Семејна пензија

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од ^X^, 18 јуни 2013.

1. Noir Butterfly

Noir Butterfly

Член од:
    9 август 2015
    Мислења:
    58
    Допаѓања:
    43
    Како се исплаќаат пензиите ? Мислам пр. во август се зема пензија за јули , или ?

2. Candy

Candy

Член од:
    10 март 2009
    Мислења:
    1.296
    Допаѓања:
    1.156
    Да така. За претходен месец даваат.

На Noir Butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  3. гринго

гринго

Член од:
    4 мај 2011
    Мислења:
    1.199
    Допаѓања:
    518
    распрашај се подетално, бидејќи би имало прекин во земањето, дали висината на пензијата ќе е иста и после мирувањето ....

4. Forza Milan!!!

Forza Milan!!!

Член од:
    1 јуни 2011
    Мислења:
    21.495
    Допаѓања:
    31.995
    Вие што имате добиено решение, дали сумата што е пишана во решението е истата која ќе се исплаќа?
    По што на една роднина и пресметале 7600 ден плус 600 ден покачување, а во решението пишува 7100 ден.

5. kitten21

kitten21

Член од:
    5 септември 2016
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите. Јас сум редовен студент и земам семејна пензија. Дали некако може да стапам во работен однос без да ми ја прекинат пензијата?

6. mickey mouse

mickey mouse Багабонти

Член од:
    5 септември 2011
    Мислења:
    769
    Допаѓања:
    2.421
    Ne, ako se vrabotis ke mora da prekines so penzijata.

7. Ser_Honor

Ser_Honor

Член од:
    4 ноември 2013
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    pozdrav
    imam edno prasanje povezano so dobivanje na semejna penzija
    Do pred nekolku godini tatkomi za dobivase penzijata od mojata pocinata majka no togas stekna pravo da dobiva svoja sopstvena penzija.
    Prasanjeto e dali mozam jas licno da ja dobivam penzijata od majkami ako tatko mi uste ja dobiva svojata licna penzija?
    jas imam 24 godini i sum student na fakultet!
    (uste edno propratno prasanje dali nekoj znae kako se postavuvaat prasanja na uslugi . gov stranata) dokolku ne dobijam odgovor tuka da se obratam tamu

8. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    5.419
    Допаѓања:
    7.358
    Доколку не ти е битно да имаш пензиско осигурување, разговарај со газдата да те пријави со договор на дело (договор за деловно техничка соработка),ќе треба тој да го покрива персоналниот данок 11%, а остатокот може да ти го исплати.
    Е сега работодавците малку избегнуваат од ова, бидејќи не им одговара ако аплицираат на тендери, инаку на тој начин може да ја задржиш пензијата.

На kralica_rossica му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kralica_rossica

kralica_rossica Rosi

Член од:
    29 септември 2011
    Мислења:
    14
    Допаѓања:
    32
    Здраво @Кеплер , дали е ова сигурно и каде го има ова во некој од законите?

Јас сум редовен студент и земам семејна пензија. Прашањето ми е дали доколку со договор на дело добијам на сметка хонорарни средства може да ми се прекине пензијата?

Ви благодарам,
    Поздрав,
    Роси

10. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    5.419
    Допаѓања:
    7.358
    Се додека си редовен студент немаш проблем, ако те пријават како вработен/а ти прекинува правото, во закон за пензиско и инвалидско осигурување член 61 (те следува пензија додека студираш и си под 26 години).
    http://www.pravdiko.mk/wp-content/u...o-osiguruvane-Prechisten-Tekst-11-04-2013.pdf
    Единствено треба да си го провериш делот до која сума немаш проблеми, бидејќи направија некакви ограничувања на хонорарите и договорите на дело. Пази може и здравственото да го изгубиш ако со договор на дело ги надминеш приходите предвидени за тековната година со минимална плата, не сум правник ама од она што јас сум запознаен ова е чест проблем кај луѓе што земаат поголеми суми преку договор на дело, а се водат како студенти или невработени во завод.

информирај се околу ова повеќе
    http://www.pravdiko.mk/prijavuvane-...ite-dogovori-soglasno-novite-zakonski-izmeni/

11. kralica_rossica

kralica_rossica Rosi

Член од:
    29 септември 2011
    Мислења:
    14
    Допаѓања:
    32

@Кеплер Дали можеби е ова тоа?

Овие лица чии примања го надминуваат износот на минималната плата (9.590 денари од 1- ви Јануари) по основ на овие договори се должни да пресметуваат и плаќаат придонес за пензиско и инвалидско осигурување како и придонес за задолжително здравствено осигурување.

И значи оваа сума да ја множам x12 месеци и да видам колку можам да имам примања годишно?

12. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    5.419
    Допаѓања:
    7.358
    Да, само внимавајте сумата варира секоја година со промена на минималната плата, најдобро зборни со правник или сметководител.

13. Zelezarec

Zelezarec

Член од:
    31 јануари 2011
    Мислења:
    60
    Допаѓања:
    47
    Здраво имам едно прашање ако може да ме упатите татко ми беше корисник на инвалидска пензија по неговата смрт мајками ја наследи неговата пензија бидејќи јас бев вработен 3 месеци работев (моментално не) мајками почина после 6 месеци од од смрта на таткоми дали има шанси доколку продолжам да учам(да се запишам на факс) да ја наследам семејната пензија од мајками, имам 22 години и да напоменам сум работел 3 месеци пријавен... Фала ви

14. BilboBaggins

BilboBaggins

Член од:
    1 март 2010
    Мислења:
    5.214
    Допаѓања:
    7.899
    Штом си студент имаш право на пензија, без разлика дали си работел претходно или не.

15. Zelezarec

Zelezarec

Член од:
    31 јануари 2011
    Мислења:
    60
    Допаѓања:
    47
    Да ама моментално не сум сакам да се запишам да не има нешто проблем или така нешто бидејќи од таткоми па на мајками беше префрлена па сеа и на мене...

Сподели преку: