќе има 10% невработеност овде.
 
П

Пепси_

Гостин
Ние самите си се дупиме,т.е. тие простите што стигнале "некако" до владеачки позиции во фирми и било што.

Фино лепо французин иде и им вели на вработени "застаните на капијата 1 ден сите од чистач до менаџер,ќе зимате плата како во европската унија што зимат за истата работа"

иде менаџерот и ти вели "шо ве ебам јас земам 1000 евра плата плус бонус,не протестирам ќе изгубам може и тоа што имам"



ваквите ситуации додека не се променат сите ќе си одат, и молите се да не им го пренесат тоа селското на нивните деца и внуци :tapp:
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
--- надополнето: 18 мај 2013 во 20:12 ---
Во духот на каењето еве една колумна, како не треба никаде да одите и ако сте толку паметни треба да останете овде мафтајќи знамиња во надеж некој сончев ден вашиот задник ќе го седнете во административно столче.
Драг Мој Алекс јас на овој текст би ти рекла само кратко: Не сери!

Иднината сами си ја градиме

„Мои сограѓани Американци не прашувајте што може вашата земја да направи за вас туку прашајте што може вие да направите за вашата земја“ така Џон Кенеди им се обрати на неговите Американци за време на неговата инаугурација. Изрека по која треба да се води секој народ не само американскиот. Па така добро ќе е и ние македонскиот народ, а поготово младите тоа го сфатиме сериозно и најпрво ќе прашуваме што треба да направиме за татковината, а не татковината што треба да направи за нас.


Автор: Александар Трајаноски
Стварно добар текст... Работи иако немаш давај, Иако имаш проблеми не ги носи на работа и прави што можеш најдобро за државата...

За тоа таа ќе ти врати ниска плата, бркање од работа доколку згусне, можност за подобра иднина сведена на нула...

Во Македонија сватив дека нема средна класа... Има само луѓе што имаат многу пари и луѓе што немаат ич... Целата работа и мене што ми го смени мислењето за државава и иселувањето е следно...

Додека некој тука учи, се труди, работи тоа не се цени... На пример некој вади 5ки во школо, некој со врски ке си ги добие тие оцени.. На крајот и 2цата имаат диплома која има иста вредност... Пак тој што има врски ќе има поубав живот и работа од оној што се труди.. Сега кој е тој будала да се мачи цел живот за ништо да нема на крај? Со која цел?

Животот е еден.. И на крајот од денот секој треба да си се замисли дали е задоволен од тоа што го изживеал.. Што изживеало 90 % од нашето население... Искачања? Дружби? Солидни врски имале? Премногу е краток животот за да се замараме за ситни нешта од типот дали ќе имаш за храна или пак дали ќе имаш пари да пиеш кафе 10 пати во месецот...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
--- надополнето: 18 мај 2013 во 20:12 ---


Стварно добар текст... Работи иако немаш давај, Иако имаш проблеми не ги носи на работа и прави што можеш најдобро за државата...

За тоа таа ќе ти врати ниска плата, бркање од работа доколку згусне, можност за подобра иднина сведена на нула...

Во Македонија сватив дека нема средна класа... Има само луѓе што имаат многу пари и луѓе што немаат ич... Целата работа и мене што ми го смени мислењето за државава и иселувањето е следно...

Додека некој тука учи, се труди, работи тоа не се цени... На пример некој вади 5ки во школо, некој со врски ке си ги добие тие оцени.. На крајот и 2цата имаат диплома која има иста вредност... Пак тој што има врски ќе има поубав живот и работа од оној што се труди.. Сега кој е тој будала да се мачи цел живот за ништо да нема на крај? Со која цел?

Животот е еден.. И на крајот од денот секој треба да си се замисли дали е задоволен од тоа што го изживеал.. Што изживеало 90 % од нашето население... Искачања? Дружби? Солидни врски имале? Премногу е краток животот за да се замараме за ситни нешта од типот дали ќе имаш за храна или пак дали ќе имаш пари да пиеш кафе 10 пати во месецот...
Овој текст е само и само за знамевеачи, газолижачи и плакатолепачи. Нормален и самостоен човек нема ни да го помисли тоа да го напише. На крајот на краиштата сите многу добро знаеме како живееме и како живеат нашите во околина.
Муабети од типот ќути нека те дупат, може да напише само некој што студирал 6 години на факултет, а при тоа му е обезбедено државно столче, односно смести го газот џабелебарски па ова „патриотиве“ нека те ранат.
Бегајте додека не ги вратиле визине за Балкан, оти погласно почнаа да се закануваат. Овде леб оддамна нема, има само администрација и идни административци.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Овој текст е само и само за знамевеачи, газолижачи и плакатолепачи. Нормален и самостоен човек нема ни да го помисли тоа да го напише. На крајот на краиштата сите многу добро знаеме како живееме и како живеат нашите во околина.
Муабети од типот ќути нека те дупат, може да напише само некој што студирал 6 години на факултет, а при тоа му е обезбедено државно столче, односно смести го газот џабелебарски па ова „патриотиве“ нека те ранат.
Бегајте додека не ги вратиле визине за Балкан, оти погласно почнаа да се закануваат. Овде леб оддамна нема, има само администрација и идни административци.
Муабетов за бегајте од државава ми го прават сите мои роднини кои се во странство... Сите оние кои што се вратиле тука со надеж дека има нешто подобро и со цел да си ја посетат фамилијата и ако можат да живеат тука... Што ќе видат повеќе Албанци него македонци, поголема сиромаштија ,поголеми гомнарии ништо сменето...

Муабетите од типот ќе има инвестиции, ќе има подобра иднина не држат вода... Пак е истото, пак е со партиски вработувања... Само нема ние да се чешаме... ние ќе си живееме убав живот на крајот... Тие од врвот ќе се запрашаат што напраиле со државата кога сите ќе се иселат од тука :)

Пуштете разговор на министерот кај Јанко во емисија да слушате кои изговори ги наоѓа за пејпал да не дојде во државата... Страшно нешто.. Само за да нема народот повеќе пари :) Абе како сами да ти викаат бегај од тука ќе пропадне државата...
--- надополнето: 21 мај 2013 во 00:52 ---
Иначе и ја сум бил во партија, сум правел се и сешто... Повеќе гомнарии на едно место во животот немам видено... Човекови вредности , правда, почит се она што не учеле паѓа во вода... И кога ќе ги видев рекламите Бранко ја направи приватизацијата а повеќето вмровци се директори и ги имаат акциите во компаниите ми иде да се фрлам од камени мост
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Муабетов за бегајте од државава ми го прават сите мои роднини кои се во странство... Сите оние кои што се вратиле тука со надеж дека има нешто подобро и со цел да си ја посетат фамилијата и ако можат да живеат тука... Што ќе видат повеќе Албанци него македонци, поголема сиромаштија ,поголеми гомнарии ништо сменето...

Муабетите од типот ќе има инвестиции, ќе има подобра иднина не држат вода... Пак е истото, пак е со партиски вработувања... Само нема ние да се чешаме... ние ќе си живееме убав живот на крајот... Тие од врвот ќе се запрашаат што напраиле со државата кога сите ќе се иселат од тука :)

Пуштете разговор на министерот кај Јанко во емисија да слушате кои изговори ги наоѓа за пејпал да не дојде во државата... Страшно нешто.. Само за да нема народот повеќе пари :) Абе како сами да ти викаат бегај од тука ќе пропадне државата...
--- надополнето: 21 мај 2013 во 00:52 ---
Иначе и ја сум бил во партија, сум правел се и сешто... Повеќе гомнарии на едно место во животот немам видено... Човекови вредности , правда, почит се она што не учеле паѓа во вода... И кога ќе ги видев рекламите Бранко ја направи приватизацијата а повеќето вмровци се директори и ги имаат акциите во компаниите ми иде да се фрлам од камени мост
Не бегаат сите, ќе остане народ и овде да работи во администрација. Административците никд не бегаат од Македонија, како и нивните ќерки и синови. Како по некое правило они се идните административци и проф на факултет. Само разгледајте го ФТУ Охрид, ако најдете еден без фамилијарна релација во тој факултет јас частам вечера за цела Кајгана. Значи не постои такво нешто, секој со секого е во прва фамилијарна линија, без срам и перде. Учи ти ако немаш друга работа.
Еве ти една друга насока:
Кога би заминале 500 000 млади од државава, пазарот на труд ќе влезе во линија на нормала. Оние кој работеле за 6000 денари, сега ќе работат за 15 000 денари. Тоа според некое економско правило на рамнотежа на пазар. Е сега бидејќи збориме за Македонија која месечно неможе да извезе ни една шајка, што би се случило? Би пропаднале некои фирми, платите ќе останат исти во поголемиот број на сектори и невработеноста нема да се помрдне. Бидејќи економијата ни е во права линија, нема да ги издржат трошоците на вработените. Наплатата и судството се очај, значи очај.
За да се зголеми невработеност, овде треба да има фабрики и фабрики кои ќе продаваат надвор производи за да доаѓа прилив. Потоа треба народот да купува мак производи за да го разбуди домашниот пазар. И трето увозот да се одвива контролирано.
Вие ако гледате од оваа скица дел од идна Македонија надевајте се на добра иднина. Убаво размислете дали гледате и дали е можно да се деси прелом од увозна во извозна (кои предности ги имаме, капацитети, услови, кадар и финансии).
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Не бегаат сите, ќе остане народ и овде да работи во администрација. Административците никд не бегаат од Македонија, како и нивните ќерки и синови. Како по некое правило они се идните административци и проф на факултет. Само разгледајте го ФТУ Охрид, ако најдете еден без фамилијарна релација во тој факултет јас частам вечера за цела Кајгана. Значи не постои такво нешто, секој со секого е во прва фамилијарна линија, без срам и перде. Учи ти ако немаш друга работа.
Еве ти една друга насока:
Кога би заминале 500 000 млади од државава, пазарот на труд ќе влезе во линија на нормала. Оние кој работеле за 6000 денари, сега ќе работат за 15 000 денари. Тоа според некое економско правило на рамнотежа на пазар. Е сега бидејќи збориме за Македонија која месечно неможе да извезе ни една шајка, што би се случило? Би пропаднале некои фирми, платите ќе останат исти во поголемиот број на сектори и невработеноста нема да се помрдне. Бидејќи економијата ни е во права линија, нема да ги издржат трошоците на вработените. Наплатата и судството се очај, значи очај.
За да се зголеми невработеност, овде треба да има фабрики и фабрики кои ќе продаваат надвор производи за да доаѓа прилив. Потоа треба народот да купува мак производи за да го разбуди домашниот пазар. И трето увозот да се одвива контролирано.
Вие ако гледате од оваа скица дел од идна Македонија надевајте се на добра иднина. Убаво размислете дали гледате и дали е можно да се деси прелом од увозна во извозна (кои предности ги имаме, капацитети, услови, кадар и финансии).
Муабетот ми беше дека голем број македонци ќе се иселат а албанското население доста брзо расте... Такада државата им се дава на тацна.. Може па и тоа е планот да се случи со државата... Али слушај ме не 30 % , 50 % ќе бидат се додека се случува ова.. Уште само Охрид остана од Западна Македонија... што е еден град за нив... Пола Скопје го земаа за Охрид е проблем...

Да кој си има доволно примања во државава нема причина да си замине, ќе си глуми патриот...

За увозот и извозот нема потреба да пишуваш... Само на форумов има толку паметни луѓе што знаат како да ја оправат економијата ама човек со прст не мрда од горе... Се даваат субвенции се ангажира земјоделието а пак нашите производи немаат голем извоз... мижи асан да ти баам... Милион начини има за да се раздвижи економијата... Се тоа што го трубаат економска криза е лажги со опашки... Човече ние сме 2 милиона жители... т.е 1.200.000.... албанците си имаат пари ... Толку неможе да се раздвижи економијата за толку мал народ? Па од цел проект Скопје 2014 колку само фабрики или стимуланси можеа да се направат ќе ни рипнеше стандардот на сите...

Само не криза е ... Се нема пари :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Муабетот ми беше дека голем број македонци ќе се иселат а албанското население доста брзо расте... Такада државата им се дава на тацна.. Може па и тоа е планот да се случи со државата... Али слушај ме не 30 % , 50 % ќе бидат се додека се случува ова.. Уште само Охрид остана од Западна Македонија... што е еден град за нив... Пола Скопје го земаа за Охрид е проблем...

Да кој си има доволно примања во државава нема причина да си замине, ќе си глуми патриот...

За увозот и извозот нема потреба да пишуваш... Само на форумов има толку паметни луѓе што знаат како да ја оправат економијата ама човек со прст не мрда од горе... Се даваат субвенции се ангажира земјоделието а пак нашите производи немаат голем извоз... мижи асан да ти баам... Милион начини има за да се раздвижи економијата... Се тоа што го трубаат економска криза е лажги со опашки... Човече ние сме 2 милиона жители... т.е 1.200.000.... албанците си имаат пари ... Толку неможе да се раздвижи економијата за толку мал народ? Па од цел проект Скопје 2014 колку само фабрики или стимуланси можеа да се направат ќе ни рипнеше стандардот на сите...

Само не криза е ... Се нема пари :)
Неседат ни Албанците овде, да ги преброиш ако ги има 10% јас глава си сечам. Сите заминуваат и не се враќаат. Нивните бизниси овие две години паѓаат, наплатата кај нив е на боксови. Никој нема да ни ја освои земјава не се плашете, кога они заминуваат што останува за нас.
Пред 5 години во Тетовско се дигаа куќи секое лето по три, оди сега да видите дали се гради така.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Муабетот ми беше дека голем број македонци ќе се иселат а албанското население доста брзо расте... Такада државата им се дава на тацна.. Може па и тоа е планот да се случи со државата... Али слушај ме не 30 % , 50 % ќе бидат се додека се случува ова.. Уште само Охрид остана од Западна Македонија... што е еден град за нив... Пола Скопје го земаа за Охрид е проблем...

Да кој си има доволно примања во државава нема причина да си замине, ќе си глуми патриот...

За увозот и извозот нема потреба да пишуваш... Само на форумов има толку паметни луѓе што знаат како да ја оправат економијата ама човек со прст не мрда од горе... Се даваат субвенции се ангажира земјоделието а пак нашите производи немаат голем извоз... мижи асан да ти баам... Милион начини има за да се раздвижи економијата... Се тоа што го трубаат економска криза е лажги со опашки... Човече ние сме 2 милиона жители... т.е 1.200.000.... албанците си имаат пари ... Толку неможе да се раздвижи економијата за толку мал народ? Па од цел проект Скопје 2014 колку само фабрики или стимуланси можеа да се направат ќе ни рипнеше стандардот на сите...

Само не криза е ... Се нема пари :)
Абе види,не е проблем да се направат фабрики,ич тоа не е проблем.И што викаш пари,има пари може да се направат,ама проблемот е што ќе се работи во тие фабрики,што ќе се произведе,дали има кадар тоа нешто да го произведе,дали тој производ ќе е добар и на крај дали ќе се продаде...дали има пазар да се продаде. А за фабрики градење ич нема спор,ќе рипнеме сега ќе заѕидаме 10 фабрики..
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.136
Абе види,не е проблем да се направат фабрики,ич тоа не е проблем.И што викаш пари,има пари може да се направат,ама проблемот е што ќе се работи во тие фабрики,што ќе се произведе,дали има кадар тоа нешто да го произведе,дали тој производ ќе е добар и на крај дали ќе се продаде...дали има пазар да се продаде. А за фабрики градење ич нема спор,ќе рипнеме сега ќе заѕидаме 10 фабрики..
А спомениците што извоз ќе направат?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
Абе види,не е проблем да се направат фабрики,ич тоа не е проблем.И што викаш пари,има пари може да се направат,ама проблемот е што ќе се работи во тие фабрики,што ќе се произведе,дали има кадар тоа нешто да го произведе,дали тој производ ќе е добар и на крај дали ќе се продаде...дали има пазар да се продаде. А за фабрики градење ич нема спор,ќе рипнеме сега ќе заѕидаме 10 фабрики..
изгради погон од фабрика за автомобили за 300 милиони евра и подари им го на Форцваген/Ауди/БМВ тие ќе им го најдат крајот.
следната година уште еден погон на друга автомобилска компанија.
Еве тој погон нека го дадат на тој што ќе обезбеди најдобари услови за работниците.
Нека го рестартираат Охис и нека им го дадат на Сапонија од Хрватска, тие ќе им го најдат крајот.
Ќе си обучат работници, ќе си најдат пазар, ќе си го продаваат продуктот, а државата ќе печали само од ДДВ

Па Кинезите да го привлечат Апле да влези во нивната земја, беспари им го изградија комплексот Фоксикн и им го дадоја гага, само за Ејпл да се произведува во Кина.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Абе види,не е проблем да се направат фабрики,ич тоа не е проблем.И што викаш пари,има пари може да се направат,ама проблемот е што ќе се работи во тие фабрики,што ќе се произведе,дали има кадар тоа нешто да го произведе,дали тој производ ќе е добар и на крај дали ќе се продаде...дали има пазар да се продаде. А за фабрики градење ич нема спор,ќе рипнеме сега ќе заѕидаме 10 фабрики..
Брат те молааам... Да не сакаат и бизнис план јас да им составам... Сакаш да ти кажам што? Еве да речеме нова компанија што ќе произведува автобуси за Македонија, потоа Сервисна компанија што ќе ги одржува автобусите, Наредна компанија за земјоделски производи, храна итн итн... Јас како обичен човек можам да дадам идеи кои што можат да донесат големи примања а што збориме кога ќе се соберат сите интелектуалци во земјава... Потоа каде е дијаспората, има многу од нив што имаат пари и доколку им се даде стимуланс како што збореше тој чоекот кај Јанко во емисија да речеме ефтина земја секој ќе си гради тука... Што се 10.000 евра за странец или 20.000 евра.. ќе ги собере за неколку години ќе отвори фабрика тука ќе си прави пари...

има мал милион работи што можат да се направат... Еве Охис го држат ВМРОВЦи гледаш дека има протести секој ден? по 19 плати им должат на луѓето... Само слушни нивен говор и после пушти го дудлањето на министерот за финансии... Немој жити се да зборам на празно цитирај ме и кажи дека грешам.. Во мала земја каде луѓето имаат големи давачки се собираат доста пари во касата... Али канта тропа сиромавиот ќе го јаде и во иднина во земјава :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom