Семејна пензија

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од ^X^, 18 јуни 2013.

 1. Noir Butterfly

  Noir Butterfly

  Член од:
  9 август 2015
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  43
  Како се исплаќаат пензиите ? Мислам пр. во август се зема пензија за јули , или ?
   
 2. Candy

  Candy

  Член од:
  10 март 2009
  Мислења:
  1.296
  Допаѓања:
  1.156
  Да така. За претходен месец даваат.
   
  На Noir Butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 3. гринго

  гринго

  Член од:
  4 мај 2011
  Мислења:
  1.199
  Допаѓања:
  518
  распрашај се подетално, бидејќи би имало прекин во земањето, дали висината на пензијата ќе е иста и после мирувањето ....
   
 4. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.495
  Допаѓања:
  31.995
  Вие што имате добиено решение, дали сумата што е пишана во решението е истата која ќе се исплаќа?
  По што на една роднина и пресметале 7600 ден плус 600 ден покачување, а во решението пишува 7100 ден.
   
 5. kitten21

  kitten21

  Член од:
  5 септември 2016
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво на сите. Јас сум редовен студент и земам семејна пензија. Дали некако може да стапам во работен однос без да ми ја прекинат пензијата?
   
 6. mickey mouse

  mickey mouse Багабонти

  Член од:
  5 септември 2011
  Мислења:
  769
  Допаѓања:
  2.421
  Ne, ako se vrabotis ke mora da prekines so penzijata.
   
 7. Ser_Honor

  Ser_Honor

  Член од:
  4 ноември 2013
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  pozdrav
  imam edno prasanje povezano so dobivanje na semejna penzija
  Do pred nekolku godini tatkomi za dobivase penzijata od mojata pocinata majka no togas stekna pravo da dobiva svoja sopstvena penzija.
  Prasanjeto e dali mozam jas licno da ja dobivam penzijata od majkami ako tatko mi uste ja dobiva svojata licna penzija?
  jas imam 24 godini i sum student na fakultet!
  (uste edno propratno prasanje dali nekoj znae kako se postavuvaat prasanja na uslugi . gov stranata) dokolku ne dobijam odgovor tuka da se obratam tamu
   
 8. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.419
  Допаѓања:
  7.358
  Доколку не ти е битно да имаш пензиско осигурување, разговарај со газдата да те пријави со договор на дело (договор за деловно техничка соработка),ќе треба тој да го покрива персоналниот данок 11%, а остатокот може да ти го исплати.
  Е сега работодавците малку избегнуваат од ова, бидејќи не им одговара ако аплицираат на тендери, инаку на тој начин може да ја задржиш пензијата.
   
  На kralica_rossica му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kralica_rossica

  kralica_rossica Rosi

  Член од:
  29 септември 2011
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  32
  Здраво @Кеплер , дали е ова сигурно и каде го има ова во некој од законите?

  Јас сум редовен студент и земам семејна пензија. Прашањето ми е дали доколку со договор на дело добијам на сметка хонорарни средства може да ми се прекине пензијата?

  Ви благодарам,
  Поздрав,
  Роси
   
 10. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.419
  Допаѓања:
  7.358
  Се додека си редовен студент немаш проблем, ако те пријават како вработен/а ти прекинува правото, во закон за пензиско и инвалидско осигурување член 61 (те следува пензија додека студираш и си под 26 години).
  http://www.pravdiko.mk/wp-content/u...o-osiguruvane-Prechisten-Tekst-11-04-2013.pdf
  Единствено треба да си го провериш делот до која сума немаш проблеми, бидејќи направија некакви ограничувања на хонорарите и договорите на дело. Пази може и здравственото да го изгубиш ако со договор на дело ги надминеш приходите предвидени за тековната година со минимална плата, не сум правник ама од она што јас сум запознаен ова е чест проблем кај луѓе што земаат поголеми суми преку договор на дело, а се водат како студенти или невработени во завод.

  информирај се околу ова повеќе
  http://www.pravdiko.mk/prijavuvane-...ite-dogovori-soglasno-novite-zakonski-izmeni/
   
 11. kralica_rossica

  kralica_rossica Rosi

  Член од:
  29 септември 2011
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  32

  @Кеплер Дали можеби е ова тоа?

  Овие лица чии примања го надминуваат износот на минималната плата (9.590 денари од 1- ви Јануари) по основ на овие договори се должни да пресметуваат и плаќаат придонес за пензиско и инвалидско осигурување како и придонес за задолжително здравствено осигурување.

  И значи оваа сума да ја множам x12 месеци и да видам колку можам да имам примања годишно?
   
 12. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.419
  Допаѓања:
  7.358
  Да, само внимавајте сумата варира секоја година со промена на минималната плата, најдобро зборни со правник или сметководител.
   
 13. Zelezarec

  Zelezarec

  Член од:
  31 јануари 2011
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  47
  Здраво имам едно прашање ако може да ме упатите татко ми беше корисник на инвалидска пензија по неговата смрт мајками ја наследи неговата пензија бидејќи јас бев вработен 3 месеци работев (моментално не) мајками почина после 6 месеци од од смрта на таткоми дали има шанси доколку продолжам да учам(да се запишам на факс) да ја наследам семејната пензија од мајками, имам 22 години и да напоменам сум работел 3 месеци пријавен... Фала ви
   
 14. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.214
  Допаѓања:
  7.899
  Штом си студент имаш право на пензија, без разлика дали си работел претходно или не.
   
 15. Zelezarec

  Zelezarec

  Член од:
  31 јануари 2011
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  47
  Да ама моментално не сум сакам да се запишам да не има нешто проблем или така нешто бидејќи од таткоми па на мајками беше префрлена па сеа и на мене...
   

Сподели преку: