Секс школо

Член од
16 март 2009
Мислења
187
Поени од реакции
76
vaka znaci.. sakame da imame odnos so devojkata, pa nekolku prasanja.. prvo taa ima problemi so menstruacijata , veli deka i ima docneto i po 1 godina, a momentalno i docni 3 meseca.. dali ima nekakva vrska toa so prviot pat ? vtoro.. saka kinenjeto da e bez kondom.. dali i kolkavi se shansite da se sluci nekoe nesakano dejstvo(bremenost), ako samo ja skinam bez kondom, a potoa go namestam... ve molam za seriozni odgovori, bidejki temava e seks shkolo, a ne da se potsmevame. cekam, blagodaram
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
vaka znaci.. sakame da imame odnos so devojkata, pa nekolku prasanja.. prvo taa ima problemi so menstruacijata , veli deka i ima docneto i po 1 godina, a momentalno i docni 3 meseca.. dali ima nekakva vrska toa so prviot pat ? vtoro.. saka kinenjeto da e bez kondom.. dali i kolkavi se shansite da se sluci nekoe nesakano dejstvo(bremenost), ako samo ja skinam bez kondom, a potoa go namestam... ve molam za seriozni odgovori, bidejki temava e seks shkolo, a ne da se potsmevame. cekam, blagodaram
Хм , девојката има нередовна менструација , не би требало да е проблем сеуште , тоа би требало да и се регулира кога тогаш (најчесто до 19/20 година би требало да биде редовна) . Потоа кинењето може да биде без кондом , ако и двајцата сте немале сексуално искуство неможе да фатите полова болест а за бременост од само едно влагање не би требало да се грижиш.
И нема причина за потсмев , прилично нормални прашања постави.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.418
Тоа што немале сексуални односи не значи дека „кинењето“ треба да се стори без кондом. Како што веќе сигурно знаете, при кинењето тече крв, а преку крвта се пренесуваат бројни вируси и инфекции, кои не мора да се стекнати со сексуални односи... Така да, строго препорачувам користење на кондом. Ако она инсистира да биде без кондом, твое е да ја убедиш во спротивното со тоа што ќе и ги објасниш причините поради кои сакаш да бидете заштитени. Тоа е твоја должност, а одговорност ја носите и двајцата.

А нормално, подобро е да имаш кондом за да не се секираш премногу дали ќе ти џвркне додека си внатре... :)
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
зошто и дали може да се спречи нередовната менструација.... у смисол и касни и наместо на 1 добива на 2 или 3... дали има 'чаре' ако е потребно и што би можело да го предизвика тоа.. ?
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
зошто и дали може да се спречи нередовната менструација.... у смисол и касни и наместо на 1 добива на 2 или 3... дали има 'чаре' ако е потребно и што би можело да го предизвика тоа.. ?
Вообичаени причини за нередовни и неуредни менструации се: разни инфекции, хормонални пореметување и сл.

Нека си посети особата гинеколог и ќе и кажат најдобро што и е.
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
Вообичаени причини за нередовни и неуредни менструации се: разни инфекции, хормонални пореметување и сл.

Нека си посети особата гинеколог и ќе и кажат најдобро што и е.
да се разбереме уше е у фаза на невиност:pos2::pipi:
фала иначе :smir:
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
И да е во фаза на невиност може да посети гинеколог.:pipi:
да де знам тоа... само пошо иам читано демек додека се нема сексуални односи се дешава да касни кога како... али ако касни после секс има да му ја мислат хахахахахаха...
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Вообичаени причини за нередовни и неуредни менструации се: разни инфекции, хормонални пореметување и сл.

Нека си посети особата гинеколог и ќе и кажат најдобро што и е.
Горе доле тие се причините меѓутоа зависи до возраста.. Се до 21 првата година има случаи на девојки кој немаат редовни менструации и тоа е најнормално бидејќи очигледно хормонално подоцна созреваат. Меѓутоа ако има над 21 година и сеуште и касни , тогаш е некоја од горенаведените причини.
Ама па што прашувам јас па , сигурно нема над 21 во денешно време.. Ќе ја прогласеа за луда во спротивно .
 
Член од
23 октомври 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Pred mesec dena prv pat imav odnosi.Megjutoa do sega nemam ni ednas svrseno.Neznam vo sto e problemot.I decko mi znae i sekoj pat koga imame odnosi se poise i poise se trudi ali ne ide...imame probano na razlicni nacini ja na nego,odpozadi,so prsti...ednostavno nemozam...Vo sto e problemot? :S

ve molam za seriozni odgovori...inaku imam 19 god
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Pred mesec dena prv pat imav odnosi.Megjutoa do sega nemam ni ednas svrseno.Neznam vo sto e problemot.I decko mi znae i sekoj pat koga imame odnosi se poise i poise se trudi ali ne ide...imame probano na razlicni nacini ja na nego,odpozadi,so prsti...ednostavno nemozam...Vo sto e problemot? :S

ve molam za seriozni odgovori...inaku imam 19 god
Опушти се.
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Pred mesec dena prv pat imav odnosi.Megjutoa do sega nemam ni ednas svrseno.Neznam vo sto e problemot.I decko mi znae i sekoj pat koga imame odnosi se poise i poise se trudi ali ne ide...imame probano na razlicni nacini ja na nego,odpozadi,so prsti...ednostavno nemozam...Vo sto e problemot? :S

ve molam za seriozni odgovori...inaku imam 19 god
Добро ти вели Vespertine, напната си :helou:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Pred mesec dena prv pat imav odnosi.Megjutoa do sega nemam ni ednas svrseno.Neznam vo sto e problemot.I decko mi znae i sekoj pat koga imame odnosi se poise i poise se trudi ali ne ide...imame probano na razlicni nacini ja na nego,odpozadi,so prsti...ednostavno nemozam...Vo sto e problemot? :S

ve molam za seriozni odgovori...inaku imam 19 god
Стрпи се. Многу девојки не можат да свршат првите пати. Што повеќе се замарате со тоа, тоа полошо. Опушти се во сексот, сам ке си дојде оргазмот. :smir: Немој целта да ви би да биде ти да свршиш, не мисли на тоа.
 

*It's Gold*

Break Of Dawn
Член од
23 октомври 2009
Мислења
30
Поени од реакции
7
Pred mesec dena prv pat imav odnosi.Megjutoa do sega nemam ni ednas svrseno.Neznam vo sto e problemot.I decko mi znae i sekoj pat koga imame odnosi se poise i poise se trudi ali ne ide...imame probano na razlicni nacini ja na nego,odpozadi,so prsti...ednostavno nemozam...Vo sto e problemot? :S

ve molam za seriozni odgovori...inaku imam 19 god

Смири се и опушти се! Тоа е најбитното што треба да го направиш... Нема никаков проблем, има и девојки што едоставно неможат да свршат додека водат љубов, не дека е партнерот крив туку едноставно зависи од телото и од девојката... Не го доживувај сексот како чин што треба да заврши со свршување, тоа ќе дојде самото по себе... Пробајте поза каде што ти си врз него ( легнати ) така ти ќе ја контролираш брзината, потезите и како додатен стимулант ќе се триеш од него. :wink:
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Да постои тврдење дека има девојки кои неможат да дојдат до оргазам ... али познавам луге кои се способни да спорат на темата .
Значи како да се опуштиме е прашањето во случајов ... Па еден од најдобрите начини за подобро опуштање е продолжена предигра ... Значи идеата е постепено со Бакнување , па пипкање , па лесен петинг па прсти па канилингус ... КОлку повеке труд и време во предиграта вложуваат и двајца толку повеке задовлство потоа ... Канилингусот помага многу според моето искуство . Исто така препорачливо е да го водиш , да му кажуваш што тебе те пали и да се зголемува степенот на возбуда со секој нареден чекор . Ова со водењето е поради тоа што гледајки дека ти не си искусна многу ,постои шанса и тој да нема многу искуство .. така да води го ... не насила .. туку со знаци ... и движења ... Покето неискусни мажи се ко слепци ( дури и некои од „искусните“ ).. и пробват ствари кои некој им ги кажал али не ги до разбрале (си знам каков бев јас порано а богме и многу девојки се жалеле на таја тема . ).

Предиграта е најважно нешто од сексот ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom