Семејна пензија

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од ^X^, 18 јуни 2013.

1. ^X^

^X^

Член од:
    22 декември 2007
    Мислења:
    1.457
    Допаѓања:
    373
    Колку време се чека од поднесување на документи во ПИОМ до добивање на решение за наследување на пензија? Има ли некој искуство? Мајка ми треба да ја наследи пензијата на татко ми. И дали е здравствено осигурана додека трае постапката, пред тоа беше осигурана преку татко ми кој почина?

2. CafeDelMar

CafeDelMar Luminance

Член од:
    29 октомври 2007
    Мислења:
    6.006
    Допаѓања:
    11.563
    Сега оди брзо постапката, за неколку дена се префрла пензијата. За осигурувањето не можам точно да ти кажам ама мислам дека не прави никаква разлика дали е моментално осигурана или не, нејзе законски ја следува семејната пензија.

3. ^X^

^X^

Член од:
    22 декември 2007
    Мислења:
    1.457
    Допаѓања:
    373
    Но еве чекаме повеќе од 1 месец, можеби затоа што освен македонска татко ми примаше и странска пензија. Ги прашував, ништо не кажуваат, само дека предметот е даден на референт и ќе добиеме решение.Ако е за неколку дена, барем македонската пензија до сега требаше да стигне, или мора истовремено за двете.

4. CafeDelMar

CafeDelMar Luminance

Член од:
    29 октомври 2007
    Мислења:
    6.006
    Допаѓања:
    11.563
    Ова е веќе покомплициран случај за нашите служби :). Не би можела да знам колку се чека во случај и на странска пензија, зошто веројатно чекаат сите документи да ги комплетираат и после да почне мајка ти да ги добива парите.
    Инаку, ќе ве исплатат ретроградно иако ви доцнат, нема да прескокнат пензија. Се смета од денот кога се поднесени документите.

На ^X^ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ^X^

^X^

Член од:
    22 декември 2007
    Мислења:
    1.457
    Допаѓања:
    373
    Зошто од денот на поднесување на документите? Не е ли од денот на смртта, ние малку касневме со поднесување на документи, тој меѓупериод не се рачуна?
    И на посебни сметки ги добиваше, на една македонската, на друга странската пензија. Зошто не се одвои постапката.

6. CafeDelMar

CafeDelMar Luminance

Член од:
    29 октомври 2007
    Мислења:
    6.006
    Допаѓања:
    11.563
    Мајка ми документите исто ги имаше поднесено после скоро еден месец и една пензија пропадна. Зборувам за пред неколку години, беше од кога ќе се поднесат документите, а не од денот кога е починат. Причина за тоа наведоа дека во тој меѓупериод брачниот партнер можело да си работи или да зема други приходи како плата или сопствена пензија, па после да ја бара и пензијата од починатиот, а имало случаи каде што ретроградно барале и со години, па веројатно затоа и постоел тој закон. Така се оштетувала државата.
    За мене ова беше смешно зошто многу лесно може да се проверат таквите податоци, но ете, законот бил таков. Можеби го смениле, треба да се информираш, за да знаете што да очекувате.

На ^X^ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. c i t r o

c i t r o

Член од:
    20 септември 2008
    Мислења:
    11.426
    Допаѓања:
    7.678
    Мајка ти треба да има наполнето 50 год. за да ја наследи пензијата,ако нема ти треба секоја година да носиш потврда од школо/факултет за да ако нема години прима пензија се додека не ги наполни..а ако ти не учиш/студираш пензијата ќе е во мирување до 50 год. Ако ја исполнува старосната норма,за документацијата што како обрати се до ПИОМ,ќе ти објаснат,писмени се толку веројатно.

На Someday.. и sankerce им се допаѓа ова.
  8. sankerce

sankerce прогресиФ

Член од:
    6 март 2009
    Мислења:
    3.050
    Допаѓања:
    4.935

Јок. Еве мајка ми имаше 52 татко ми кога почина , и она ја наследи пензијата зашто јас бев малолетен. Е тоа што викаш оти треба потврда од школо/факултет да си носи тоа ти е точно , да така е и пензијата трае до твојата 26-та година , а доколку се вработиш порано ти се крати скроз.

9. Mondonico

Mondonico ВАР експерт

Член од:
    15 јануари 2013
    Мислења:
    8.705
    Допаѓања:
    13.313
    Епа гледаш, имала 50 :D.

Он-топик. Мојот постар брат е носител на семејна пензија како студент. Кога тој ќе заврши ќе се префрли на мене. Можеш и малолетен да бидеш, мислам дека тоа нема врска кога станува збор за ученик. Сепак нашите институции се за жал бавни(барем во мојот случај беа) и беше потребно повеќе од 3 месеци да се среди. Е сега ако твојот родител земал и од странство, тогаш уште побавно.

10. moni_moja

moni_moja

Член од:
    15 април 2013
    Мислења:
    1.025
    Допаѓања:
    795
    Кај нас беше брзо ништо не пропадна, ама немавме ништо од странство. За овие работи треба да си досаден, ако видиш дека заглавуваат оди им почесто, барем македонскиот дел да стигне на време

11. sankerce

sankerce прогресиФ

Член од:
    6 март 2009
    Мислења:
    3.050
    Допаѓања:
    4.935

Пардон не прочитав убаво па се залетав да реплицирам :D Ми се виде како " родителот НЕ треба да има наполнето 50 години " :D Нема везе :D

12. гринго

гринго

Член од:
    4 мај 2011
    Мислења:
    1.199
    Допаѓања:
    518
    а дали е иста висината на пензијата што се наследи или е помала? Ако имало прекин тогаш била помала :confused:

13. CafeDelMar

CafeDelMar Luminance

Член од:
    29 октомври 2007
    Мислења:
    6.006
    Допаѓања:
    11.563
    Не е до прекинот, туку кога се наследува пензија се исплаќа 80% од вкупната сума. Прост пример, ако татко му земал 10.000 пензија, мајка му ќе зема 8.000.

14. leksikon

leksikon

Член од:
    17 мај 2013
    Мислења:
    245
    Допаѓања:
    250
    Јас мислам дека е 60 %,не сум сигурна ама мислам не е 80 туку 60 %

15. CafeDelMar

CafeDelMar Luminance

Член од:
    29 октомври 2007
    Мислења:
    6.006
    Допаѓања:
    11.563
    Мислам дека е 60 или 70% во случаи кога пензијата првин се префрла на дете кое се уште учи/студира и после продолжува да ја зема брачниот партнер. Со процентите сум скарана како стоеја работите, зошто паметам само сума. Веројатно има некој што може прецизно да каже.

На ми се може му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: