Семејно насилство

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.437
Поени од реакции
9.172
Абе седи, прав потомок на Александар дежурен во тема за бугарско државјанство па и негова работа била, важи. Па и имоти да сме споредувалe :pos: (y) На форумов секој втор ме знае лично, знаат се за мене што треба и доволно е, за што ме мислат дрипци ко тебе ме занима како што ме занима утре дали ќе има прогрес на тема нов апдејт на Тимс. Малце теткиве лошо те информирале, им се промакнало, јбг, немам дозвола за престој, имам пасош од пролетоска, фала на честитките однапред.
Со татари во во дениал не се дискутира, тоа е полошо од роден Бугарин. Ајт чао сега :smirce:
Класика.
Јас не играм, другарчињата не ми подаваат со топка муабет.
Извадила пасош, а продава патриотизам, патетично до крај.

Супер си, продолжи така, не секој има мадиња да стави куќа на облог пошто има долг јазик и грешни информации. (y)
Терај магарето.

п.с. Едитирај пост уште неколку пати за пофино да изгледа за публика, еве сите чекаме.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Проблемот е што е направена грешка многу поодамна + малку кај нас на овој проблем, семејно насилство уште се гледа како на срамота и се кладам дека девојкава ако се отвори на некој роднина дека ќе добие прекор (чест на исклучоците). Прв чекор и е да си најде работа, верувам дека барем во некој маркет дека би нашла нешто. Ако најде работа, не верувам дека има судија во државава што ќе ги остави децата на муфљузот.
Најважна работа е превенција, мора да се препознаваат ред флегс со време, не ми е јасно како се доаѓа до ситуација да се има дете или повеќе деца со психолошки насилник полн со омраза кон мајката на своите деца. Сакав да отворам тема за превенција, да споделат луѓе искуства како и кога забележале први симптоми, никој не може да ме убеди дека манијациве се профи глумци па 24/7 365 се in character се додека не стапат во брак и не се родат деца па као нагло забегале, не е можно тоа.
И не е само за помлади лица, и луѓе на моја возраст сеуште имаат слични проблеми па и постари.

Ние што можеме, рандом ќе се помогне нешто, ширење на свест на психолошко насилство по соц.мрежи, виртуелни платформи, и секако ИРЛ муабети. Не постои буквално поширока родбина на било кој каде нема некоја форма на насилство, ако ништо друго барем муабет со жртвата, нешто некој поттик да се оттргнат од насилникот.
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
55
Поени од реакции
50
Дали може да се прикачуваат кратки видеа?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.756
Абе од тема за психичко насилство до каде стигнавте, како може да се навредувате или омаловажувате на форум во 21 век, а сите возрасни личности, тоа никогаш не ми било јасно.
Автоматски споено мислење:

Дали може да се прикачуваат кратки видеа?
Па ако се лични не знам колку е добро тоа, гледаш дека некои сеир фаќа на вакви теми и сака да се прави паметен.
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
293
Поени од реакции
415
Не се секогаш поврзани, често има психолошко насилство без да има физичко, тоа го прават и мажи и жени, некаде прочитав дека 1/5 од жртвите на физичко насилство се мажи но нема податоци околу психолошкото насилство бидејќи е потешко да се докаже, лузните во душата не се очигледни.

Во денешно време мажите насилници, без разлика дали е физичко, психичко, сексуално или сите заедно, се едноставно дно, срам и блам на машкиот пол. Исто важи и за жените кои посегнуваат по насилство во врски и бракови, иако се во помал број. Тие се дно на женскиот пол.
Нормалните луѓе од обата пола треба да преземат нешто околу ова. Грев е во 2021, при постоење на психологија околу 2 века, при достапност на инфо на пар кликови барем 2 децении, постоење литература, слушање на туѓи искуства, медиуми, родители, родбина, пријатели и што све не, да сеуште неброени луѓе бидат изложени на насилие.

Секој нормален мора да ги прокаже насилниците, не смее да се молчи по никоја цена. Без разлика дали насилниците се дел од семејство, родбина, пријателски круг, познаници па чак и непознати особи или лица присутни во јавноста.

Не можам да најдам статистики за РМ или за Балкан општо па ќе ставам цитат и линк од САД кои имаат такви податоци на државно ниво. Сепак и тоа инфо е нецелосно бидејќи се смета дека одреден број жртви не ги пријавуваат злосторниците.


Голема штета е што семејните, родбинските и пријателско-другарските спони пукаат навелико во поново време па така жртва на насилство нема каде да оди, особено надвор од Скопје каде што имало нешто минимално шелтери ова она. Но тоа е премалку и за Скопје.
Не можам да замислам пример, скраја било, прва братучеда да кажеме да ја млати дечко или сопруг или психички да ја уништува а да не и понудам барем привремено место каде што ќе може да се засолни од насилието.
Па секоја особа има круг на луѓе со кои е во контакт некаков, десетици лица во секој период од животот, ужасно е да нема каде да се засолни при кризен момент при имање толку луѓе во поширок круг на познанства, роднинска поврзаност или пријателства.
Не знам сериозно, како е можно сето ова. Па јас не можам да замислам едно влакно да и фали од коса не пак нешто повеќе, не разбирам...дотолку повеќе што е избор со кого ќе се биде.

Денес луѓето све оставаат на државата чии пак претставници се тотално незаинтересирани за судбините на илјадници жртви на насилие. Каков јад и беда е едно такво општество е тажно, реторичко прашање.

А тек превенција. Најбитната ствар.
Мора да се најде начин да се дојде до консензус околу тоа кои се ред флегс, кои муабети, кои постапки, кои навики кај една особа се знак дека таа особа ќе биде насилна во иднина. Една средина која претендира да се нарекува цивилизирана мора да ги опфати тие работи.

Затоа ми се нејасни и бизарни родители кои не се замараат со кого е во врска нивно дете. Демек не се мешале во изборот.
Не викам да се мешаат беспотребно со кукање оти некој/а нема појака кола, повеќе пари или статус, тоа е беда, но да не се мешаат при очигледни знаци на проблеми е срамота. Имајќи поголемо животно искуство од децата мораат да им укажат на ризикот. Има и такви кои тоа го прават, којзнае со каков ефект, претпоставувам слаб.

Не смее вакви појави да постојат во 2021-ва година, тажно е, гадно некако, беспотребно, идиотски. Денес постојат сите можни услови за секоја врска или брак бидат на задоволство на обете страни, како никогаш во историјата.
Vidi ja posirokata slika,fizicko nasilstvo nema bez prethodno psihicko nasilstvo povrzani se tie dve raboti osven ako ne se raboti za psihicka rastroenost da se odi kon nasilstvo bez pricina.
Korenot na problemot so semejno nasilstvo ne se resava so shelteri ili poddrska od bratucedot zemi go primerot so clenot samata vika deka preckata se finansiite.
Osnovniot problem e sto vo brak vleguvaat nerealizirani od poveke aspekti ni obrazovno ni finansiski nitu pak kao zreli licnosti,kako covek prvo si individua posle si soprug ili sopruga na nekoj,nema logika da se realiciraat vo zivotot edinstveno kako zena na nekoj maz.u takva situacija kade zenata bara izlez od brakot nejziniot bratuced sto moze da pomogne koga ona samata ne moze za sebe da se grizi?Konkretno ralno da i pomogne ne moze,moze samo da se ubeduva samiot deka ima nekakva empatija vo nego se grizi za bratucetkamu i deka e dobar covekno no sustinski na dolg period ne moze da pomogne.
Drug problem e sto opstestvoto e takvo ko sto e i zenata sekogas ja stava vo uloga na nekoj koj ne e sposoben da se grizi za sebe tuku e potreben maz koj finansiski ke se zanimava so nejze,toa e prifateno kako nepisano pravilo vo opstestvovo pa i zakonite i sudskata praktika vo slucaj na razvod sekogas gi dava decata,pola imot i pola plata od mazot kaj zenata,na krajot mazot ostanuva i bez kuka i bez deca i bez pari.Vo takva situacija mazot nema ni selter za nekakva pomos ostanuva na ulica i cel zivot treba da raboti da ja finansira zenata koja mu zemala deca imot i pari.
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2021
Мислења
55
Поени од реакции
50
Абе од тема за психичко насилство до каде стигнавте, како може да се навредувате или омаловажувате на форум во 21 век, а сите возрасни личности, тоа никогаш не ми било јасно.
Автоматски споено мислење:


Па ако се лични не знам колку е добро тоа, гледаш дека некои сеир фаќа на вакви теми и сака да се прави паметен.
Не не е лично видео, случајно најдов едно во кое жена опишува како се чуствува многу слично со мојот проблем.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Vidi ja posirokata slika,fizicko nasilstvo nema bez prethodno psihicko nasilstvo povrzani se tie dve raboti osven ako ne se raboti za psihicka rastroenost da se odi kon nasilstvo bez pricina.
Korenot na problemot so semejno nasilstvo ne se resava so shelteri ili poddrska od bratucedot zemi go primerot so clenot samata vika deka preckata se finansiite.
Osnovniot problem e sto vo brak vleguvaat nerealizirani od poveke aspekti ni obrazovno ni finansiski nitu pak kao zreli licnosti,kako covek prvo si individua posle si soprug ili sopruga na nekoj,nema logika da se realiciraat vo zivotot edinstveno kako zena na nekoj maz.u takva situacija kade zenata bara izlez od brakot nejziniot bratuced sto moze da pomogne koga ona samata ne moze za sebe da se grizi?Konkretno ralno da i pomogne ne moze,moze samo da se ubeduva samiot deka ima nekakva empatija vo nego se grizi za bratucetkamu i deka e dobar covekno no sustinski na dolg period ne moze da pomogne.
Drug problem e sto opstestvoto e takvo ko sto e i zenata sekogas ja stava vo uloga na nekoj koj ne e sposoben da se grizi za sebe tuku e potreben maz koj finansiski ke se zanimava so nejze,toa e prifateno kako nepisano pravilo vo opstestvovo pa i zakonite i sudskata praktika vo slucaj na razvod sekogas gi dava decata,pola imot i pola plata od mazot kaj zenata,na krajot mazot ostanuva i bez kuka i bez deca i bez pari.Vo takva situacija mazot nema ni selter za nekakva pomos ostanuva na ulica i cel zivot treba da raboti da ja finansira zenata koja mu zemala deca imot i pari.
И што со тоа ако злосторникот биде казнет со дел од плата? Па негови деца се, мора да придонесе нешто.
За куќа зависи дали е стекната заеднички или не, има нијанси и разлики, не е ова САД па кој има појак адвокат носи-пери.

Се решава она што е во тек, т.е. психичкото насилство со потенцијал да премине кон физичко. Споменав дека најважна е превенција, на прво место апсолутно но никој не се замара со тоа.
Од каде да научат младите да бидат спремни за брак, уосталом како се станува спремен за брак?
Тука нит родители нит остали нит систем не се замара никој со еден од најважните настани во животот на поединец а тоа е изборот на животен сопатник или сопатничка.
Кои вредности, што како и зошто, има што да се пренесе ама никој не се замара.
Ако некој/а влегле во брак помлади тоа не значи дека младоста е одговорна за тоа што партнер/ката психолошки се изживува. Имаш примери и на 30+ и на 40+ склучени бракови кои одат по удолница па имаш тука и црна хроника.

Никој не ги учи младите на основни човечки релации, страшно нешто. Не секој е роден паметен, повеќето треба да научат како да се однесуваат и што да прават.
На прво место, фрустрациите од надворешниот свет во никој случај да не ги истураат на физички најблиската особа во моментот, најчесто партнер/ката пошто така е најлесно ете имаш пар очи и уши кои ќе гледаат и слушаат срања и хистерии пошто некој бил неплатен прекувремено или некој дебил со клуч му изгребал боја на колата.
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
293
Поени од реакции
415
И што со тоа ако злосторникот биде казнет со дел од плата? Па негови деца се, мора да придонесе нешто.
За куќа зависи дали е стекната заеднички или не, има нијанси и разлики, не е ова САД па кој има појак адвокат носи-пери.

Се решава она што е во тек, т.е. психичкото насилство со потенцијал да премине кон физичко. Споменав дека најважна е превенција, на прво место апсолутно но никој не се замара со тоа.
Од каде да научат младите да бидат спремни за брак, уосталом како се станува спремен за брак?
Тука нит родители нит остали нит систем не се замара никој со еден од најважните настани во животот на поединец а тоа е изборот на животен сопатник или сопатничка.
Кои вредности, што како и зошто, има што да се пренесе ама никој не се замара.
Ако некој/а влегле во брак помлади тоа не значи дека младоста е одговорна за тоа што партнер/ката психолошки се изживува. Имаш примери и на 30+ и на 40+ склучени бракови кои одат по удолница па имаш тука и црна хроника.

Никој не ги учи младите на основни човечки релации, страшно нешто. Не секој е роден паметен, повеќето треба да научат како да се однесуваат и што да прават.
На прво место, фрустрациите од надворешниот свет во никој случај да не ги истураат на физички најблиската особа во моментот, најчесто партнер/ката пошто така е најлесно ете имаш пар очи и уши кои ќе гледаат и слушаат срања и хистерии пошто некој бил неплатен прекувремено или некој дебил со клуч му изгребал боја на колата.
Predrasudi se toa be callejón mazot po difolt zlostornik po sto zenata taka kazala,zatoa velam da ja vidime posirokata slika dali si cul za nekoj slucaj kade zena plaka alimentacija na maz ili da i se zeme pola imot vo brakorazvodna procedura.
Problemot e dlaboko vrezan i vlece koreni os tradicii/vlijanie od religija koi zenata ja stavaat u uloga na parazit koj ne treba da se samorealizira kako individua tuku kako zena na maz,ti vikas deka najvazen moment na sekoja individua e izborot na zivoten sopatnik toa e definicija za gold digger i toa e glavniot moment sto go propustas.Zamisli vospituvas devojce na koe i se prestavuva deka najvazno e kogo ke zeme za maz,toa e najloso nesto sto moze da mu napravis na dete go unistuvas u start bidejki nema da se fokusira na sebe tuku ke se fokusira na toa koj ke ja zeme za zena.
prethodno pisav kako luge prvo sme individui zatoa prvo treba da se realizirame kako takvi obrazovanie,finansiska i individualna nezavisnost za da ne doagame vo situacii vo koi nekoj ne po nejzina vina ke bide mora da bide "zrtva" a drug ke mora da bide "zlostornikot".
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.756
Прати ми го во ПП, да видам дали можам да го објавам.
Автоматски споено мислење:

@Osamena@ Прати го ако можеш видеото во ПП, да видам дали може да го објавам.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.694
Стравот од промени е најголем противник на човекот. На ваков брак му нема иднина и сопругот никогаш нема да промени однесување, кога гледа дека другиот никогаш нема да преземе нешто посериозно. Една екс членка на форумов се занимава со вакви случаи, можеби може да помогне, ќе и на посочам темава ако се реакривира.
Не знам кој би бил проблемот за да се почне бракоразводна постапка, освен парите за адвокат и смештајот во иднина. Да, за децата ќе биде лошо моментално, но на долг рок не.
Значи најпрвин треба волја за промена, наоѓањр каква-таква работа, за барање адвокат сигурно може да помогне и некој од нас.
Ако треба да се претепа типчето, исто така може да помогнеме :D
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Predrasudi se toa be callejón mazot po difolt zlostornik po sto zenata taka kazala,zatoa velam da ja vidime posirokata slika dali si cul za nekoj slucaj kade zena plaka alimentacija na maz ili da i se zeme pola imot vo brakorazvodna procedura.
Problemot e dlaboko vrezan i vlece koreni os tradicii/vlijanie od religija koi zenata ja stavaat u uloga na parazit koj ne treba da se samorealizira kako individua tuku kako zena na maz,ti vikas deka najvazen moment na sekoja individua e izborot na zivoten sopatnik toa e definicija za gold digger i toa e glavniot moment sto go propustas.Zamisli vospituvas devojce na koe i se prestavuva deka najvazno e kogo ke zeme za maz,toa e najloso nesto sto moze da mu napravis na dete go unistuvas u start bidejki nema da se fokusira na sebe tuku ke se fokusira na toa koj ke ja zeme za zena.
prethodno pisav kako luge prvo sme individui zatoa prvo treba da se realizirame kako takvi obrazovanie,finansiska i individualna nezavisnost za da ne doagame vo situacii vo koi nekoj ne po nejzina vina ke bide mora da bide "zrtva" a drug ke mora da bide "zlostornikot".
Каков црн голд дигер бе, нема врска со тоа што напишав, кој е најважен избор во животот ако не изборот на доживотен брачен партнер?
Што е тоа, работно место? Стан или куќа? Друштво? Сето тоа се менува, можеш да смениш све тоа со релативно мали последици. Од друга страна растурање брак со сите срања што следуваат, од емоционални лузни па се до издршка на одземени деца и што све не, тоа е дно кое за жал се повеќе лица го допираат.

Затоа е битна процената за каква особа се работи, апсолутно тоа нешто мора да се направи, мене ми е крајно разочарувачки што општеството не гледа причина да ги учи младите кои се ред флегс. Па дури и родители и остали блиски не ги учат младите ништо, а често им даваат само негативен пример.

Нема ништо поубаво, прекрасно и неописливо во имање брачен другар со кој секое утро ќе ти биде мило што осамнува нов ден во кој ќе бидеш сакан и ќе сакаш едно човечко битие.
И скоро и да нема ништо погрдо од минување живот во кавги, пцовки, драње, дурење и обиди за читање мисли пошто ете молчење е казна.
Ете ти жив пример од @Osamena@ како е да се биде млада личност која треба да е сакана и не само тоа туку обожавана како најинтимен можен човек во животот на сопругот а воедно и мајка на нивните деца, нема ништо посвето од тоа.
Наместо среќа кај млади здрави прави луѓе во прајмот на сексуалната моќ, имаме омраза, рамнодушност, потценување кое може да прерасне и во физичка агресија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom