Секојдневната монотонија...IT'S KILLING ME!

10101

@*I am Nuts!*#
Член од
27 ноември 2007
Мислења
349
Поени од реакции
0
Значи,
Пишувам за онаа ја знаете мислам, сте се судриле со неа, дневна монотонија.
Спиење, станување, училиште (факултет), јадеш, на NET (MSN, Kajgana), нешто TV, нешто (ако имаш) за учење, ќе излезеш со дечкото/женската и пак спиење.
Црно/бело. Шаховско поле. Успат некој од такт ве ваѓа, успат решавате некои ваши внатрешни тегоби и тоа.

Боинг...боинг...(топче). Некогаш скокнува повисоко, некогаш пониско.

Како се справувате со таа ваша(наша) монотонија на „секојдневната живеачка“? Не зборувам за „Ќе идам на нет..ќе сурфам на МСН“ туку онај психолошкиот момент.

Океј?
Ај повелеле...:3:
 
Член од
10 септември 2007
Мислења
184
Поени од реакции
1
prilicno ne mi se ima deseno vakvo sranje :) ali sekogas gleam da bidam so nesto zafaten ako ne za odma denot za nekoj nareden da si sredam nekoja rabota ... nekad mozda prosetka ,kafe-moabet ke ja sredi dosadnosta ne denot:)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.143
Поени од реакции
860
Се случува, но трае обично 2-3 дена последователно, веќе четвртиот ден превземам нешто. Едноставно некои денови ништо не се случува или ништо не ти текнува за да си ја разбиеш монотонијата, поготово во овие ужасни сиви есенски денови.
 

10101

@*I am Nuts!*#
Член од
27 ноември 2007
Мислења
349
Поени од реакции
0
Ех...есента не ни е крива за тоа како се чувствуваме. Се е во нас, баталете тоа дека имало многу облаци.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Последно имам исполнет период.

Среќен сум.... а, немав интернет, немам телевизор, не слушам радио....

Прилично исполенето време имам последниве неколку недели. Но, секој ден ми е различен, секој ден ми е нешто и за нешто променет од оној минатиот...

Далеку сум од онаа монотонија која ја имав пред неколку месеци....Тогаш беше БАШ тоа што го пиша во првиот пост.... СЕКОЈ ден исто па исто...
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
nije monotonija shto me nocas ubija
bolest koja probja sve moje blokade
to je melanholija, nije monotinja
bolest shto me razbija na sitne komade
... moram da ja citiram gospozata prvo:smir:
'Da! ME faka od ova dolgo rabotno vreme! mmE treba da baram nova rabota samo aj od prolet, 'da stane snegot' prvo! Inaku nemam uslovi da me fati nekoja monotonija, sekoj den sum na razlichna strana, so razlichni luge, i taka koga i da se desi da poftoram nekoj den mi e interesno zashto retko se deshava:salut:
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Не ми се верува, во првиот пост е точно опишан мојот животен стил во последно време.:icon_lol:

Не можам да кажам дека тоа е монотонија, и да заликува така на моменти-мигот кога ќе се видам со дечкото ја крши досадата и автоматски мене ми е интересно.:)

Со самото тоа што одам на факс нема шанси да ми е монотоно, особено не на мојата катедра (поздрав од Див, Див Запад). Секогаш се случува нешто интересно, па паѓаат кафиња и трачеви. Штознам, сега засега ова ми го разбива дневното сивило.

Јебига, реалноста е таа-поголемиот дел од нашиот живот ќе го поминеме по одреден шаблон на однесување, настани и случувања. Освен ако не измислиме нешто револуционерно и дотогаш невидено, а тоа тешко дека ќе се деси.:icon_lol:
Наше е да си најдеме убавина во се` што не опкружува, да се трудиме секој пат да биде барем малку поразличен од минатиот и да не сфаќаме се како шаховска табла.:wink:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Да немаше интернет и кабелска ко порано ќе беше интересно. Имаше само 3 канала на телевизија, радио и по некоја касета препреснимена 15 пати од другарите со никаков квлаитет.
Читање списанија и книги гледае на мтв еден и крадење ситни од новчаник на татковците за да идеме на флипери е тоа беа времиња на вистинска забава. Па навечер ќе се стемни ќе излеземе ќе дигнеме нешто од градилиште за да го изгардиме новиот маалски кош или новите голчиња, па ќе се глупираме низ маало.

Вчера читнав ќе имало самоштимача гитара...wtf кај е меракот тука, мене колку крв ми протекло дур научив да штимам а сеа новиве гитаристи се на готово ќе им биде, дури нема да има потреба ни солажи да свират они амо ќе држат гитарата и оваа сама ќе свири-и после досадно било е па досадно е бе.

Оваа монотонија е ради компјутериве барем ја така мислам. лол
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Доколку сите овие здраво-за-готово работи не ви праат задоволство, пробајте со поситни работи, нешто што не сте пробале.

Секој себе свој мајстор.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Јас верувам дека секој од нас е доволно креативан и способен за да може себе да со дозволи мал “излет“ од тоа монотонија.

Вас ви е досадно сега затоа што функционира во стилот “дома-школо-дома“ и слично, и тоа треба одреден период и после доаѓа викенд, па распуст одмор и сл.

Што ќе речеме во оној момент кога ќе сфатиш дека мораш секој ден во наредните мин. 25-30 години да фукционираш по шемата “дома-РАБОТА-дома“ Кога цел ден ќе го минуваш на работа и дома ќе се враќаш во темница. Што со тој начин на живеење?

Мојот совет, во услови на МОНОТОНИЈА да се обидеме сами да си помогнеме. Гарант ќе можеме да најдеме нешто интересно за промена.
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
312
Поени од реакции
4
najiskreno monoton mi stana zivotov. no dobro e toa so ziveam so mn interesni luga pa ponekogas znae dosta interesno da bide. no vo posledno vreme leleeeeeeeee me ubiva monotonija. stani, skolo, dojdi si, ke podnaucis nesto, ke dojde eve go vecer, sedime i filmce ke gledame i posle toa si legnuvam i pa isto sto koga ke stanam. ama se trudam da ja razbijam monotonijata so toa so se obiduvam da pravam novi raboti, da odam na novi mesto...
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Да немаше интернет и кабелска ко порано ќе беше интересно. Имаше само 3 канала на телевизија, радио и по некоја касета препреснимена 15 пати од другарите со никаков квлаитет.
Читање списанија и книги гледае на мтв еден и крадење ситни од новчаник на татковците за да идеме на флипери е тоа беа времиња на вистинска забава. Па навечер ќе се стемни ќе излеземе ќе дигнеме нешто од градилиште за да го изгардиме новиот маалски кош или новите голчиња, па ќе се глупираме низ маало.

Вчера читнав ќе имало самоштимача гитара...wtf кај е меракот тука, мене колку крв ми протекло дур научив да штимам а сеа новиве гитаристи се на готово ќе им биде, дури нема да има потреба ни солажи да свират они амо ќе држат гитарата и оваа сама ќе свири-и после досадно било е па досадно е бе.

Оваа монотонија е ради компјутериве барем ја така мислам. лол
Znaesh deka si vo pravo? Se prisetiv na eden ubav moment: nekade 8-mo odd bev(pred 10 godini nekade) i sakav da ja naucham na pamet 'nekako s proljeca - Crvena Jabuka' , trebashe da ja ispeam na edna devojka, i veruvajte cela vecher sum vrakal napred-nazad na toa kasetata da gi chujam zbor po zbor stihovite i da ja zapisham pesnata, se sekavam me fati 3 saat dodeka ja dopishav cela, jbg nemashe kako poinaku da ja naucham niti da go vidam tekstot. E sega e lesno samo pishi na google shto ti treba i gotovo. :drk:
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
:helou: Monotonijata e del od zivotot . Vo razni periodi se slucuvaat razni raboti . Nekogas zivotot ima brzo tempo , da edvaj cekas da dojde vecer da si legnes ,nisto dr. ne ti e vazno .Ima denovi koga se povtoruvaat rabotite ,no i togas ne e se isto .Ima ubavina i vo osamuvanjeto , ostanuvanje sam so sebe , dobra muzika , osobeno posle buren period. No toa ne vazi za vas mladite . Uzivajte vo slobodata sto ja imate ,zivotot e ubav osobeno skolskiot ili studentskiot pa duri i da se povtoruvaat rabotite ,a sekoja nova sredba novo poznanstvo, e iscekor od monotonijata .Uzivajte vo zivotot:smir: :smir: :smir:
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Монотонија=лудило(ама не од она што го крева адреналинот)
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
It's killing me!
Ја мразам монотонијата на животот кога секој ден ти е ист....школо,дома,учење и петок сабота излези и се е исто...
пред малку имав еден период таков сеа малку се смени....
сум имала такви периоди повеќе али се трудам да ги избеегнам и да направам нешто за да почне да ми станува интересно!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom