Се' за воздушни пушки

Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Nikoj nema napisano nesto okolu odrzuvanje na vozdusnite puski vo smisol podmackuvanje, kolku cesto, so kakvo maslo, na koi mesta i kolku kolicinski se stava, kako se cisti cevkata, zastita od korozija, rasklopuvanje... ako znae nekoj bi bila mnogu korisna informacija za site imateli na puskite :icon_mrgr
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Nikoj nema napisano nesto okolu odrzuvanje na vozdusnite puski vo smisol podmackuvanje, kolku cesto, so kakvo maslo, na koi mesta i kolku kolicinski se stava, kako se cisti cevkata, zastita od korozija, rasklopuvanje... ako znae nekoj bi bila mnogu korisna informacija za site imateli na puskite :icon_mrgr
Купи спреј за подмачкување, прскај на клучните места и местата обележани за тоа (дупчињата) и тоа е тоа, за расклопување нема потреба, можеш само да го сјебеш притисокот т.е јачината на ударот ако незнаеш што правиш, за чистење на цевката доволно е да ја прекршиш пушката и со помош на конец и крпчиња ќе ја исчистиш, истото направи го со нанесена маст на конецот и ќе имаш заштита од корозија.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Купи спреј за подмачкување, прскај на клучните места и местата обележани за тоа (дупчињата) и тоа е тоа, за расклопување нема потреба, можеш само да го сјебеш притисокот т.е јачината на ударот ако незнаеш што правиш, за чистење на цевката доволно е да ја прекршиш пушката и со помош на конец и крпчиња ќе ја исчистиш, истото направи го со нанесена маст на конецот и ќе имаш заштита од корозија.
ok A na 2-3 meseci edno podmackuvanje dovolno e ili pocesto? Mast za cefkata valjda od taja zelenata za podmackuvanje
 
M

Mario Gómez

Гостин
Еј немав пукано до пред некој ден, почнав со обична југословенска ( без дозвола). :) мноогууу стара пушка. Прво на мета, после на шишиња, и на крај две врапчиња за еден ден, а и мачките што идеа по врапчињата осетија болка. Ама толку е силата на таа. Интересна занимација еј, првиот ден испукав две кутии, не се мрднав од задкуќа, ме молеа да одам да ручам. :pos::pos:

А сеа кога читам се чудам дека произведуваат онакви ѕверски. Прецизни 200-300 метри.:vozbud:Да си соберам пари, и флора и фауна нема да остане у мало. :vozbud:
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Боби[Мкд];3724081 напиша:
Еј немав пукано до пред некој ден, почнав со обична југословенска ( без дозвола). :) мноогууу стара пушка. Прво на мета, после на шишиња, и на крај две врапчиња за еден ден, а и мачките што идеа по врапчињата осетија болка. Ама толку е силата на таа. Интересна занимација еј, првиот ден испукав две кутии, не се мрднав од задкуќа, ме молеа да одам да ручам. :pos::pos:

А сеа кога читам се чудам дека произведуваат онакви ѕверски. Прецизни 200-300 метри.:vozbud:Да си соберам пари, и флора и фауна нема да остане у мало. :vozbud:
Јас да бев таму ти ќе осетеше болка.:tapp:

Пукај во лименки, пајнци глупости ... немораш во врапчиња.
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Имам Norica Atlantic scope купена 250 евра. Со оптички нишан. Брзина на истрел 305 метра во секунда.

Со неа имам убиено куче од 40 метра ( големо куче околу 30 кг ).

Скоро 10 тина мачки сум убил а може да се каже врапчиња дека имам на 150 убиено.

Имам убиено був со неа .

Најтешко нешто за тепање верверица , јас свалив од 20 метра , бара неверојатно голема концетрација за да ја убиеш.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Купи спреј за подмачкување, прскај на клучните места и местата обележани за тоа (дупчињата) и тоа е тоа, за расклопување нема потреба, можеш само да го сјебеш притисокот т.е јачината на ударот ако незнаеш што правиш, за чистење на цевката доволно е да ја прекршиш пушката и со помош на конец и крпчиња ќе ја исчистиш, истото направи го со нанесена маст на конецот и ќе имаш заштита од корозија.
Има специјален спреј кој служи за подмачкување на оружје, јас мојот го прскам со спрејот од на татко ми за неговиот пиштол, инаку тој е купен од Микеи, цената незнам колку пари е.

Оружје секогаш се подмачкува кај механизмите.
 
М

Мартин`

Гостин
Еве ви квалитетна воздушна пушка Hatsan 125 турска пушка ама стварно е една од поквалитетните а богами подобрите во оваа категорија на пушки, излезност на зрното со 400+ метри во секунда. До 50 килограми рачунајте дека ако погоди нешто ќе го убие, нормално и човек во глава исто така и било какво крупно куче ќе му направи и излезна рана сигурно проверено + оптички нишан да си ставиш.

 
Х

Ханзо

Гостин
Копуци, пукајте во луѓе да ве видам. Повеќе ви згрешиле од било кое куче или врапче. Ама незгодна работа, овие знаат да вратат. Ебаве сакатите со фрустрации до гуша.
 
М

Мартин`

Гостин
Копуци, пукајте во луѓе да ве видам. Повеќе ви згрешиле од било кое куче или врапче. Ама незгодна работа, овие знаат да вратат. Ебаве сакатите со фрустрации до гуша.
Добро бе паметњакович темата е за воздушни пушки а не заштита на животните во што сакам јас ќе ја тестирам пушката, за луѓево има закон додека не направат за врапците ќе ни бидат подвижна мета и да истите му го јадат грозјето на дедо така да нема милост :)
 
Х

Ханзо

Гостин
Добро бе паметњакович темата е за воздушни пушки а не заштита на животните во што сакам јас ќе ја тестирам пушката, за луѓево има закон додека не направат за врапците ќе ни бидат подвижна мета и да истите му го јадат грозјето на дедо така да нема милост :)
Јас па мислам дека педагогијата ни е ѓубре штом вади вакви детишта со поттиснати нагони. Упс, утната тема. Ај бегам у дом и семејство, шо знам јас за етичко користење оружје.
 
М

Мартин`

Гостин
Јас па мислам дека педагогијата ни е ѓубре штом вади вакви детишта со поттиснати нагони. Упс, утната тема. Ај бегам у дом и семејство, шо знам јас за етичко користење оружје.
Среќен пат успат мавни 10-ка со кромид како заштитник на животните :)
 
Х

Ханзо

Гостин



-Се хранам
-Си мерам кур

Работа на час со наставничката, поврзи со фломастерче.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Копуци, пукајте во луѓе да ве видам. Повеќе ви згрешиле од било кое куче или врапче. Ама незгодна работа, овие знаат да вратат. Ебаве сакатите со фрустрации до гуша.
Е ханзо пред некој месец правевме муабет на темата за закони за оружје и јас викав дека треба лабави закони за оружје,но искрено во право си бил,не е секој за пушка,посебно овде кај нас,не се чатал да им даде човек а не пушка.Баш пред некој ден мислев на муабетов(после дискусија со еден врсник кој свршуваше на неговата сторија како го убил кучето на соседот со воздушна)и го сменив мислењето.Оружје треба со психијатриски преглед да се дава.А за вас што гаѓате во птици,мачки и кучиња-вие сте болни луѓе и треба да се лечите.Јас сум љубител на оружје и од најмали нозе пукам и со воздушно и со огнено оружје и никогаш не сум убил ништо(една чавка убив во 6то)секогаш пукам во шишиња,конзерви и останато ѓубре.Навистина не сваќам какво задоволство гледате во убивањето па макар и мрави да се во прашање.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Не ми е јасно зошто пукате во животни?Ваша ли сопственост се?Што ви згрешиле?Убивањето на животни без потреба треба да се забрани со закон и да се казнува со високи казни (од 2000 евра па до 3 месеци затвор).Пукајте во лименки,шишиња,гајби,прачки,чаши итн.Зошто убивате живи суштества?Доколку тоа го правите од забава и за рекреација ви препорачувам да почнете да посетувате психијатар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom