Семејна пензија

Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.364
Да ама моментално не сум сакам да се запишам да не има нешто проблем или така нешто бидејќи од таткоми па на мајками беше префрлена па сеа и на мене...
Нема никаков проблем со префрлањето. Ќе си се запишеш август и септември ќе си регулираш документација се што треба, мислам дека ќе земеш и за септември, што значи октомври ќе си имаш прва исплата.
 

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
25.792
Поени од реакции
76.854
Да ама моментално не сум сакам да се запишам да не има нешто проблем или така нешто бидејќи од таткоми па на мајками беше префрлена па сеа и на мене...
Нема врска ако била прво на татко ти, па на мајка ти, ако си студент имаш право на пензијата од родителите... едино проблем ќе имаш од говнана во ПИОМ што сигурно едно три пати ќе ти изгубат поднесените документи.
Јас кога се запишував на факс сакав да ја префрлам татковата пензија на мое име, поднесов се на време документи, и овие од ПИОМ дури во Декември завршиле работа, и во Јануари ми стигна пензијата. Пола таму вработени се Рамковни, пола неписмени племе им ебам.

Само еден мал додаток, во тој период додека поднесував документи разбрав дека семејната пензија ја примаш до 26та година, потоа ти се укинува и ќе мораш сам да се снајдуваш за пари.
 
Член од
31 јануари 2011
Мислења
60
Поени од реакции
47
Фала на информацијата само уште едно прашање мајками земаше од таткоми пензијата 70% накај 11.000 денари дали и јас ќе ја зимам истата дека некој ми спомна нешто многу минимално
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.886
Поени од реакции
41.798
Јас кога земав беше 10% помалку.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
507
Откако ќе се достави решението за семејна пензија до банка, колку време отприлика треба да помине додека почне да се исплатува? И на кои денови во месецот се исплатува? Благодарам однапред.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.601
Поени од реакции
34.813
Откако ќе се достави решението за семејна пензија до банка, колку време отприлика треба да помине додека почне да се исплатува? И на кои денови во месецот се исплатува? Благодарам однапред.
на осми исплаќаат, а кога ќе почнат да те плаќаат после решението искрено не памтам
 
C

Castiel

Гостин
Откако ќе се достави решението за семејна пензија до банка, колку време отприлика треба да помине додека почне да се исплатува? И на кои денови во месецот се исплатува? Благодарам однапред.
За исплата зависи на која банка си. Јас кога земав пошто бев на тутунска секој месец на први земав. На стопанска мислам е покасно малце за другите банки не знам.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
507
За исплата зависи на која банка си. Јас кога земав пошто бев на тутунска секој месец на први земав. На стопанска мислам е покасно малце за другите банки не знам.
Епа и јас сум на тутунска, значи можам да очекувам тогаш. Инаку колку време чекаше од доставување на решението до првата исплата?
 
C

Castiel

Гостин
Епа и јас сум на тутунска, значи можам да очекувам тогаш. Инаку колку време чекаше од доставување на решението до првата исплата?
Па месец дена негде отприлика за решението чеков На тутунска чим си , освен ако не смениле нешто, на 1ви после 9 саат редовно ќе имаш пензија за сметка. А ако недела или празник нешто или ден порано на 30, 31 или на 2 ја добиваш.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
507
Па месец дена негде отприлика за решението чеков На тутунска чим си , освен ако не смениле нешто, на 1ви после 9 саат редовно ќе имаш пензија за сметка. А ако недела или празник нешто или ден порано на 30, 31 или на 2 ја добиваш.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
А те известуваат од банката некако? Или само треба да чекам коа ќе стигнат парите?
 
C

Castiel

Гостин
А те известуваат од банката некако? Или само треба да чекам коа ќе стигнат парите?
Еј ти кажам право не се сеќавам пошто од дамна беше ама мислам дека мене писмо ми стигна со решението. Како и да е после месец дена откако ќе поднесеш проверувај си сметка за секој случај. Не би требало повеќе да чекаш. И не заборавај секоја година ако ти е наследна пензија од родител да носиш потврди дека си студент, ученик што и да си.
 
Член од
4 декември 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали имам право да ја наследам семејната пензија од мажот ми која сега ја користи мојата ќерка, кога ќе наполнам 50 години старост. Бидејќи на смртта на мојот сопруг немав ни 40 години. Ако некој знае да ми одговори,благодарам
 
Член од
18 август 2017
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво. Јас сум студент 2-ра година и сум корисник на семејна пензија која што ја имам наследено од починат родител. Сега сакам да прекинам со студирањето( засекогаш) и прашањето ми е : Дали ке треба да ги враќам парите коишто сум ги земал до сега? Или пак треба да се плаќа некоја казна?
Ве молам одговорете.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.364
Здраво. Јас сум студент 2-ра година и сум корисник на семејна пензија која што ја имам наследено од починат родител. Сега сакам да прекинам со студирањето( засекогаш) и прашањето ми е : Дали ке треба да ги враќам парите коишто сум ги земал до сега? Или пак треба да се плаќа некоја казна?
Ве молам одговорете.
Не бе, зошто да ги враќаш?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
460
Поени од реакции
447
Здраво. Јас сум студент 2-ра година и сум корисник на семејна пензија која што ја имам наследено од починат родител. Сега сакам да прекинам со студирањето( засекогаш) и прашањето ми е : Дали ке треба да ги враќам парите коишто сум ги земал до сега? Или пак треба да се плаќа некоја казна?
Ве молам одговорете.
Не враќаш ништо, само на шалтер лично ќе пријавиш во ФПИОМ дека веќе не си студент за во иднина да не ти стигнува семејна пензија, инаку ќе ти стигнува до 26 години но, ако ти стигнува пензија, а не си студент вонреден или редовен, тогаш го враќаш износот кој ќе ти биде исплатен од денот на запирање на студиите до денот на прекин на пензијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom