Се' за воздушни пушки

S

smart ass

Гостин
dali znae nekoj - vo policija dali baraat dokumenti od kade ti e kupen pistolot(gasen)......
Фирмата од каде го купуваш издава два документа,едниот стои кај фирмата а другиот купувачот е обврзан во рок од 8 дена да го пријави во полиција,значи мораш да го пријавиш баш со тој документ бидејќи некои ги конвертираат истите пиштоли во смртоносни,а тоа е против законот.

дали е подобра 4,5 мм или 5,5 мм муниција за воздучна пушка и колку се движи цената на зрната (муницијата)?
3 600 денари... 4.5 ама не во Ск
 
S

smart ass

Гостин
Мислам дека е еден кг...али ќе прашам па ќе пишам,но вака приближно рачунај цела пепси лименка со дијаболи:toe:
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
da be !
vrapci , kosovi , skolovranci , grozdanci , stracki .Kokoski nemoze imaat debela kozha .
ja kao pomal gi pucav .
odamna ne sum upraznanjaval vodrusna puska
smesno posle otsluzen voen rok uste so raketa so nemav pucano da se vratam na vozdusna

Slavija 620 ceskoslovacka marka ali mnooogu dobra ....bese sea ja nemam odamna videno kuznae kolku e zargana (ako voopsto znam kade sum ja zafrlil )



aman be mnogu kako za vozdusna puska
pa do pred 5-10 god za 300-500 eura se kupuvase kalasnikov

sampioni za vozdusni puski ako sakas kvalitet glej ako ima nanovo da se kupi
Ceska ( oni se poznati po tie raboti ) ( ne sum siguren dali Slovacka proizveduva ali ako ne se Cesite togas sigurno se Slovacite )

Чешка произведуваше најквалитетни воздушни пушки пред 20години, Фабриката Чешка Збројовка од градот Uherský Brod, сега они само произведуваат најквалитетно огнено оружје, прваци во воздушно оружје се Шпанците, со ГАМО.
 
Член од
9 ноември 2008
Мислења
28
Поени од реакции
3
Holy Temple дали имаш слушнато за Ајншац пушка, тие се германски (Anschutz).

Тренерот мој вика дека тие и Feinwerkbau се најквалитетни производители на воздушни пушки.

А овие ти шо ги викаш шпанскиве Gamo - првпат слушам.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Holy Temple дали имаш слушнато за Ајншац пушка, тие се германски (Anschutz).

Тренерот мој вика дека тие и Feinwerkbau се најквалитетни производители на воздушни пушки.

А овие ти шо ги викаш шпанскиве Gamo - првпат слушам.

Имам слушнато за нив, тоа се пушки за професионалци што се занимаваат со професионално стрелаштво, и ГАМО има такви, но повеќе се ориентираат кон оние обични што ти се за релаксација.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
1
Ми треба помош :) планирам да земам воздушна пушка, сакам да биди јака... квалитетна :) цена околу 10 000 денари. Разгледав има Nordika норвешко производство 305 м/с излезна брзина 4.5 мм, Исто така има и една друга незнам марката, 355 м/с излезна брзина 5.5 мм :) Не се разбирам баш многу во овие работи, ако знај некој нека ми кажи како се движат, шо е подобро дали поголема излезна брзина, поголемо зрно, и слично...
 
T

Tetro

Гостин
колку е една асална воздушна пушка, и од каде?
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
246
Поени од реакции
3
Колку што е поголемо зрното толку побавно ќе оди, мислам дека згрешени ти се брзините. Јаз би одел со поголем излезна брзина и помало зрно (4,5мм).

За онака пукање на блиску на мети колку за кефот имаш од кај 5-6000 денари. Како одиш нагоре моќноста се зголемува. Најдобри за парите ти е оние од 10000 денари до кај 14000
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
1
Земи си стара ке ти брка работа за врапци, имаш за 3000 денари :) јас барам нешто помоќно ... само гледам слабо одговараат на форумот, бев се распрашав низ неколку продавници, ми кажаја дека ако целта ми е за да тепам(деструктивна) и тогаш треба да барам со моќ за уништување т.е. пушка со 5.5 мм :) ако барам за гаѓање во цел, да си барам пушка од 4.5 калибар и плус тие од 4.5 калибар биле потрајни, оти 5.5 имале поголемо триење и брзо се оштетувале и толку од пушката.. барем така ми кажаа колку е точно .. незнам :)
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
246
Поени од реакции
3
Земи си стара ке ти брка работа за врапци, имаш за 3000 денари :) јас барам нешто помоќно ... само гледам слабо одговараат на форумот, бев се распрашав низ неколку продавници, ми кажаја дека ако целта ми е за да тепам(деструктивна) и тогаш треба да барам со моќ за уништување т.е. пушка со 5.5 мм :) ако барам за гаѓање во цел, да си барам пушка од 4.5 калибар и плус тие од 4.5 калибар биле потрајни, оти 5.5 имале поголемо триење и брзо се оштетувале и толку од пушката.. барем така ми кажаа колку е точно .. незнам :)
Ако ти е за тепање птици и зајци доволно ти е пример Hatsan 125 4,5мм иту повеќе од доволно (пушта од 12000 денари). Ако ти е за свињи и покрупен дивеч размисли за некое огнено оружје
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Разбирам за мети некој си шишиња лименки во далечината и не знам шо ти друго ама врапчиња ? ... Шо ти згрешиле?:uvo:
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.394
Поени од реакции
2.431
И јас сум заинтересиран за воздушна пушка,мислам дека во Бугарија има ефтини,па ако имате некој што оди таму нека ви донесе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom