Семејна пензија

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од ^X^, 18 јуни 2013.

1. BilboBaggins

BilboBaggins

Член од:
    1 март 2010
    Мислења:
    5.219
    Допаѓања:
    7.901
    Нема никаков проблем со префрлањето. Ќе си се запишеш август и септември ќе си регулираш документација се што треба, мислам дека ќе земеш и за септември, што значи октомври ќе си имаш прва исплата.

На Scirea и Zelezarec им се допаѓа ова.
  2. Scirea

Scirea Старата Дама

Член од:
    4 август 2010
    Мислења:
    18.591
    Допаѓања:
    42.901
    Нема врска ако била прво на татко ти, па на мајка ти, ако си студент имаш право на пензијата од родителите... едино проблем ќе имаш од говнана во ПИОМ што сигурно едно три пати ќе ти изгубат поднесените документи.
    Јас кога се запишував на факс сакав да ја префрлам татковата пензија на мое име, поднесов се на време документи, и овие од ПИОМ дури во Декември завршиле работа, и во Јануари ми стигна пензијата. Пола таму вработени се Рамковни, пола неписмени племе им ебам.

Само еден мал додаток, во тој период додека поднесував документи разбрав дека семејната пензија ја примаш до 26та година, потоа ти се укинува и ќе мораш сам да се снајдуваш за пари.

3. Zelezarec

Zelezarec

Член од:
    31 јануари 2011
    Мислења:
    60
    Допаѓања:
    47
    Фала на информацијата само уште едно прашање мајками земаше од таткоми пензијата 70% накај 11.000 денари дали и јас ќе ја зимам истата дека некој ми спомна нешто многу минимално

4. Forza Milan!!!

Forza Milan!!!

Член од:
    1 јуни 2011
    Мислења:
    21.526
    Допаѓања:
    32.035
    Јас кога земав беше 10% помалку.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

5. Hulse

Hulse Дурак

Член од:
    24 октомври 2012
    Мислења:
    773
    Допаѓања:
    467
    Откако ќе се достави решението за семејна пензија до банка, колку време отприлика треба да помине додека почне да се исплатува? И на кои денови во месецот се исплатува? Благодарам однапред.

6. Ron Burgundy

Ron Burgundy

Член од:
    29 јуни 2014
    Мислења:
    9.007
    Допаѓања:
    9.068
    на осми исплаќаат, а кога ќе почнат да те плаќаат после решението искрено не памтам

На Hulse му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Castiel

Castiel Гостин

За исплата зависи на која банка си. Јас кога земав пошто бев на тутунска секој месец на први земав. На стопанска мислам е покасно малце за другите банки не знам.

8. Hulse

Hulse Дурак

Член од:
    24 октомври 2012
    Мислења:
    773
    Допаѓања:
    467
    Епа и јас сум на тутунска, значи можам да очекувам тогаш. Инаку колку време чекаше од доставување на решението до првата исплата?

9. Castiel

Castiel Гостин

Па месец дена негде отприлика за решението чеков На тутунска чим си , освен ако не смениле нешто, на 1ви после 9 саат редовно ќе имаш пензија за сметка. А ако недела или празник нешто или ден порано на 30, 31 или на 2 ја добиваш.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

10. Hulse

Hulse Дурак

Член од:
    24 октомври 2012
    Мислења:
    773
    Допаѓања:
    467
    А те известуваат од банката некако? Или само треба да чекам коа ќе стигнат парите?

11. Castiel

Castiel Гостин

Еј ти кажам право не се сеќавам пошто од дамна беше ама мислам дека мене писмо ми стигна со решението. Како и да е после месец дена откако ќе поднесеш проверувај си сметка за секој случај. Не би требало повеќе да чекаш. И не заборавај секоја година ако ти е наследна пензија од родител да носиш потврди дека си студент, ученик што и да си.

12. darkwomen

darkwomen

Член од:
    4 декември 2018
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Дали имам право да ја наследам семејната пензија од мажот ми која сега ја користи мојата ќерка, кога ќе наполнам 50 години старост. Бидејќи на смртта на мојот сопруг немав ни 40 години. Ако некој знае да ми одговори,благодарам

13. Tralala98

Tralala98

Член од:
    18 август 2017
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    1
    Здраво. Јас сум студент 2-ра година и сум корисник на семејна пензија која што ја имам наследено од починат родител. Сега сакам да прекинам со студирањето( засекогаш) и прашањето ми е : Дали ке треба да ги враќам парите коишто сум ги земал до сега? Или пак треба да се плаќа некоја казна?
    Ве молам одговорете.

14. BilboBaggins

BilboBaggins

Член од:
    1 март 2010
    Мислења:
    5.219
    Допаѓања:
    7.901
    Не бе, зошто да ги враќаш?

15. Forca

Forca

Член од:
    2 март 2016
    Мислења:
    139
    Допаѓања:
    58
    Не враќаш ништо, само на шалтер лично ќе пријавиш во ФПИОМ дека веќе не си студент за во иднина да не ти стигнува семејна пензија, инаку ќе ти стигнува до 26 години но, ако ти стигнува пензија, а не си студент вонреден или редовен, тогаш го враќаш износот кој ќе ти биде исплатен од денот на запирање на студиите до денот на прекин на пензијата.

На BilboBaggins му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: