Се каете ли што сте се иселиле од Македонија?

F

FARANG

Гостин
Мене ме интересира дали странец во Македонија секогаш ќе го гледаш како странец или како домаќин? Како ги гледаат провинцијалците во Скопје најпросто и наједноставно и тоа во своја земја?
Како сакате да ве гледаат во туѓа земја? Со кои очекување одите настрана? Што се замислувате мене не ми е јасно да ве гледаат како господари? Да ви ги лижат нозете?
Странец секаде е странец или ќе се прилагодиш или ќе се вратиш во трлото. Да те гледаат како домаќин неможе. И како е тоа проблем објасни ми? Нема да напредуваш оти си странец? Ќе те тепаат по улица, ти се понашаат чудно?

АЗИЈА.... Те гледаат ко ГОСПОД ;) Слетуваш и се осеќаш ко Бред Пит :pos:

Прави на ЗАПАД, троши на ИСТОК :P
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
АЗИЈА.... Те гледаат ко ГОСПОД ;) Слетуваш и се осеќаш ко Бред Пит :pos:

Прави на ЗАПАД, троши на ИСТОК :P
Мене ме гледаат како човек, баш имам впечаток дека ова е најљубезниот народ на планетава. Овие што ги гледаат како ѓубре се прашувам како ли живеат така, сигурно мора да е многу тешко, да живееш како куче, да те гледаат како ѓубре и ти упорно да им седиш таму.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
АЗИЈА.... Те гледаат ко ГОСПОД ;) Слетуваш и се осеќаш ко Бред Пит :pos:

Прави на ЗАПАД, троши на ИСТОК :P
А ми е во план некоја година Германија, па евентуално Аус. да забегам :)
 
F

FARANG

Гостин
Мене ме гледаат како човек, баш имам впечаток дека ова е најљубезниот народ на планетава. Овие што ги гледаат како ѓубре се прашувам како ли живеат така, сигурно мора да е многу тешко, да живееш како куче, да те гледаат како ѓубре и ти упорно да им седиш таму.
Леа тоа не го дискутираме... Сељкот останува сељак и во париз и во скопје и во лос анџелес... Јас ти зборам богови ово оно знаеш митологија.... ;) заеби ова веќе нема смисла
--- надополнето: 10 април 2013 во 15:49 ---
Туф бре фаранг, ќе ме натераш да се преселам таму. :D
ти си добар во лондон уживај таму место азија тебе тука ти е јужна америка... џабалак летови до костарика, јамајка, колумбија.... Картагина, Сан Хозе или Охрид... ти ги разбирам проблемите :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас ако доживеам пензија ќе се вратам во Шпанија покрај вода, мир, вечна пролет и бранови. Попустот за автобус вторник и петок ви го оставам да имате:)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Мене ме гледаат како човек, баш имам впечаток дека ова е најљубезниот народ на планетава.
Е пред 2 години кога бевме во Белгија и ајде ќе одиме со авто, нормално мора да поминеш преку Германија. Ама татко ми автомеханичар по струка заборавил да стави масло :icon_mrgr: и ете снема на сред пат во Германија. Едвај некако стигнавме до најблиското место (Оберхаузен). Се паркиравме на една ширина така покрај пат, имаше доста куќи околу. И идаме јас и татко ми до првата куќа, ѕвониме и излезе еден дечко. Успеавме некако да се разбереме пола на германски, пола англиски да ни каже кај има бензинска пумпа. Ни објасни на брзина, ама ни се виде комплицирано, па го замоливме ако сака да не одвезе со авто до таму. Човекот одма кажа нема проблем, излезе, не одвезе до таму, купи татко ми тоа што требаше, не врати назад. Му нудевме пари за превоз, ама не сакаше никако да земе, со коментар дека е човечки да се помага на другите. Тоа беше тоа. Не сум имал друго лично искуство со Германци :)
 
M

mordekaj

Гостин
Gledam deka nema smisla narodov da go ubedues. Poveketo si imaat zacrtano vo glavata deka zapad e raj na zemjata. Sreken pat na tie sto ste resile da si ja probate srekata. Leandra,subzero i ovie drugve *ke go povedat stadoto ovci na poenje tamu kaj so ima nonstop uba voda i visoka trava*. Vo temava sum over & out.
Aufiderzen.
Абе друже не беше ти оној кој на една друга тема зборуваше како тоа едвај чекаш да купиш диплома и да се вработиш во државна институција и да зимаш клативратовска плата??И според тебе ние треба да останиме во Македонија и да се избориме за подобар живот??Или треба да останиме и да р’мбаме,да плаќаме данок,за такви како тебе после да зимаат плата??Најлошо од се е шо уствари такви и ни ја водат државата.Не бе брат,ќе р’мбам у странство.барем знам дека моето поколение ќе има подобар и посреден живот.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Е пред 2 години кога бевме во Белгија и ајде ќе одиме со авто, нормално мора да поминеш преку Германија. Ама татко ми автомеханичар по струка заборавил да стави масло :icon_mrgr: и ете снема на сред пат во Германија. Едвај некако стигнавме до најблиското место (Оберхаузен). Се паркиравме на една ширина така покрај пат, имаше доста куќи околу. И идаме јас и татко ми до првата куќа, ѕвониме и излезе еден дечко. Успеавме некако да се разбереме пола на германски, пола англиски да ни каже кај има бензинска пумпа. Ни објасни на брзина, ама ни се виде комплицирано, па го замоливме ако сака да не одвезе со авто до таму. Човекот одма кажа нема проблем, излезе, не одвезе до таму, купи татко ми тоа што требаше, не врати назад. Му нудевме пари за превоз, ама не сакаше никако да земе, со коментар дека е човечки да се помага на другите. Тоа беше тоа. Не сум имал друго лично искуство со Германци :)
Не бе кучиња се во странство кај нас се подобри :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Абе друже не беше ти оној кој на една друга тема зборуваше како тоа едвај чекаш да купиш диплома и да се вработиш во државна институција и да зимаш клативратовска плата??И според тебе ние треба да останиме во Македонија и да се избориме за подобар живот??Или треба да останиме и да р’мбаме,да плаќаме данок,за такви како тебе после да зимаат плата??Најлошо од се е шо уствари такви и ни ја водат државата.Не бе брат,ќе р’мбам у странство.барем знам дека моето поколение ќе има подобар и посреден живот.
Da be,na zapad ne plakaat danoci i nema klativratovci. Beter e nego kaj nas druže,plitko ti e mozočeto. I tamu e klanje da se dojde do državna foteljička,nemoj da misliš deka ima nekoja razlika. Znači toa e moto za uspeh vo cela Evropa i poširoko,bez razlika zapad istok sever jug,da se zaposliš u državno,da zimaš ubava plata i ništo da ne rabotiš.
--- надополнето: 11 април 2013 во 00:26 ---
Прекрасната европа т.е. туѓина каде што тече мед и млеко, а нас не пречекуваат со ширум отворени порти и пресен локум.
Hehe,edni nagore edni nadole,hahaha....
:D
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Мене ме гледаат како човек, баш имам впечаток дека ова е најљубезниот народ на планетава. Овие што ги гледаат како ѓубре се прашувам како ли живеат така, сигурно мора да е многу тешко, да живееш како куче, да те гледаат како ѓубре и ти упорно да им седиш таму.
А не не, тебе така ти се обраќаат (ти прават лице) пошто најверојатно добро изгледаш, иначе другите ги прават од гомно подоле. :)
Da be,na zapad ne plakaat danoci i nema klativratovci. Beter e nego kaj nas druže,plitko ti e mozočeto. I tamu e klanje da se dojde do državna foteljička,nemoj da misliš deka ima nekoja razlika. Znači toa e moto za uspeh vo cela Evropa i poširoko,bez razlika zapad istok sever jug,da se zaposliš u državno,da zimaš ubava plata i ništo da ne rabotiš.
--- надополнето: 11 април 2013 во 00:26 ---

Hehe,edni nagore edni nadole,hahaha....
:D
Ене ги сите што работат во VW, BMW и Mercedes, Siemens, Bosch и други приватњаци, гледаат да избегаат од таму и да работат државна работа. Не ги плакаат, за греота немаат за леб и што да прават мораат врски мито дипломи да плаќаат за да работат државна работа.Државно си е државно. Ние исто, пошто ги пратиме европските текови, сакаме да бидеме европејци го применуваме нивниот метод, за побрзо да пенетрираме во ЕУ.

Јас имам роднини во Нирнберг, кои живеат повеќе од 30 години таму. Нема шанси да се вратат назад да живеат, порано пред 15-20 години сакале да се вратат но сепак не можеле бидејки сватиле дека поубаво им е да останат и ако дојдат овде и живеат со македонска плата на македонски начин, од нервози ке скинеле конци за брзо време :).Едино што до ден денес им фали, е фамилијата овде во Скопје, друго ништо не ги влече наваму. Точно е тоа дека иако се долго време таму, Германците ги гледаат нив како втора класа, како странци кои никогаш нема да бидат Германци, и дека Германецот тешко дава инжинерска работа на странец, а странецот полесно наоѓа работа која Германецот не сака да ја работи, пример, собар во хотел, келнер, градежен работник и сл.
Инаку од почеток ја пратам темава, и многу ме интересира бидејки во последниве 2 недели активно аплицирам на огласи за работа во Германија.
 
F

FARANG

Гостин
Јас ако доживеам пензија ќе се вратам во Шпанија покрај вода, мир, вечна пролет и бранови. Попустот за автобус вторник и петок ви го оставам да имате:)

Остај пензија мисли СЕГА да стигнеш таму. Одох јас од АУС иднава година ако даде бог за секогаш
--- надополнето: 11 април 2013 во 03:19 ---
Da be,na zapad ne plakaat danoci i nema klativratovci. Beter e nego kaj nas druže,plitko ti e mozočeto. I tamu e klanje da se dojde do državna foteljička,nemoj da misliš deka ima nekoja razlika. Znači toa e moto za uspeh vo cela Evropa i poširoko,bez razlika zapad istok sever jug,da se zaposliš u državno,da zimaš ubava plata i ništo da ne rabotiš.
--- надополнето: 11 април 2013 во 00:26 ---

Hehe,edni nagore edni nadole,hahaha....
:D
Државна фотеља е да... Тука ептен се тепаат. Што да ти кажам еден поличар во парламент има помала плата од инжинер со 5-6 год искуство. Премирката на Австралија зема ГОДИШНА плата иста како извршниот директор на една од големите АУС банки само овој на НЕДЕЛНО ниво (да ова е БУКВАЛНО ТОЛКУ, 52 пати помала плата)... Ептен се тепаат. Да видиш како се тепаат во министерства каде зимаат државен просек - а не 3-4 пати повеќе од просекот ко во МКД. Да видиш како со ист број вработени во администрација се опслужува држава од 22 мил на територија колку европа и каде секоја процедура се почитува. Да видиш како за мито ОБАВЕЗНА со закон казна ти е 2 год затвор а не судови па до судијата било... Ептен се тепаат.... Еве имам другар работеше за VIC ROADS државната фирма што ги одржува патиштата. Види чудо ја напушти работата оти најде дупло поплатена работа во приватна фирма. Имаат само некој ОК бенефиции и тоа НЕКОЈ од државните служби ама пари во државно овде нема. Еден џандар зима малку повисока плата од фирма за приватно обезбедување, 10-20% повисока плата од чувар во супермаркет или фабрика...

Во државно се знае, само во БАНАНА републики. Во држави каде да се обезбеди сигурен приход е приоритет а не да се ЗАРАБОТИ. Тоа е всушност и разликата. Ти збориш дека во МКД може да се преживее, ние сите сакаме да ЖИВЕЕМЕ, да створиме. Преку глава ни е од преживување не се секирај и те како кадри сме за тоа.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
не ме сфаќај грешно ти верувам, стварно ме интересира повеќе од аспект АУС - Европа. Овде такви глупости нема, еве вчера отупуштија 500 луге од Холден (команија слична на Форд, за коли) и на сите ќе им исплатат пари зависно од стажот, мислам 2 месечни плати за секоја година што работеле, нешто такво збореа на радио
Nuff said. Eve med i mleko teče.

Brat kako prvo,znaci vikaš sakaš da živeeš,po pišuvanjevo mi stoi deka ti gi sakaš parite,koj gi neke neli ama so životot iako se povrzani toa nema vrska. Ako ti e smisla na životot da imaš milijardi ondak brkaj rabota,so sreka da gi spečališ. Gol si došol na ovoj svet i gol ke si otideš,ova ne go zaboravaj. Za mene život e srekna vrska so sakanata,zdravi pravi dečinja,zdravje na tebe,familijata,drugarite,druženje so site i uživanje vo onie sitni ama najvažni raboti što go pravat životot. Znači da se ima za prosečen no ubav život,luksuz ne mi treba,da ti e sigurno rabotnoto mesto do penzija,da imaš dvorče pred kuka kade što sekoja nedela ke si pečeš skara i uživaš so familijata i drugarite. Toa e za mene život,a ne milioni.

btw.odamna izgleda ne si imal prilika da vidiš što se dešava po EU. Možebi e AUS i istokot(Kina,Tajland,Malezija) veke svetlost pred Evropa koja polecka ama sigurno propaga. Veruvam deka e taka,i po mentalitetot i po kvalitetot na životot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom