Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
јас не, а овие погоре модернистите и за црн циганин,циганка би ги дале своите мили чеда
зошто ти сметаат пак ромите сега? тие барем немаат некоја религија...строга. башка како ја напиша реченицава ко со нож да ги тераме нашите мили напатени чеда да бидат со луѓе со кои тие не сакаат :)

а како ќе се осеќаш во ваков пример: ќерка ти омажена со македонец, две недели по бракот и вика, од сега, ти нема што да излагаш со другарките, нема што кај твоите да идеш, нема да работиш, има да ќутиш по дома, да готвиш, да правиш се што ќе ти кажат моите родители, нема ти што сакаш туку јас што ќе кажам. подредена положба, а во брак со наш човек. вистински пример!
сакам да кажам, лош брак може да ти се погоди и со твој човек, не "ќутат и трпат" само тие во мешани бракови :([DOUBLEPOST=1393338385][/DOUBLEPOST]
не е така едноставно. Имаш роднини, па пријатели. Некој ќе провоцира, друг намерно ќе отвора такви теми. Ако малце озбилно седнат да позборат за историјата или ако детето дојде со читанката во рака или прикажат на тв оштетени коли на грчите плажи, ...не е тоа тоа. Ќе мора барем едниот стално да се воздржува.
тие што ќе провоцираат и намерно ќе буцкаат нема да постојат долго во мојот живот :)
браковиве траат бајаги и не се осеќаат некакви проблеми, ниту со децата ниту со пријателите, викаш имале среќа така да им биде до сега? дека колку и да се сакаат еден ден ќе се отераат у пм?
 
Последно уредено:

MamaLover

Admiral
Член од
2 март 2013
Мислења
296
Поени од реакции
304
зошто ти сметаат пак ромите сега? тие барем немаат некоја религија...строга. башка како ја напиша реченицава ко со нож да ги тераме нашите мили напатени чеда да бидат со луѓе со кои тие не сакаат :)

а како ќе се осеќаш во ваков пример: ќерка ти омажена со македонец, две недели по бракот и вика, од сега, ти нема што да излагаш со другарките, нема што кај твоите да идеш, нема да работиш, има да ќутиш по дома, да готвиш, да правиш се што ќе ти кажат моите родители, нема ти што сакаш туку јас што ќе кажам. подредена положба, а во брак со наш човек. вистински пример!
сакам да кажам, лош брак може да ти се погоди и со твој човек, не "ќутат и трпат" само тие во мешани бракови :(
че го отепам :icon_mrgr:,се шалам,многу хипотетични прашања поставувате во стилот шта би било кад би било,од едно мое несогласување со мешаните бракови измисливте цела наука па оној од Аустрелија @^Exotic^ стана и психијатар па почна и дијагнози да дели
 
Последно уредено:

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
че го отепам :icon_mrgr:,се шалам,многу хипотетични прашања поставувате во стилот шта би било кад би било,од едно мое несогласување со мешаните бракови измисливте цела наука
во право си. на крај краева ја ќе си живеам како што мислам дека треба, ти како што ти мислиш дека треба. се глеаме за 30 години да видиме чија ќерка е посреќна :P

а ако е лезбејка и се заљуби во албанка? :D
 

MamaLover

Admiral
Член од
2 март 2013
Мислења
296
Поени од реакции
304
во право си. на крај краева ја ќе си живеам како што мислам дека треба, ти како што ти мислиш дека треба. се глеаме за 30 години да видиме чија ќерка е посреќна :P

а ако е лезбејка и се заљуби во албанка? :D
:pos:Бог да чува
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
тие што ќе провоцираат и намерно ќе буцкаат нема да постојат долго во мојот живот :)
има да ги нема
браковиве траат бајаги и не се осеќаат некакви проблеми, ниту со децата ниту со пријателите, викаш имале среќа така да им биде до сега? дека колку и да се сакаат еден ден ќе се отераат у пм?
можеби ќе постои и 50 и 80 години, но голема е веројатноста едниот да често не може да се искаже во одредени ситуации. Конфликтот 2001, како ќе реагиравте ако сопругот беше албанец? Ќе ти врие крвта на цртањето на грбот на работниците или тепањето во Арачиново, на секое убиство, нему исто од другата страна, телевизиите турбо даваат информации со кои ви се подгреваат емоциите. Вашите роднини секој се фаќа за ножот...истото сега се случува во Украина, истото се случуваше во Босна. Што се вели кризи во бракот си доаѓаат, ќе ти пукне филмот и на дневна база. ...да беше таков светот само со смеа, ќе немаше ни разводи и меѓунационална нетрпеливост.
 
Последно уредено:

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
има да ги нема
не, можеби ќе постои и 50 и 80 години, но голема е веројатноста едниот да често не може да се искаже во одредени ситуации. Конфликтот 2001, како ќе реагиравте ако сопругот беше албанец? Ќе ти врие крвта на цртањето на грбот на работниците или тепањето во Арачиново, на секое убиство, нему исто од другата страна, телевизиите турбо даваат информации со кои ви се подгреваат емоциите. Вашите роднини секој се фаќа за ножот...истото сега се случува во Украина, истото се случуваше во Босна. Што се вели кризи во бракот си доаѓаат, ќе ти пукне филмот и на дневна база. Од работа, од пазарување, недостасува пари или нешто...да беше таков светот само со смеа, ќе немаше ни разводи и меѓунационална нетрпеливост.
сега кога не сум директно допрена од никаков конфликт можам да кажам само дека доколку во тој момент имав маж-дечко албанец, ќе пцуев по државата и власта. уствари тоа и се дешаваше дур гледавме тв со мешаните пријатели, не се мразевме еден меѓу друг, туку ја пцуевме америка :D :D
а за моиве роднини како да ти кажам, нема со тетка ми да живеам, нема братучед ми да ме љуби и гушка, така да ќе си бидам загрижена за мојата потесна фамилија.
и да се разбереме, и јас многу се лутам и реагирам на сите овие македонско/грчко/бугарско/албански дешавки, но сепак, љубов си е љубов. може гледам со розови наочари но јас верувам дека каде постои вистинска љубов, се може да се реши.

сега само поише сакам што побрзо да си ја остварам желбата, хостелче негде на плажа каде што религија и политика нема да постои. кога ќе ми дојдете на гости за инат ќе ве ставам во мешани соби :P
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
сега кога не сум директно допрена од никаков конфликт можам да кажам само дека доколку во тој момент имав маж-дечко албанец, ќе пцуев по државата и власта. уствари тоа и се дешаваше дур гледавме тв со мешаните пријатели, не се мразевме еден меѓу друг, туку ја пцуевме америка :D :D
а за моиве роднини како да ти кажам, нема со тетка ми да живеам, нема братучед ми да ме љуби и гушка, така да ќе си бидам загрижена за мојата потесна фамилија.
и да се разбереме, и јас многу се лутам и реагирам на сите овие македонско/грчко/бугарско/албански дешавки, но сепак, љубов си е љубов. може гледам со розови наочари но јас верувам дека каде постои вистинска љубов, се може да се реши.

сега само поише сакам што побрзо да си ја остварам желбата, хостелче негде на плажа каде што религија и политика нема да постои. кога ќе ми дојдете на гости за инат ќе ве ставам во мешани соби :P
продолжи да живееш во Утопија
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Ми се свиѓа вака ведрина само не знам колку е време и место за овој концепт
 
Последно уредено:
Член од
24 февруари 2014
Мислења
20
Поени од реакции
5
nekoj mozebi ce go mrazata
nekoj go obozavaat
ama edno e vo pravo drzavta treba da e opsto dobro za site bez razlika na nacija vera socijalna polozba i drugi podelbi
naciite verite treba da se gubat
lugjeto se isti
site poteknuvaat od eden vid homosapiens
prestaven preku 4 rasi site ednakvi megju sebe
zosto nekoj go razviva nacionalizm, i vreskite podelbi !!
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Во земја во која се осудува дури и врска/брак меѓу припадници на иста националност ама од различни градови, т.е. врска меѓу скопјанец/ка и "провинцијалец/ка", осудувањето на врска/брак меѓу припадници на различна националност/религија не е ни малку чудно.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Што сака нека прави, најискрено. Ако имаат среќен живот нека земе кој сака. А верувај ми, ќерка ми ќе знае што да одбере. Причината поради која таа ќе има избор и ќе знае што да прави во животот за разлика од тебе (и твоите деца за жал) е во еманципацијата и начинот на кој ќе биде израсната. Никој не се раѓа прост и затуцан, ама може да израсне таков. Пак ќе ти речам, светот се менува, не мораш и ти лично ама не плачи кога следната генерација ќе размислува различно. Само ти ќе изгубиш.
Оф леле пусти желби. Ти може да сакаш ќерка ти да биде паметна, убава, богата, и уште 300 придавки, ама ко што гледам далеку си од брак и не можеш со сигурност да речеш дека ќерка ти ќе знае што да одбере.

На темава, би сакала да кажам дека не е голема работа врска меѓу луѓе со различни религии, ама факт е дека живееме во едно општество кое многу би ја отежнало таа врска. За да не бидам лицемерна, нема да речам дека ги одобрувам овие врски, кога ако би избирала за мојата ќерка - би одбрала немуслиман.

А за сите кои ги пените устите како личностите кои се против овие врски не се модерни, се затуцани и заглавени во просторот и времето - модата не треба да има влијание врз мислењата на еден човек. Да имaш едно мислење само бидејќи тоа е модерно - е смешно, во најмала рака. Еве и тројките се модерни во последно време, може за 20 години секојдневие да станат, па ќе ве прашам кое ќе биде вашето мислење ако ќерка ви утре сака полигамен брак. Или синот, сеедно. Нејсе, отидов во екстреми.

И друго, прочитав на темава многу мислења као вие имате другари Албанци и супер ви било пријателството. Темава не е за пријателство, за сериозна врска е. Не е исто со некој да се гледаш два пати неделно, и 24/. Знаеме сите дека постојат интелигентни и модерни Албанци, исто како што постојат прости Македонци. Не е за тоа темава. Простете што глумам модератор.
 
Последно уредено:

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Сум имал интернационално искуство :).
Бугарка и Хрватка (Бугарката НЕ БЕШЕ од оние за червени и сл., нити Лвов мост на пр. з.а.)
Едната друга националност, иста вера, другата друга националност и вера, па немаше никаков проблем. Со двете имав врска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom